Blog-SMM-Strategies (1)

Etkili Sosyal Medya Pazarlama Taktikleri

Araştırmalarımız gösteriyor ki, Sosyal Medya Pazarlama aktiviteleri ile tanıtım yapmak, ilişkili diğer medya çeşitlerinde tanıtım yapmaktan 10 kat daha uygun maliyetli oluyor. Bu tabi ki durumu iyi anlamaya bağlı! Bütün pazarlama türlerinde olduğu gibi ilk adım, plan yapmaktadır.  Sosyal Medya Pazarlama Taktikleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Müşteri Edinme Maliyetini (Customer Acquisition Cost, CAC) düşük tutmak bütün pazarlama faaliyetleri için anahtar olmalıdır. Sırf bu yüzden MEM ne kadar düşük olursa, bütçenizden o kadar az harcama yapılır. Sosyal Medya Pazarlaması’nın yeni fırsatları ile müşteri edinme maliyeti ciddi şekilde azalır çünkü kitlenizi özel ve belirgin yollarla hedefler ve her şeyi ölçebilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

 

Hedeflerinizi Belirleyin

Pazarlama stratejisi için ilk adım, sizin pazarlama stratejinizin amaçlarının belirlenmesi olmalıdır. Sizin SMM’nizin hedefi, sizin ticari hedeflerinizi destekleyen sosyal ağlardaki aktiviteleriniz ile ilgilenmektir. Ayrıca size tavsiyemiz, sosyal medya esaslarınız ve yönetmeliklernizin güncel ve net olmasıdır.

 

Mevcut Durumunuzu İnceleyin

SMM planınızı geliştirmeye başlamadan önce mevcut durumu denetlemek iyi bir alıştırma olacaktır. Bu denetim, sosyal medya üzerindeki bütün aktivitelerinizin üzerinden geçilip, sizin için ne kadar çalıştıklarını değerlendirerek gerçekleşir. Hangi kanallarda boy gösterdiğinizi kontrol ettiğinizden, farklı kanallar üzerindeki kitlenizin kim olduğundan ve rakiplerinizle karşılaştırdığınızda mevcudiyetinizin ne durumda olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Google arama motoru üzerinden, size ait olmayan ancak sizin firmanızı temsil ettiğiniz iddia eden kanalların olup olmadığını kontrol edin.

Her bir sosyal medya kanalı için strateji ve görevlerinizi değerlendirmelisiniz; profilleri, bu profillerin yönetimini ve de sosyal medya aktiviteleri üzerinde çalışan takımı değerlendirmelisiniz. Sonrasında bütün profil sahipliği, kullanıcı adlarını ve şifreleri merkezileştirmelisiniz ve de yeni kanallar kurarken net bir süreç izlemelisiniz.

 

Sosyal Medya Kanallarını Seçin

Etkili bir pazarlama yapmak istediğiniz zaman, aralarından seçme imkanı bulacağınız sınırsız sayıda Sosyal medya kanalları mevcut. En popülerleri olarak Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube, Pinterest, Instagram ve Slideshare diyebiliriz.

Ek olarak farklı iş sektörleri için farklı kaynaklar bulunmaktadır; örneğin, Hotels.com, Yelp, Opentable ve daha pek çoğu. Sosyal medya kanalı olmamalarına rağmen Google Adwords ve e-posta, istediğiniz kitleye ulaşmanız için harika kanallardır.

Hangi kanalın size en uygun olduğu ne çizgide bir işte çalışıyor olduğunuza ve ne çeşit bir sosyal medya müşterisi seçmek istediğinize bağlıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu ise, muhtemel şüphelerinizi bir dizi testten geçirmektir. Ayrıca öneriyoruz ki dikkatinizi ilk önce tek bir kanal üzerindeki başarınıza odaklayın ve sonra öncekilerde uzmanlaştığınız zaman diğer kanallara geçin.

Sosyal medya havuzunda siz de yer almak istiyorsanız, o halde hesaplar oluşturmalı ve mevcut olanları güncellemelisiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlama Takımını Kurun

SMP takımınıza bütün işlerden insanları dahil etmelisiniz. Farklı çalışanlar, müşterilerinizle olan ilişkilerde, tahmin edildiği gibi farklı aşamalar için uygundur. Pazarlama departmanı dışındaki insanları da bu işlere dahil etmek, müşteri desteği için birebir görüşme ve müşterilerin olası ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanı verir.

Kuruluşunuzun her alanında sosyal destek takımı kurmak ve açık ve net amaçlar belirlemek, doğru müşterilere bağlanmak ve sosyal geri bildirimleri vasıtası ile alışveriş döngüsünün içindeki konumuna bağlı olarak ilgili kişiye ulaşmaya yarar. Bu döngü boyunca bağlantılı içerik yaratmak size yeni müşteriler kazandırma, satın almanın tekrarlanması, sadakat ve müşteri referansları konusunda yardımcı olacaktır.

