Yapay Zeka Sistemli Otomobiller

Yapay Zeka Sistemli Otomobiller

Otomotivler büyük yol katetti. Hepsi birer birer varlığından minnettar olduğumuz akıllı, rahat ve hızlı araçlar haline geldi. Akıllı otomotiv teknolojisi demek, yeni fakat yaşamsal öneme sahip fikirlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve otomotivlerle küresel boyutta test edilmesi demektir. Sadece bu da değil, Google, Apple gibi dijital devler de bu Yapay Zeka sistemine ilgi duymaya başladı.

İhtiyaç doğrultusunda oluşan talebe karşılık, elbette ki orada bir temin etme durumu da söz konusu olmaktadır. Otomobil ya da bir aracın geçmişteki yegane amacı özellikle hava durumu değişikliklerindeki trafikte bizleri A noktasından B noktasına götürmek idi. Son zamanlarda otomotivler önemli ölçüde değişime uğradı, ve görülüyor ki sadece basit bir araç olma hedefinden daha ileriye doğru ilerliyor.

 

Elbette bizler daha fazla rahatlık, daha fazla eğlence ve daha fazla fonksiyon içeren daha güvenli arabalar arayışındayız. Teknoloji ilerledikçe, görüyoruz ki çok farklı alanlarda yazılım geliştirebiliyoruz. Artık otomobilimize komut verebiliyor ve istediğimiz şekilde hareket etmesini sağlayabiliyoruz.

 

Otomobil şirketlerinin daha akıllı arabalar üretmeye çalışmaları şaşırtıcı değil, asıl önemli olan yaşam standartlarının yanında toplumun kendi yapısına da getirdiği yenilik anlayışıdır.

 

[include-page id=’18540′]

 

Toyota’nın Yeni İnovasyonları

Bu yıl içerisinde Toyota, üç yeni araba tasarımı konseptinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu üçünün arasında en dikkat çekeni hiç şüphesiz KIKAI adlı tasarım. Toyota’nın geleneksel tasarımdan yardım aldığı fakat “tüm geleneksel kısıtlamalardan bağımsız” bir tasarım harikası olarak sunduğu bu otomobil, modern teknolojinin en yenilerinden.

 

Konseptin teması genel olarak kasaya gizlenilen unsurların görünür kılmak üzerine kurulu. Kikai’nın süspansiyon kolları, yakıt deposu, egzoz boruları ve motor kısmı otomobilin dış tarafında bulunmaktadır. Bu ise aracı modern fakat kırsal bir his uyandıran ilgi çekici bir otomobil haline getirmiş.

 

Bunun yanında hidrojen temelli toplumlar için Toyota’nın vizyonunu vitrinlemek amacıyla tasarlanan pürüzsüz ve temiz kullanım sağlayan Toyota FCV Plus konsepti bulunuyor.

 

Toyota’nın “Bir çeşit ulaştırma aracından daha fazlası, bizler bu yakıt hücreli araçların toplumda güç kaynağı olarak rol oynadığını düşünüyoruz.” şeklinde ifade ettiği bu motor aracının hiç şüphe yok ki bir çeşit bilim kurgu filminden fırlamış gibi görüntüsü var.

 

En büyük yenilikler ise aerodinamik gövdenin altında saklı. Önceki FCV’lere göre daha küçük yakıt hücresi grubu ve araç zemininin altına yerleştirilmiş iki adet hidrojen yakıt deposu sayesinde, hem kabin hem de bagaj alanı maksimum düzeye çıkartılarak pratik bir aile aracı elde edilmiştir. Toyota, FCV konseptinin binalar için acil yedek enerji kaynağı olarak hizmet sağlama yetisi bu aracı inovatif ve toplum için de faydalı hale getirdiğini ifade etmektedir.

 

Araç hareketsiz hale geldiğinde, otomobil hidrojen ile beslenebilir ve bu enerjiyi otomobil olarak kullanılmadığı takdirde boşaltılabilinen bir elektrik enerjisine dönüştürebilir.

 

 

İnsan Hatasına Yer Yok

Otomobiller gün geçtikçe sadece dört tekerli metal bir kutudan asıl amacına hizmet eden araçlar haline doğru dönüşüyor. Halihazırda “araçlar arası iletişim” adı altında yaygın bilinen bir konsept bulunuyor. Bu, ön koltuktaki sürücünüzü aramak ve yolunuzdan çekilmesini istemek anlamına gelmemektedir.

 

Daha çok, araçlar arasında bir iletişim ağı oluşturmaktır ki böylelikle daha düzgün bir trafik ve daha az tıkalı yollar söz konusu olabilir. Bu türde bir Yapay Zeka sistemi, insanların aksine anında gerekli kararları iyi şekilde vermesi üzerine tasarlanmıştır.

 

Bu teknolojinin ardında bıraktığı en önemli unsur – İnsan Hatasıdır. Bu da motorlu taşıtlarda ve hareket kabiliyetindeki Yapay Zeka’nın iyi bir örnek haline getirmektedir.

 

Bu tür bir teknoloji, sürücüler için güvenli yol sürüşlerini garanti altına almaktadır. Araçlar arasındaki iletişim, otomobiller arasındaki kaza olasılığını en aza indirgeme ile ilgilidir. Kör noktanızdan gelen otomobil üzerine arabanızın sizi uyardığını bir düşünün.

