9-effective-remarketing-techniques-(Blog)

9 Etkili Yeniden Pazarlama Tekniği

Dijital pazarlama stratejileri arasında belki de en iyi sonuç veren, ilgilenen hedef kitlesine yapılan yeniden pazarlamadır. Pazarlama stratejilerinizin yönünü ürün ya da hizmetlerinize ilgi gösteren kişilere doğrultmak hem maliyetinizi korumanızda, hem de dönüşüm elde etmenizde size yardımcı olacaktır. Arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşmak için size hazırladığımız dokuz yeniden pazarlama tekniklerini okuyun!

Pazarlama stratejilerinizde kullandığınız mesajın etkisi kaybolmadan, önce en az yedi kere potansiyel müşteriye gösterilmeli şeklinde ‘yedi kural’ adı altında herkesin bildiği temel bir husus bulunuyor. Yedi rakamı ise geçen yüzyıla ait bir araştırmaya dayanıyor; o yüzden günümüz müşterilerine etki yaratabilmek için yediden daha fazla pazarlama görüntüsü yakalamak gerektiğini söylemek yanlış olmaz.

Etkileşim halinde olduğumuz tüm dijital ve analog kanallarda pek çok defa bir takım pazarlama mesajlarına maruz kalmıyor değiliz, fakat mesajınızı tekrarlamak yine de önem arz eder. Bunun anlamı, ürün ya da hizmetlerinize ilgi gösteren ziyaretçileri yakalayabilmenin anahtar nitelikte olduğu, bu kişilere, sahibi olduğunuz mesajı yeniden pazarlayabilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

 

Peki kimler ilgileniyor?

Eğer günümüzün iş dünyasında hayatta kalmak istiyorsanız, dijital dünyada öne çıkmanız gerekir. Araştırmamız, dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlama eforlarından 10 kat daha fazla etkili olduğunu gösteriyor. Fakat elbette bu başarı ancak işinizi doğru şekilde yaptığınızda ve elinizdeki bu sanal platformlardan doğru şekilde faydalandığınızda elde edilebilir kılınıyor.

Öncelikle elbette, elinizde günümüz dijital pazarlama stratejileri için uygun ve etkili modern bir web sitesi olması gerekiyor. Yeniden pazarlamanın bir numaralı kuralı, pikseller, etiketler, analiz kodları ve çerezler ile takip işlemlerinizi doğru bir şekilde yapabilmektir. Bu, web sitenizden gelen ziyaretçilerin nerelere göz attığını görebilmek adına web sitenizin belirli kısımlarına yerleştirilen küçük birer kod parçalarıdır.

Gördüğünüz imaj, bir Facebook pikselinin ekran görüntüsüdür. Facebook ile yeniden pazarlama işlemlerinizi gerçekleştirirken ziyaretçilerinizi belirleyebilmek adına bu kodu web sitenizin belirli kısımlarına yerleştirirsiniz.
Gördüğünüz imaj, bir Facebook pikselinin ekran görüntüsüdür. Facebook ile yeniden pazarlama işlemlerinizi gerçekleştirirken ziyaretçilerinizi belirleyebilmek adına bu kodu web sitenizin belirli kısımlarına yerleştirirsiniz.

 

İzleme pikselleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu makalemizden öğrenebilirsiniz: Yeni Facebook Pikseli

 

 

Web sitenize ziyaretçi çekmek

Dijital pazarlama için uygun bir web sitesine sahip olduktan sonraki ikinci adımınız, elinizdeki bilgi ya da mesaj yolu ile hedef kitlesine ulaşmak olmalıdır. Bu hususta, erişimde kullanabileceğiniz iki ana araç Sosyal Medya ve Arama Motorlarıdır, fakat göz önünde bulundurmanız gereken başka dijital platformlar da bulunuyor.

Ürün ya da hizmetleriniz ile ilgilenen kullanıcıların ilgilerini web sitenize çekmek adına oldukça makul bir maliyette Sosyal Medya Pazarlama hedefleri geliştirebilirsiniz.Arama motorları ile de ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi arayan kişilere anında erişim sağlayabilirsiniz.

