What-we-expect-from-Apple-Car-Blog

Apple Otomotivden ne Bekliyoruz?

Apple, “en üst düzey portatif araç” olarak otomotiv üzerine yoğunlaştı. Apple’ın yeni bir araç piyasaya süreceği üzerine söylentiler teknoloji üzerine olan blog sayfalarında yıllardır geziniyor. Görülüyor ki yüzlerce mühendis “Titan” adı altında bir proje üzerine çalışıyor. Apple’ın otomotiv tasarımı yaptığı bir dünyada yaşamak harika olacaktır, bu yüzden şimdiden bu projeden neler beklediğimizi sizin için yazdık.

Apple hiç bir ürün kategorisinde ilk başlatan olarak sahaya girmedi, fakat ne zaman yeni bir pazara girse, sektörü baştan aşağı değiştiren radikal bir değişim ile saldırıyor. İçinde bulundukları tüm sektör alanları Apple sayesinde başka bir çağa atlıyor. Buna en iyi örnek sanırım iPhone olabilir, ayrıca iPod, iPad, Apple TV ve elbette ki Apple Watch bu durumun en iyi göstergesi olarak sayabiliriz.

 

Apple, bu Araba’yla gelecekte piyasaya adım atarsa, kendi ekosistemi ile uyumluluk gibi günümüz teknolojisine önemli bir katkı sağlayacak teknolojik bir ürün aklımıza geliyor. Eminiz ki Apple, otomotiv sektörüne yeni hassas sensörlerle ve yeni inovatif yazılımla farklı bir anlayış getirecektir.

 

[include-page id=’18540′]

 

Şimdiye kadar ürünleri için hem donanım hem de yazılım oluşturulmasında Apple hep ön planda olmuştur. Hiç şüphesiz ki Apple Otomotiv’in yapım ve tasarım aşamasına da bu durum yansıyacaktır.

 

Belli ki beğenilmesi için yazılımın iyi bir izlenim bırakması gerekiyor. Yoksa Apple Otomotiv’i rekabet edeceği zorlu bir süreç bekliyor. Fakat Apple’ın buna şimdiden hazırlıklı olduğuna biz eminiz.

 

Her zaman olduğu gibi Apple’ın hiç bir ön açıklaması bulunmuyor. Fakat söylentilere göre bu “Titan” projesi, ortalama 1800 kadar çalışanı işe alacak ve 2019 yılında ise piyasaya sürülecek. Elbette ki projenin “taahhüt edilmiş” bir proje olduğuna dair söylentiler var, ki bu özetle Apple Otomotiv’in kısa zaman içerisinde piyasada yer bulacağını gösteriyor.

 

Sürücüsüz araç

Apple Otomotiv, sürücüsüz araç olarak piyasaya sürülecek. Siri ise sizin “Siri, lütfen beni ofise götür” gibi emirlerinizi uyguluyor olacak. Google, Tesla ve büyük olasılıkla diğer otomobil üreticileri bu tür sürücüsüz araçları üretmek üzerine yoğunlaştı.

 

Geleceğin arabaları mikro işlemciler, Yapay Zeka, navigasyon, harita ve diğer uygulamalar ile dolu olacak. Apple’ın kayda değer pazar payına sahip olduğu diğer herhangi bir ürün kategorisinde olduğu gibi: Geleceğin arabaları, yazılımlarının yanında sahip olduğu donanım ile de nasıl çalıştığı üzerine tanımlanacak.

 

Apple’ın CEO’su Tim Cook ile yakın zamanda gerçekleşen (Kasım 2015) bir röportajda Cook, sürücüsüz araçlarda ve otomobillerin kullanıcı arayüzlerinde gelecekte büyük değişiklikler olacağına inandığından söz etti.

 

Apple tasarım

Apple Otomotiv’in hoş bir tasarıma sahip olacağını bekliyoruz. Apple’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Steve Jobs:” Tasarım demek sadece nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği ile alakalı değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.” şeklinde ölmeden önce bir ifadede bulunmuştu.

 

Apple şimdiye kadar minimalistik tasarımlar gibi her zaman harika ürünlerle karşımıza geldi. Fakat tasarımda karşılaşabilinecek en büyük zorluk, ürünlerin güzel bir şekilde kullanılmasını sağlayabilmektir. Apple’ın otomotive olan ilgisinin buradan kaynaklandığını düşünüyoruz. Otomotivlerin kullanılma şeklinde ve arabanın kullanıcı arayüzünde radikal değişiklikler bekliyoruz.

