Apple'ın Yeni Güncellemeleri Heyecan Yaratıyor

Apple’ın Yeni Güncellemeleri Heyecan Yaratıyor

Teknoloji devi Apple, dün başlayan WWDC’16 geliştirici konferansında ürünlerinin kullanımı ile ilgili devrim niteliğindeki değişikliklerin lansmanını yaptı. Yazılım altyapısı olan tüm platformlar yılda en az bir kez bu tarz etkinlikler gerçekleştiriyor, Apple mühendislerinin de kullanıcı deneyimini arttırabilmek için oldukça fazla mesai harcadıkları belli oluyor. En büyük haber ise, artık IOS yazılımcıları Apple’ın Siri’sinden faydalanabilecek. Apple’ın Yeni Güncellemeleri ile ilgili detaylı bilgi için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Apple Ceo’su Tim Cook ilk olarak sahne konuşmasına Orlando saldırısında hayatını kaybedenleri anarak başladı. “Kalbimiz bu saldırı sonucu hayatını kaybeden kurbanlarla ve yakınlarıyla birlikte” diyerek herkesi 1 dakikalık sessizliğe davet etti.

 

Konferansın geri kalanı, Apple’ın en önemli 4 ürünü olan telefon, tablet, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile ilgili yeni yazılım gelişmelerine ayrıldı. Ve tabi ki Apple’ın sanal zekası Siri; Apple Siri ile ilgili birçok yeni geliştirme yapmış, Artık evinizi Siri ile istediğiniz yerden kontrol edebileceksiniz.

 

Apple Siri

Yazılımcılar için en heyecan verici gelişme, yazılımlarını Siri’ye entegre edebilme olanağını bulmaları oldu. Bu gelişme sayesinde uygulamalarınızla mantıklı bir şekilde sohbet edebilme imkanınız olabilir.

 

Siri Mac’lerde de kullanıma sunuluyor. Böylece tüm Apple cihazlarından Siri’ye erişebileceksiniz. Bu çok uzun zamandır yapılması beklenen bir güncellemeydi. Ayrıca yeni geliştirmelerle birlikte Siri; doğal dil ile yapılan sorulara da yanıt verebilecek duruma geliyor ve bu güncellemenin uygulamanın verimliliğini arttıracağı düşünülüyor. Dünya üzerindeki 13 milyon mobil IOS yazılımcısının uygulamalarını Siri ile entegre edeceklerini fikri düşünce sınırlarının ötesine çıkıyor ve uygulamanın günlük hayatta kullanımını henüz hayal bile edemiyoruz.

 

gif1

 

Tüm dev teknoloji şirketleri geçtiğimiz birkaç ayda geliştirme konferanslarını yaptı, geliştirme hızı takip edilemeyecek kadar yüksek. Bu toplantılardan çıkan en önemli sonuç, yakın gelecekteki en büyük teknoloji trendi yapay zeka odaklı ürünler ve asistanlar olacak.

 

Google I/O2016 ile ilgili bilgileri okumak için linki tıklayın: Google Yapay zeka odağını yükseltti

 

Facebook F8 konferansına bu linkten ulaşabilirsiniz: Facebook Dünya’yı değiştirmeyi amaçlıyor

 

Eğer Cloudnames Türkiye hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Bizimle haftaiçi 9-18 saatleri arasında 212 243 7991 numaralı telefondan ve [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki iletişim formuna bilgilerinizi bırakırsanız arkadaşlarımız sizi arayabilirler.

 

 

WatchOS

Apple Watch çok güzel bir alet, fakat açıkça konuşmak gerekirse bu küçük bilek bilgisayarı hala bir beta sürüm hissi uyandırıyor. Karşılaşılan en büyük güçlük uygulamaların yavaş açılmasıydı. Güncellenen yazılımla beraber bu sorun tarih olacağa benziyor.

 

WatchOS 3 eski sürümden 7 kat daha hızlı. Ayrıca kullanıcı ekranınızda (Dock) bulunan favori uygulamalarınız arasında küçük bir dokunuşla geçiş yapabiliyorsunuz.

 

Apple ayrıca akıllı cevaplama özelliği ve el yazısını tanımlama özelliği ile mesajlarınızı daha çabuk yanıtlamanızı sağlayacak özellikler de ekledi.

 

gif2 (2) (1)Apple Watch’ın en popüler kullanım amacı günlük aktivitelerinizin ve antremanlarınızın gözlemlenmesidir. Bu özellik yeni bir yüz ile sunuluyor. Ayrıca artık verilerinizi arkadaşlarınızla paylaşıp onlarla rekabet içine girebilirsiniz.

