Sosyal Medya Pazarlama Planı nasıl Hazırlanır

Sosyal Medya Pazarlama Planı nasıl Hazırlanır

Sosyal Medya’yı doğru kullandığınız takdirde pazarlama açısından her daim etkili hale getirebilirsiniz. Araştırmalarımız gösteriyor ki sosyal medya, geleneksel pazarlama aktivitelerinden 10 kat daha getirisi bulunuyor. Her tür pazarlama aktivitesinde ilk adım plan yapmaktan geçmektedir; Sosyal Medya Pazarlama Planı nasıl hazırlanır sizin için yazdık.

Müşteri Edinme Maliyetini (Customer Acquisition Cost, CAC) düşük tutmak bütün pazarlama faaliyetleri için anahtar niteliktedir. Sırf bu yüzden MEM ne kadar düşük olursa, bütçenizden o kadar az harcama yapılır. Sosyal Medya Pazarlaması’nın yeni fırsatları ile müşteri edinme maliyeti ciddi şekilde azalır, çünkü kitlenizi özel ve belirgin yollarla hedefleyebilir ve her şeyi ölçebilirsiniz.

 

 

Hedeflerinizi Belirleyin

Pazarlama stratejisi için ilk adım, stratejinizin amaçlarının belirlenmesi olmalıdır. Sosyal Medya Pazarlama’nızın hedefi, ticari hedeflerinizi destekleyen sosyal ağlardaki aktiviteleriniz ile ilgilenmektir. Size tavsiyemiz, sosyal medya esaslarınız ve yönetmeliklernizin güncel ve net olmasıdır.

Bazı şirketler, istedikleri sayıda takipçi ya da “beğen”i elde edebilmek için kendilerine bir çok hedef belirlerler. Ne yazık ki bu, bizim için hatalı bir hedef belirleme stratejisidir. Facebook “beğen”ileriyle faturalarınızı ödeyemezsiniz.

Yatırım getirisi (ROI) hedefleri, yeni müşteri sayıları, gelir hedefleri ya da Sosyal Medya Pazarlama aktivitelerinizin yarattığı aylık nitelikli aday müşteri sayılarını doğru hedeflere örnek olarak verebiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Mevcut Durumunuzu İnceleyin

SMM planınızı geliştirmeye başlamadan önce mevcut durumu denetlemek, sizin için iyi bir alıştırma olacaktır. Bu denetim, sosyal medya üzerindeki tüm aktivitelerinizin üzerinden geçilip, sizin için ne kadar çalıştıklarını değerlendirerek gerçekleşir. Hangi kanallarda boy gösterdiğinizi kontrol ettiğinizden, farklı kanallar üzerindeki kitlenizin kim olduğundan ve rakiplerinizle karşılaştırdığınızda mevcudiyetinizin ne durumda olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Google arama motoru üzerinden, size ait olmayan ancak firmanızı temsil ettiğinizi iddia eden kanalların olup olmadığını kontrol edin.

Her bir sosyal medya kanalı için strateji ve görevlerinizi değerlendirmelisiniz; profilleri, bu profillerin yönetimini ve de sosyal medya aktiviteleri üzerinde çalışan takımın değerlendirmesini yapmalısınız. Sonrasında tüm kullanıcı adlarını ve şifreleri merkezileştirmelisiniz.

 

Sosyal Medya Kanallarını Seçin

Etkili bir pazarlama yapmak istediğiniz zaman, aralarından seçme imkanı bulacağınız sınırsız sayıda Sosyal medya kanalları mevcut. Bunların arasından en popülerleri, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube, Pinterest, Instagram ve Slideshare’dir.

Sosyal medya Kanalları ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için ideal kanallardır.
Sosyal medya Kanalları ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için ideal kanallardır.

Farklı iş sektörleri için farklı kaynaklar da bulunmaktadır; örneğin, Tripadvisor, Hotels.com, Airbnb, Yelp, Opentable ve daha pek çoğu bunlara örnek teşkil eder. Sosyal medya kanalı olmamalarına rağmen Google Adwords ve e-posta, istediğiniz kitleye ulaşmanız için etkili kanallardan biridir.

