Facebook’ta Organik Erişimi Arttırmanın 6 Yolu

Facebook’ta Organik Erişimi Arttırmanın 6 Yolu

Facebook’ta yayınlanan içeriklerin yoğunluğu gün geçtikçe artıyor, bu da organik yayılmayı daha da zor hale getiriyor. Hedef kitlenize ulaşma da ve yayılma da problem mi yaşıyorsunuz? Facebook’ta Organik Erişimi Arttırmanın 6 maddelik rehberi işte burada.

Facebook’a göre, ortalama bir kullanıcı herhangi bir filtreleme yapmadığı takdirde günde 1500 içeriğe maruz kalmaktadır. Facebook’un filitreleme algoritmalarından sonra ortalama bir kullanıcının maruz kaldığı içerik günde 300’e düşmüştür. Facebook’un algoritmaları önceliği kişinin yakın çevresinin paylaşımlarına vermektedir, ne yazık ki sayfa sahiplerinin ve benzer içeriklerin önceliği daha düşük tutulmaktadır ama yine de organik olarak yayılmanız için yapabileceğiniz bazı eylemler mevcuttur.

Sayfanız için oluşturulmuş yönetim paneli kısmının altında organik veya ödemeli yayılma oranınızı bulun. Detayları ve ideal zaman dilimlerini seçmek için yazımızı okumaya devam edin.

[include-page id=’18540′]

 

Alaka Düzeyi Puanı

Eğer işletmenize ait bir Facebook sayfası yönetiyorsanız, bir yıl sonunda organik erişiminizin düşüş gösterdiğini fark etmişsinizdir. Sayfanız için beğeni toplamak önemlidir ancak içeriklerinizin alaka düzeyi puanı düşükse takipçilerinizin küçük bir kısmı mesajlarınızı alacaktır.

Eğer içeriğinize ödeme yapıp tanıttıysanız reklam yönetim panelinden içeriğinizin ilişki skorunu takip edebilirsiniz. En yüksek skor 7 ile 10 aralığında olup reklamınızı daha fazla takipçiniz için görünür kılar. İçeriğinizin tanıtımı için ödeme yapmadığınız durumlarda alaka düzeyi puanı içeriğinizi engelleyen ya da spam olarak bildirenlerin tüm ilişkili kişilerin sayısının toplamından düşülmesiyle hesaplanır.

Peki yüksek skor nasıl elde edilebilir? Hedef kitlenizin ilgisini çekecek kaliteli içerikler yayınlamakla başlayabilirsiniz. Kaliteli görsel içerikler, popüler konu başlıkları v eesprili bir anlatım skorunuzu yükseltecektir. Hedef kitlenizin neleri okumak ve görmek istediğini bilirseniz buna uygun içerikler paylaşarak alaka düzeyi puanınızdan gerçekten yükseltmeye başlayabilirsiniz. Çeşitli testler yaparak hedef kitleninizin ilgisini çeken konuları bulabilirsiniz.

[Tweet “Facebook’ta organik olarak hızla nasıl yayılabileceğinizi öğrenin. #SosyalMedyaPazarlama #SosyalMedya #organikyayılım @cloudnames_TR https://bit.ly/1EjQa3H”]

Organik İçerik Hedefi

Facebook’ta yayınlayacağınız içeriklerinizi spesifik bir hedef kitleye odaklanabilir ve içeriğinizin alaka düzeyi puanını yükseltebilirsiniz. Facebook’un organik içerik hedeflemesiyle doğru kitleye ulaşarak içeriğinizin alaka düzeyi puanını arttırmanızı mümkün kılar.

Aynı zamanda içerik hedeflemesinın kullanımı Facebook’un içeriğinizle ilişkisi olmayan müşterilere gösterilmesine limit koymasına yardımcı olur bu durum da hedeflediğiniz kitleye organik olarak daha fazla ulaşabilmenizi ve böylece ilişkisel skorunuzun yükselmesini sağlar.

Cinsiyet, eğitim durumu, lokasyon, ilişki durumu, yaş, dil ve ilgi alanlarına göre hedef kitle seçebilirsiniz. Daha fazlasına ise ödeme yaparak gerçekleştirdiğiniz tanıtımla ulaşabilirsiniz.

 

Uzun Ömürlü İçerik

Bazı içerikler zamansızdır, bazıları ise sadece birkaç saatlik. Eğer uzun ömürlü, eğlenceli ya da kullanışlı içerikler paylaşırsanız, aylar sonra bile organik olarak yayılma sağlayabilirsiniz çünkü içeriğiniz kişiler tarafından beğenildikçe, yorum yazıldıkça ve paylaşıldıkça yeni kullanıcılara ulaşacaktır.

Arkadaşlarınızın yorum yapmasıyla ana sayfanıza yeniden düşen, aylar önce paylaşılmış bir içerikle ilgili bir deneyiminiz oldu mu? Eğer içeriğiniz eğlenceli, faydalı ve uzun süre dikkat çekebilecek durumdaysa tam olarak doğru yoldasınız demektir.

Yani, Facebook iletilerinizi planlarken, her zaman uzun süre etkili içerikler yayınlamaya gayret edin. Daha fazla kullanıcı içeriklerinizle uzun süreli ilişki kuracağı için organik yayılımınız da büyük ölçekli olacaktır.

