Do-you-want-to-know-what-Google-knows-about-you-Blog

Google, Sizin Hakkınızda Neler Biliyor?

Google’ın kendi kapasitesi dahilinde siz kullanıcılar ile ilgili pek çok bilgiyi sakladığı yeni bir haber değil. Bu güçlü arama motorunun, siz kullanıcıların ne tür aramalar yaptığından, hangi web sitelerine giriş yaptığınıza ve hatta bulunduğunuz lokasyona kadar pek çok bilgiye erişim imkanı bulunuyor. İşte tam da bu yüzden, karşılaştığınız reklamlar hiç de rastlantısal değil; aksine Google, Facebook ve diğer Sosyal Medya platformlarından toplanılan verilere dayanmaktadır. Bu verileri incelemeniz için gerekli linkleri sizin için bir araya getirdik!

Web siteleri ve Sosyal Medya hesaplarınızda dolaşan reklamların, neden ilgilendiğiniz alanlar üzerine olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni; Google, Facebook ve diğer Sosyal Medya Ağlarından toplanılan tüm dijital ayak izlerinizin kayıt altına alınmasından kaynaklanıyor. Bu bilgiler sayesinde ise pazarlamacılar, oluşturdukları reklamları doğru kişilere yönlendirebiliyor.

 

Dijital Pazarlamanın geleneksel Pazarlama eforlarından 10 kat daha etkili olmasının sebeplerinden bir tanesi dijital pazarlama stratejilerinin bu türde bir hedefleme seçeneğini olanaklı kılmasından ileri gelmektedir. Dijital Pazarlamacılar, geleneksel pazarlamacıların aksine harcamalarını sadece sunulan ürün ya da hizmetlere ilgi duyan kitlelere ulaşmak üzere kullanabiliyorlar.

 

Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

Google kim olduğunuzu sanıyor?

İlgileneceğiniz ihtimalinin yoğun olduğu reklamların size gösterilmesi için Google, siz kullanıcıların ziyaret ettikleri verileri topluyor. Sizin profilinizi oluşturmak için Google bu bilgileri kullanmaktadır. Bu güçlü arama motorunun sizin hakkınızda fikirleri neler öğrenmek isterseniz tıklayın: https://www.google.com/settings/ads/

 

Google profilinize bakarak hangi ilgi alanlarının sizin için kayıt altına alındığını inceleyebilirsiniz. Bir örneğini gördüğünüz bu görseldeki çoğu ilgi alanları, benim şimdiye kadar müşterilerim için yaptığım aramalara dayanarak oluşturulmuştur.
Google profilinize bakarak hangi ilgi alanlarının sizin için kayıt altına alındığını inceleyebilirsiniz. Bir örneğini gördüğünüz bu görseldeki çoğu ilgi alanları, benim şimdiye kadar müşterilerim için yaptığım aramalara dayanarak oluşturulmuştur.

 

Eğer isterseniz, işaret kutucuğunu tıklayarak sizin için belirlenen ilgi alanlarını değiştirebilir ve istediğiniz ilgi alanını kendiniz için işaretleyebilirsiniz. Hatta eğer reklam hedefleri belirleyebilmek adına Google’ın sizin hakkınızda herhangi bir bilgiyi kayıt altına almasını istemiyorsanız, yine aynı sayfadan reklam hedeflemeleri seçeneğini kapatabilirsiniz.

 

İlgi alanlarınızın pazarlama hedefleri için kullanılmasını istemiyorsanız reklam hedeflemelerini kapatabilirsiniz. Bu şekilde reklam gösterimlerini kapatmış olmazsınız, onun yerine daha az ilginizi çeken reklamlar karşınıza çıkacaktır.
İlgi alanlarınızın pazarlama hedefleri için kullanılmasını istemiyorsanız reklam hedeflemelerini kapatabilirsiniz. Bu şekilde reklam gösterimlerini kapatmış olmazsınız, onun yerine daha az ilginizi çeken reklamlar karşınıza çıkacaktır.

 

 

Nerelerde bulundun?

Android bir cep telefonuna, iPhone üzerinden Google Now ya da Google Maps’e sahipseniz, telefonunuz GPS konumunuzu Google’a yönlendirebilir. Şimdiye kadar nerelerde bulunduğunuza dair genel toplam değerlendirmesini bu link üzerinden erişebilirsiniz: https://maps.google.com/locationhistory

 

Google, kayıt altına alınmış tüm konum bilgilerini size gösteriyor; böylelikle GSM konum bilgilerinin depolanmasına başlanılan 2009 yılından itibaren bulunduğunuz tüm mekan bilgilerine bu sayfadan erişebilirsiniz. Benim haritam şimdilik boş gözüküyor - acaba sizinki ne durumda?
Google, kayıt altına alınmış tüm konum bilgilerini size gösteriyor; böylelikle GSM konum bilgilerinin depolanmasına başlanılan 2009 yılından itibaren bulunduğunuz tüm mekan bilgilerine bu sayfadan erişebilirsiniz. Benim haritam şimdilik boş gözüküyor – acaba sizinki ne durumda?

 

Eğer sorularınız ya da yardıma ihtiyacınız varsa Cloudnames’e danışabilirsiniz! Logo tasarımı ile ilgili uzman bir kişiye danışmak isterseniz, 9:00- 18:00 arası çalışma saatlerimiz arasında +90 (212) 243 7991’i arayarak Cloudnames’e ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, [email protected] adresinden sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Google’da en çok ne arıyorsunuz?

Google’ın, kendi arama motoru sayesinde yaptığınız her bir aramayı saklayabilme imkanı bulunuyor. Hatta, şimdiye kadar tıkladığınız her bir reklam bilgilerini de yine aynı şekilde saklama imkanlarına sahipler. Tüm bu geniş arama geçmişine bu link aracılığıyla erişebilirsiniz: https://www.google.com/history/

 

mjcdj
Google, yaptığınız tüm aramaları kayıt altına alıyor. Ayarlar bölümünden Google’ın bu uygulamalarını durdurabilirsiniz.

 

Google’ın YouTube’a sahip olması nedeniyle, aynı tutumlar bu video kanalı üzerinden de yürütülmektedir. YouTube üzerinden yaptığınız aramaları gözden geçirmek isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz: https://www.youtube.com/feed/history/search_history

 

 

Google’dan güvenlik ve gizlilik raporu edinin

Kullandığınız hizmetler ile ilgili her şey üzerine, Google’dan detaylı bir aylık bilgilendirme talep edebilirsiniz. Google gösterge tablonuz sahibi olduğunuz hesaplar üzerinden yapılan tüm aktiviteleri tek bir tıklama ile size sunmaktadır:

https://www.google.com/settings/dashboard

 

“Hesap hareketlerimi kontrol etmek için aylık rapor gönder” (Send me monthly reminders to check my account activity) kısmını işaretleyerek güncel aylık aktivitelerinizin bir raporunu elde edebilirsiniz.
“Hesap hareketlerimi kontrol etmek için aylık rapor gönder” (Send me monthly reminders to check my account activity) kısmını işaretleyerek güncel aylık aktivitelerinizin bir raporunu elde edebilirsiniz.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!