strategies-for-being-on-top-Blog

Kusursuz bir AdWords Kampanyası Nasıl Oluşturulur

Doğru kullanıldığı takdirde Google AdWords, yeni bir işletme kurmak için etkili bir yol olarak kullanılabilinir. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili araştırma yapan potansiyel müşterilerinizin Google AdWords ile dikkatlerini çekebilirsiniz. Sizin için AdWords Kampanyası Nasıl Oluşturulur yazdık.

AdWords Kampanyaları, Google Arama Sonuçları Sayfasının başında (üstte ve sağ sütunda) gördüğünüz küçük kampanyalardır. Yayınladığınız reklamda kullandığınız anahtar kelimeleri arayan kişilerin bulabildiği bir kampanya olmasının yanında istediğiniz potansiyel kitleyi seçebildiğiniz Google AdWords, bu özellikleriyle günümüzde dijital pazarlamacılar tarafından oldukça ilgi görüyor.

İnsanlar bilgi edinmek üzere arama yaptıklarında genellikle Google arama motorunu (ya da diğer arama motorlarını) kullanıyorlar. Araştırmamız gösteriyor ki hizmet satın almak ya da rezervasyon yaptırmak isteyen insanların %67’si Google üzerinden arama yapıyor.

Bu yüzden markanızı teşhir etmek ve pazarlama mesajınızı yeniden yayınlamak için hiç bu kadar iyi bir zaman olmamıştı diyebiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Peki AdWorks tam olarak nasıl çalışıyor?

Biri bir şeyi aradığında ya da “google”ladığında kullandıkları anahtar kelimeler ilgili reklamları tetikliyor. Seçilen kelimeler ve kelime öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Bunun yanında Google Ad Network, küçük bir miktar ödeme ile “Google Ads”e açık olan diğer sitelerde reklamınızın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Reklamınızı yayınladığınızda, bir dizi anahtar kelime üzerine fiyat teklifi vermek ve günlük bütçe oluşturmak durumundasınız. Her bir Google arama için hangi sıralamada hangi reklamın görüntüleneceğine dair otomatik bir “açık artırma” bulunmaktadır.

Böylelikle tıklama başına verdiğiniz azami tekliften daha azını ödeme durumunda kalabiliyorsunuz ve istediğiniz zaman verdiğiniz teklif ile bütçenin uyarlamasını yapabiliyorsunuz. Teklifin sonuç sayfasındaki sıralamanız için etkisi büyük olabilir ama yarattığı tek etki de bu değildir.

Reklamınızın ve ona eklenmiş URL’nin ne kadar ilgili olduğuna dair Google tarafından bir değerlendirme yapılabiliniyor. Bu değerlendirme, kalite skorunuzda (quality score) özet haline getiriliyor. Skorunuzun yüksek sıralamaya sahip olması önemlidir; kalite skorunuzu yükseltebilmek için reklamınız ve varış sayfanıza dair uyarlama yapmanız gerekmektedir.

AdWords, reklamınızın, uzantılarının ve reklam formatlarının performans değerlendirmesini de yapıyor; bu yüzden telefon ya da diğer numaraların eklenmesi yoluyla daha düşük bütçe ile daha yüksek sıralama elde edebilirsiniz.

Sadece gerçekten biri reklamınızı tıkladığında ödeme yapmak durumunda kalıyorsunuz.

 

AdWords hesabı oluşturmak ve organize etmek

Kendi AdWords hesabınızı oluşturabilir ve adwords.google.com sitesinden ilk reklamınızı verebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi, ilk kampanyanızı ve fatura bilgilerinizi sadece bir kaç dakikada buraya girebilirsiniz.

Böylelikle farklı kampanyalar için farklı reklam grupları oluşturarak hesabınızı organize edebilirsiniz. Kampanya yapılandırılmasını daha az vakit harcayarak planlayabilir; reklamlarınızı bir adım öteye daha kolay götürebilirsiniz.

 

Sınırlı alan

Reklam hazırladığınızda, elinizde Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) üzerinde, reklamınızı tıklamaya teşvik edecek sınırlı bir alana sahipsiniz:

  • Başlık için 25 karakter
  • Reklam metni için 70 karakter, ve
  • URL görüntülemek için 35 karakter

Elinizde sadece bu kadar alan var. Bu yüzden bu küçük alan ile başarılı kampanyalar düzenlemek için yaratıcılığınızı harekete geçirmeniz gerekiyor.

