Alan adı için en uygun zaman

Alan adı için en uygun zaman

Bu yıl içerisinde yüzlerce üst seviye alan adı uzantısı tanıtıldı.İşletmeniz için alan adı arıyorsanız, özgün bir alan adı almanın mümkün olduğu bir dönemdeyiz. Yeni uzantılar ile arama sıralamanızı rakiplerinizin üstüne çıkarabilir ve böylelikle internet üzerinden gelirinizi arttırabilirsiniz.

İstediğiniz gibi .com alan adı bulmayı başarabildiniz mı? Eğer yaratıcılığın doruklarında dolaşmıyorsanız, geleneksel uzantılarla anlamlı bir alan adı bulmak oldukça zor olabilir.

 

Günümüzde, yüzlerce yeni uzantı bu durumu kolaylaştırmaya başladı, dikkat çekici isimler bulmak artık daha kolay. 

 

Yeni alan adları uzantıları işletmelerin öne çıkmasını ve internet ortamında tanınılırlığını arttırmasını sağlamakta. Bu yeni alan uzantıları arama sıralamalarında, satışta ve rekabette fark yaratmanızda basit ve güçlü bir yoldur. Yeni alan uzantıların ne olduğunu ve niye işletmeniz için bu kadar önem ifade ettiğini sizin için derledik.

 

Yeni alan uzantıları nelerdir?

Alan adı uzantıları .com, .net, .co.uk gibi yazılan internet sitelerini adreslendirmeye yaramaktadır. Bunlar aynı zamanda en çok bilinen alan adlarıdır (TLDs). Geçen yıla kadar, alan adı uzantıları ülke kodlarına göre .com ya da .co.uk gibi ya da .net, .biz, .org ya da .edu şeklinde sınırlı bir şekilde kullanılabilmekteydi.

 

2013 ve 2015 yılları arasında, 1900’den fazla yeni alan adı uzantısı geliştirildi (diğer ismiyle new generic top level domains – new gTLDs).

 

Bu yeni alan adları;

  • Sektörlere özel uzantılar: .finance , .builders , .cleaning ;
  • Yeni jenerasyon uzantılar: .coffee , .marketing , .agency , .ninja ;
  • Coğrafi uzantılar .global , .london , .place , .city ;
  • Ticari markalara özgü uzantılar mesela .google , .amazon , .ford , .gucci

 

ve daha fazlası şeklinde sınıflandırılabilir.

 

Niye yeni alan adları?

Yeni nesil işletmeler uzun alan adı almak yerine, firmalarının ismine uygun daha kısa ve akılda kalıcı isimler kullanmayı talep ettiler. Doğru isimle ve ufak bir bütçeyle kişisel ya da işletmeye ait yeni alan adlarına sahip bir internet sitesiyle, hafızalara kazınmanızı ve kolaylıkla bulunmanızı sağlar. Böylelikle, ziyaretçi sayınızı arttırabilir ve gelirinizi arttırabilirsiniz.

 

Alan adları ve uzantıların çoğu sizi bekliyor; eğer bugün harekete geçmezseniz istediğiniz alan adını daha yüksek fiyata alırsınız.

 

 

 

Farklılık Dikkat Çeker

Farklı olmak her zaman dikkat çekmek demektir ve sizi daha akılda kalıcı hale getirir. Yüksekbütçeli büyük markaların olduğu bir dünyada müşterilerin dikkatini çekmek efor, yaratıcılık ve para ister. Bu yüzden herkesin dikkatini çekebilecek ve akılda kalıcı bir isim size kolaylık sağlayacaktır.

 

Elbette ki isminiz iyi şekilde kendini göstermesi için bir anlam da ifade etmelidir. İşte bu yüzden yeni alan uzantıları fazlasıyla fonksiyonel, şu an uzun bir URL kullanmaya gerek kalmadan ya da basit bir .com için büyük masraflar yapmadan anlamlı bir isim alan adı oluşturulabilir.

 

Neden www.joejones.builder olmak varken www.joejonesthebuilder.com olalım?

 

Dikkat çekmek farkındalık ve satış kazandırır

Marka farkındalığı satın alma davranışını büyük ölçekte etkilediği kanıtlandı. Son araştırmalar, yeni alan uzantıları, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya ağlarındaki sonuçları geliştirdiğini gösterdi. Bu durum sosyal medyayı daha çok satış yapmak ve görünürlüğünü arttırmak üzere kullanan küçük işletmeler için harika bir fırsat.

 

İnternet Aramalarında öne çıkmak

Arama sıralamaları, insanların sizi internette bulmasını sağlayacak kutsal kaselerdir. Bağlantısı olan, etkili ve net URL’ler sıralamalarda kilit öneme sahip. Son iki araştırmalar gösteriyor ki bunların arama sonuçlara hali hazırda olumlu etkisi bulunuyor.

 

Doğal olarak tüm yeni devrimlerde olduğu gibi yeni alan adlarının da etkisi üzerine fikir ayrılıkları bulunabiliyor. Ancak, yeni bulgulara göre yeni uzantılar için sıralama tercihlerinin zaman içerisinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Yeni bir alan adı nasıl elde edebilirim?

 

Yeni gTLDlerin yayınlanmasını takip edebilmek için they bu ICANN sayfasını sık kullanınanlara ekleyin. Yeni uzantılarla ilgileniyorsanız, [email protected] adresinden üye olabilirsiniz. Alan adınızın süreci başlatıldığında bilgilendirileceksiniz, böylece sürüldüğünce onları güvence altına alabilirsiniz.

 

Cloudnames size yardım edebilir?

Web sitesi tasarımında yardımca ihtiyacınız varsa ya da yeni domain isimleri hakkında bilgi almak için lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın ve blogumuzu takip edin. Yeni domain isimleri firmaların internet üzerindeki rekabetini nasıl etkileyecek sizce? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizde bizi bilgilendirin ve makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Paylaşmak, önemsemektir!

 

İlginizi çekebilecek diğer Makaleler

 

Web sitesi tasarımında yardımca ihtiyacınız varsa ya da yeni domain isimleri hakkında bilgi almak için lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın ve blogumuzu takip edin. Yeni domain isimleri firmaların internet üzerindeki rekabetini nasıl etkileyecek sizce? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizde bizi bilgilendirin ve makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Paylaşmak, önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!