Hangi kanalın size en uygun olduğu ne çizgide bir işte çalışıyor olduğunuza ve ne çeşit bir sosyal medya müşterisi seçmek istediğinize dayanmaktadır. Bunu anlamanın en iyi yolu ise, muhtemel şüphelerinizi bir dizi testten geçirmektir. Size önerimiz, dikkatinizi ilk önce tek bir kanal üzerindeki başarınıza odaklamanız ve daha sonra diğerleriyle devam etmeniz.

Sosyal medya havuzunda siz de yer almak istiyorsanız, bu kanallar üzerinden hesaplar oluşturmalı ve mevcut olanları güncel tutmalısınız.

 

Sosyal Medya Pazarlama Takımını Kurun

SMP takımınıza farklı alanlardan insanları dahil etmelisiniz. Bu çalışanlar, müşterilerinizle olan ilişkilerde, sizin de tahmin ettiğiniz gibi farklı aşamalar için size yardımcı olacaktır. Pazarlama departmanı dışındaki insanları da bu işlere dahil etmek, müşteri desteği için birebir görüşme ve müşterilerin olası ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanı verir.

Kuruluşunuzun her alanında sosyal destek takımı kurmanın yanında, açık ve net amaçlar belirlemek, doğru müşterilere bağlanmak ve sosyal geri bildirimleri vasıtası ile alışveriş döngüsünün içindeki konumuna bağlı olarak ilgili kişiye ulaşmaya yarar sağlar. Bu döngü boyunca bağlantılı içerik yaratmak, yeni müşteriler kazandırma, satın almanın tekrarlanması, sadakat ve müşteri referansları konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Müşterilerinizin İhtiyaçlarına Duyarlı Olun

Sosyal Medya Pazarlama talebini karşılayabilmek için, müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmalı ve bu ihtiyaçların, müşterinin satın alma çemberinin hangi aşamasında bulunduğuna göre çeşitlilik göstereceğinin farkına varmalısınız. En iyi uygulama yöntemi, müşteri ihtiyaçlarına odaklanmak ve sonrasında SMP’nı, içeriği ve kaynakları müşteri çevresinde oluşturmaktır. Müşteriler ya da hedef kitle sizin ürünlerinize olan ihtiyaçlarının henüz farkında değillerse ya da aktif olarak sizin ürünlerinizi araştırmıyorlarsa, hedef kitleyi kapsayan bir içerik oluşturmanız gerekir.

İçerik pazarlaması, markanızı oluştururken ve ürün ve servislerinize tüketici güvenini inşa edecek ve bunların sonucunda istenilen tüketici davranışının gelişini sağlayacak ilgi çekici, değerli, ilgili ve faydalı içeriği oluşturmak ve paylaşmakla ile ilgilidir.

Müşterilerinizi, henüz ihtiyaçlarının farkında olmadıkları aşamadan, ödeme yapacak müşteri aşamasına çekecek çok sayıda farklı taktik kullanırsınız. 

 

Web Sitenizi ve Çevrimiçi Araçlarınızı Hazırlayın

Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle etkili bir şekilde iletişim kuracak, iyi hazırlanmış bir internet sitesi gerektirir. Yürütmek istediğiniz bütün kampanyalarınız için ayrı olarak hazırlanmış, ziyaretçiye ürünlerinizden sipariş vermek, yer ayırtmak, rezervasyon yapmak, ya da daha fazlası için bilgilerini bırakmak gibi olanaklar sağlayan Varış Sayfasına (Landing Page) ihtiyaç duyarsınız.

Cloudnames'in örnek Varış sayfası
Cloudnames’in örnek Varış sayfası

 

Varış Sayfaları hakkında bu makaleden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz: İnsanlık için küçük, web siteniz için büyük bir adım.

Sosyal Medya’da odak noktanız İçerik Pazarlama ise, Eylem Çağrısı (Call to Action) butonlarını web sitenize eklediğinizden emin olun. Eylem Çağrısı butonlarını ürün bilgisi metinleriyle birlikte blog sayfanızya ya da sitenizin herhangi bir yerine konumlandırabilirsiniz.

