howtomakesalesoninstagram

Instagram’dan Ürün Satarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Instagram en büyük sosyal medya platformlarından biri durumunda. Özellikle giyim ve aksesuar ürünleri satan küçük butikler, Instagram üzerinden satışlarını arttırıp marka olma yolunda ilk adımı attılar. Bunun örnekleri internette küçük bir araştırmayla bulunabilir. İşte sizin için hazırladığımız bu ipuçlarıyla siz de Instagram’dan Ürün Satarak kendi başarı hikayenizin ilk satırını yazabilirsiniz.

Instagram ilk çıktığı gibi tatil fotoğrafları paylaşılan bir platform olmaktan çıkalı çok uzun bir zaman oldu. Artık markalar da Instagram üzerinden kendi hikayelerini yaratıyorlar. Yaklaşık 400 milyon aktif kullanıcısı bulunan Instagram’da günde 80 milyondan fazla yeni fotoğraf ekleniyor. Günde ortalama 3,5 milyar fotoğraf beğeniliyor. Bu rakamlar Instagram’ın ne kadar büyük bir etkileşim yarattığını anlamanız için değerli rakamlar olabilir. Mashable’ın yaptığı araştırmalar da marka etkileşiminin en yüksek olduğu mobil platformun Instagram olduğunu gösteriyor.

Biz bu durumu sizin için kısaca şöyle özetleyelim, reklam ve büyük prodüksiyon bütçesi olmayan küçük işletmeler için instagram bir ürünün veya görselin viral olmasını yaratmak için en ideal kanaldır.

Bu tür küçük zorluklara rağmen yazının başında söylediğimiz gibi Instagram üzerinden başarılı olan birçok satışçı mevcut. Özellikle ürün satışı yapan satan işletmeciler ve görsel çekiciliği yüksek olan ürünler için instagram en mükemmel kanalların başında geliyor. Eğer sizin de mağazanızda satmak istediğiniz varsa ya da dolabınızda kullanmadığınız ama değeri olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa, aşağıdaki ipuçları ile instagram üzerinden satabilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

Instagram bilindiği üzere erişimin en yüksek olduğu sosyal platformlardan biri. Instagramdan satış yapmak ise birazcık ustalık istiyor. İşte sizin için yapılması gerekenleri bu makalede düzenledik.

 

Yapılması gerekenler

Profil

Instagram profili açın ve profilinizdeki bilgileri eksiksiz tamamlayın. Kullanıcı adı ve size özel bir hashtag yaratmayı unutmayın.

 

Hesabınızı Facebook’a bağlayın

Pazarlama ve reklam faaliyetlerinizden en iyi sonuçları alabilmek için bu iki kanalı birbirine bağlayın.

how-to-sell-in-instagram-(3)

 

Ürünlerinizi tanıtın

Son çalışmalar gösteriyor ki markaları takip eden kullanıcılar markanın ürünlerini görmek istiyorlar. Dolayısıyla bir işletme olduğunuzu takipçilerinize hatırlatmalısınız. Asus’un hesabını incelediğimizde fotoğraflarında ürünlerini ve modellerini tanıtan metinler görebiliyoruz.

 

how to sell in instagram (1)

 

İyi görseller kullanın

Görsellerinizin kalitesinin önemini ne kadar vurgulasak az. Doğru açıdan iyi çekilmiş bir ürün size beğeni ve potansiyel müşteriler kazandırabilir. Hiçbir zaman yaratıcılıkla çekilmiş iyi bir fotoğrafı hafife almamanızı öneririz. Örneğin Adidas’ın profiline baktığımızda bir çok farklı açıdan kareler ve uyumlu renkler görüyoruz.

how to sell in instagram (8)

 

Filtreleyin

Google ve Apple marketlerinde fotoğraflarınızı filtreleyebileceğiniz bir çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan faydalanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

ezgif-1939072361

 

Fotoğrafı kullanın

İndirim veya yeni bir ürün duyurularınızı fotoğrafınız üzerine yazmanız görünürlüğünü artıracaktır. Koton’un paylaşımında indirim fotoğraf üzerinde net bir şekilde kullanılmış. Bunu Instagram akışınızda görmemeniz imkansız.

how to sell in instagram (5)

 

Video çekin

Videolarınızda işinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Instagram’ın görüntülenme sayınızı göstermesi de size takip edilme istatistiğiniz hakkında fikir verecektir.