 

İçeriklerinizi Hedef Kitlenizin Beğenisi İçin Paylaşın

Araştırmalarımız hedef kitlemizin videoları ve blog yazılarını evdiğini gösteriyor. Bu sonuçlara göre, biz de yalnızca yazı içeren, görsel ve öykü içermeyen içeriklerimizi yayınlamayı kestik çünkü hedef kitlemizin ilgisini çekmediğini öğrendik. Farklı hedef kitlelerinin farklı ilgi alanları vardır bu nedenle, ciddi testler yapıp hedef kitlenizin neye ilgi duyup, neyi görmek istemediklerini belirlemeniz gerekmektedir. Facebook kontrol panelinize dönüp hangi içeriğin işinize yaradığını görebilirsiniz. Eğer takipçileriniz görsellerinizle ilgililerse görselleri başka formatlarda paylaşmaya devam etmeli ve performanslarını takip etmelisiniz.

E-mail adresleri toplamak bizim için çok önemli, deneyimlerimiz potansiyel müşterilerin kazanımı için e-maillerin çok etkili olduğunu gösteriyor.

Tüm bunların yanında, içeriğinizi kendi başınıza üretmek zorunda olmadığınızı hatırlatmak isteriz. İlgi çekici bir içerikle karşılaşırsanız, Facebook sayfanızda ya da diğer hesaplarınızda bunu paylaşın. Paylaşmak mutluluktur; takipçileriniz ilgi çekici buldukları sürece içeriğin kimin tarafından üretildiği ile ilgilenmeyecektir. Uzun vadede başkalarının ürettiği içerikleri paylaşmanız, takipçi portföyünüzü kurmanıza yardımcı olacaktır; bu da organik erişiminiz arttıracaktır.

[include-page id=’18525′]

 

İçerik Yayınında Mükemmelleşme

Hedef kitlenize bağlı olarak içeriklerinizi yayınlamak için ideal zamanı belirlemelisiniz. Araştırmalarımıza göre, 13.00 ve 15.00 zaman aralığı hedef kitlemiz için en iyi zaman dilimi, ancak bu saat aralığı sizin hedef kitleniz için geçerli olmayabilir.

İçerik yayınlarken rekabetin az olduğu bir zaman dilimini seçerseniz, hedef kitlenizin ana sayfasında görüntülenme şansınızı arttırmış olursunuz. Aynı şekilde hedef kitlenizin online olduğu zaman dilimlerini de göz önünde bulundurmalısınız; bunun için Facebook yönetim paneline başvurabilir, hedef kitlenizin online olduğu zamanları bulabilirsiniz. Yine de içerik kalitesi zamanlamadan daha önemlidir, iyi bir içerik, zamanlaması kötü olsa bile daha iyi bir erişim gerçekleştirebilir.

Hedef kitlenize bağlı olarak, paylaşım yapmak için mükemmel zamanın ne zaman olduğunu tahmini olarak belirleyebilirsiniz. Bunu öğrenmek için en iyi yol farklı zaman dilimlerinde aynı içeriğin paylaşımını yaparak test edip organik yayılımınızı mukayese etmektir. Yine de içerik kalitesi zamanlamadan daha önemli, iyi bir içerik, zamanlaması kötü olsa bile daha iyi bir yayılım gerçekleştirebilir.

Paylaşım yapmak için mükemmel zamanın ne zaman olduğunu biliyorsanız size önerimiz, içeriklerinizi Facebook Power Editor‘da ya da diğer sosyal medya pazarlama araçlarında planlayıp yayınlamanızdır. Bu araçlarla ilgili bilgi almak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

[Tweet “Facebook takipçilerinize organik olarak ulaşmanın 6 yolunu keşfedin. #SosyalMedya #SosyalMedyaPazarlama #organikyayılım @cloudnames_TR”]

 

Doğru Paylaşım Aralığı

Hangi aralıklarla Facebook’ta paylaşım yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Bu aralık tamamen hedef kitlenize bağlıdır, genel önerimiz eğer yeterli içeriğiniz varsa günde iki kez paylaşım yapmanızdır.

Bu konudaki uzmanların, az sayıda ama yüksek kaliteli içerik paylaşılması gerektiği konusundaki önerilerini de eklemeden geçemeyiz. Fazla paylaşımın beğeni kaybına yol açacağına biz de katılıyoruz ama elbette içerikleriniz ilgi çekiciyse takipçileriniz için fazla içerik yayınlamanız sorun olmayacaktır ama takipçilerinizin yalnızca %7’sine organik olarak ulaşabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer ödeme yapmadıysanız, her 14. paylaşımınız takipçilerinizin ana sayfalarında görünecektir.

Cloudnames olarak hafta içi hergün iki paylaşım, hafta sonu da bir paylaşım yapıyoruz. Her gün bir içeriğimizi birkaç günlüğüne tanıtmak için Facebook’a para ödüyoruz. Eğer bu yazımızı okuyorsanız, 20 de 1 ihtimalle içerğimizin size ulaşması için Facebook’a para ödedik.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Sosyal medya pazarlama faaliyetlerine ilgi duyuyorsanız lütfen iletişim bilgileriniz bırakarak blogumuzu takip edebilirsiniz. Facebook’ta organik yayılım sağlayabilmek veya artırabilmek için neler yapıyorsunuz? Lütfen deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle, yazılarımızı arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak mutluluktur!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!