Web Siteniz Neden Mobil Dotu Olmalı?

Web Sitenizin Mobil Uyumluluğu

İnternet trafiğinin yaklaşık %60 gibi büyük bir oranı, mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Eğer web siteniz mobil cihazlara uygun olarak optimize edilmemişse, potansiyel müşterilerinizin bir çoğunu kaçırıyor olabilirsiniz. Dijital pazarlama harcamalarınızın verimli olmasını istiyorsanız, Web sitenizin mobil uyumlu olması sizin için zorunluluktur. Bu makalede Web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilmeniz adına bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Web sitenizin Mobil cihazlara uyumlu olması demek, mobil cihazlar üzerinden Web sitenize girildiğinde, içeriğinizin eksiksiz ve kolay görüntülenebilir olması demektir. İnternet üzerindeki kullanıcı trafiğinin %60’sından daha fazlası akıllı telefonlar, tabletler gibi mobil cihazlarla gerçekleşmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

 

Geçtiğimiz yıllarla berabermobil cihazlar internet kullanımında masaüstü cihazları geride bıraktı.
Geçtiğimiz yıllarla beraber mobil cihazlar internet kullanımında masaüstü cihazları geride bıraktı. Kaynak.

 

Pazarlamacılar mobil pazarlamanın ne kadar önemli olduğunun farkına vardı; bunu tartışmaya bile gerek yok. Sizin atacağınız sıradaki adım ise mobil olarak düzgün işleyen bir web sitesi ile kurumsallığı yakalamak olmalıdır. İşletmenizi mobil dünyaya uyumlu bir şekilde hayata geçirmeyi hedeflemelisiniz.

 

mobiletraffigrow
Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı sürekli artıyor. 2018 yılında mobil internet trafiğinin %61,2 oranında artması bekleniyor. Kaynak.

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 212 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Mobil Dostu Derken Neyi Kastediyoruz?

Mobil uyumlu bir web sitesi ile müşterilerinizin hayatını kolaylaştırın.
Mobil uyumlu bir web sitesi ile müşterilerinizin hayatını kolaylaştırın.

Bir Web sitenin mobil dostu olması, Web sitesine erişmek için kullanılacak olan cihazların ekran boyutları, metinlerin ve imajların çözünürlüğü, kullanıcı deneyimlerini etkileyebilecek teknik özellikler gibi bazı zorunlulukları ve dikkat edilmesi gereken düzenlemeleri de beraberinde getirir.

 

Web sitenize mobil bir cihaz kullanarak erişim sağlandığında karşılaşılan görüntü ile sabit bir bilgisayardan yapılan aynı erişimde elde edilen görüntünün aynı olması gerekmektedir. Eğer bir web sitenin mobil uyumluluğu bulunmuyorsa cep telefonlarından yapılan erişimlerde elde edilen görüntü istenilen gibi olmayacaktır.

 

Çok daha büyük bir ekrana göre hazırlanmış olan yazıları çok daha küçük ekranlı olan cep telefonundan düzgün şekilde görüntülenmesi mümkün olmayacak; ziyaretçiler metninizi okuyabilmek için görünütüyü çok daha küçük ya da çok daha büyük hale getirmeye çabalayacaklardır. Aslında çabalamayacaklar da diyebiliriz, çünkü kimse bununla uğraşmak istemeyeceğinden sayfanızı anında terkedeceklerdir.

 

 

Duyarlı Tasarım

Modern web sitesi tasarım prensiplerine göre artık Web sitenizi “Duyarlı Tasarım” ile hazırlamanız gerekir. Duyarlı tasarım, hazırladığınız web sitesindeki içeriğe ait unsurların, bilgisayarda farklı, mobil bir cihazda daha farklı şekilde sunulması ile ilgilidir. Ancak bu şekilde her ikisinde de içeriği okumak ve ona ulaşmak kolay olacaktır.

