Facebook'ta Nasıl İlgi Çekici Yarışma Düzenlenir

Facebook’ta Nasıl İlgi Çekici Yarışma Düzenlenir?

Geniş kitlelere ulaşmanın ve etkileşim kurmanın bir yolu da kişilerin dikkatini çeken yarışmalar düzenlemekten geçer. Peki, Facebook’ta Nasıl İlgi Çekici Yarışma Düzenlenir ? Facebook, yarışmaları çok ciddiye almaktadır. Bu yüzden, ya onların kurallarına uyacaksınız ya da sayfanızın Facebook tarafından kapatılması riskini göze alacaksınız demektir.

Facebook’ta yarışma düzenlemek; hedef kitlenizle etkileşiminizi artırır ve sayfanızda trafik oluşturur. Ayrıca daha farklı ve kalabalık kitlelere ulaşmanıza ve daha fazla insanla etkileşime girmenize yardımcı olur.

 

Buradaki en önemli problem, hazırlayacağınız yarışmanın hedef kitle ile ne kadar ilişkili olacağıdır. Eğer kullanıcılar yarışmanızla aralarında bir bağ kuramazlarsa içeriğinizi istenmeyen içerik olarak değerlendirebilirler.

 

gif1

 

 

Kurallara uymanın ne kadar önemli olduğunu da hatırlatalım. Kurallara ve Facebook’un düzenlemelerine uyulmaması, sayfanızın kapanmasına kadar gidebilir. Bunun sonucunda da takipçilerinizi, hayranlarınızı ve içeriğinizi kaybedebilirsiniz.

 

Cloudnames olarak Sosyal Medya Pazarlaması hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri içeren bir rehber hazırladık. Bu linkten ücretsiz olarak hemen indirebilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Alaka düzeyi puanı

Facebook kullanıcıları için kişiselleştirilmiş içerik sağlar. Dolayısıyla her içerik, her kullanıcı için ayrı alaka düzeyi puanı ile derecelendirilir.

 

Facebook, her bir kullanıcı için beklenen ilişkililiği değerlendirerek içerikleri buna göre puanlar. Hedef kitlesi için alaka düzeyi yüksek olan bir içeriğin yayılımı düşük alaka düzeyi olan bir içeriğe göre çok daha fazla olacaktır.

 

Facebook’ta bir yarışma düzenleyecekseniz (ya da herhangi bir farklı içerik hazırlayacaksınız), kendinize hazırladığınız içeriğin hedef kitlenizle ne kadar ilgili olduğu sorusunu sormanız gerekir.

 

Yarışmanın sonucunda yeni bir telefon ya da Apple Watch hediye etmek şüphesiz ki size pek çok yeni takipçi getirecektir, ama bu takipçiler sizin için doğru takipçiler mi? Yarışmanızın hedef ziyaretçilerinizle ilişkili olması gerektiğini savunuyoruz. Unutmayın, pazarlamanın amacı olabildiğince çok insana değil, hedeflediğiniz insanlara ulaşmaktır.

 

Yarışmaları doğru şekilde yapmanız hem kullanıcılara olumlu bir mesaj göndermenizi, hem de yeni ve sizinle ilişkili takipçi kazanmanızı sağlar. Yarışma bittiğinde bile işletme sayfanız hedef kitlenizle etkileşimde kalmalıdır.

 

Facebook’taki kitlenizi nasıl genişleteceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz: Facebook’ta organik erişiminizi artırmanın yolları

 

 

 

İyi bir yarışma nedir?

İyi bir yarışma, hem katılımcı için hem de yarışmayı düzenleyen için değer yaratır. Katılımcı bu yarışmanın bir parçası olmaktan keyif alıyorsa, şirket amacına ulaşmış demektir ve bu iyi bir yarışmanın en büyük göstergesidir.

 

İyi bir yarışma düzenleyebilmek için birkaç öneri;

 

fbcompetition4ways

 

Eğer bir Apple Watch hediye etmeye karar verdiyseniz, (ve Apple değilsiniz) pek çok insanın ilgisini yanlış nedenlerle çekmiş olursunuz. Mesele, çok sayıda insanın şirketi değil, fiyatı beğenmesi ve bu durumun hedef kitlenizin kafasını karıştıracağıdır. Hatta bu durum gerçek hedef kitlenize ulaşabilmenizi zorlaştıracaktır.