Google AdWords ile tıklama başına ödeme yapıyorsunuz; bu yüzden verdiğiniz hizmet ile ilgilenmeyen insanların tıklamalarını kesinlikle istemezsiniz. Bu yüzden tıklamalar için doğru kullanıcıları hedeflemeniz gerekmektedir.

 

Anahtar kelimeleri seçmek

Reklamınızdaki ana metnin yanında, bu reklamı harekete geçirecek doğru anahtar kelimeler de bulmanız gerekiyor. Bu yüzden “Sizin ürün ve hizmetlerinizi ararken bu insanlar google arama motoruna neler yazabilirler ?” sorusunu kendinize sormanız gerekiyor.

Arzu ettiğiniz kitlenin reklamınız ile karşılaşması için bu sorgulamayı yapmanızın önemi büyük. Bulunduğunuz sektörde yaygın olarak kullanılan ve daha yüksek teklif isteyen popüler anahtar kelimelerden çok, doğru anahtar kelime kombinasyonlarıyla daha uygun maliyetlerde tıklama elde edebileceğinizi unutmayın.

Birinci kural hedeflediğiniz müşteri gibi düşünmektir. Yaygın arama dizelerini kullanmanın pahalı olmasının dışında genellikle düşük oranda dönüşüm sağlamaktadır. Daha spesifik olmayı sağlayabiliyorsanız, büyük olasılıkla fiyatınız daha düşük ve dönüşüm oranlarınız da daha yüksek olacaktır.

Seçiminizi yaparken net anahtar kelimeler seçmeniz gerekiyor ve spesifik anahtar kelimelerle buna daha fazla kelime ekleyebilirsiniz. Genelde en iyi sonuçlar için biz 10 ile 20 spesifik anahtar kelime kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Buna ek olarak olumsuz anahtar kelimeler seçmeniz de önemlidir; çünkü bu olumsuz söz dizimlerini kullanarak yapılan aramalarda reklamınızın görüntülenmesini istemezsiniz. Çoğu durumda “ücretsiz” ya da “ucuz” gibi kelimeler, kampanyanızın amacı ile uyuşmamaktadır. Eğer son teknoloji ürün ya da hizmetlere odaklanıyorsanız, ücretsiz bir şeyler arayan ziyaretçilerin tıklamalarından kaçınabilmeniz gerekir.

Keyword planlamacısı, işinize yarayacak olan anahtar kelimeleri bulmanızda size yardımcı olmasının yanında, reklamınız başına kaç tıklama elde edeceğinize dair hesaplamalarınızda da sizi bilgilendirecektir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz: adwords.google.com/KeywordPlanner

 

Doğru kitleyi hedeflemek

Google AdWords, ürün ve izmetleriniz üzerine arama yapan potansiyel müşterilerinize doğru şekilde erişmenizi sağlayacak farklı hedefleme metodlarını kullanmanıza izin vermektedir.

Kullandığınız anahtar kelimelere ek olarak, potansiyel müşterilerinizin demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ya da daha önce ziyaret ettikleri web sitelerine göre hedefleme yapabilirsiniz.

Anahtar kelimelerle birlikte, hedeflemediğiniz kitleleri hariç tutabilir ve böylelikle pazarlama için yaptığınız yatırımların sadece müşteri potansiyeli olan insanlara ulaşmasına odaklanabilirsiniz.

 

Varış sayfaları

Diğer dijital pazarlamalarda olduğu gibi başarıya ulaşmanız için gerekli olan en önemli şey varış sayfanızın tasarımıdır. Başarılı bir varış sayfası ile berbat olanı, hatta daha da kötüsü: Hiç bir varış sayfasına sahip olmamak – arasındaki dönüşüm farkı muazzam olabilir.

Araştırmamız gösteriyor ki, doğru bir varış sayfası, 25 kat daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlıyor. Bir internet sitesine sahip olmamak, Google AdWords’ün sizin için işe yaramayacağı anlamına gelmektedir.

Varış sayfası oluştururken aşağıdaki soruları netleştirmeniz gerekir:

⁃ Kampanyanızın amacı ne?

– Potansiyel müşterinizin size sağladığı avantajlar neler?