 

Eğer doğru şekilde yürürlüğe konulursa bu teknoloji yol güvenliği, emniyet, verimlilik ve sürüş deneyimini önemli ölçüde ileriye götürecektir.

 

[include-page id=’18525′]

 

Akıllı Telefon Entegrasyonu

Çağdaş otomobillerin akıllı telefonlar ile entegrasyonu bulunmamaktadır, fakat bunun değişmesine az kaldı. Akıllı telefonunuzdaki müziği direksiyondaki butonlardan, hatta kendi sesiniz ile komut verebilmenizden bahsetmekteyiz.

 

Honda, gelecek otomobil modellerine Apple’ın Siri Eyes Free sistemini entegre ederek öncü bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu sistem size arabanızın kontrol panelinden iOS’unuzu kullanma imkanı sağlamaktadır; sizi kolaylıkla ve güvenli bir şekilde telefon aramalarınızı gerçekleştirmenizi, müziğinize erişimin sağlanması, kolaylıkla mesaj yollayıp mesaj almanızı ve yerleşik Apple uygulamalarını kullanarak yönlendirme elde edebilirsiniz.

 

Apple’ın Otomobillere olan İlgisi

Bir otomobil üreticisi şirketinin daha da ilerleyebilmek için Apple ile Titan projesi adı altında araba tasarımında ve geliştirilmesinde işbirliği yaptığına dair spekülasyonlar bulunuyor. Apple Otomobil’in nasıl bir şey olacağını hayal bile edemiyoruz!

 

Şu ana kadar duyduğumuz tek şey bunun sürücüsüz otomobilin tüm yeteneklerine sahip, elektrikle çalışan bir minivan olacağıdır, fakat araba sürme keyfini de devam ettirmek isteyen kullanıcılar için de sürücülü kullanımın korunduğu söyleniyor.

 

Tim Cook, tüm teknoloji kullanıcıları için en tipik his olan insan dokunuşunu yok saymak gibi bir hata yapmayacağı imasında bulundu. Bu, Apple’ın niye kendi yeni aracını kişiliksizleştirmekten kaçınacağının da sebebini açıklıyor.

 

Apple’ın Siri adlı çok özel bir bileşen ile araba yolculuklarını daha kolay ve daha güvenli hale getiren akıllı bir arabayı büyük ihtimalle tercih edeceğini ummak çok da uzak bir ihtimal değil.

 

Apple’ın, her çeşit seyahatte size yardımcı olan gayet iyi çalıştığına dair Honda’dan referansın bulunduğu entegrasyon uygulamaları geliştirmesi zorunlu hale geldi. Arabanız teker üstünde bir çeşit canlı mekanik bir gözetleme bilgisayarı haline gelecek; sürüş yaparken size yardımcı olacak ve size hizmet etmek adına diğer araçlarla iletişime geçecek.

 

Google ayrıca sürüç deneyiminizi daha güvenli ve daha hızlı hale getireceğini ileri sürerek sürücüsüz otomobil projesine de yatırım yaptı. “İnsanların sürüş kabiliyetine bakmaksızın daha kolay ve daha güvenli bir şekilde sürüş keyfi yaşadığını bir düşünün.” diye tüketicilerini heyecanlandırıyor Google.

 

Akıllı araç için satış noktası; yaşlı ya da görme engelli sevdiklerimiz bundan sonra özgürlükleri yok sayılamayacak ya da kısıtlanamayacak olmasıdır. İşe gidiş-geliş için harcanan zaman artık istediğinizi yapabildiğiniz değerli bir zamana dönüşecek.

 

Her yıl trafik kazalarından ölümler dünya çapında 1.2 milyon kadar sayıya ulaşıyor ki bu rakam çarpıcı biçimde azaltılabilir. Google, ABD’de gerçekleşen kazaların %94’ünün insan hatasından kaynaklandığını ifade ediyor. Farkına varılan şey Yapay Zeka sisteminin kontrolü altında olan bu tipte araçların daha zeki ve daha az tehlikeli olduğudur.

 

Google Otomobil, iki futbol sahası uzaklıktaki tüm yönlerdeki yayalar, bisikletler ve araçlar – ya da hatta poşetler gibi sıradan objeleri saptayabilme üzerine tasarlanmış sensörleri zorunlu kılmaktadır. Arabanın yorulmadan ya da dikkatle güvenle yolu takip etmesi gibi tüm bilgileri bu yazılım aracılığı ile işlemekte ve bu yolculuğu eşi benzeri olmayan ve inovatif bir deneyime dönüştürmektedir.

 

Otomobilinizin en sevdiğiniz özelliği nedir? Onu akıllı yapan şey ne? Tartışmaya siz de katılın ve deneyimlerinizle ilgili yorum bırakın!

 

 

Cloudnames yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer usurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 

Teknoloji ile ilgili makalelerimizi beğendiyseniz lütfen blogumuzu takip edin. Otomobilinizi akıllı yapan şey nedir? Yorum köşemize yazarak bizi bilgilendirebilir ve aşağıdaki ikonu tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Paylaşmak, önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!