 

İzin Verilenler

Facebook’un nelere izin verdiğini gösteren bir liste hazırladık:

  • Kullanıcının yorum yapmasına izin verir.
  • Katılımcı, Facebook sayfanıza özel mesaj gönderme iznine sahiptir.
  • Ziyaretçi, sayfanıza yorum ya da fotoğraf koyabilir.
  • Şirketler yarışma esnasında beğeni sekmesini sayım makinası olarak kullanabilir.
  • Katılımcılardan yarışma ile ilgili gönderiyi beğenmeleri istenebilir.
  • Katılımcılardan Facebook sayfasını beğenmeleri talep edilebilir (yakın zamana kadar bu mümkün değildi).

 

Örneğin, Facebook’ta kullanıcıların yarışmaya dahil olabilmesi için “yorum yap ve sayfamızı beğen” ibaresinin kullanılmasına izin verilmektedir.

 

İzin Verilmeyenler

Bunlar ise Facebook’ta yarışma düzenlerken yapamayacaklarınız;

  • Katılımcılardan kendilerinin ya da arkadaşlarının sayfalarında içerik paylaşmalarını isteyemezsiniz,
  • Kendilerini ya da arkadaşlarını sizin içeriğinizde etiketlemelerini isteyemezsiniz,
  • Katılımcılardan Facebook sayfalarında yarışmanızı paylaşmalarını isteyemezsiniz.

 

Şirketlerin yarışmaya katılabilmemiz için yarışmayı paylaşmamızı talep ettiklerini sürekli görüyoruz. “Paylaş ve Beğen” yarışmalarına Facebook izin vermemekte. Eminim ki hepiniz hala bu tarz yarışmaları hatırlıyorsunuz.

 

Facebook katılım şartı olarak kullanıcılardan “paylaş”ımda bulunmasını talep eden yarışmaları reddetmektedir. Bu tarz yarışmalara izin vermeyerek, bizi istenmeyen olarak nitelendirilebilecek alakasız içeriklerden korumaktadır.

 

Öte yandan, eğer hedef kitlesi doğru şekilde tespit edilmiş ve ilgili bir yarışma düzenliyorsanız; yarışma, gerçekten ilgilenen insanlar tarafından paylaşılmış olacaktır.

 

Kuralları İhlal Etmenin Sonuçları

Yukarıda da bahsedildiği gibi, pek çok şirket kurallar olduğunun farkında olmadığı için ya da kurallara uyulmadığını görüp, uymamanın sonuçlarının ne olabileceğinin farkında olmadıklarından dolayı kuralları çiğnemektedir.

 

Kurallara uymak o kadar da zor değil! Markanızı pazarlamak için Facebook’u kullanıyorsanız, kurallara uymanız ve sorumluluklarınızın farkında olmanız konusunda sizi uyarıyoruz.

 

Facebook kullanıcıları istenmeyen ve uygunsuz içerikleri rapor ederek kaldırılmasını sağlayabiliyor. Belirli bir sayının üstünde kullanıcı, gönderinizi uygunsuz içerik olarak işaretlerse, içeriğinizin görüntülenmeme riskini arttırmış olursunuz.

 

gif2 (1)

 

Daha da kötüsü kurallara uymamanız, Facebook sayfanızın kapanmasına kadar gidebilir; bu da içeriklerinizi ve takipçilerinizi kaybetmeniz anlamına gelir.

 

Haber Kaynağınızı Kişiselleştirin

Facebook’un neleri beğenip neleri beğenmediğinizi bilmesine izin vererek haber kaynağınızı kolaylıkla daha kişisel hale getirebilirsiniz. Facebook’taki bütün gönderilerin sağ üst köşesinde küçük gri bir aşağı oku bulunur.

 

Eğer burada açılan “Gönderiyi şikayet et” sekmesine tıklarsanız, Facebook sizin bu gönderiyi rahatsız edici bulduğunuzu, gönderinin ilginizi çekmediğini ya da istenmeyen bir gönderi olarak gördüğünüzü bilecektir.

 

gif3

 

Gönderileri saklayarak, haber kaynağınızdaki gönderileri azaltabilirsiniz. Örneğin, arkadaşlarınızdan gelen rahatsız edici oyun davetlerinin önüne geçebilir, belirli işletme sayfalarından gönderilen reklamları engelleyebilirsiniz.

 

Ama tüm bunların yanında beğendiğiniz gönderileri de işaretleyebilir, aradığınızda daha kolay bulunabilmesi için kaydedebilirsiniz. Beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz gönderileri Facebook’un bilmesine izin verirseniz, haber kaynağınız daha çok ilgilendiğiniz alanlardaki gönderilerle dolu olacaktır.

 

 

Bu linkten Facebook’un Reklam Prensipleri Hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz: Facebook neden bazı reklamlara onay vermiyor

[include-page id=’15348′]

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Pazarlama ve Sosyal Medya iletişimi ile ilgili haberler ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sosyal Medyada ilginizi çeken yarışmalar neler? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!