botlar küçük ama güçlü yardımcılarımız

Sohbet Botları | Küçük ve Güçlü Yardımcılarımız

Apple ve Google gibi teknoloji devleri yeni ürün ve yazılımlarını tanıttıkça, yazılımcılar uygulamaların yerini daha küçük daha akıllı ve hızlı birşeyin alıp alamayacağı üzerine spekülasyon ve tartışmalar yapıyorlar. Bulut teknolojisindeki Yapay Zeka sayesinde, artık sohbet botları insanlarla mesajlaşabilir, konuşmalardan bir anlam çıkarabilir ve ona göre hareket edebilir. Bu küçük ama güçlü sohbet botları uygulamaların sonunu getirebilir mi?

Ne zaman bir web sitesinde sohbet kutusu açılsa veya sohbet platformlarında ne zaman taksi çağırsanız kıyafet veya çiçek satın alsanız (WeChat ve Facebook Messenger gibi) büyük ihtimalle bir insan yerine bot ile konuşuyorsunuz.

Kademeli olarak dijital çağda ilerleyenler için; Bot, sizin kendiniz yaptığınız görevler için tasarlanan otomasyon aracıdır, bir tür yazılım. Örneğin yemek rezervasyonu yapmak, takviminize toplantı eklemek veya bilgiyi bulup göstermek gibi.

Sohbet botları, botlar arasında en yükselişte ve yaygın olanıdır. Bir sohbet olasılıklarını simüle etmek için geliştirilmiştir. Sohbet botu, sizin(kullanıcı) sohbet arayüzü ile etkileşime geçebileceğiniz, kurallar ve yapay zeka sayesinde hizmet sağlar.

Genellikle Sohbet botları, mesajlaşma uygulamaları içinde yaşar yada en azından bu şekilde görünmesi için tasarlanır. Bir insanla sohbet ediyormuş gibi hissettirmesi gerekir.

Hizmet, fonksiyonellikten eğlenceye birçok şey için kullanılabilir. Ve tüm sohbet ürünleri içinde yaşayabilir. Facebook Messenger, Slack, Telegram, Metin mesajlarının hepsinin sohbet botları vardır.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Nasıl çalıştığına örnek vermek gerekirse, eğer çevrimiçi bir satıcıdan ayakkabı almak isterseniz, doğal olarak ilk önce web sitesine gidersiniz. İstediğiniz ayakkabıyı bulduğunuzda ardından tabi ki onu satın almak istersiniz.

Ancak bu sürecin ilginç tarafı, eğer satıcı bir bot yaratırsa, ki eminim birçoğu yaratıyor, kolaylıkla satıcıya Facebook’tan mesaj atabilirsiniz. Buna cevaben size ne aradığınızı soracaktır ve siz de kolaylıkla ne istediğinizi söyleyebilirsiniz. İşte ayakkabı satıcısı Nordstrom’un sohbet botundan bir örnek.

Cloudnames, sohbet botları, küçük ama güçlü yardımcılarımız. İşte ayakkabı satıcısı Nordstrom’un sohbet botundan bir örnek.

Facebook’un F8 duyurusu olan Sohbet Botu

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Facebook’un F8 Konferansını (en büyük duyurularını yaptıkları) içeren bu videoyu izleyin. Mark ve Facebook Mesajlaşma Ürünlerinin Başkan Yardımcısı David Marcus, Facebook Messenger botundan ayakkabı almanın nasıl olacağını gösteriyor.

Sohbet Botları Nasıl Çalışır

İki çeşit sohbet botu vardır. Biri kurallar üzerine çalışan, diğeri ise makine öğrenimini kapsayan ileri versiyonu.

Kurallar üzerine çalışan Sohbet botu;

 • Bu bot oldukça limitlidir. Sadece belli komutlara cevap verebilir. Eğer yanlış şeyi söylerseniz ne dediğinizi anlayamaz.
 • Bu bot nasıl programlandıysa o kadar akıllı olabilir.

Makine öğrenimi ile çalışan Sohbet Botu;

 • Bu botun Yapay Zekası var. Onunla konuşurken muhteşem bir şekilde net olmanız gerekmiyor. Sadece komutları değil ne demek istediğinizi de anlıyor
 • Bu bot insanlarla sohbet ettikçe öğreniyor ve sürekli olarak akıllanıyor.

Modern Çağ Turing teknolojisi

Botlar 50 yıldan fazla zamadır etrafımızdalar. Bu sıralar WeChat, Facebook Messenger ve Slack gibimobil mesajlaşma uygulamalarının global çıkışa geçmesiyle birlikte yapay zeka botlarının alaka katsayısı da sürekli olarak artıyor. Twitter’daki ilk botlar 2006 yılında çalışmaya başladı.