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir” bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilerin bir araya toplandığı bir rehberi sizin için hazırladık. Ücretsiz bir kopyasını bu linkten edinebilirsiniz.

Hedef kitlenizi oluşturmak

Erişim ve izleme işlemlerinizi doğru raya soktuğunuzda, atacağınız diğer bir adım ise izleyicilerinize yeniden pazarlama yapmak olacaktır. Cloudnames olarak bizim, pek çok farklı izleyici için yine pek çok farklı yeniden pazarlama stratejilerimiz bulunuyor. İşte bizlerin odağında olan izleyici tipler şu şekildedir:

  1. Aday Müşteri Profilleri: Websitemizdeki farklı “Eylem Çağrısı” ve “Varış Sayfaları”ndan elde ettiğimiz e-mail adreslerini topluyoruz.
  2. İşlemlerini Yarıda Kesenler: Web sitemizdeki sonlanmamış satış işlemleri takip ediyor, ve eğer ziyaretçi varış sayfalarından müşteriye dönüştürülemediyse bu kişiler yine aynı şekilde takip alanımız içerisine girmiş oluyor.
  3. Ziyaretçiler: Tüm ziyaretçilerin, sunduğumuz çözümlere ilgi duyduğunu farz ederek web sayfalarımıza gelenleri izleyebiliyoruz. Özellikle de, hangi sayfayı ziyaret ettiklerine dikkat ediyoruz.

İzleyici kitlesi oluşturabilmek adına daha detaylı bilgiyi makalemizden edinebilirsiniz: Hedef kitlenizi 100 kat arttırmanın yolları

 

E-mail yeniden pazarlama

E-mail, potansiyel müşterilerinizi izleme adına oldukça uygun maliyetli ve keyifli bir alan bizlere sağlıyor. Çoğu durumda, doğru bir şekilde kullanıldığında e-mailin oldukça etkili olduğunu bizzat görüyoruz. Bu yüzden web sitenizi ziyaret ettiklerinde potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizin e-mail adreslerini bıraktıklarından emin olun!

E-mail, Snail-mail'den çok daha uygun maliyetli
E-mail, Snail-mail’den çok daha uygun maliyetli

1-İşlemlerini yarıda kesenler

E-mail’i kullanabilceğimiz yollardan biri, ziyaretçinin satışı yarıda bıraktığı esnada gerçekleşir. Bu, ziyaretçilerin satış safhalarının son adımına gelip neredeyse bir müşteriye dönüşecekken kararlarından vazgeçtiği ya da ertelediği andır. Bu tür ziyaretçiler için alışveriş sepetlerinin içeriği ve tıkladıklarında satış işlemini tamamlamalarını sağlayan basit bir butonun bulunduğu otomatik bir e-mailimiz bulunuyor.

2-Bültenler

E-mail yeniden pazarlamanın en yaygın kullanımı haftalık ya da aylık olarak tüm aday müşteri profillerine ve müşterilere bir haber bülteni yollamadır. Eğer bir blog yazıyorsanız, bu türde haber bültenleri için kullanabileceğiniz değerli bir içerik üretiyorsunuz demektir. Size tavsiyemiz, son 3 ya da 7 blog paylaşımlarınızın küçük bir açıklaması ile blog sayfanızdaki makalelere yönlendirecek linkler ekleyerek haber bültenleri oluşturmanız.

Bu şekilde, haber bülteni stratejinize aslında kimlerin cevap verdiğini tespit edebiliyorsunuz. Ayrıca unutmayın, bu haber bültenlerinize kolaylıkla ürünle ilgili mesajlar ve CTA’ler ekleyebilirsiniz.

 

3-Aday müşteri kaynağı hedefleyen kampanyalar

Eğer mail hizmetinizi, aday müşteri profili kaynağını takip etmek için kullanıyorsanız, daha zekice ve daha etkin bir hedeflemeye sahip yeniden pazarlama kampanyaları hazırlayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Elbette, ürün ya da hizmetleriniz ile ilgilendiğini ifade eden biri ile “aday müşteri oltası”na takılıp indirme işlemini gerçekleştiren kişilerin arasında büyük bir kalite farkı bulunması beklenilir bir durum.