Cloudnames CTA’lerinden işte size bir örnek. Dijital pazarlama için web sitenizi hazırlamakta yardıma ihtiyacınız bulunuyorsa iletişim adresinizi bize bırakın size yardımcı olalım

[include-page id=’18540′]

Ayrıca, ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini toplayan, kampanyanızın başarısını ölçen ve SMP’nızı yöneten çok fazla iyi online araçlar bulunmaktadır.

 

Yayınlama Planı Oluşturma

Hangi içeriği, ne zaman ve nerede yayımlayacağınızı tanımlayabilmeniz için içerik yayın planı oluşturmalısınız. Genel planınızın en önemli noktası içerik dağılımınızı iyi yapmanızdır, bu da işletmenizin dahil olduğu sektöre, kanallarınıza ve hedef kitlenize bağlı. Bizim önerimiz, sizin için neyin iyi olacağını test etmeniz fakat yine de çoğu kişinin takip etmesi gereken bazı rehberlerden yararlanmalısınız.

Sosyal Medya gönderilerinizi ve tarihlerinizi önceden organize etmeniz çok önemlidir. İşte bizim Cloudnames'te yaptığımız bir paylaşım planı
Sosyal Medya gönderilerinizi ve tarihlerinizi önceden organize etmeniz çok önemlidir. İşte bizim Cloudnames’te yaptığımız bir paylaşım planı

Ne Yayınlamalısınız? Başlangıç için dört basit içerik tipi vardır: blog yazılarınızı görsel içerikle (Resim/Video) destekleme, diğer içeriklerinize yönlendirecek linkler ekleme ve reklam paylaşmak. İçeriğinizin sahip olduğu resim, içeriğinizin aldığı tıklanma, beğenilme, görülme ve diğer içeriksel yayınlara göre paylaşılma sayısını artırabilecek en önemli görsel araçtır.

Ne Zaman Yayınlamalısınız? Yine işletmenizin bağlı bulunduğu sektöre, kanallarınıza ve hedef kitlenize bağlı olarak değişeceğini belirterek söylüyoruz ki bizim test sonuçlarımız şu şekilde:

  • Facebook ve Twitter için ideal paylaşım zamanı 13.00 ve 17.00 arası
  • Linkedin ve Instagram için sabah 07.00 ve 09.00 arası akşam 16.00-18.00 arası
  • Google+ için hafta içi 09.00 ve 11.00 arası
  • Pinterest için ise hafta sonu 14.00 ve 16.00 en iyi çalışma saatleri olarak değerlendirilebilir.

Ne Sıklıkta Paylaşım Yapmalısınız? Bunu test etmelisiniz fakat genel önerimiz şu şekilde:

  • Facebook için haftada 5-10 içerik
  • Twitter için günde en az 5 içerik
  • Linkedin için her çalışma günü için 1 içerik
  • Google+ ve Instagram için günde 5 içeriğe kadar paylaşım yapabilirsiniz.

 

Hitap Edeceğiniz Topluluğu Oluşturun

Hedef kitlenizi büyütmek ve sadece müşteri bazlı hareket edebilmek için neler yapabilirsiniz? Amacınız, pazarınızda harika içeriklerinizle hitap edeceğiniz topluluğu inşa etmek olmalıdır. içeriklerinizi beğenecek ve sosyal medya hesaplarınızın takip edecek kişiler yardımıyla organik olarak yayılabilir, bununla birlikte ürün ve hizmetlerinizle ilgili içeriğinizin tanıtımını ya da reklamını yaparak da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Burada en önemli nokta, hitap edeceğiniz topluluğu inşa etmenizdir çünkü bu topluluk sayesinde müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Hedef kitle topluluğunuzu blog içeriğinizdeki Eyleme Çağrı (Call to action) elementinin ve kampanya açılış sayfalarınızın yönlendirdiği iletişim bilgilerini bırakma butonları ve haber bültenlerinize üyelik gerçekleştirme sayesinde kolayca oluşturabilirsiniz.

Şimdi içerik tanıtımınız ve sosyal medya reklamlarınız için pazarlama bütçenizi bölümlendirme zamanı! Sosyal medya pazarlaması için bütçe ayırmanız söz konusu olduğunda kilit nokta doğru hedef kitleye ulaşabilmenizdir. bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenmek için ücretsiz Sosyal Medya Pazarlama Rehberimizi buradan indirebilirsiniz.