Hepimiz Alman enigma makinesini deşifre ederek ilk bilgisayarı yaratan Alan Turing’i (1912-1954) biliyoruz. Bu arada eğer filmi izlemediyseniz hemen izlemenizi ısrarla öneriyoruz.

Turing’in günümüz teknolojisine (ve tabi ki botlar) verdiği ilham inkar edilemez.

Turing’in 1950’de geliştirdiği ünlü test olan makinenin insan gibi veya insandan ayırt edilemeyen davranışlar sergilediği ünlü testi biliyoruz. Turing 60 yıl önce makine ve insan arasındaki iletişimin mümkün olduğunu belirtti ve bunu kanıtladı. Bunun sonucu olarak bugün botlarımız var.

Cloudnames, sohbet botları, küçük ama güçlü yardımcılarımız. sohbet botu, sohbet botları.

Bu testte, sohbet sadece metin odaklı kanal ile sınırlandırılmıştı, bilgisayar ekran ve klavyesi gibi. Böylelikle sonuç makinesine konuşmayı ifade etmesine bağlı bırakılmıyor.

Turing, makinenin insanı sohbette 5 dakikanın ardından %70 oranında ikna ettiğini ve testi geçtiğini belirtmiştir.
Testte soruya doğru cevabı verip vermediği kontrol edilmez, sadece bir insanın cevabına yakınlığı ölçülür. Bugün botlar, insanların yapacağı gibi öneriler, tavsiyeler ve doğru bilgileri sağlayabilir.

İşletmeler için Faydalı

Bu botlar pazarlama amaçlı kullanımıyla çevrimiçi kazancınızı arttırır. Botlar tüm dünyada işletmelere müşterileri ile daha etkili şekilde etkileşime geçmelerine yardımcı olacak. Bunun halihazırda gerçekleştiğine tanık olduk. Bazı botlar normalde insan çalışan ile telefon görüşmesi gerektiren müşteri hizmetleri ihtiyaçlarını ele almada kullanıldı.

İşte bu yüzden sohbet botları çok önemli. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda ürünler yaratmak ve yeni gelişmelerde ilk olmak isteyen işletmeciler için büyük Potansiyelli bir iş fırsatı doğuruyor. “Taco Bell” bunu yaptı, müşterilerinin otomatize edilmiş bir sohbet botu üzerinden sipariş verme ve ödeme yapmasına izin verdiler, bu hizmet sayesinde benzer yenilikler yapan diğer işletmeler gibi oldukça büyük başarı sağladılar.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Uygulamalardan sıkıldık mı?

Birçok uygulama seçeneğimiz var ama Nielsen tarafından yapılan araştırmada ortalama kullandığımız uygulama sayısı 27. Bu rakam yıllardır değişmedi.

Uygulamalarla ilgili problem ise bitmek bilmeyen güncellemeler ve akıllı telefonlarımızın bellek kapasitesini hızlıca tüketmeleri ve bazen de bataryalarımızı kurutmaları. Fakat Botlar biraz farklı.

Sadece ayakkabı almak sohbet botlarının tek güzel yanı değil. İşte diğer örnekler:

 • Hava durumu botu istediğiniz zaman hava durumunu öğrenmenizi sağlar.
 • Market botu haftalık alışverişinizi seçmenize ve sipariş vermenize yardımcı olur.
 • Haberler botu önemli bir haber olması durumunda sizi bilgilendirme özelliğini barındırıyor.

Cloudnames, sohbet botları, küçük ama güçlü yardımcılarımız. Cnn sohbet botu.

 • Hayat tavsiyeleri botu size problemlerinizi açıklama fırsatı veriyor ve çözümleri konusunda size yardımcı oluyor.
 • Kişisel finans robotu harika, çünkü size paranızı yönetmeniz konusunda yardımcı oluyor (daha fazla ayakkabı alabilmeniz için).
 • Düzenleme botu size Facebook’tan Messenger ekibinden biri ile toplantı ayarlayabilir.
 • Arkadaşınız olan bot, şimdi bu ilginç. Çin’de Xiaoice denilen ve Microsoft tarafından yapılan 20 milyondan fazla insanın konuştuğu bir bot var.

Bu botlar direkt olarak web siteleri ve messenger uygulamalarında mevcut. Bu da daha fazla uygulama indirme ve bellek alanınızdan daha fazla yer kaplama riskini yok ediyor. Bu hizmet sizde olan platform ve uygulamalarda sunulabilir.