 

MailChimp gibi mail hizmetleri ile farklı aday müşteri kaynaklarını izleyebilir, ilgilendikleri alanlara göre farklı yeniden pazarlama mesajlarıyla aboneleri hedefleyebilirsiniz.
MailChimp gibi mail hizmetleri ile farklı aday müşteri kaynaklarını izleyebilir, ilgilendikleri alanlara göre farklı yeniden pazarlama mesajlarıyla aboneleri hedefleyebilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Sosyal Medya yeniden pazarlama

Sosyal Medya üzerinden pazarlama hedeflerine yönelmek oldukça uygun maliyetlidir; fakat Sosyal Medya kanalları üzerinden yeniden pazarlama ise daha da etkili bir sonuç almanızı sağlar! Fazla söze gerek yok, bu stratejileri doğru yürüttüğünüz takdirde arzu ettiğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

4-Sosyal Medya üzerinden işlemini yarıda kesenlere ulaşmak

Satış işlemi tamamlanmamış alış veriş sepetlerine e-mail üzerinden yeniden pazarlama, pek çok farklı yeniden pazarlama teknikleri ile gerçekleştirilebilinir. Diğer yandan, web sitesi ziyaretçilerinizi ve bu ziyaretçilerin uğradığı diğer web sayfalarını takip ederek elde ettiğiniz bilgiler ile Sosyal Medya ve Arama Motorları üzerinden etkili yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Pikseller ve etiketler ile web mağazanızı ziyaret edenlerden ve hatta alışverişin sonlandığı sayfaya gelen fakat işlemi bitirmeyen, fakat “Teşekkürler” sayfasına gelmemiş kişilerden oluşan bir izleyici topluluğu oluşturulabilir.

Daha sonrasında ise oluşturduğunuz bu izleyici topluluğunu, “Satış işleminizi şimdi tamamlayın ve %25 indirim kazanın!” Gibi mesajlarla Sosyal Medya üzerinden yeniden pazarlama işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Bu türde bir yeniden pazarlama işlemi, satış işlemini tamamlamayan ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarında görülecektir. Sonlanmış ve bir sonuç alınamamış bir süreci yeniden kazanmada oldukça etkili bir yoldur, fakat süreci işletirken dikkat etmeli ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini kaybetmemek adına titiz davranmalısınız!

 

Web mağazanızdaki satış işlemini tamamlamamış kişileri Sosyal Medya üzerinden de hedefleyebilirsiniz, fakat, dikkatli olun ve potansiyel müşterilerinizi korkutmayın. Kimse izlenildiği hissinden hoşlanmaz.
Web mağazanızdaki satış işlemini tamamlamamış kişileri Sosyal Medya üzerinden de hedefleyebilirsiniz, fakat, dikkatli olun ve potansiyel müşterilerinizi korkutmayın. Kimse izlenildiği hissinden hoşlanmaz.

 

5-Sosyal Medya üzerinden web sitesi ziyaretçilerine erişim

Cloudnames olarak pek çok farklı yeniden pazarlama tekniklerini kullanmaktayız – bir tanesi ve belki de en etkilisi web sitesini ziyaret eden kişileri, yani sunduğunuz ürün ve hizmetler ile ilgilendiğini addettiğimiz kişileri hedef kitle olarak belirlemek.

Son 30-180 gün içerisinde web sitenizi hali hazırda ziyaret etmiş kişilerden oluşan kişiselleştirilmiş bir izleyici kitlesi oluşturarak ve bu kitleyi yeniden pazarlama işlemleriniz için kullanarak siz de bizim yürüttüğümüz bu stratejiyi uygulayabilirsiniz.

