Mark Zuckerberg Dünyayı değiştirmeyi hedefliyor

Facebook Dünyayı Değiştirmeyi Amaçlıyor

Facebook dün akşam yazılımcılar için verdiği F8 konferasında, 10 yıllık gelişim planlarını açıkladı ve bazı yeni ürünlerini tanıttı. Facebook’un 10 yıllık hedefleri arasında, henüz internetle tanışmamış 4 milyar kişiye internet bağlantısı sağlamak gibi çok iddialı işler var. Bununla birlikte bir süredir konuşulan Facebook Messenger’ın yapay zeka botları teknolojiyi radikal şekilde şekillendireceğe benziyor.

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişiyor. Bu bahar aylarında, Facebook, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri yazılım geliştirme konferanslarını vermeye başladılar. Belli ki tüm bu dev markalar, büyük araştırma geliştirme yatırımları ile inovasyon hızlarını büyük oranda arttırıyorlar. Bu da kendilerine her geçen gün artan yeni kullanıcılar sağlamakta.

 

Facebook’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, dün akşamki açılış konuşmasında şirketinin önümüzdeki 10 yılının yol haritasını açıkladı. Bu yol haritasının büyük bir bölümü dronelar, yeni uydu sistemleri ve lazer sistemlerini kapsıyor. Açılış konuşmasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Zuckerberg konuşmasında Facebook’un odaklandığı noktalar olarak 3 önemli alan belirlemiş; bağlantı, yapay zeka ve sanal gerçeklik uygulaması. Google ve Microsoft gibi devler de bu alanlarda araştırma geliştirme çalışmalarına devam ediyorlar.

 

Dijital pazarlama ile ilgili uzman bir kişiye danışmak isterseniz, 9:00- 18:00 arası çalışma saatlerimiz arasında +90 (212) 243 7991’i arayarak Cloudnames’e ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, [email protected] adresinden sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Facebook’un 10 Yıllık yol haritası

Teknoloji şirketlerinin 10 yıllık planlarını açıklaması çok sık görünen bir durum değil. Birçok şirket, önlerindeki bir yılın planlarıyla ilgili konuşmaktan bile kaçınıyorlar. Zuckerberg ise, birçok farklı teknoloji üzerinde çalıştıklarını ve bu ürünlerin gelecek 10 yılın öncü teknolojileri olacağını açıklıyor. Bu ürünlerin geniş kitleler tarafından günlük kullanıma başlamasının ardından (yaklaşık 1 milyar kişi) bu teknolojiler üzerinden yeni bir ekosistem yaratmayı düşündüklerini belirtiyorlar.

 

Birinci büyük plan, herkesi internete bağlanmasını sağlamak olacak. Günümüzde 4 milyardan fazla kişi internete bağlanamıyor durumda. Facebook, Drone cihazlarını, uyduları ve lazer sistemlerini kullanarak daha fazla kişiyi internete bağlayabilmeyi amaçlıyor.

 

Zuckerberg, 10 milyar kullanıcıya ulaştıklarında, teknolojinin nasıl bir değişime uğramış olacağını açıklıyor.
Zuckerberg, 10 milyar kullanıcıya ulaştıklarında, teknolojinin nasıl bir değişime uğramış olacağını açıklıyor.

 

Facebook’un geliştirdiği ikinci büyük alan, yapay zeka. Bu yılın başlarında, ismini James Bond’un yardımcısından alan, kişiye özel alışveriş asistanı, M, tanıtılmıştı. Dün akşamki etkinlikte de 40 yeni yapay zeka girişimi ve uygulama programlama arayüzü tanıtıldı. Artık isteyen herkes, Facebook Messenger için yapay zekalı botlar üretebilecek.

 

Facebook yapay zekayı kişiye özel hale getirerek kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefliyor. Facebook’un Haber akışınızı belirleyebilmesi hali hazırda güçlü bir yapay zeka örneği. Ama bu özellik bile, bu teknolojinin gidebileceği yerin henüz başlangıcı durumunda. Zuckerberg, yapay zekanın içeriği daha iyi anlayarak haber akışınızı size daha uygun içerikle karşınıza getireceğine dair çalıştıklarını ve zamanla bunu başaracaklarını vadediyor.

 

 

BOT Savaşları

Facebook Messenger 900 milyon kullanıcıyı geçmiş durumda. Şimdi de kullanıcıların, markaların yapay zekalı botlarıyla iletişime geçebilecekleri bir platforma doğru evrimleştirmek istiyorlar. Mark Zuckerberg konuşmasında, yakın zamanda Messenger üzerinden botlar sayesinde nasıl çiçek siparişi verilebileceğini gösterdi. Bu botların zamanla geliştirilip, daha akıllı hale geleceğini ve kişisel tercihleri anlar hale geleceklerinin sözünü verdi.

 

Zuckerberg, bu açıklamanın önemini anlatmak için şöyle bir örnek verdi. Messenger ve Whatsapp’tan günde 60 milyon ileti gönderiliyor. Bu rakam bir günde atılan kısa mesaj rekorunun tam üç katı.

