WordPress’te Çalışmaya Başlamadan Önce İhtiyaç Duyacağınız 10 Önemli Madde

Günümüz internet dünyasında, bir işletme kurmak ya da işletmenizi büyütmek için çok iyi bir web sitesine ihtiyaç duyarsınız. WordPress, geleneksel web tasarımı maliyetlerinin yalnızca bir kısmı kadar harcama yaparak profesyonel bir web sitesi oluşturma konusunda harika bir araçtır; fakat zamanınız, paranız ve stres durumunuz açısından hata yapmak çok kolay olabilmektedir.

Shutterstock female chef

Mollie Green ile tanışın, kendisi Mollie’nin Mutfağı Catering firmasının sahibi.

Son görüşmemizde Mollie, işyeri için alan adı (www.mollies.kitchen) seçiyordu. Mollie’nin profesyonel bir web sitesine ihtiyacı var, bu web sitesinin dünya kadar maliyeti olmamalı, üstelik kurulumu da çok zaman almamalı.

Catering işi zorlu bir pazarda yer almakta ve Mollie bu hassas ortamda rakiplerinin profesyonel web sitelerinin olduğunun farkında, fakat Mollie rakiplerinin sırrını çözmüş bile; tabi ki WordPress!

WordPress önceden tasarlanmış, hatta catering endüstrisi için özel olarak tasarlanmış birçok şablon kullanabilme olanağı tanır.

Mollie kendine özgü yeni, maliyetsiz ve en az rakiplerininki kadar güzel bir web sitesi tasarlayabileceğini öğrendiği için çok heyecanlıydı.

Mollie WordPress’in sadece bloglar için olduğunu duymuştu, fakat araştırmaları günlerinin uzun geçeceğini söylüyordu. WordPress’in, internetin %23’üne yani yaklaşık 70 milyondan fazla siteye etki edebileceğini öğrendi. Bu inanılmazdı!

Mollie, hala yemekleriyle haşır neşir, çünkü kod yazmak yok; yani web sitesinin nasıl yapıldığını öğrenmesine, zamanını buna harcamasına ve sürekli güncelleme yapmasına gerek yok. Hızlıca Google’da bir arama yaptı ve Cloudnames’ten Ian ile konuştu ve kendisine birçok insanın WordPress’i kolaylıkla kullanabildiğinin, kendisinin de kolaylıkla kullanabileceğinin garantisi verildi.

Mollie rahatlamıştı; kullanmaya başlamadan Ian ona ücretsiz WordPress.com hizmetinin özelliklerini açıkladı. Mollie artık doğru servise ödeme yapacağından emin olmuş, hayal kırıklıklarına rağmen fazladan ücret ödeyeceği hizmetlere yatırım yapmayacak olmasına da sevinmişti.

Mollie, sade ve modern görünümlü aynı zamanda kolaylıkla güncelleyebileceği bir web sitesi seçmek istedi. Cloudnames Mollie’ye WordPress kullanan bazı catering firmalarının temalarını gösterdi; çok güzel görünüyorlardı. Şimdi malzemeleri karıştırma ve güzel bir iş çıkarma zamanıydı!

1. WordPress Sadece Bloglar İçin Değildir!

Screen Shot 2015-03-10 at 22.26.40

WordPress blog oluşturma programı olarak başlatıldı; fakat web siteleri için de dünyanın en önde gelen içerik yönetim sistemi haline geldi. Öyle güçlendi ki, web dünyasının %23’ünü ele geçirdi.

WordPress profesyonel, tamamen fonksiyonel ve geleneksel web tasarım geliştirme yöntemlerinden daha az maliyetli bir web sitesini kolaylıkla yapabilme imkanı sunduğu için çok önemli. Yaratıcılığınızı kullanmanızı, işletme sahibi olarak bilişim uzmanları yerine kontrolü kendi elinizde tutabilmenizi sağlar. Her boyutta ve şekilde her türlü web sitesi için yüzlerce tema ve özelliği bünyesinde barındırır. Ayrıca çeşitli sektörlerde kullanılabilecek, her geçen gün artan çeşitlilikte tema içerir.

Catering tema örnekleri themeforest.com adresinden

Catering theme examples2

Çok iyi değil mi? Web sitenizi kurmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler listemizdeki 2 numarayı not edin.

