web siteniz neden mobil uyumlu olmalı

Web Siteniz Neden Mobil Dostu Olmalı?

İnternette kullanıcı akışının %60 gibi ciddi bir kısmı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmekte. Eğer web siteniz taşınabilir cihazlara uygun olarak optimize edilmemişse, bunu düzeltmek için acele etmelisiniz. Pazarlamanızı online olarak kendiniz yapmak istiyorsanız, Web siteniz mobil uyumlu olmak zorundadır. Burada Web sitenizi nasıl mobil uyumlu hale getirebileceğinizin anlatıyoruz.

Web sitenizin Mobil cihazlara uygun olması demek, mobil cihazlar üzerinden Web sitenize girildiğinde, içeriğin mobil cihaz tarafından eksiksiz ve kolay görüntülenebilir olması demektir, ki bu işinizde önemli bir etki yaratır. İnternette kullanıcı trafiğinin %60’ından daha fazlası akıllı telefonlar, tabletler ve buna benzer mobil cihazlarla internete giriş yapmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Artık mobil pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, tartışmaya bile gerek yok. Sizin amacınız ise mobil olarak düzgün işleyen bir kurumsallık yakalamaktır. Girişiminizi mobil dünyaya uyumlu bir şekilde hayata geçirmeyi hedeflemelisiniz.

Şu an okuduğunuz makale bizim, Web sitenizden elde ettiğiniz kazancı nasıl artırabileceğinize dair hazırlamış olduğumuz ücretsiz rehberimiz esas alınarak hazırlanmıştır. 

[include-page id=’18540′]

Mobil Dostu Derken Neyi Kastediyoruz?

Bir Web sitenin mobil dostu olması, Web sitesine girmek için kullanılacak olan cihazların ekran boyutları, metinlerin ve imajların çözünürlüğü, kullanıcı deneyimlerini etkileyebilecek teknik özellikler gibi bazı zorunlulukları ve dikkat edilmesi gereken düzenlemeleri de beraberinde getirir.

Web sitenize, cep telefonu kullanarak erişildiğinde de sabit bir bilgisayardan ulaşıldığı ile aynı görüntüye ve kullanıma sahipse mobil dostu olduğunu söyleyemeyiz. Çok daha büyük bir ekrana göre hazırlanmış olan yazıları çok daha küçük bir ekranIı olan cep telefonu ekranınızda düzgün şekilde görüntülemek mümkün olmayacak, ziyaretçiler metninizi okuyabilmek için görünütüyü çok daha küçük hale ya da çok daha büyük hale getirmeye çabalayacaklardır. Aslında çabalamayacaklar da diyebiliriz, çünkü kimse bununla uğraşmak istemeyeceğinden sayfanızı terkedeceklerdir.

Duyarlı Tasarım

Modern web sitesi tasarım prensiplerine göre artık Web sitenizi “Duyarlı Tasarım” ile hazırlamanız gerekir. Duyarlı tasarım, hazırladığınız web sitesindeki içeriğe ait elemanların, bilgisayarda farklı, mobil bir cihazda farklı şekilde sunulması ile ilgilidir. Ancak bu şekilde her ikisinde de içeriği okumak ve ona ulaşmak kolay olacaktır.

Duyarlı tasarım aynı zamanda size bütün müşterileriniz için tek bir web sayfasına sahip olabilme imkanı sunar, bunun alternatifi de farklı müşteriler için farklı web siteleri hazırlamaktır. Bu imkana sahip olmak size, sayfanıza giriş yapan bütün müşterilerinize aynı içerik ve web sitesine erişim sağlama avantajını sunarak, bütün pazarlama çabanızı da web sitenizi ziyaret eden herkes için görünür kılmaktadır.

 

Yüklenme Süresi

Araştırmalarımız bize, Web sitenizin ziyaretçilerinin, sayfanızın düzgün şekilde cihazlarında yüklenmesi için size 5 saniye tanıdığını göstermektedir. Eğer web siteniz yüklenme konusunda tembellik ederse, yüklenme henüz tamamlanmadan, ziyaretçileriniz sayfanızı terk edecekleri için hedef kitlenizin neredeyse %79’unu kaybetmiş olursunuz. Muhtemelen bu, satış yaparken kaybetmeyi risk ettiğiniz online kazanç olmuş olacaktır.

