Yapay Zeka

Geleceğimizi Değiştirecek Teknolojiler

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca yaşanılan gelişmelerin son 50 yıldakinden çok daha fazla olduğu söyleniyor. Bize göre de muhtemelen önümüzdeki 5 yıl içerisinde, teknolojik ilerleme her zamankinden daha hızlı olacak. Bu yazımızda günümüzün ve geleceğimizi değiştirecek teknolojiler ile ilgili bazı bilgileri bulabilirsiniz. Teknolojik fırsat ve avantajları nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız kaçırmayın!

5 yıl öncesini hatırlıyor musunuz? Ya 2010 yılının büyük teknoloji trendlerini? Ya da bundan 5 yıl sonrasını, 2020 yılının günlük yaşantısını hayal edebiliyor musunuz?

[include-page id=’18525′]

 

Bulut Teknolojisi

Yeni karmaşık dijital iş modelleri hayatımıza her an dünyanın her yerine ulaşabilme şansı getirdi. Filmleri, kitapları, müziği geçmişteki satın alma davranışlarımıza göre günümüzde nasıl tükettiğimizi bir düşünün. Günümüzde, büyük olasılıkla birçoğumuz bu tarz eğlenceye bulut üzerinden erişiyoruz ve buna ek olarak yeni hizmetler daha rekabetçi, daha kullanıcı dostu ve günlük yaşantımıza daha kolay entegre olabilecek şekilde ilerliyor. İşletmeler, yeni kanallar geliştirmek ve var olanı geliştirebilmek için yeni hizmetler yaratmaya yaraması için API ekonomisi kendi öz varlıklarına tedarik erişimini kucaklayacak. Amazon, Google ve Microsoft bulut teknolojisi ve mükemmel hizmetler sunma konusunda büyük oyunculardır. Uber ve Airbnb gibi rekabetçiler otel ve taksi endüstrisinde başarılı bir şekilde yer alan yeni yıldızlardır.

Sosyal medya ise, medya sektöründe bir devrim yaratmış, nasıl iletişim kurulacağını, pazarlama mesajlarının ve haberlerin nasıl tüketileceğini değiştirmiştir. Günümüzde birçok ülke dijital ortamdan Bitcoin ya da 150’den fazla çeşitte dijital paralardan gelir sağlamaya bakmakta. Sizce 2020’nin ortak para birimi dijital para olabilir mi?

 

 

Her Şeyde İnternet

Günümüzde internete bağlanabilmek için ve tüm cihazlarınızla uyumlu kendinize ait bir aracınız, televizyonunuz ya da ses cihazınız olabilir. Ampuller, alarm sistemleri, ısıtıcılar ve birçok cihazlar bile internete bağlanabilmekte. Bazı çözümler hala hantal olabilir ya da sadece belirli işlevler için ayrılmış sayılı uygulamalar geliştirilmiş olabilir.

Bu kesinlikle büyük bir değişimdir, özellikle 5 yıl öncesini düşünürsek, internet gerçeklerden çok, bir görsellik aracıydı. Günümüzde ise, internet herşeyi tanımlamak için yeterli. Bazı tahminler, 2020’de 20 milyar nesnenin, bazı tahminler de 200 milyar nesnenin internete bağlı şekilde çalışacağı yönünde. Bugün internet, her şeyin kendi içinde bağlantısının olmasının ve doğal görüşmeler boyunca günlük hayatın planlamasının büyük bir resmidir.

 

Taşınabilir Teknoloji

Mobil internet tarayıcılarının bilgisayarları çoktan geçtiği şu günlerde, son 5 yıldaki büyük değişim sonucunda internete bağlanmanın en yaygın yolu taşınabilir cihazlardan bağlanmak haline gelmiştir. Artık web tasarımcıları mobil tasarımı ilk sırada tutmakta, girişimciler ise ürün ve hizmetlerini daha iyi sunabilmek için müşterileri ve çalışanları için kendi cihazlarını ve uygulamalarını geliştirmeye öncelik vermektedirler. Bir ürün ya da hizmet geliştirilirken, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden, herhangi bir cihazla internete bağlanabilme ihtimali en doğal taleplerden biri haline geldiği için, geliştiriciler bunu esas alarak çalışmalarına devam etmektedirler.