[include-page id=’18525′]

2. WordPress İçin WordPress.com’dan Daha Fazlası Var

WordPress.org adresinde herkesin kullanabilmesi için açık kaynak kodlu yazılım ücretsiz olarak bulunmaktadır. Aslında WordPress, kullanıcıların web sitesi ve blog kurabilecekleri, yönetebilecekleri yazılım destekli bir platform olmasının yanında içerik yönetim sistemi olarak da bilinir. Açık kaynak kodlu bir sistemdir; bu demek oluyor ki, yazılım tek bir firma yerine binlerce yazılım geliştiricisinden oluşan bir topluluk tarafından geliştirilip yönetilmekte. Bu durum, rekabete dayalı fiyatlandırmayı, çok çeşitli temaların ve işlevsel özelliklerin üretilmesini sağlıyor. Hatta daha da iyi olan kısmı ise, programın herkes tarafından indirilip kullanabilmesi için ücretsiz olmasıdır.

app_wordpress_plugins_250x250

Birçok tema ve eklenti geliştiriciler tarafından ücretsiz olarak sunulmakta, ya da yükseltilmiş sürümü ya da “premium” sürümü daha fazla tema ve eklenti önerisi için ufak bir ücret karşılığında satın alınabilir. Rehberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Program WordPress.org adresinden ücretsiz olarak indirilebilse de, kullanabilmek için 2 şeye ihtiyacınız bulunuyor; WordPress siteniz için bir alan adı (Alan adı seçmek için rehberimize buradan ulaşabilirsiniz) ve faaliyete geçirebilmeniz için bir etkinlik alanı.

WordPress web site sunucusu sitenizdeki klasörleri depolayabilmek, sitenizi faaliyete geçirebilmeniz, kendinize özgü bir alan adı seçip kaydedebilmeniz için size servis sağlayıcı üzerinde bir alan sağlar. Yeni alan adı seçiminizde size yardımcı olacak rehberimize buradan erişebilirsiniz.

WordPress.com, bizi ana hedefe yönlendiren, WordPress alan servisi sağlayıcılarından biridir.

3. WordPress.com Sadece WordPress Web Sitesi Oluşturmak İçin Kullanılan Bir Yer Değildir.

WordPress’te yeni olan birçok kullanıcı bu sitenin sadece WordPress web sitesi oluşturmak için kullanıldığını düşünüyor; fakat WordPress, yazılımı kullanılarak web sitesi kurma ve düzenleme hizmeti sunan birçok ticari web sitesinden yalnızca biri.

WordPress.com tüm fonksiyonları içeren bir WordPress web hizmeti sunmakta. Bu da, tüm teknik bakım onarım işlerinin sizin yerinize onlar tarafından yapılıyor olması anlamına geliyor. Temel (sınırlı) paket, ücretsiz olarak sunuluyor; yükseltilebilen ve özellik eklenebilen sürümleri ise ücret karşılığında kullanılabiliyor.

Bir diğer alternatif ise, kendi hizmetinizi elde edebileceğiniz yani self-hosting WordPress sitesidir.

Self-hosting ile kendinize, aynen Cloudnames’te olduğu gibi, WordPress sitenizi kendi internet sunucuları üzerinden sağlayabilecek bir web servisi sağlayıcısı seçebilirsiniz. Bu sayede kendinize ait alan adınızı belirleyebilir, (alan adı yani domain isimleri için listemize buradan göz atabilirsiniz) WordPress.com üzerinde olmayan kendi WordPress hizmetiniz için ihtiyaç duyabileceğiniz, kendi özel işinizle ilgili herhangi bir sınırlandırma olmadan çok çeşitli tema ve eklentiye ulaşabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz sınırsız tema ve eklentiye ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz sağlayıcıya ve hizmet seçeneğine bağlı olarak sitenizdeki yazılım güncellemeleri ya da depolama sistemi oluşturulması gibi bakım onarım çalışmalarından siz sorumlu olabilirsiniz.

4. WordPress’in Ücretsiz Olduğu Yönündeki Efsaneler Konusunda Bilinçli Olun

Evet, WordPress yazılımını WordPress.org adresinden ücretsiz indirebilirsiniz; fakat bunu depolayabilmeniz ve çalıştırabilmeniz için bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Sitenizi WordPress.com’un temel servisini kullanarak çalıştırabilirsiniz; bu da bazı özelliklerden vazgeçmeniz ve sitenizi sınırlı sayıda özellikle oluşturmanız anlamına gelmektedir. Bu durum WordPress siteniz açısından sınırlamalar getirmekte ve sitenizi gelişime kapatmaktadır.

WordPress guide graphics w JPEGS.004

5. Farklı WordPress Hizmet Sağlayıcıları Farklı İhtiyaçlara Hitap Eder

Yanlış web sitesi platformları zaman ve para kaybından başka bir işe yaramaz. İhtiyaçlarınıza uygun güzel bir WordPress hizmeti araştırması ve seçimiyle kendinizi stresten uzak tutun.

Screen Shot 2015-03-10 at 22.47.46

Eğer yeniyseniz ya da blogunuzu çok sık kullanmıyorsanız, tabi ki elinizden geldiğince düşük bir ücret ödemek istersiniz. Maliyeti düşürmek için de reklamları önleyememe, içeriğini tam olarak yönetememe, depolama, tema seçimi, transfer edilebilmesi ve teknik destek konuları hakkındaki kısıtlamaları kabul edersiniz.