 

Apple’ın en son yaptığı duyuruya bakarsanız – yeni Apple TV’ye – eski versiyonlarına nazaran çok gelişmiş harika bir ürün olduğunu göreceksiniz. En iyi özelliğinden biri olan Siri ile kullanıcı deneyimini bir başka boyuta taşıdılar! Örneğin Siri’ye en sevdiğiniz TV şovunun bir sonraki bölümünü başlatmasını ya da film tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

 

Apple ayrıca metalurjide sağlam bir uzmanlığa sahip. Apple Saat, üç farklı materyalde temin ediliyor. Hepsi özellikle Apple Saat için tasarlanıyor. Peki gelecekte “DeLorian” gibi Apple Otomobil’in alüminyum versiyonunu edinebilecek miyiz? Uzay Grisi ya da kırmızı altın olanından bir tane almak çok isterdim.

 

 

Apple Haritalar

2015’in Şubat ayında, üst tarafında kamera sistemi ile yeri tespit edilen minivanlar üzerine haberler yayıldı. Çoğu, Apple’ın sürücüsüz bir Apple Otomobil denediğine dair spekülasyonda bulundu. Bu minivanlar ABD’nin her yerinde ve diğer bir çok ülkelerde görülmeye başlandı bile. Acaba bu yapım aşamasında olan büyük “Titan” projesi olabilir mi?

 

Apple’ın kendi Apple Harita ürünü için bir süredir veri topladığına inanıyoruz. Büyük olasılıkla Google’dan “Sokak görüntüsü” gibi eklemeler de yapılması gündemde. Fakat şüphesiz ki Apple Otomobil’de haritalama ve navigasyonun hayati bir önemi bulunacak.

 

Apple’ın ekosistemi

Eğer birden fazla Apple ürününe sahipseniz, Apple ekosisteminin sunduğu olanaklardan da haberdarsınız demektir. Her şey bir bütün olarak birlikte çok iyi çalışmanın yanında tüm cihazlar ile senkronize edilmiş haldedir. Fotoğraflarınızı ele alalım; eğer fotoğraf çekmek için telefonunuzu kullanıyorsanız, neredeyse anında bu fotoğraflar iPad ya da Mac’inizde kullanıma uygun hale gelmiş olarak aktarılıyor.

 

Apple Otomotiv, favori müziğinizi sizin için hazır bulundurabilir; telefon ya da saatiniz ile arabanızın kilidini açabilirsiniz. Siri sizin adınıza arama yapabilir ve ücretli geçiş yollarını ise Apple Pay üzeirnden ücretlendirebilir. Arabanız sizi eve götürürken bir yandan da sevdiğiniz bir filmi izleyebilir – filmi izlemeye evinizdeki Apple Tv ile her zaman devam edebilirsiniz.

 

Sahip olduğu en büyük ürünü iPhone, Apple’ın gelirinin %70’ini sağlamaktadır. Bu yüzden Apple Otomobil ile iPhone arasındaki entegrasyonun şart olduğunu elbette ki bekliyorsunuz.

 

[include-page id=’18525′]

 

Motor

Söz konusu elektrik gücü olduğunda Apple, dünyanın en iyi bilgi kaynağı ve araştırmaya sahip. Bu yüzden Apple Otomobil’inin elektrik akımıyla çalışacağına dair beklentiye girmek doğru olacaktır. Fakat aslında Apple’ın daha büyük düşünebileceğine de inanıyoruz – örneğin yakıt hücresi teknolojisiyle bir çeşit hibrid motor karşımıza çıkabilir.

 

Apple, kendi otomotiv sektörü için önde gelen profilleri işe aldı. Sektördeki Mercedes, Tesla, Ford ve diğer girişimciler gibi şirketlerin merkezi yönetimlerinin yanı sıra, yakıt hücresi teknolojisinin önde gelen uzmanları da bu kişilerin arasında bulunuyor.

 

Yayın tarihi

Peki Siri Apple Otomobiline ne zaman bineceğiz?

 

Söylentiler Apple’ın bu Apple Otomotiv projesini 2019 ya da 2020’de piyasaya süreceğini gösteriyor. Elbette ki Apple’ın bu sürücüsüz otomobilleri kullanmaya başlamayı dört gözle bekliyoruz. Eğer Apple bu projeyi hayata geçirirse, Tesla’nın sunacağı çözümleri ya da diğer bir üreticiyi görmekten memnuniyet duyacağız. Gelecekte bir tanesini süreceğimizden hiç bir şüphe yok!

 

 

Cloudnames yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unusurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 

Teknoloji, web tasarım ve Sosyal Medya ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Apple Otomobil’den siz ne bekliyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!