shutterstock_128667374

İnternetteki Hizmetler Gerçekten Bedava Olabilir mi?

Bir ürünün ya da hizmetin bedava sunulması kulağa çok hoş gelebilir. Ancak çoğu zaman kullanıcı sözleşmesinin sınırlayıcılığı, bedava kullanım cazibesinin yitirilmesine sebep olabiliyor. Bu durum en çok internetteki hizmetler üzerinde böyle, peki internet bağlantısı, hatta bağlanmak için kullandığımız cihazlara bile para ödememiz gerekiyorken, neden internetteki birçok hizmetin bedava olabileceği fikrine kapılıyoruz?

Ekonomiye giriş dersleri genelde şu cümleyle başlar, “Bedava yemek diye bir şey yoktur.” Farklı ekonomi ekollerinin dünya ekonomik sistemi üzerine yaptığı yorumlar birbirinden farklı olsa da, bedava yemeğin var olmadığı fikrinde hepsi mutabıktır.

 

İnternet üzerinde bedava sunucu hizmeti sağladığını iddia eden pek çok firma var, ancak bedava hizmetin ya da ürünün geliştirilmesinde harcanan her iş gücü ve kaynaktan dolayı ayrıca bir bedel de bulunuyor. Bu yüzden akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz ücretsiz uygulamalarda reklamlar yer alıyor ve ücretsiz sunucu hizmetlerinin kalitesini mikro ödemelerle arttırmak gerekiyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Ekonomistler, kaynaklarının sınırlı olmasıyla ve her gün kaynak harcamaları ile ilgili yaptıkları gündelik tercihler üzerinden bu durumu açıklıyorlar. Bu tercihlerin etkisini göstermek için ekonomistler alternatif maliyet terimini kullanır. Alternatif maliyet, yaptığımız her bir tercihten dolayı vazgeçtiğimiz diğer seçeneklerdir.

 

Ücretsiz sunucu hizmeti fikri oldukça cazip bir fikir, internet üzerinde bu hizmeti ücretsiz sağladığını iddia eden pek çok firma da bulunmakta. Maalesef ücretsiz sunucu hizmeti bir hayalden öteye gidememektedir. Bu yazımızda, kaliteli sunucu hizmetinin neden bedava olamayacağını ve bedava hizmet almanın risklerinden bahsedeceğiz.

 

Ücretsiz Sunucu Hizmeti Bir İllüzyondur

Biraz basitleştirmek için arkadaşım Ali’den bahsedelim,

 

ücretsizsunucu

 

Ali’nin kendi işini risksiz bir ortamda kuracağını ve yıllık kazancının 300.000 TL olacağını varsayalım. Ali kendi işini kurmamakla 100.000 TL kaybetmiş olacak. Gerçek dünya risksiz değildir ve hiç bir seçim bu kadar garantili koşullar altında kendini sunmaz. Yukarıda verilen örnek, ücretsiz uygulamalarda ve internet sitelerinde neden reklam gördüğünüzün ya da ücretsiz sunucu hizmetlerinin neden mikro transfer içerdiğini açıklamak için iyi bir örnek, kısaca “freemium hizmetlerde” sizin faturanızı reklamlar öder.

 

Ücretsiz ya da ücretli sunucu hizmeti sağlayan pek çok firma bulunmakta, bunların en bilineni ise WordPress’tir. Ücretsiz sunucu hizmeti aldığınızda alan adınızın WordPress uzantılı olacağı gerçeğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneklemek gerekirse alan adınız şu şekilde görünecektir “cloudnames.wordpress.com”

 

Ücretsiz sunucu hizmeti aldığınızda potansiyel müşterileriniz, internet sitenizde başka internet sitelerinin reklamlarını görecek, yukarda da bahsedildiği üzere reklamlar faturanızı ödeyecektir. Sınırlı bir alana ve bant genişliğine sahip olacaksınız. Bunlardan daha önemli olanı, kuvvetli bir ihtimal internet sitenizde bir problem olduğunda hiç yardım alamayacaksınız. İnternet siteniz ulaşılmaz olduğunda potansiyel müşterilerinizde olumlu bir etki bırakmayacaktır.

 

Ücretsiz Sunucu Hizmeti Almanın Dezavantajları

seosaveforweb

 

Sunucu hizmeti için para ödeseniz dahi internet siteniz kendi kendini tasarlamayacak. Kullanıcı dostu iyi bir tasarım, iyi bir internet sitesinin esasıdır. Potansiyel müşteriler karmaşık bir internet sitesini çözmekle uğraşmaz, başka satıcılar aramaya yönelir. Bu yüzden internet sitenizin profesyonel biri tarafından tasarlanması gerekir.

 

Eklentileri unutmamak lazım; bir restoranınız varsa, online rezervasyon özelliği müşterileriniz için fazlasıyla kullanışlı olabilir. Online rezervasyonun düzgün çalışmaması, müşterileriniz ve sizin için kabusa dönebilir. Tamamen dolu olduğunuz bir akşamda aynı masanın iki ayrı çifte rezerve edilmesi, restoranınızın imajının yerle bir olması için yeter de artar.

 

Online rezervasyon ve e-ticaret içeren işletme web sayfaları için müşteri verilerinin güvenliği hayati önem taşımaktadır.
Online rezervasyon ve e-ticaret içeren işletme web sayfaları için müşteri verilerinin güvenliği hayati önem taşımaktadır.

Bundan daha kötü problemlerle de karşılaşabileceğinizi unutmayın. Online satış yapan bir firma olduğunuzu ve sadece online ödeme kabul ettiğinizi düşünün. Müşterileriniz kredi kartı ve adres bilgilerini en iyi şekilde korumanızı bekleyeceklerdir, en ufak bir güvensizlik potansiyel müşterileri kaçıracaktır. Müşterilerinize ait bilgilerin çalınma ihtimali olduğunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor; böyle bir veri hırsızlığı olduğunda firmanız sadece müşteri kaybetmekle kalmayacak piyasadaki güvenilirliğini de yitirecektir. İnternet sayfanızın veri hırsızlığını engellemek için düzenli olarak güncellenmesi gerekmektedir.

 

Sunucu hizmetini aldığınız firma güvenilir bir firma değilse, bir gecede ortadan kaybolabilir. Müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerin internet sitenize ulaşamaması, eğer bilinen bir firmaysanız, açıklaması güç bir durum olacaktır.

 

Kısaca, sunucu hizmeti için ücret dahi ödeseniz bile, bunlar karşılaşabileceğiniz problemlerin sadece bir kısmı. Şüphesiz bu tür problemler markanıza ciddi zararlar verecektir. Markanızı ve güvenilirliğinizi korumak için profesyonellerden yardım almanız gerekmektedir.

 

[include-page id=’18540′]

[include-page id=’15348′]

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames Türkiye olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”. Bu yüzden Dijital Dünya’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz rehberinizi hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Web Tasarım ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. İnternette sağlanan ücretsiz hizmetlerden yararlanıyor musunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!