markzuckerbergbant

Mark Zuckerberg Nasıl Korunuyor?

Mark Zuckerberg Instagram’ın 500 milyon kullanıcıyı aşmasını, yayınladığı bir fotoğrafla kutladı. Ama bu fotoğrafın çok konuşulmasının nedeni farklı bir nedenden oldu? Fotoğrafta Mark Zuckerberg’in dizüstü bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bant ile kapattığı ortaya çıktı.

Peki Dünya’nın en zenginleri arasında olan ve gelecekte Amerika birleşik devletlerinin başkan adaylarından biri olarak görülen Mark Zuckerberg neden bu önlemi almak zorunda hissetti?

 

zuckerberglaptopcover

 

İnternet güvenliği, yaygın kullanımın getirdiği dezavantajlarla beraber gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Günümüzden yaklaşık bir 10 sene önce, bilgisayarlarının CD okuyucularının kendi kendine açılıp kapanması karşısında şoka giren kullanıcılar, olanları hayaletlere bağlayabiliyorlar da. Her ne kadar artık teknoloji ilgisi ve bilgisi daha gelişmiş durumda olsa bile, internet güvenliği ve kişisel alan konusundaki kaygılar halen devam ediyor.

 

Her ne kadar bilgisayar güvenliğini sağlamak için kullanılan yazılımlar olsa da, son dönemdeki en sık görülen önlemlerden biri, dizüstü bilgisayarların kameralarını bantla veya yapışkanlı kağıtlarla kapatmak oldu.

 

Bu yöntem, Wikileaks belgelerinde ortaya çıkan ve yaklaşık 1.8 milyon Yahoo kullanıcısının görüntülerinin dizüstü bilgisayarlardaki kameralar kullanılarak çalındığı casusluk skandalı sonrasında özellikle daha çok kullanılmaya başlandı.

 

[include-page id=’18540′]

 

Bu yöntemi kullanan tek isim Mark Zuckerberg değil üstelik. Geçtiğimiz Nisan ayında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) üst düzey yöneticisi James Comey bir konferans sırasında kişisel bilgisayarının kamerasını bantla kapattığını söylemişti. Ayrıca amerikan gizli bilgilerini basına sızdıran eski çalışan Edward Snowden’da aynı yöntemi kullandığını da açıklamıştı.

 

Amerika’da bir şirket ise pazardaki açığı gördü ve 5 dolar değerinde webcamlere özel bant üretti. Bu bantların en önemli özelliği çıkartıldığında kamera üzerinde herhangi bir iz bırakmaması. Bunların dışında farklı renklerde ve şekillerde bantlar da üretiliyor ve internette satışa sunuluyor.

 

il_570xN.556435148_p3tj

 

Peki Mark Zuckerberg neden böyle bir önlem alma ihtiyacı hissetti. Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki, dünyanın en büyük ağını kuran ve bir kanaat önderi konumuna gelen birinin seveni de, nefret edeni de hepimizden fazla durumda. Zuckerberg’in kişisel Facebook sayfasını 69 milyondan fazla kişi takip ediyor. Kısaca Mark Zuckerberg’in hayatı, bir çok kişi üzerinde büyük merak uyandırıyor olabilir.

 

Ayrıca Mark Zuckerberg’in kendisi ve ailesinin güvenliğine de ekstra önem verdiğini hatırlatmakta da yarar var. Zuckerberg, yaklaşık 3 yıl önce evinin civarında yatak odasını gördüğünü düşündüğü 4 villayı yaklaşık 30 milyon dolara satın aldı. Daha sonra bu evleri yıktırıp yerlerine daha küçük ve yatak odasını görmeyecek şekilde konumlandırılmış küçük evler yapmayı planlıyor. Ayrıca bu evlerin birinin içerisinde kıyamet sığınağı olacağına dair haberlerde dolaşıyor.

 

Bunların dışında Facebook’tan yayınlanan rakamlara göre, şirket Mark Zuckerberg’in güvenliği için son 5 yıl içinde 16 milyon dolar bütçe ayırmış. Ayrıca CEO Sherly Sandberg için de senelik 1.2 milyon dolar bütçe ayırılıyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Zuckerberg ve Facebook, güvenlik için bu kadar endişe etmesinin başka sebepleri de var. Geçtiğimiz ay Mark Zuckerberg’in Twitter ve Pinterest hesapları korsanlar tarafından ele geçirilmişti. Pinterest şifresinin “dadada” olması zaman zaman internet güvenliğini fazla dikkate almadığını gösteriyor. Zuckerberg’in Facebook ve Instagram şifresi ise ele geçirilememişti.

[include-page id=’15348′]

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve ilham verici makaleler ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin de kendinizi geliştirmek için okuduğunuz kitaplar var mı? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!