Mobil cihazlar kullanılırken daha ince bir hat ve daha düşük bant genişliği olacağından, bu daha da önem kazanır. 3G üzerinden internet kullanan bir cihaz, daha hızlı bağlantılar kullanan müşterilere göre daha uzun sürede yükleme yapacaktır. Yani düşük bant genişliği ile yükleme süresini sınırlamak yanlış olmayacaktır.

 

Mobil Arama

Akıllı telefon kullanıcılarının %96’sı, ürün ve servis arayışlarını taşınabilir cihazları aracılığıyla yaparken yine aynı grubun %90’ı online olarak arama sonuçlarına göre harekete geçmektedir. Eğer mobil dostu ve bilgilendirici bir web-dükkanınız varsa, bu sizin için çok iyi bir haber.

Web sitelerinin Mobil dostu olması Google’ın arama motoru sıralamasında da dikkate aldığı bir özelliktir, yani web sitenizin mobil dostu olması akıllıca bir hareket olacaktır. Google’ı özgün kılan, kullanım şemaları için oluşturduğu algoritmaları aramalara adapte etmiş olmasıdır. Kaçınılmaz olarak Google’ın da dikkati artık, internete erişim için her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih edilen mobil cihazlar üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu yılın ilk dönemlerinde Google, “mobil dostu” olmayı bir sıralama kriteri olarak kullanmaya başlamıştır. Kullanıcıların mobil dostu Web sitelerini bulmalarını kolaylaştırıp, uygulamalar dizininde uygulamaların yararlı içeriklerini ön plana çıkardılar.

Bu değişiklik dünyanın dört bir yanında, her dilde yapılan mobil aramaları etkileyecek ve arama sonuçlarında önemli bir etki yaratacaktır. Sonuç olarak kullanıcılar, aradıkları içerik ile ilişkiyi, yüksek kalitede ve kullandıkları cihaza göre optimize edilmiş sonuçlara çok daha kolay ulaşabileceklerdir.

 

Sitenizi Test Edin

Websitenizin Google’ın sıralamasında neye göre yer aldığını merak ediyorsanız, İşte aradığınız cevap burada:

  • Eğer birkaç sayfanızı test etmek istiyorsanız, Google’ın Mobile-Friendly Test’ini kullanabilirsiniz.
  • Eğer siteniz varsa, web yöneticisi araçlarından faydalanarak sitenizin mobil uyumluluğu ile ilgili değerlendirmeleri inceleyebilir ve raporlar halinde denetleyebilirsiniz.
  • Bir diğer yararlı kaynak ise bu rehberdir: mobile-friendly sites.

Mobil teknoloji, aradıklarımızda, hizmet ve ürünlerin yerleri ve ödemeleri konusunda ciddi değişikliklerle, etkileşim ve iletişim biçimlerimiz üzerinde de derin bir etki yaratacaktır.

 

Cloudnames Size Yardımcı Olabilir

Websiteniz mobil dostu değilse ve zamanın ihtiyaçlarına göre güncellenmemişse, biz size seve seve yardımcı oluruz. Web tasarım paketlerimizin hepsi duyarlı ve mobil uyumlu tasarımlara dayanmaktadır. Eğer siz de ilgileniyor ya da ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen bize iletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım ya da siz doğrudan bizimle iletişime geçin.

Şu an okuduğunuz makale bizim Web sitenizden elde ettiğiniz kazancı nasıl artırabileceğinize dair hazırlamış olduğumuz ücretsiz rehberimiz esas alınarak hazırlanmıştır. Ücretsiz rehberinizi bu linki kullanarak edinebilirsiniz

[include-page id=’18540′]

Diğer Bağlantılı Makaleler

Modern bir web sitesi ile kazancınızı nasıl artıracağınıza dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen blogumuzu takip edin. Sizin web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmiş durumda mı? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın ve diğer imgeler aracılığıyla da arkadaşlarınızla paylaşın. Paylaşmak önemsemektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!