⁃ Teklif kimin için?

⁃ Ziyaretçiniz ne elde ediyor?

⁃ Ziyaretçinizin ne yapmasını istiyorsunuz?

 

Varış sayfalarındaki tasarım detaylarının önemi büyük. Araştırmalarımız gösteriyor ki:

– Görseller dönüşümleri %75 oranında arttırabiliyor

– Çok fazla bilgi istememek %82 oranında daha iyi dönüşüm sağlıyor

– CTA buton tasarımları (renk, kelime ve yerleştirme) %72 oranında artış sağlıyor

İki adımda gerçekleşen dönüşüm %18 oranında daha iyi sonuç veriyor.
Makalemizi okuyarak kusursuz bir varış sayfasını nasıl tasarlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Sonuç takibi

Google AdWords kullanarak sonuçlarınızı takip ederek kampanyanızın etkisini ölçebilirsiniz. Öncelikle elinizde var olan numaraları kontrol altına almanız ve bir dayanak oluşturmanız gerekiyor.

Asgari olarak yapmanız gerekenler

– Google Analytics’i doğru şekilde kurmak

– Dönüşüm takibini doğru şekilde kurmak

– Trafik kaynaklarını ölçmek için Google UTM-etiketlerini kullanmak (UTM builder)

Müşterilerinizden gelen rezervasyon ya da diğer soruların yaygın olduğu bir sektörde iş yapıyorsanız, bu işlemlerin de ölçümünü gerçekleştirebilrisiniz. www.freespee.com gibi hizmetleri kullanarak, sanal telefon numaraları oluşturabilir ve bu numaralara gelen aramaları ölçümünü yapabilirsiniz.

Tüm arama neticelerinizi Google Analytics’teki Event’lerden izleyebilir ve tüm müşteri etkileşimleri için hedefler belirleyebilirsiniz.

AdWords harcamalarınızı küçük çaptaki müşteri etkileşimleri yerine, eksiksiz müşteri verileri üzerinden temellendirin.

 

Reklamınız için metin tasarımı

AdWords’ün başarı kuralı test etmektir. Reklam ve varış sayfalarınızın örneklerini test etmeniz ve hedef kitlenizin istediğini eyleme geçmesinde neyin tetiklediğini bulmanız gerekiyor. Neyin işe yaradığını öğrenebilmek için bu deneme yanılma işlemini durmadan tekrar etmeniz gerekiyor.

AdWords kampanyanızın işe yaraması, tanıtımını yaptığınız ürün ya da hizmet için sunduğunuz harika teklif ile doğru orantılıdır. Bir ürünü tanıtıyor ve %50 oranında indirim yapıyorsunuz diyelim – teklifinizin sunduğu indirim sayesinde onlarca tıklama alacaksınız.

Bunun yanında başka olanaklar eklemek de işinize yarayabilir. Örneğin, para iade garantisi, ücretsiz destek ya da üç yıllık garanti olanağını müşterilerinize sunmak daha fazla tıklama elde etmenizi sağlayacaktır.

AdWords metin nüshanızda kesin ve net olmanız gerekiyor. Bu sınırlı alanda duygulara yer bırakmadan, teklifiniz ile ilgili kesin ve net detaylar vermeniz gerekiyor.

Tıklama elde etmek için rakipleriniz arasında öne çıkmanız gerekiyor. Google üzerinden arama yaparken, bazen URL farklılığı dışında üç tane birbiriyle aynı ya da benzer reklamlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Birbiriyle aynı reklamlar güven teşkil etmemesinin yanında organik tıklama ihtimalini de düşürmüş oluyor. Sunduğunuz teklifin farkını sunarak, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eylem Çağrıları

Kampanyanıza Eylem Çağrısı (CTA) eklemek, hedef kitlenizi müşteriye dönüştürmenin en etkili yollarından biridir. “HEMEN ŞİMDİ sipariş verin” şeklinde düzenlemeler yaparak potansiyel müşterilerinize ne yapmaları gerektiğini söylemek, onların gerçekten de bunu yerine getirmelerini sağlayabildiğini göreceksiniz.