 

Birçok teknoloji uzmanı, Messenger’daki yapay zekalı bot uygulamalarının kullanıcının hayatına girmesi ile birlikte, mobil uygulamalarla büyük bir rekabete gireceğini öngörüyor. Tüm işletmelerin bir Messenger bot’u olacağı düşünüldüğünde, kullanıcılar işletmelerin mobil uygulamalarını indirmeye gerek duymayacaklar.

 

Microsoft şirketi de geçtiğimiz günlerde benzer bir bot uygulamasını tanıtmıştı. Microsoft’un ilk sohbet bot’u Tay, kullanıcıların kendisini ırkçı bir internet bot’u olarak yönlendirmesi sonucunda 24 saati göremeden kapatılmak durumunda kalmıştı. Bu örneği göz önünde bulundurarak; Apple’ın Siri’sinden ve Google’dan ne beklemeye başlayacağız?

 

Messenger servisi için yapay zeka çok yakında kullanıcılara açılıyor. Yakın zamanda sokağınızdaki marketten Messenger botlar sayesinde sipariş verebileceksiniz.
Messenger servisi için yapay zeka çok yakında kullanıcılara açılıyor. Yakın zamanda sokağınızdaki marketten Messenger botlar sayesinde sipariş verebileceksiniz.

 

Canlı Video Özelliği

Facebook isteyen herkesin, akıllı telefonunun kamerasını kullanarak canlı yayın yapabileceği canlı video özelliğini kısa bir zaman önce tanıtmıştı. Canlı video özelliğinin yıl içerisinde 1 milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor. Dünkü etkinlikte bu uygulama ile ilgili yazılımcılar için de bir geliştirme arayüzü tanıtıldı.

 

Bu uygulama sayesinde, isteyen herkes akıllı telefonu sayesinde canlı yayın yapabilecek, bununla beraber yazılım geliştiriciler de, Facebook’un canlı yayın özelliğini geliştirdikleri uygulamalara ya da ürünlere entegre edebilecekler. Yani bundan sonra tüm uygulamalar ve görüntü sistemleri canlı yayına uygun olabilecekler. Bu özelliğin etkinlik sahnesinde, Drone kullanarak yapılan tanıtımı da oldukça etkileyiciydi.

 

Facebook önümüzdeki 5 yıl içerisinde internet trafiğinin %70’inin videolardan oluşacağını tahmin ediyor. Ayrıca canlı yayın özelliğinin, normal videolardan 10 kat daha fazla yorum alacağını öngörüyor. Ayrıca canlı yayın özelliği, arkadaşlarınızın yaptığı ve istediğiniz lokasyonlarda yapılan canlı yayınları kolayca bulmanızı mümkün kılıyor.

 

Facebook’un veri merkezleri ile ilgili büyük planları olduğunu düşünüyoruz. Bizce kendilerine özel uydu sistemi, daha fazla internet kullanıcısına ulaşmanın dışında çok daha büyük bir amaç için geliştiriliyor. Acaba Facebook, sadece Facebook kullanıcıları için alternatif bir internet yapmaya çalışıyor olabilir mi?

 

Dijital pazarlama ile ilgili uzman bir kişiye danışmak isterseniz, 9:00- 18:00 arası çalışma saatlerimiz arasında +90 (212) 243 7991’i arayarak Cloudnames’e ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, [email protected] adresinden sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Facebook hesap kiti

Facebook, hesaplara erişim için gerekli olan e-posta ve şifre bilgilerinin yanında, telefon numarasıyla giriş yapma özelliğini getiriyor.
Facebook, hesaplara erişim için gerekli olan e-posta ve şifre bilgilerinin yanında, telefon numarasıyla giriş yapma özelliğini getiriyor.

Dünkü etkinlikte lansmanı yapılan diğer özellikler ise yeni kaydetme butonu özellikleri ve Facebook hesap kiti oldu. Bu özellikler, web sitesinin ya da mobil uygulamasının kullanılırlığını arttırmak isteyen herkes için yararlı olabilir. Yeni kaydetme özelliği herhangi bir Web sitesinin ziyaretçilerine sayfaları Facebook profiline kaydetmeyi ve bu sayede ihtiyaç anında daha kolay ulaşılmasını sağlıyor.

 

Facebook hesabınıza erişim seçeneklerini de genişletiyor. Artık 240 farklı ülkedeki kullanıcılar, telefon numaraları ile hesaplarına giriş yapabilecekler. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kullanıcı adını veya şifrelerini unutsalar bile Facebook hesaplarına kolayca erişebiliyor olacaklar. Facebook’a telefon numarası bıraktıktan sonra gelen şifreyi girerek hesaplara ulaşabilecekler.

 

Ayrıca Facebook’un daha önce tanıttığı anlık makaleler özelliği de, akşamki etkinlikte duyurulmasa bile, bugün itibariyle genel kullanıma açıldı.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

CNcanhelp

Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi, sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

 

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi Çekebilecek diğer makaleler

 

Teknoloji ve sosyal medya ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!