Ayrıca, dünyada, messenger uygulaması kullanan insan sayısı sosyal ağları kullanan kişi sayısının önüne geçti. İşte bu yüzden botların uygulamaların varisi olacağını düşünüyoruz. Arayüz kullanıcıya oldukça tanıdık geliyor.

Aşağıdaki grafiğe bir göz atın.

Cloudnames, sohbet botları, küçük ama güçlü yardımcılarımız. Mesajlaşma uygulamaları istatistikleri.

Eğer çevrimiçinde başarılı bir işletme yaratmak istiyorsanız, insanların olduğu yerde yaratmalısınız. Bu yer şimdi messenger uygulaması. Şanslıyız ki Facebook kullanıcılarına bu şansı tanıyor!

Bu büyüyen ilgi Facebook, Apple, Microsoft, Google, daha yeni firmalar olan Slack ve HipChat gibi şirketler tarafından şişiriliyor. Begin, Growbot, Butter, Wisdom ve Operator gibi strat-uplarda botları yaygın hale getiriyor.

‘İnsanlar sosyal medyadan çok uygulamalarda mesajlaşmaya daha fazla vakit ayırıyor ve bu büyük bir dönüm noktası. Mesajlaşma uygulamaları geleceğin platformları ve botlar da kullanıcıların tüm hizmetlere erişebilmesini sağlayacak.’ dedi Betaworks’de Girişimci Peter Rojas.

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız uygulamarın birçoğunun şirketi botlar yaratıyorlar. Teknik olarak bu bir geçiş dönemi. 27 uygulamaya sahip olmak yerine neden 27 çeşit bot(servis) öneren uygulamaya sahip olmayalım ki? Bu gerçek mantık.

Müşterileri ile anlamlı etkileşime geçmek isteyen şirketler için bir bot tarafından sağlanan sohbet güzel olabilir, bunun birçok örneğini gördük.

Botlar Uygulamaların yerine geçecek mi?

Botlar yakın zaman içinde uygulamaların yerine geçmeyecek. Unutmayın, botlar bir amaç için yaratıldı. Uygulamalar yetersiz kaldığında bot tarafından sürdürülen bir sohbet daha iyi olabilir. Geliştirmelerde bu alandadır.

İşletmeler müşterilerin alma sürecini destekleyen bir bot isteyecektir. Büyük oranda uygulamaların bazı parçalarını özellikle karmaşık işlemlerin olduğu müşteri hizmetleri değiştirebilecekler. Ama Botlar, hala karmaşık sohbet gerçekleştiremeyecek. Bu Facebook’un M’inin hala insanlar tarafından devam ediyor olmasının sebebi.

Bot Kampı

Botların çekici gelmesinin bir sebebi de, şirketlerin insanlara maaş ödeyerek yaptıkları işi otomasyon haline getirmesi. Yani yeni kazanç elde etmektense maliyetten tasarruf yapmak.

Ama, çoğu işletme için bunun sadece maliyetten tasarruf etmek olmadığını net olarak gördük. Bu müşteri hizmetlerinde en iyi hizmeti hızlı ve etkili olarak sunmak. Ve eğer bu insan hatasını kaldırmaksa ve Yapay Zeka’nın devreye girmesine müsade etmekse denemeye dener!

Eğer botlar hakkında ciddiyseniz, Botcamp ’a bakmanızı öneririz. Size botunuzu yaratmanızda ve bot işletmenizde yardımcı oluyorlar. Betaworks’de etkileşimli arayüzler yeni mobil tasarım paradigması haline geldi.

Bot-Camp bu alanda belli bir süredir üretiyor, yatırım ve araştırma yapıyor. Geçen Sonbaharda yaptıkları işlern hepsi notifications bölümünde öne çıkarılmış. Hava üzerine olan mesajlaşma hizmeti Poncho’dan, Slack’deki Giphy botuna, Digg haber arama botuna, sohbet botları ilgi duyduğunuz hizmetlerle etkileşime geçmenin en uygun yolunu oluşturuyorlar. İş ortaklarıyla birlikte bot ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyorlar.

Bununla ilgili sizin düşünceleriniz nedir?

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

CNcanhelp-300x269Cloudnames, Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için size yardım edebilecek bir dijital ajanstır. Dijital stratejinizi, web sitesiniz, sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama çalışmalarınızı, satış ve pazarlama otomasyonunuzu ve bunun gibi tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetebilir, gelirinizi artıran etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Bununla birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlamanın, gibi ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını sizin için yönetebiliriz.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Teknoloji haberleri ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Yapay zeka teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!