 

Bunların dışında birçok küçük güncelleme de bulunuyor. Bulunduğunuz lokasyona göre acil servislere haber veren bir uygulama, derin nefes egzersizleri uygulaması ve bunun gibi birçok yeni uygulama yazılım geliştiricilere kendi aplikasyonlarını entegre etmeleri ve kullanıcı deneyimini artırmaları için yeni kullanım alanları yaratıyor.

 

Biz saatlerimizi güncellemek için sabırsızlanıyoruz. Apple Watch kullanan herkes bu yeni güncelleme ile yepyeni bir saate sahipmiş gibi hissedecekler.

 

 

TVOS

Apple geçtiğimiz yıl, Apple TV ve Appstore’dan indirilebilir bir uygulama olan TVos’u kullanıma açtı. Sadece 7 ay içinde kanal sayısı 80’den 1300’e ulaştı. Ayrıca Apple TV’de 6000’den fazla güncel uygulama bulunuyor.

 

Yeni Apple kumanda uygulaması ile Apple TV’yi telefonunuzdan kontrol etmek çok daha kolay bir hal aldı. Uygulama Siri ile aynı özelliklere sahip, ayrıca metin yazmak telefonunuzun klavyesi sayesinde çok daha kolay.

 

Ayrıca Apple yeni işletim sisteminde Siri ile ilgili birçok yeni ve büyük güncelleme yaptı. Artık film ve dizileri konularına göre alayabilme seçeneğiniz mevcut. Bununla birlikte Youtube’da ya da TV kanalları arasında izlemek istediklerinizi bir şekilde Siri’ye aratabilme şansınız bulunuyor.

 

Ayrıca Apple yeni ürününde farklı bir uygulamaya imza atıyor, bu uygulama sayesinde farklı TV abonelikleri için oturum açma gerekliliği ortadan kalkıyor.

 

Ayrıca Apple TV’ye karanlık odalar için geliştirilmiş yeni bir mod eklendi. Bir diğer geliştirme ise diğer cihazlarınıza indirdiğiniz bir uygulama eş zamanlı olarak Apple TV’nize de yüklenecek.

 

Konferansta Apple TV’nin ev donanımıyla ilgili detaylı bir bilgi verilmedi, daha detaylı bilgiye yeni işletim sistemi lansmanında ulaşılabileceği söylendi. Ama görünüşe göre şirket, Apple TV ürününün, evinizin ve evinizdeki internet bağlantısının kontrol noktası olması için çaba harcıyor.

 

Ayrıca bazı söylentilere göre önümüzdeki sonbahar aylarında Apple; Amazon Echo ile rekabet edecek yeni bir ürün geliştiriyor. Tabi ki bu haberle ilgili Apple’dan resmi bir açıklama gelmedi.

 

 

Eğer Cloudnames Türkiye hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Bizimle haftaiçi 9-18 saatleri arasında 212 243 7991 numaralı telefondan ve [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki iletişim formuna bilgilerinizi bırakırsanız arkadaşlarımız sizi arayabilirler.

 

[include-page id=’18540′]

 

MacOS

Dünyanın en kapsamlı masaüstü işletim sistemiyle ilgili yapılan ilk değişiklik isminde oldu. Artık yeni işletim sistemine OS(X) denmeyecek. Yeni MacOS’larda Apple Watch kimliğini kullanılan bir otomatik kilit kaldırma seçeneği bulunacak. Bu laptopunuzu açtığınızda şifre ve kullanıcı adı girmek zorunda olmayacağınız anlamına geliyor.

 

Ve sonunda Siri Mac bilgisayarlarında kullanıma açılıyor. Siri şu zamana kadar birçok Apple ürününde kullandığımız kişisel asistanımız. Artık Mac’lerde de kullanıma sunulacak. Örneğin bilgisayarınızdaki bir dosyayı bulmak ya da internet aramalarını yapmak Siri ile daha kolay hale gelecek. Bununla birlikte, müzik dinlemek, bilet almak ve bilet rezervasyonu yaparken de kullanabilirsiniz.

 

Universal Clipboard özelliği sayesinde telefon ya da tabletinizdeki bir içeriği kopyala yapıştır yaparak masaüstü bilgisayarınıza aktarabileceksiniz. Aynı şekilde tam tersini de yapabilirsiniz. Ayrıca İCloud güncellemesi ile bilgisayarınızdaki dosyaları diğer Apple ürünlerinizden de erişebileceksiniz.

 

Optimize edilmiş depo Apple’ın sunduğu yeni bir özellik. Bu özellikle birlikte eski dosyalarınız otomatik olarak Apple Cloud’a kopyalanıyor, ayrıca çöp ve tarayıcı ara belleği gibi tekrar kullanmayacağınız verileri de siliyor. Bu özellik sayesinde sabit diskinizde toplam belleğinizin yarısına kadar miktarda boş alan açılabilir ve daha fazla dosyalar için daha çok yer bulabilirsiniz.