 

Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Anlayın

Sosyal Medya Pazarlama talebini karşılayabilmek konusunda başarıyı yakalamak için, müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmalı ve bu ihtiyaçların, müşterinin satın alma çemberinin hangi aşamasında bulunduğuna göre çeşitlilik göstereceğini anlamalısınız. En iyi uygulama yöntemi, müşteri ihtiyaçlarına odaklanmak ve sonrasında SMP’nı, içeriği ve kaynakları müşteri çevresinde oluşturmaktır. Müşteriler ya da hedef kitle sizin ürünlerinize olan ihtiyaçlarının henüz farkında değillerse ya da aktif olarak sizin ürünlerinizi araştırmıyorlarsa, hedef kitleyi kapsayan bir içerik oluşturmanız gerekir.

İçerik pazarlaması, markanızı oluştururken ve ürün ve servislerinize tüketici güvenini inşa edecek ve bunların sonucunda istenilen tüketici davranışının gelişini sağlayacak ilgi çekici, değerli, ilgili ve faydalı içeriği oluşturmak ve paylaşmakla ile ilgilidir.

 

Web Sitenizi ve Çevrimiçi Araçlarınızı Hazırlayın

Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle etkili bir şekilde iletişim kuracak, iyi hazırlanmış bir internet sitesi gerektirir. Yürütmek istediğiniz bütün kampanyalarınız için ayrı olarak hazırlanmış, ziyaretçiye ürünlerinizden sipariş vermek, yer ayırtmak, rezervasyon yapmak, ya da daha fazlası için bilgilerini bırakmak gibi olanaklar sağlayan Varış Sayfasına/larına (Landing Page) ihtiyaç duyarsınız.

Ayrıca, ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini toplayan, kampanyanızın başarısını ölçen ve SMP’nızı yöneten çok fazla iyi online araçlar bulunmaktadır.

Web sitenizi sosyal medya pazarlamasına hazırlamak için bilmeniz gereken her şeyi içeren bir rehberimiz var! Şimdi ücretsiz rehberi indirmek için hemen bu linke tıklayın.

 

Yayın Planı Oluşturmak

Hangi içeriği, ne zaman ve nerede yayımlayacağınızı tanımlayabilmeniz için içerik yayın planı oluşturmalısınız. Genel planınızın en önemli noktası içerik dağılımınızı iyi yapmanızdır, bu da işletmenizin dahil olduğu sektöre, kanallarınıza ve hedef kitlenize bağlı. Bizim önerimiz, sizin için neyin iyi olacağını test etmeniz fakat yine de çoğu kiişinin takip etmesi gereken bazı rehberlerden yararlanmalısınız.

 

Ne Yayınlamalısınız?

Başlangıç için dört basit içerik tipi vardır: blog yazılarınızı görsel içerikle (Resim/Video) destekleme, diğer içeriklerinize yönlendirecek linkler ekleme ve reklam paylaşmak. İçeriğinizin sahip olduğu resim, içeriğinizin aldığı tıklanma, beğenilme, görülme ve diğer içeriksel yayınlara göre paylaşılma sayısını artırabilecek en önemli görsel araçtır

 

Ne Zaman Yayınlamalısınız?

Yine işletmenizin bağlı bulunduğu sektöre, kanallarınıza ve hedef kitlenize bağlı olarak değişeceğini belirterek söylüyoruz ki bizim test sonuçlarımız şu şekilde:

Facebook ve Twitter için ideal paylaşım zamanı 13.00 ve 17.00 arası

Linkedin ve Instagram için sabah 07.00 ve 09.00 arası akşam 16.00-18.00 arası

Google+ için hafta içi 09.00 ve 11.00 arası

Pinterest için ise hafta sonu 14.00 ve 16.00 en iyi çalışma saatleri olarak değerlendirilebilir.

 

Ne Sıklıkta Paylaşım Yapmalısınız?

Bunu test etmelisiniz fakat genel önerimiz şu şekilde:

Facebook için haftada 5-10 içerik

Twitter için günde en az 5 içerik

Linkedin için her çalışma günü için 1 içerik

Google+ ve Instagram için günde 5 içeriğe kadar paylaşım yapabilirsiniz.

 

Hitap Edeceğiniz Topluluğu Oluşturun

Hedef kitlenizi büyütmek ve sadece müşteri bazlı hareket edebilmek için neler yapabilirsiniz? Amacınız, pazarınızda harika içeriklerinizle hitap edeceğiniz topluluğu inşa etmek olmalıdır. içeriklerinizi beğenecek ve sosyal medya hesaplarınızın takip edecek kişiler yardımıyla organik olarak yayılabilir, bununla birlikte ürün ve hizmetlerinizle ilgili içeriğinizin tanıtımını ya da reklamını yaparak da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Burada en önemli nokta, hitap edeceğiniz topluluğu inşa etmenizdir çünkü bu topluluk sayesinde müşterilerinize ulaşabilirsiniz.