Sizin için WordPress’teki ücretsiz ve temel paket yeterli gibi görünebilir. Fakat işletmeniz için bir blog’a sahipseniz ya da profesyonel bir blog yazarıysanız, ücretsiz sürümün sınırlamaları sizin için çok kısıtlayıcı olacak ve ticari amacınıza hizmet etmeyecektir. Sizin için WordPress.org adresindeki self-hosting seçeneği doğru bir çözüm olacaktır.

Eğer WordPress.com adresindeki yükseltilebilir sürümü kullanmayı düşünüyorsanız, diğer self-hosting servislerle kıyaslamanızı tavsiye ederiz. Birçok kullanıcı, artan reklam maliyetleri yüzünden hem de birçok kısıtlamaya katlanmasına rağme self-hosting servisinden daha maliyetli olduğunu deneyimlemiştir. Kıyaslamayın bile, 6. başlıkta bahsettiğimiz gibi değersiz datalardan kurtulup işletmenizi büyütmek için sadece sitenizi self-hosting hizmetine taşıyın.

6. Yanlış WordPress Planı Seçmek Büyük Sorunlara Yol Açabilir

 • John, catering firması için web sitesini WordPress.com üzerinden ücretsiz olarak oluşturmaya karar verir. Bir alan adı alır ve bir premium tema seçerek bunların yeterli olacağını düşünür. Web sitesini yapar ve kullanmaya başlar, takipçilerini e-posta aracılığıyla oluşturur. Sosyal medyada birçok “like” yani beğeni toplar ve sitesi kişilerin nereye gittiklerini ve ziyaretçilerinin nereden geldiklerini ölçümleyebilmektedir. Buraya kadar her şey yolundaydı ama John şu anda online rezervasyon ve online ödeme sistemlerini web sitesine eklemek ve içeriğin sadece kayıtlı müşteriler tarafından görüntülenmesi için bir eklenti kullanmak istiyor. Ayrıca reklamların web sitesinde görüntülenmesini kontrol edememesinden dolayı da çok mutsuz. WordPress.com bu ihtiyaçlar için sürüm yükseltmesini öneriyor ve bu işlemin maliyeti self-hosting hizmetlerine kıyasla çok fazla. Web sitesini self-hosting hizmetine taşımak için araştırma yapıyor ve şunlarla karşılaşıyor.
 • Bu devasa büyüklükteki pazarda takipçilerini WordPress.com dışına email ile transfer edemeyeceğini
 • Sosyal medyadaki tüm beğenileri ve içeriklerini kaybedeceğini, hesabının zarara uğrayacağını,
 • WordPress.com premium temasını transfer edemeyeceğini, bu yüzden yenisini almak zorunda kalacağını
 • Bütün site istatistiklerini kaybedeceğini. Analizlerinin geçersiz olacağını anlıyor.

Self-hosting seçmi tüm bu problemlerin yaşanmasını engeller.

7. Self-host WordPress Servisi Seçmek İçin Teknik Özelliklerden Anlamanıza Gerek Yoktur

WordPress’in en güzel yanlarından biri bilgisayardaki teknik, kod yazma işlemleriyle ilgili bilgi sahibi olmanıza gerek duymamasıdır. Elbette ki güncelleme işlemlerini siz yapacaksınız; fakat diğer bilgisayar programlarında yaptığınız gibi WordPress’e giriş yaptığınızda güncelleme uyarısı bulunacak ve tek tuşla bu güncellemeyi halledebileceksiniz.

Ek olarak da, aktif teknik destek ekibi size yardımcı olabilmektedir. WordPress’in bir ek özelliği olan aktif teknik destek uzmanı ile ihtiyaç halinde okuması kolay, adım adım sizi çözüme götüren rehberler bu forumda basit bir Google aramasıyla karşınıza çıkacaktır. Eğer kaliteli temalar ve eklentiler seçerseniz (seçeneklerimizi buradan görebilirsiniz) o tarz bir teknik desteğe ihtiyacınız kalmayacaktır. Aynı zamanda hizmet sağlayıcınız size teknik destek sunmaktadır. Sonuç olarak ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz bir sürü destek hizmetine sahipsiniz.

8. WordPress’in Dezavantajları

Her ne kadar 70 milyondan fazla WordPress kullanıcısı dezavantajından çok faydası olduğunu savunsa da elbette birtakım dezavantajları da bulunmaktadır.