 

Duyarlı tasarım aynı zamanda size bütün müşterileriniz için tek bir web sayfasına sahip olabilme imkanı sunar; bunun alternatifi de farklı müşteriler için farklı web siteleri hazırlamaktır. Bu imkana sahip olmak size, sayfanıza giriş yapan bütün müşterilerinize aynı içerik ve web sitesine erişim sağlama avantajını sunarak, bütün pazarlama çabanızı da web sitenizi ziyaret eden herkes için görünür kılmaktadır.

 

[include-page id=’18540′]

 

Yüklenme Süresi

Araştırmalar sayfanızın tam anlamıyla ve düzgün şekilde cihazlardan yüklenmesi için ziyaretçilerinizin size sadece 5 saniye tanıdığını göstermektedir. Eğer web siteniz yüklenme konusunda yavaş kalırsa, yüklenme henüz tamamlanmadan, ziyaretçileriniz sayfanızı terk edecekleri için hedef kitlenizin neredeyse %79’unu kaybetmiş olursunuz. Muhtemelen bu, Online olarak satış yaparken kaybetmeyi risk ettiğiniz online kazanç olmuş olacaktır.

 

Mobil cihazlar kullanılırken daha ince bir hat ve daha düşük bant genişliği olacağından, hız daha da önem kazanır. 3G üzerinden internet kullanan bir cihaz, daha hızlı bağlantılar kullanan müşterilere göre daha uzun sürede yükleme yapacaktır. Yani düşük bant genişliği ile yükleme süresini sınırlamak yanlış olmayacaktır.

 

Mobil Arama

Akıllı telefon kullanıcılarının %96’sı, ürün ve hizmet arayışlarını taşınabilir cihazları aracılığıyla yaparken, yine aynı grubun %90’ı online olarak arama sonuçlarına göre harekete geçmektedir. Eğer mobil dostu ve bilgilendirici bir e-ticaret siteniz varsa, herkesin bir adım önündesiniz demektir.

 

Web sitelerinin Mobil dostu olması Google’ın arama motoru sıralamasında da dikkate aldığı bir özelliktir, bu yüzden web sitenizin mobil dostu olması işletmeniz için akıllıca bir hareket olacaktır. Google’ı özgün kılan, kullanım şemaları için oluşturduğu algoritmaları aramalara adapte etmiş olmasıdır. Kaçınılmaz olarak Google’ın da dikkati artık, internete erişim için her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih edilen mobil cihazlar üzerinde yoğunlaşmıştır.

 

 

Google bir süredir, “mobil dostu” olmayı bir sıralama kriteri olarak kullanmaya başladı. Mobil dostu Web sitelerinin kullanıcılar tarafından bulunmasını kolaylaştırıp, uygulamalar dizininde uygulamaların yararlı içeriklerini ön plana çıkardılar.

 

 

 

Sitenizi Test Edin

Web sitenizin Google sıralamalarında neye göre üstlerde yer aldığını merak ediyorsanız, İşte aradığınız cevap burada:

  • Eğer birkaç sayfanızı test etmek istiyorsanız, Google’ın Mobile-Friendly Test’ini kullanabilirsiniz.
  • Eğer siteniz varsa, web yöneticisi araçlarından faydalanarak sitenizin mobil uyumluluğu ile ilgili değerlendirmeleri inceleyebilir ve raporlar halinde denetleyebilirsiniz.
  • Bir diğer yararlı kaynak ise bu rehberdir: Modern Web Tasarımı rehberi.

 

Mobil teknoloji, aradıklarımızda, hizmet ve ürünlerin yerleri ve ödemeleri konusunda ciddi değişikliklerle, etkileşim ve iletişim biçimlerimiz üzerinde de derin bir etki yaratacaktır.

 

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

CNcanhelp

Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi, sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

 

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

 

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Girişimcilik ve Dijital Medya ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Kendinize zaman yaratmak adına kullandığınız size özel taktikleriniz var mı? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!