Apple Music'in hesabında sanatçıların kısa videolarını görmek mümkün.
Apple Music’in hesabında sanatçıların kısa videolarını görmek mümkün.

 

Web sitenizin linkini verin

Profilinizde vereceğiniz link ile takipçilerinizi hemen satın almaları veya ürün ve hizmetlerinizden faydalanabilecekleri bir linke yönlendirebilirsiniz.

how-to-sell-in-instagram-(1)

 

Reklam verin

Instagram kullanıcılarına ve potansiyel müşterilerinize kendinizi göstermenin en kolay yolu Sponsorlu Gönderi olarak Instagram akışında gösterilmenizdir. Reklam vererek dilerseniz kişileri web sitenize yönlendirebilir veya sayfanızı beğenmelerini isteyebilirsiniz.

how-to-sell-in-instagram-(5)

 

Yarışmalar düzenleyin

Ödül olarak indirim veya ücretsiz ürün veya hizmetinizi kazanmalarını sağlayacak bir hashtag yarışması düzenleyebilirsiniz. Ör: Sizin belirlediğiniz bir hashtag ile fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilir ve sizi de etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde marka bilinirliğiniz hızlıca artabilir. Aşağıdaki örnekte takipçilerden GoPro kamera kazanabilmeleri için renkli bir kare yakalamaları ardından hesabı takip ederek etiketlenmeleri istenmiş.

Yarışmalar ile ilgili daha detaylı bir makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz.

how to sell in instagram (3)

 

Takipçilerinizin fotoğraflarını repost edin

Starbucks bu taktiği en iyi kullanan markalardan biri. Takipçilerinin fotoğraflarını repost ederek onore ediyor ve yeni fotoğraflar için teşvik ediyor.

how to sell in instagram (9)

 

Takipçilerinizin fotoğraflarını beğenin

Takipçileriniz markanızı veya ürününüzü etiketliyorsa durmayın fotoğraflarını beğenin. Bu markanızı samimi gösterecektir.how to sell in instagram (2)

 

Yorumlara cevap verin

Size sorulan sorulara nazikçe cevap vermeyi unutmayın. Takipçilerinize verdiğiniz önemi gösterin.

 

Markanızın hikayesini anlatın

Takipçilerinizin markanızı yakından tanıyabilmeleri için onlara temel değerlerinizi gösterin.

 

 

Kendinizi gösterin

Çalışanlarınızı ve kendinizi takipçilerinize gösterin. Komik videolar ile yorum alabilir sahne arkasında yaşananları görüntüleyerek çalışanlarınızı takipçilerinize gösterebilirsiniz. Örneğin cakebakerybeauty hesabında pasta yapan ustaların yapım aşamalarından kısa videolar bulunuyor.

how to sell in instagram (7)

 

Heyecan yaratın

Örneğin yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız, takipçilerinizi meraklandıracak görseller paylaşabilir ve daha ürününüz çıkmadan konuşulmaya başlanabilirsiniz.

 

Paylaşım zamanlarınızı belirleyin

Takipçilerinizle en fazla etkileşim kurduğunuz anları belirleyin ve o anlarda paylaşım yapmaya özen gösterin. Bir çok Instagram hesabı için sabah, öğle yemek vakti ve akşam iş çıkış saati en çok etkileşim aldıkları zamandır.

how-to-sell-in-instagram-(2)

 

Instagram sonuçlarınızı izleyin

Aldığınız beğenileri, yorumları ve hashtaglerinizi takip ederek etkileşimizi ölçün.

 

Hesabınızı geliştirin

En çok etkileşim aldığınız fotoğraf ve videolara bakın ve hesabınızı bu yönde geliştirmeye özen gösterin.

 

how to sell in instagram (4) (2)Instagram trendlerini takip edin


Instagram sürekli değişen bir platform. Trendleri takip etmek ve trendler ışığında içerikler üretmek markanızı her zaman öne çıkaracaktır.

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal Medya Reklam Kampanyaları yönetmenin en etkili yöntemleri

Video Pazarlaması üstüne ipuçları

Facebook Messenger’ı pazarlama için kullanmaya başlayın

 

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin ilham aldığınız sözler var mı? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!