Geçtiğimiz yıl, Apple, daha tanıtımını bile yapmadan ön sipariş aldığı Apple Watch saatlerin tümünü sattı. Mobil teknoloji gelecekteki arama yapma biçimimizi, lokasyonla ilgili özellikleri, ödeme biçimimizi değiştirecek. Aynı zamanda iletişim biçimimizi, eğlence anlayışımızı, sağlık ve sporla ilgili alışkanlıklarımızı da derinden etkileyecek. Google Glass, Facebook’s Oculus Rift ve Microsoft HoloLens mobil teknolojinin sanal ve gerçek geleceğiyle ilgili az çok fikir sahibi olmamıza olanak sağlamıştır. Gelişmekte olan birçok pazarda, taşınabilir cihazlar milyarlarca kullanıcıyı sadece taşınabilir cihaz üzerinden bir araya getirmek için yapılmış projelerin merkezi haline gelmektedir.

 

Büyük Veri

Büyük miktarlardaki verilerin bir araya getirilip, eş zamanlı olarak analiz edilmesini ve bu karar odaklı analizleri toplamaya yarayan çözüme Büyük Data ismi verilmiştir. Günümüzde, müşterilerin tüketim alışkanlıklarını takip edebilmek, web sitenizdeki istatistikleri alabilmek, sosyal medya kanallarında etkin olabilmek ve kimlerin işletmeniz hakkında konuştuğunu takip edebilmeniz için kolaylıkla kullanılabilen araçlar geliştirilmiştir. Mağazalar da işaret sistemi denilen bir takım araçlar kullanarak hedef kitlelerinin lokasyon ve mağazalarındaki davranışlarını detaylı olarak takip edebilmektedir. Google Analytics ve IBM’in Watson gibi çözümleri analizlerinizi ve verilerinizden elde ettiği sonuçları ve başka hizmetleri ücretsiz olarak sunmakta. Burada esas amaç, verilerin toplanması, işlenmesi, analiz edilmesi ve bulgular eşliğinde kararların tahmin edilmesine yönelik planlar yapılıp kaynakların belirlenmesi süreçlerinin durmaksızın geliştirilip kusursuz boyutlara ulaştırılmasıdır.

 

 

Akıllı Cihazlar

Teknoloji firmaları bizlere otomatik çim biçme makineleri, elektrikli süpürgeler, cam silme makineleri ve sağlık sektörü için birçok akıllı cihaz sunmaktadır. Örneğin birçok havaalanındaki araçlarda, trenlerde, uçaklarda otomatik pilotlar ya da otomatik sürücüler yer almakta aracı sorunsuzca yönetebilmektedir. Gelecekte belki de tamamen insansız araçlardan hizmet alıyor olacağız ya da kim bilir bu örnekler bile gelecekte eski moda haline gelecek. Robotların insan davranışlarını taklit edebilmesi zaten yaygınlaşan bir durumdu, öğrenebilen, yer değiştirebilen, ses tanımlaması yapabilen robotlar ve yapay zeka teknolojisi inanılmaz bir boyuta ulaşmakta.

Robotlar tatil günlerinde ya da grev dönemlerinde dahi günün 24 saati boyunca üretim için kullanılabilmektedir. Nano teknoloji ve üç boyutlu yazıcılar da ayrı birer gelime olup, gelecekteki teknolojik şartları ayrıca etkilemekte, şimdiden değiştirmeye başlamaktadır. Akıllı ortam cihazları ise, insanların yerine ev ve iş alanlarında zaman ve nakit kaybına yol açabilecek görevleri insanların yerine kolaylıkla yerine getirebilecek böylelikle insanlar işlerine, sağlık alanındaki, felsefe alanındaki, sanat dalındaki, politik ve stratejik alanlardaki çalışmalarına, eğlencelerine bölünmeden, rahatlıkla devam edebileceklerdir.

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

CNcanhelp-300x269Cloudnames, Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için size yardım edebilecek bir dijital ajanstır. Dijital stratejinizi, web sitesiniz, sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama çalışmalarınızı, satış ve pazarlama otomasyonunuzu ve bunun gibi tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetebilir, gelirinizi artıran etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Bununla birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlamanın, gibi ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını sizin için yönetebiliriz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Teknoloji sizce neleri değiştirecek hiç düşündünüz mü? Lütfen yorumlarınızı bizimle, yazılarımızı arkadaşlarınızla paylaşın.

 

İşinizi, gelişen teknolojiye uyumlu hale getirmek için iletişim bilgilerinizi bırakın, size ulaşalım!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!