Hedef kitle topluluğunuzu blog içeriğinizdeki Eyleme Çağrı (Call to action) elementinin ve kampanya açılış sayfalarınızın yönlendirdiği iletiişm bilgilerini bırakma butonları ve haber bültenlerinize üyelik gerçekleştirme sayesinde kolayca oluşturabilirsiniz.

 

Analiz yap, değerlendir ve test et!

Biz değerlendirmenizi bugün yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sosyam medya pazarlaması ile ilgili en güzel olaylardan biri performans analizi yapabileceğiniz birçok ücretsiz harika araç bulunabilmesidir. Tüm popüler sosyal medya kanalları istatistikleri ve raporları ücretsiz sunmakta ayrıca Google Analytics’i ve benzer birçok uygulamayı rahatça kullanabilmekteyiz.

Birçok kanal, takip pikseli sağlamakta, bu küçük kodlar ise websitenize eklenerek kullanılabilmektedir. Kulağa biraz karmaşık gelebilir fakat hala yapmadıysanız bunu hemen şimdi yapmalısınız. Bu pikseller eklendikleri konumdaki kampanyaların başarılarını detaylı olarak ölçebilmekte ve böylece etkin hedef kitle seçimi için kullanılmaktadır.

Sonuçlarınızı analiz edebileceğiniz birçok yol vardır. Basit benchmarking ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ulaşma, tıklanma, beğeni, paylaşım ve dönüşüm ortalama skorları kullanabilirsiniz. Her bir yeni içerik ya da reklam için sonuçlarınızı ortalamalara göre değerlendirip, böylelikle kısa sürede nasıl daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi öğrenirsiniz.

Biz Cloudnames olarak her şeyi test ediyoruz ve uzun süreler boyunca neyin daha çok işe yaradığıyla ilgili birçok şey öğrendik ve her yeni haftayla birlikte yeni deneyimler edinmeye devam ediyoruz. Sizin sosyal medya pazarlama ekibinize de aynı şeyi yapmalarını öneriyoruz. Sosyal medya ile ilgili bir güzel şey de hedef kitleniz için çok büyük harcamalar yapıp geri dönüşüm almayı beklemek yerine çok küçük bütçe ayırarak istatistik raporlarınızı test edebilmenizdir.

 

Seri Hale Getirip Geliştirin

Eğer vaktiniz varsa zaman otomatik hale getirip geliştirme zamanıdır. Sosyal medyadaki aktivitelerinizi seri ve otomatik hale getirebilmeniz ve planlayabilmeniz için kullanabileceğiniz birçok araç mevcut. Bu aktivitelerinizi gününüzün en önemli aktivitesi olarak doğru kanalda doğru zamanda paylaşabilmeniz açısından bu, en önemli silahınızdır.

Sosyal medya tamamıyla ilişki kurabilmekle ilgilidir bu nedenle sosyal medya pazarlama ekibinizin ziyaretçilerinizden herhangi bir kanaldan ya da blogunuz üzerinden gelen her bir yorumuyla ilgili olduğundan emin olmalısınız. Dönüşümleri iyi takip etmelisiniz çünkü dönüşümler sizin kampanya ve ürünlerinizin sosyal medyadaki halidir. Sizin pazarlama konularınızla ilişkili bazı konu başlıklarına da kulak vermek isteyebilir ve bu tartışmaların bir parçası olmak isteyebilirsiniz. Birçok müşteriyle ve gelecekteki potansiyel müşterilerinizle ilişki kurarak gelirinizi artıracak hale gelmiş olmalısınız, şimdi harekete geçmek sosyal medya pazarlaması ile kazancınızı artırmak için çok iyi bir zaman olacaktır.

 

[include-page id=’18525′]

Cloudnames Her Zaman Yanınızda

Cloudnames hosting, web tasarım ve sosyal medya pazarlama hizmetleri sağlayan; Amazon, Google, Facebook, WordPress, Salesforce ve bunun gibi birçok firmayla çalışan uluslararası bir işletmedir. Herhangi bir dalda o işin uzmanıyla çalışmak her zaman iyi bir fikirdir. Cloudnames olarak sosyal medya pazarlama hizmetlerimizle müşterilerimize her zaman yardımcı olmaya hazırız. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilmek için lütfen iletişim detaylarınızı bırakın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen blogumuzu takip edin ve iletişim bilgilerinizi bırakın. Sizin için hazırladığımız ücretsiz rehberimizi bu linkten indirebilirsiniz. Siz soyal medyayı pazarlama faaliyetleriniz için kullanıyor musunuz? Lütfen yorumlarınızı bizimle, yazımızı aşağıdaki butonlar aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşın.

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!