İnternette Başarıyı Yakalamak İçin 5 Önemli Adım

İnternette Başarıyı Yakalamak İçin 5 Önemli Adım

Çok az sayıda işletme sahipleri, gelir miktarını arttıracak metodlar üzerinde yoğunlaşıyor. Bununla birlikte, internet üzerindeki varlığının nasıl inşa edeceğini bilmeyen pek çok amatör işletmeci de mevcut. İnternette var olmak ve potansiyel müşterilere sistematik bir şekilde ulaşmak gelirlerinizi kayda değer oranda arttıracaktır. İnternette Başarıyı Yakalamak için 5 önemli adım sıraladık.

Cloudnames olarak markamızı ve ürünlerimizi en iyi şekilde pazarlamak için oldukça emek ve vakit harcıyoruz; bloğumuzu güncel tutuyor, sosyal medya platformlarında potansiyel müşterilerimizin ilgisini çekebilecek içerikler paylaşıyoruz.

Yeni bir girişim olmamıza rağmen, kısa sürede hızlı bir şekilde büyüdük. Bu hızlı büyümenin arkasındaki en önemli etkenlerden biri, elbette ki 1. sınıf teknolojiyi en uygun fiyata sunmamızdır. Ancak internet üzerinden yürüttüğümüz pazarlama kampanyalarımızın büyüme hızımızın arkasındaki esas aktör olduğunu da belirtmek gerekir.

Bize göre hayattaki hedeflerinizle iş hayatındaki hedefleriniz paralel yürütülmeli. İşletmenizi sadece bir para makinesi olarak görmeyin; onu hayatınızdaki en büyük başarılarınızdan biri olarak görün.

Bu sayede iş vizyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz, kendinizden ne kadar katarsanız işiniz o kadar başarılı olur.

Cloudnames olarak, ürün ve hizmetlerimizi yukarda belirttiğimiz hayat algısı etrafında oluşturduk ve bu algı çerçevesinde müşterilerimize sunuyoruz. Deneyimlerimizden yola çıkarak işletmenizin internet üzerinde başarılı olabilmesi için 5 önemli adım sıraladık.

[include-page id=’18540′]

 

1-İnternet Siteniz Var mı?

Ölçeği farketmeksizin tüm işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterileri için gerekli bilgileri barındıran bir internet sitesine ihtiyacı vardır. Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’deki işletmelerin %42’si herhangi bir internet sitesine sahip değil. İnternet sitesine sahip olanların %80’ni de kendi internet sitelerinden memnun değil.

 

İyi ve Kötü İnternet Sitesi Nasıl Olur

İyi bir internet sitesi nasıl olmalıdır? Kullanıcı dostu, mobil cihaz uyumlu ve problemsiz çalışan bir internet sitesi iyi bir internet sitesidir ve potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşmesinde önemli bir rol oynar. Kötü internet sitesiyse bunun tam tersidir; karmaşıktır, mobil cihazlarla uyumlu değildir ve problemlidir.

Modern bir internet sitesi işletmenizle ilgili mevcut ve potansiyel müşterinizin işine yarıcak bilgilerin haricinde hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler de barındırmalıdır.

İyi bir internet sitesinin nasıl olacağına dair bilginiz yoksa ücretsiz rehberimizi buradan indirebilirsiniz.

Eğer internet sitenize sıfırdan başlayacaksanız ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, mevcut müşterişerinize mail göndererek fikirlerini beyan etmelerini talep edebilirsiniz. Müşterilerinizin katkısı ile internet sitenizi hedef kitlenizle uyumlu hale getirmeniz fazlasıyla etkili olacaktır. Ayrıca müşterileriniz onların fikirlerine değer verdiğiniz için işletmenize olan güvenleri de artacaktır.

 

2-İşletme Vizyonu

İş modeliniz ve iş vizyonunuz birbirinden ayrı düşünülemez. İşletmenizden ne istediğinizi bilmeniz, ne başarabileceğiniz konusunda fazlasıyla belirleyici bir rol oynamakta. Kendinize bu girişimimle ne elde etmek istiyorum diye sormalısınız.

Amatör girişimciler genellikle para kazanmaya odaklanırlar ama bunu başarmak için gerekli ve somut bir vizyon inşaa etmezler. Çok satış yapmak istemek, size çok satış yaptırmaz. Nasıl çok satış yapacağınız üzerinde düşünmenin yanında bunu yapabilmek için somut adımlar atmanız gerekir.

 

Gelecek Planları

Geleceğinizi planlamakla işe başlayın; işletmenizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Peki arzuladığınız hedefe ulaşmayı nasıl planlıyorsunuz? Buraya ulaşmak için attığınız temel adımlar neler? İşletmenizin neyi hedeflediğini anlatan bir açıklamyla, bir vizyon bildirisiyle bu soruları cevaplamanız gerekmektedir. Vizyon bildirimi bu hedefi nasıl gerçeğe dönüştüreceğinize dair referanslar içermesine rağmen, anahtar sözcük olan “nasıl”, misyon bildiriminiz ile daha çok ilgilidir.

 

Vizyon Bildiriminiz

Net bir vizyon bildirimi için size bir örnek:

“Müşterilerimize, başından sonuna kadar en iyi online alışveriş deneyimi sunuyoruz. Kaliteli, kolay bulunabilir bir internet sitesi; kolay takip edilebilir yönergelerle, güvenli ödeme talimatlarıyla, hızlı ve etkin bir hizmet sunuyoruz.”