Kendin yap! (DIY). WordPress inşaat ve tasarım internet siteleri için “Kendin yap!” (DIY) seçeneğine sahip. Web tasarımı ve geliştirme maliyetini düşürmek için üzerinde biraz çalışıp vakit harcamanızı gerektiren bir seçenek. Binlerce kullanıcı bu durumu eğlenceli olarak değerlendiriyor. Web geliştiriciniz olmayabilir ya da tek başınıza üstesinden gelemeyebilirsiniz; fakat yanınızda sorunlarınıza yardımcı olabilecek kocaman bir WordPress geliştirici ve destek ekibi var.

Ismarlama özellikler. Her ne kadar önceden belirlenmiş tema ve eklenti kullanımı sitenizin kurulumunu kolay ve çabuk yapsa da, kendinize göre müşteri ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlediğiniz özellikleri kişiselleştiremiyorsunuz. Tema ve eklentileri tamir etmek zamanınızı çalıp, sitenizin hızını etkileyebilmektedir. Kısaca bu özellik sadece teknik kullanıcılar için uygundur. Bu temaların ücretsiz olarak sunumu özellikle ihtiyaç olan belirli sektörler için artmakta, bu nedenle de temalar konusunda uzlaşma sağlanamamaya başlanmaktadır.

Sıkıcı aynı tasarımlar. Bir sürü WordPress web sitesi bulunmaktadır. Tema bazlı web siteleri artık ayakta kalamıyor, çünkü ücretsiz olarak sunulan bir sürü tema içerisinden aynı sektörde birçok işletme sizinkiyle aynı temayı, rengi, görselleri ve hatta içerikleri seçmiş olabilir. Sitenizi ilk oluşturduğunuzda size çok profesyonel görünebilir, fakat müşterileriniz için bir fark yaratmayacaktır; bu da web siteniz için endişelenmeniz gerektiği anlamına gelir.

[include-page id=’18540′]

9. Doğru Hizmet Sağlayıcısı Seçmek WordPress Deneyiminizi Artıracaktır.

Doğru tahmin edilen maliyetler, sınırsız özellik ve çok fazla müşteriye ulaşmak fikirleri hangi WordPress servis sağlayıcını seçeceğinizi zorlaştırıyor değil mi?

Bizim müşterilerimiz bunların hiçbirinin kendileri için büyük bir sorun olmadığını söylüyorlar. Onlara göre en büyük sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cezbedici olmak için fiyatların hiçbir ekstra içermeden sunulup sunulmaması
 • Destek ve yardım takımının sizi ve ihtiyaçlarınızı gerçekten anlayan insanlar tarafından oluşuyor oluşup oluşmadığı
 • Güvenli, hızlı, güvenlik önlemleri alınmış, kolay yönetilebilen, kaliteli görünüme sahip ve ihtiyaçlarını karşılayabilen bir teknolojiye sahip olup olmaması.

Sonuç oarak, her ne kadar VIP servisi için ödeme yapmıyor olsanız bile, güvenebileceğiniz kişilerle iş yapıyor olmanız önemlidir.

10. Cloudnames WordPress Servisi Sizin İçin Neden Önemli?

Sizin için iddialı gelebilir ama biz Cloudnames olarak catering firmaları ve diğer küçük ölçekli firmalar için en iyi WorPress servisi sağladığımıza inanıyoruz.

Sadeliği Ön Planda Tutarız

 • Bizim paketlerimiz gayet nettir gizli ve extra ücretler içermez. Sitenizin kurulumu için ihtiyacınız olan her türlü özelliği sunuyoruz. Hiçbir rahatsız edici reklamla karşılaşmaz, başta hangi ücreti kabul ettiyseniz daha fazlasını ödemek zorunda kalmazsınız.
 • WordPress deneyiminiz süresince sade ve kolay kullanımı ön planda tutarız ve gerçek tecrübelerden yola çıkarız.

Yalnızca En Gelişmiş Teknolojiyi Kullanırız

 • Web siteniz en iyi teknoloji olan Amazon bulut teknolojisi üzerinden hazırlanır ve sunulur. Yavaş yüklenen sayfalar ve sizi yavaşlatacak faktörler hakkında endişe duymanıza gerek kalmaz. Bizim teknolojimizle siteniz sorunsuz ve hızlı bir şekilde gün boyunca işler.
 • İhtiyaç duyduğunuzda kolayca büyür, gelişirsiniz. Bulut sistemi istediğiniz kadar büyüyebileceğiniz anlamına gelir.

Cloudnames yardım edebilir

Cloudnames, dijital pazarlama hakkında ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden daha çok gelir elde edebilmenizi sağlayacak, web sitesi, dijital pazarlama ya da diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin için yönetimini devralabiliriz. Böylelikle siz de şirketinizin ana faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ve diğer tün dijital pazarlama aktivitelerinizin yanında web sitesi ve e-mail pazarlamanın da yürütülmesini üstlendiğimiz bir online pazarlama hizmeti sunuyoruz.

[include-page id=’18540′]

Paylaşmak Önemsemektir!

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!