Hedef kitlesi oluşturma ve doğru kitleyi hedefleme üzerine daha detaylı bilgiyi bu makalemizden edinebilirsiniz: Hedef kitle belirlerken kullanabileceğiniz etkileyici taktikler.

 

 

Analiz yap, değerlendir ve test et!

Biz değerlendirmenizi bugün yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sosyam medya pazarlaması ile ilgili en güzel olaylardan biri performans analizi yapabileceğiniz birçok ücretsiz harika araç bulunabilmesidir. Tüm popüler sosyal medya kanalları istatistikleri ve raporları ücretsiz sunmakta ayrıca Google Analytics’i ve benzer birçok uygulamayı rahatça kullanabilmekteyiz.

Sosyal Medya Pazarlamanızın verimini Google Analitik verileri ile ölçümleyebilirsiniz.
Sosyal Medya Pazarlamanızın verimini Google Analitik verileri ile ölçümleyebilirsiniz.

Birçok kanal, takip pikseli sağlamakta, bu küçük kodlar ise websitenize eklenerek kullanılabilmektedir. Kulağa biraz karmaşık gelebilir fakat hala yapmadıysanız bunu hemen şimdi yapmalısınız. Bu pikseller eklendikleri konumdaki kampanyaların başarılarını detaylı olarak ölçebilmekte ve böylece etkin hedef kitle seçimi için kullanılmaktadır.

Sonuçlarınızı analiz edebileceğiniz birçok yol vardır. Basit benchmarking ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ulaşma, tıklanma, beğeni, paylaşım ve dönüşüm ortalama skorları kullanabilirsiniz. Her bir yeni içerik ya da reklam için sonuçlarınızı ortalamalara göre değerlendirip, böylelikle kısa sürede nasıl daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi öğrenirsiniz.

Biz Cloudnames olarak her şeyi test ediyoruz ve uzun süreler boyunca neyin daha çok işe yaradığıyla ilgili birçok şey öğrendik ve her yeni haftayla birlikte yeni deneyimler edinmeye devam ediyoruz. Sizin sosyal medya pazarlama ekibinize de aynı şeyi yapmalarını öneriyoruz. Sosyal medya ile ilgili bir güzel şey de hedef kitleniz için çok büyük harcamalar yapıp geri dönüşüm almayı beklemek yerine çok küçük bütçe ayırarak istatistik raporlarınızı test edebilmenizdir.

Google Analytics ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz: Google Analytics ile herşey mercek altında

 

Seri Hale Getirip Geliştirin

Eğer vaktiniz varsa zaman otomatik hale getirip geliştirme zamanıdır. Sosyal medyadaki aktivitelerinizi planlayabilmeniz için kullanabileceğiniz birçok araç mevcut. Sosyal medya Pazarlama aktivitelerinizi gününüzün en önemli aktivitesi olarak doğru kanalda doğru zamanda paylaşabilmeniz açısından bu, en önemli silahınızdır.

Dijital pazarlama tamamıyla ilişki kurabilmekle ilgilidir bu nedenle sosyal medya pazarlama ekibinizin ziyaretçilerinizden herhangi bir kanaldan ya da blogunuz üzerinden gelen her bir yorumuyla ilgili olduğundan emin olmalısınız. Dönüşümleri iyi takip etmelisiniz çünkü dönüşümler sizin kampanya ve ürünlerinizin sosyal medyadaki halidir. Sizin pazarlama konularınızla ilişkili bazı konu başlıklarına da kulak vermek isteyebilir ve bu tartışmaların bir parçası olmak isteyebilirsiniz. Birçok müşteriyle ve gelecekteki potansiyel müşterilerinizle ilişki kurarak gelirinizi artıracak hale gelmiş olmalısınız, şimdi harekete geçmek sosyal medya pazarlaması ile kazancınızı artırmak için çok iyi bir zaman olacaktır.

 

Sosyal Medya Kampanyalarınızı yönetebileceğiniz araçlar mevcut. Biz bu araçlardan Hootsuite'i kullanıyoruz.
Sosyal Medya Kampanyalarınızı yönetebileceğiniz araçlar mevcut. Biz bu araçlardan Hootsuite’i kullanıyoruz.

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Sosyal Medya’yı pazarlama için kullanıyor musunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!