Örnekte de görüldüğü üzere verilen hizmeti sadece “en iyi” online alışveriş sitesi olmak üzerine kurulu bir anlatım ile tanıtmıyorlar, ayrıca buna nasıl erişecekleri üzerine de okuyucuları bilgilendiriyorlar.

 

3-Alanınızı İşaretleyin

Dijital dünyada yerinizi belirlemek, gerçek dünyada mağazanız için en uygun lokasyonu bulmak kadar önemlidir. Tam olarak kimsiniz ve ne satıyorsunuz ya da kimlere satıyorsunuz?

Halihazırda marka, ürün ya da servisler için pazar oluşturan çok sayıda online işletme bulunuyor. Aynı ölçüde, bu ürün ve hizmetleri talep eden bir çok müşteri ve tüketici de bulunmaktadır.

 

Pazar Yerinizi Bilin

İçeride ve dışarıdaki pazar yerinizi bilmeniz gerekiyor. Alanınızın neresi olduğunu belirlemek için adım adım ilerlemeniz gereken bir süreçten söz ediyoruz.

Piyasada nerede durduğunuzu anlamak, olabildiğince haber bültenine üye olmak kadar kolaydır. Eğer ürününüz kozmetik ile ilgiliyse örneğin, aynı sektörden kanallara üye olmanız gerekir; böylelikle hedef kitlenizi ya da müşterilerinizi anlama adına ilk adımı atmış bulunursunuz.

 

4. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi (ya da müşterilerinizi) tanımış olmak hayati önem taşımaktadır; sadece bu da değil, diğer bir önemli olan da dikkatlerini çekebilmektir. Araştırmamız, sosyal medya pazarlamanın diğer medya tabanlı teşhir formlarından 10 kat daha uygun maliyetli olduğunu göstermektedir.

İnternet siteniz sipariş almak, rezervasyon yapmak için, ya da müşteri bilgileri toplamak için hazır değilse, sosyal medya ya da diğer kanallara pazarlama bütçesi hazırlamanın bir anlamı bulunmadığını belirtmek isteriz.

 

İhtiyacınız olan şey

Farklı internet hizmetleriyle entegre edilmiş, doğru eklentileri kurmanız, ve kampanyalarınız için iyi bir varış sayfasıyla eyleme çağrı butonunuz olması gerekiyor. Bunun yanında, iyi metin, iyi görsel ve arama motoru optimizasyonu ile etkili kampanya yaratmanın yanında diğer teknik detayları da öğrenmeniz gerekiyor.

Cloudnames, sosyal medya pazarlama adına bilmeniz gereken her şeyi ücretsiz rehberi ile size sağlıyor. Bu linki tıklayarak ücretsiz bir kopyasını elde edebilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

 

Kaliteli İçerik

Müşterinin ihtiyaçlarına odaklanmanın yanında, pazarlama aktivitelerinizi, içerik ve kaynaklarınızı oluşturmanız da gerekmektedir. Ürüne olan ihtiyacın farkına varılmamış olması, ürettiğiniz içeriğin hedef kitleniz tarafından etkileşime geçmesini sağlamaya önem verilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez.

Unutmayın, içeriğinizin arama motorlarında bulunması da büyük önem teşkil etmektedir. Müşterilerin %89’u karar vermeden önce ürün ya da hizmetlerin araştırmasını bu kanallar üzerinden yapmaktadır. Bundan avantaj sağlamak adına internet siteniz için arama motoru optimizasyonu’nu (SEO) yaptığınızdan emin olun.

 

5. Rakipler

Tüm işletmeler rekabet ortamında yaşamlarını sürdürüyor, dijital dünya da bu ortamlardan bir tanesi. Rakiplerinizin kimler olduğunu bilmek ve onların avantaj ve dezavantajlarının farkında olmak; kendi ürün, servis ve pazarlama eforlarınızın ön plana çıkmasında yardımcı olur.

Bu bilgiyi fiyat oluşturmada ya da kendi girişimlerinizle rakip pazarlama kampanyalarına karşılık verebilmek üzere de kullanabilirsiniz.

 

Cloudnames Yardımcı Olabilir

Çoğu okuyucumuzun yeni bir internet sitesi kurmak ya da dijital pazarlama stratejisi geliştirmek için vakit harcaman istemediğinin farkındayız. Siz de bu kişilerin arasındaysanız, Cloudnames’in bu işi devralmasına güvenebilirsiniz.

Cloudnames, farklı ihtiyaçlara ve pazarlama hedeflerine uygun bir dizi web tasarım paketleri sunmaktadır. İnternet sitenizin içeriğiniz yine sizin hazırlamanız beklenmektedir, ama en üst düzeyde size bir internet sitesi sunuyoruz, tüm güncelleme ve güvenlik önlemlerini yürütmenin yanında sizi bu konuda devamlı olarak bilgilendiriyoruz.

Tüm bunların yanında SEO (arama motoru pazarlaması), e-mail pazarlama ve sosyal medya pazarlama alanlarında da size yardımcı oluyoruz. İnternet ortamında ve dijital pazarlama alanında yaşadığınız tüm teknik zorlukları sizin adınıza üstesinden geliyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal medya ve online pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blogumuzu takip edin. Online başarı yakalamak için sizin tavsiyeniz nedir? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizde bizimle fikirlerinizi paylaşın. Paylaşmak, önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!