Diğer güçlü bir teknik ise müşteri ve aday müşteri listesinin bir aynasını oluşturmaktır. Bu işlem, Sosyal Medya üzerindeki müşterilerinizle benzer profillere sahip kişileri belirleyerek içeriğinizle ilgileneceği ihtimali olan kişilere ulaşarak gerçekleşir.

6-Maillerini açmayan insanları hedeflemek

Sosyal Medya için diğer bir akıllıca yeniden pazarlama tekniği ise e-maillerini açmayan insanları hedeflemektir. Çoğu insan, hiç açmadıkları e-mail adreslerini kullanarak “aday müşteri oltası”nı online platformdan indiriyorlar; sonuç olarak insanlar gereğinden fazla e-mail ile karşılaşabiliyor ve hepsini okuma fırsatı da elde edemiyor, ve bu yüzden de sık kullanmadıkları e-mail hesaplarını bu türde işlemler için ellerinin altında tuttuklarını görüyoruz.

Bu kişilerin e-mail ve telefon numaralarını Facebook’a kaydedebilir, “hiç açılmayan mail listesi” adı altında bu aday müşteri profillerini etkili mesajlarla hedefleme gerçekleştirebilirsiniz.

 

Arama Motoru yeniden pazarlama

Arama Motorları, web sitenize trafik çekmek için oldukça etkilidir, peki bu şekilde yeniden pazarlama işlemlerinizi de gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

7-Aramalar yoluyla web sitesi ziyaretçilerine erişim

Web sitenize ya da web sitenizdeki belirli sayfaları etiketleyerek, Arama Motorlarını ürün ve hizmetlerinizi takip etmeye devam eden bu türde izleyicileri hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Bu husus içerisinde iki ana temel strateji karşımıza çıkıyor:

1) Normalde sadece web sitenize gelmiş olan ziyaretçiler için kullanmadığınız daha kapsamlı anahtar kelimelere teklif verin ya da

2) Eğer daha önce web sitenizi ziyaret ettilerse, teklifinizi, kullandığınız anahtar kelimeler için artırın.

 

8-Arama Motorları ile satış işlemi tamamlamamış kişilere ulaşın

Evet, Arama Motorlarını, alışveriş işlemlerini tamamlamamış ziyaretçilere erişmek için de kullanabilirsiniz. Google Adwords ile ‘yeniden pazarlama listesini bu amaç doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Yeniden pazarlama listeleri ile web sitenizi ya da belirli bir web sayfanızı daha önce ziyaret etmiş kişileri belirleyebilir ve ödeme sayfasına gelmiş kişileri de bu listeden ayrıştırabilirsiniz. Bu şekilde mesajınızı Google Arama üzerinden uygun hale getirebilirsiniz.

 

9-Google Ekran Ağı üzerinden yeniden pazarlama

Diğer güçlü bir yeniden pazarlama stratejisi ise, web sitenizi ziyaret etmiş kişilere oluşturduğunuz reklamları sergilemek amacı ile Google Ekran Ağı’nı kullanmak. Google Ekran Ağı, Google siteleri ve popüler haber siteleri ve Google üzerinden banner reklamları gösterebilen blog sayfalarını da içeren 2 milyondan fazla web sitesidir.

Google AdWords kullanıyorsanız eğer, tek yapmanız gereken şey, yeniden pazarlamanızın harekete geçmesini istediğiniz web sayfalarına web sitenize ‘etiket’ olarak da bilinen, Google yeniden pazarlama kodu eklemek. Bu şekilde, farklı ürünleri teslim alan ziyaretçilere karşı yeniden pazarlama gerçekleştiren özel ürün etiketleri yapabilirsiniz ve bunları örneğin, ürün reklamlarıyla hedefleme yapabilirsiniz.

Etiketlerle web sayfanıza gelen ziyaretçiler, büyük Google Ekran Ağı içerisinde bir web sitesi ziyaret ettiklerinde belirli reklamları harekete geçiren bir çerez tarayıcılarına yüklenmiş olacak.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Dijital Pazarlama ve Girişimcilik konuları ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Makalemizde belirtilen yeniden pazarlama tekniklerini sizler de kullanıyor musunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!