Yapay Zekanın Dünyayı Ele Geçireceğine İnanan Ünlüler

Yapay Zekanın Dünyayı Ele Geçireceğine İnanan Ünlüler

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler çarpıcı boyutlara ulaşmakta. Bazı alanlarda insan zekasını çoktan geçmiş durumda fakat mühendisler hala kendi kendine çalışabilen makinelere ışık yılı uzaklığındalar. Teknoloji her ne kadar yoksulluğu ve ölümleri ortadan kaldırabilmek inancıyla ilerlese de, bazı ünlüler teknolojinin insan yaşamının sonunu getireceğine ve her şeyi ele geçireceğine inanıyorlar.

Steven Hawking ve Elon Musk açık bir mektuba imza attılar, bu mektup “Future of Life Institute” (Gelecek Enstitüsü) tarafından yayınlandı ve bu mektup bilim adamlarının insanlığın yok olabileceği konusunda kafa yorması gerektiğini söylüyordu. Mektup yapay zekanın toplum üzerinde derin ve olumlu bir etkisi olabileceği, ses tanımlama sistemi, fotoğraf sınıflandırması, bağımsız araç ve cihazlar, çeviri, soru cevaplandırma sistemleri gibi bazı alanlarda göz ardı edilemez başarılar sağlaması konularına da dikkat çekiyordu.
Fakat yapay zeka ödülleri ile ilgili yapılan araştırmalara yapay zekanın ortaya çıkarabileceği olası zararları önlemek için de eşit derece efor sarf edilmesi gerektiği konusunda da bir uyarı ile yaklaşıyordu. Mektup aynı zamanda, yapay zekanın milyonlarca insanı işsiz bırakabileceği ve uzun vadedeki robotların insanlardan daha zeki olmaya başlayacakları konusuna değiniyordu

Mektubu buradan okuyup siz de imzalayabilirsiniz.

 

 

Günümüzün Kullanılabilir Yapay Zeka Çözümleri

Google Translate, Apples Siri, Google Now, Microsoft Cortana or IBM’s Watson ve benzerleri gibi birçok yapay zeka çözümünü kullanabilirsiniz. Bu araçlar gayet dikkat çekici ve günlük kullanım için çok uygunlar. Zeki araçların ve yapay zeka olasılıklarının geleceğinin, sağlık, araştırma ve robot teknolojileri konusunda heyecan verici olduğu inkar edilemez bir gerçek.

Ayrıca, teknolojinin göz ardı edilenden daha fazla iş alanını işgal ettiği konusunda da bir sürü tartışma sürmektedir. Bilim kurgu dünyası bize 1984 yapımı olan “Terminatör” filmindeki Skynet ve 2004 yapımı “iRobot” filmindeki makinelerin insanlığı ele geçirmesi gibi senaryolar sunmakta.

 

 

 

Woz İnsanların Robotların Kölesi Haline Geleceği Konusunda Endişeli


Woz’un insanların robotların hayvanları haline geleceği konusundaki endişesi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Apple’ın kurucularından Steve “Woz” Wozniak ve binlerce teknoloji insanı bu tarz girişimleri desteklemiştir. Woz son günlerde insanların robotların emir kulları, hayvanları haline gelmeye başladığından, robotların artık kendi kendini programlayabileceğinden korkmaya başladığını belirtti. Tesla ve SpaceXrecently’in kurucusu Elon Musk, Yapay Zeka ile arkadaşlığın korunması ile ilgili araştırma yapılması yönünde Hibe programı geliştirilmesi için”Future of Life Institute”(Gelecek Enstitüsü)’ne 10 milyon dolar bağışta bulundu. Musk aynı zamanda, Facebook’un kurucusu Mark Zückerberg’in de yatırım yaptığı Vicarious’un yatırımcılarından biri. Vicarious, insan gibi düşünebilecek bir program geliştirmeyi ve bu programla görüşü, vücut hareketlerini ve dil bilgisini yönetebilmeyi, beynin bir parçasının taklidini yapabilmeyi amaçlıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı yazın ve bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!