 

Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay artık Mac üzerinden de kullanılabiliyor. İnternet alışverişlerinizde IPhone yada Apple Watch’unuzdaki Touch ID ile eşleştirilmiş Google Pay ile ödeme seçeneğiniz de bulunuyor. Fakat maalesef bu özelliğin Türkiye’de ne zaman kullanıma açılacağı konusunda bir bilgi henüz yok.

 

 

iOS

Keynote’un odağının yarısından fazlası İOS idi. Apple’ın gelirinin %80’den fazlası iPhone ve iPad’den geldiği için odağının bu olması gayet mantıklı. İOS 10 ise İOS’un en büyük geliştirmesi olacak.

 

iPhone ve iPad’inizin kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirmesi için arayüzleri tekrar tasarlanacak ve vücut hareketleriniz ile günlük işlerinizi kilitli ekranınızdan yapabiliyor olacaksınız. Yeniden tasarlanmış Yönetim merkezi, yeni bildirim merkezi, Kamera ve Uygulamalara kolay erişim gibi yenilikler söz konusu. Ayrıca yeni İphone’lar kullanıcı deneyiminizi 3D Touch ile de geliştirilecek.

Siri

Siri geliştiriciler için açılacak! Bu, Apple aygıtlarınız için yepyeni kullanımlara yol açabilir. Akıllı telefonlarınıza Apple, App Store’u açtığınızda olanlar gibi. Bize kalırsa bu haber Keynote’un en büyük haberi idi.

 

Hızlı klavye Siri’ nin zekası ile güncellenecek ve bundan sonra siz bir mesaj yazarken en iyi önerileri vermekle kalmayacak, size mesajınız için tüm bir cümleyi önerecek veya sizin kullandığınız dili otomatik olarak algılayacak.

 

 

Fotoğraf uygulamasına İleri Bilgisayar Görüşü eklenecek. Bu özellik ile tüm aygıtlarda yüz tanımlaması yapabilecek ve güvenliğinizi korumak için de bunu bölgesel olarak yapabileceksiniz. Bu özellikler sayesinde telefonunuz arkadaşlarınızın ve ailenizin otomatik olarak fotoğraf albümlerini hazırlayabilecek. Ayrıca fotoğraflarınızdakileri de tanımlarak obje veya sahneleri aramanıza olanak sağlayacak. Bu yeni uygulama, sizin için benzer anılarınız ile alakalı olan görselleri kümeleyerek gruplayacak. Gelişmiş öğrenebilen bilgisayar teknolojisi ile fotoğraf veya videolarınızı bulmanız da oldukça kolaylaşacak.

 

Bir sonraki konumuz ise Müzik uygulamasının tamamen yeniden tasarlanması olacak. Apple, yeni Müzik uygulamasını geçen yıl tanıttı, bu yıl ise en büyük rakipleri Spotify ile kafa kafaya gittiler ve hatta onları geçtiler. Geliştirilmiş uygulama; modunuza ve tercihlerinize göre gelişigüzel veya önceden hazırlanmış müzik listeleri ile çok güzel bir müzik deneyimi yaşamanıza olanak tanıyor.

 

gif4 (2)

 

Ev donanımı ayrıca Ev isimli yeni bir uygulama ile büyük bir yenilik geliştirdi. Bu uygulama ile tüm Ev aygıtlarınıza kolaylıkla kontrol etmenizi sağlayacak, örneğin ışık veya ısı gibi. Ev ayrıca ilgili tüm aygıtları basit bir komutla da yönetebiliyor. Örneğin Siri’ye ‘günaydın’ dediğinizde Ev otomatik olarak diğer aygıtlarınızı da ayarlayarak sizi evden uğurlayacak.

 

Bu nesnelerin interneti rekabetini düşündüğümüzde gerçekten inanılmaz bir gelişme. Öncesinde uygulamalar ve aygıtları birbirinden ayrı düşünürken şimdi Ev/Siri uygulaması bunun üstesinden gelerek ikisini birleştiriyor.

 

Haritalar, Haberler, Sesli mesaj belgeleri, telefon virüs koruması, Voip IPA, yeni mesajlaşma fonksiyonu ve çok daha fazlası. Detaylı incelemek isterseniz etkinliğin tamamına aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

 

[include-page id=’15348′]

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Dijital Pazarlama ve teknoloji haberleri ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Apple’ın yeni güncellemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu güncellemeler günlük hayatımızı nasıl değiştirecekler. Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!