Tavsiyemiz, başlıkta ve metinde numaralar kullanmanız. Numaralar reklamınızın dikkat çekmesini sağlar; eğer fiyat eklerseniz, bu ücreti ödemeyecek olan insanların daha az tıklamasını da sağlayabilirsiniz. Ne de olsa tıklama başına ödeme yapıyorsunuz ve tabi tuttuğunuz fiyatı ödeyemeyecek olan kişilerin tıklamaları için de para ödemek istemezsiniz.

Özel karakterler kullanmak, reklamınızın dikkat çekmesini de sağlıyor. Örneğin % yüzde, + artı, ® ticaret markası ya da © telif hakkı gibi karakterler kullanabilirsiniz.

Özellikle ürün satışı ya da rezervasyonları telefon üzerinden gerçekleştiriyorsanız, telefon numaranızı eklemek harika bir eylem çağrısı yöntemidir. Potansiyel müşterinin reklama tıklamama ihtimali bulunduğundan, reklamınız için ödeme yapmanıza gerek duymayabilirsiniz. Reklamlarınız aracılığı ile yapılan aramaları takip ettiğinizden emin olun.

Kim bedava şeyler sevmez ki? Ücretsiz içerik sağlayabilirsiniz. Buna içerik pazarlama denilir . Sunduğunuz şey ile ilgili bilgi araştırmasında bulunanlara bu bilgilendirmeyi sağlamanız, aranızda bir çeşit güven oluşturacaktır.

Güvendiğiniz biriyle iş yapmayı istemez misiniz? Unutmayın ki her zaman yanlış kişileri hedefleme olasılığınız bulunuyor. Ücretsiz şeyleri seven kişiler sizden bir şey almakta istekli olmayabilir.

Öykücülük

Öykücülük, reklam izleyicilerinizin ilgisini çekmenin ideal yolu olabilir; özellikle hikayeleştirebileceğiniz bir bilgi arıyorlarsa. Daha fazlasına tıklayarak erişebileceklerine dair yönlendirme yapabilir ve varış sayfanızda da hikayenizi devam ettirebilirsiniz; böylelikle daha fazla tıklama elde edebilirsiniz.

Reklamınızda soru sormayı deneyebilirsiniz. Sorular ile reklamınızdaki iddia ettiklerinizi yumuşatabilirsiniz. İnsanlar, beyanlardan ziyade sorulara daha iyi karşılık vermektedir.

Ziyaretçilerinizi, ortaya çıkaracağınızın sözünü verdiğiniz bir gizem ya da sır ile tanıştırabilirsiniz. İnsanlar gizem ya da sırların cevapları üzerine düşünmeye bayılır. Örneğin bu makale, kusursuz bir AdWords kampanyası tarifi sunmaktadır. Eminim ki eğer AdWords’ün nasıl kullanıldığını öğrenmek istemeseydiniz bu makaleyi okumayacaktınız.

Diğer bir dikkat çekebileceğiniz yol ise dışarıdan referanslar vermektir. “X Kanalında görüldüğü üzere” ya da “Y Şirketinin Nasıl Başardığını Öğrenin” gibi dayanaklar, bu tür kaynaklara güvenen insanlarda yankı uyandıracaktır.

Ayrıca reklamlarınızda güvenilir kaynaklardan alıntılar kullanarak otorite ve güven teşkil edebilirsiniz. Ünlüleri, bilimadamlarını, gazetecileri ya da üst düzey müşterileri, iyi kaynaklar olarak kullanabilirsiniz.

Teklifinizi pekiştirmek ve dikkat çekmek için görüntülenen URL’nizi genişletin. Görüntülenen URL’nizin sonuna 35 karakterle sınırlı olarak istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz

 

 

Cloudnames yardım edebilir

Cloudnames, dijital pazarlama hakkında ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden daha çok gelir elde edebilmenizi sağlayacak, web sitesi, dijital pazarlama ya da diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin için yönetimini devralabiliriz. Böylelikle siz de şirketinizin ana faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ve diğer tün dijital pazarlama aktivitelerinizin yanında web sitesi ve e-mail pazarlamanın da yürütülmesini üstlendiğimiz bir online pazarlama hizmeti sunuyoruz.

[include-page id=’18540′]

 

İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler

Dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blogumuzu takip edin. Şimdiye kadar hiç bir Google AdWords kampanyası yürüttünüz mü? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizde deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Aşağıdaki ikonu tıklayarak ise makalemizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!