Apple Teknolojisi Müzikten İlham Alıyor

Apple Teknolojisi Müzikten İlham Alıyor

Kelimelerin hayatınızda uyandırabildiği yankı gerçekten inanılmazdır. Müzik, duyguların ifade ediliş biçimlerinin bir çeşididir; bizler de modumuza göre ruhumuzu müziğe teslim ediyoruz. Kelimeler gerçekten çok güçlü araçlardır. Kelimeler melodi ile birleştiğinde “Duymak istediğim de tam buydu” etkisi yaratabilirler. O kadar ki müzik, Apple Teknolojilerinin yapımcılarına bile ilham veriyor.

Leyla Ok

 

“Müziğin sesini duyamayanlar, dans edenleri gördüklerinde onları deli sanıyorlar.” – Friedrich Nietzsche

 

Bir mağazadan ya da bir restorandan içeriye adımınızı attığınızda en sevdiğiniz parçanın melodisinin kulağınıza çalındığı oldu mu hiç ve o an nasıl bambaşka bir keyif yaşadığınızı hatırlıyor musunuz? Aşina olduğunuz bir melodiyi, sevdiğiniz bir parçanın tanıdık notalarını duymak; aniden eski bir arkadaş ile karşılaşmak gibidir.

 

Bu his, müzik ile ilişkilendirdiğimiz anılarla birlikte gelir. Ünlü sanatçı Taylor Swift’in bu konuda yaptığı dikkat çekici bir açıklama olmuştur; “Her ihtiyacım olduğunda insanlar yanımda olmamıştır, ama müzik her zaman yanımdaydı.”

 

[include-page id=’18540′]

 

Müzik Apple’ı Kendine Getirdi

Teknoloji devi Apple 1996’da Steve Jobs’un şirkete geri dönmesinden önce zor yıllar geçirdi. Apple büyük bir başarıya imza atarak şirketin toparlanmasına yardım edecek hamleyi 2001 yılında iTunes ve ilk iPod’un lansmanı ile yaptı. O günden bu yana Müzik Apple’ın yeni müşterilerine tanıtımının merkezinde olmuştur.

 

Ünlü Beats Kulaklıkları, hoparlörleri ve ses yazılımlarının geliştiricisi Beats Elektronik ve Beats Müzik, Apple’ın müzik hizmetlerinden övgü ile bahsetmiştir. İş birliğinin bir parçası olarak, Beats’ın Kurucu Ortağı Jimmy Iovine ve Dr. Dre Apple’a katılmıştır.

 

 

“Müzik hepimizin hayatının önemli bir parçasıdır ve Apple olarak kalplerimizde çok özel bir yere sahiptir”. Diyor Apple’ın CEO’su Tim Cook. “İşte bu yüzden müziğe yatırım yapmaya ve yenilikçi müzik ürünleri ve hizmetlerini yaratıp dünyaya sunabilmek için bu sıradışı takımları bir araya getirmeye devam ediyoruz.”

 

Müzik çoğumuz için bir ilham kaynağı ve dünyadaki herkes için ortak bir nokta olabilecek bir unsurdur. Beats’ın kurucularından Jimmy Iovine “Bu şirketi kurarken yola çıktığımız fikrin oluşmasında, açıkçası Apple’ın kültür ve teknolojiyi birleştirme konusundaki benzersiz yeteneğinden ilham aldık. Apple’ın, müzik tutkunları, sanatçılar, söz yazarları ve müzik endüstrisine olan derin bağlılığı gerçekten çok özel.” diyor.

 

Müzik Apple’ın DNA’sında var

Apple artık herkes tarafından bilinen bir isim halini aldı ve bizim kafalarımızda yüksek kalitede ürün ve hizmet sunan bir marka olarak yerleşdi. Bu yüzden Apple’ın müzik teknolojisinde büyük atılımlara imza attığını görmek bizim için çok da şaşırtıcı olmamıştır.

 

“Müzik Apple’ın DNA’sının önemli bir parçasıdır ve her zaman da öyle olacaktır.” diyor Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue. “Beats’in de eklenmesiyle Apple, Beats’in dünya standartlarındaki abonelik hizmetleri sayesinde iTunes Radio ile kesintisiz ve ücretsiz yayın akışı sağlayacak, bu da müziğe basamak atlatacak, hizmetleri daha iyi hale getirecektir ve müşterilerimiz yıllardır yapmayı sevdikleri gibi iTunes Store’dan müziği satın alabileceklerdir.”

 

Bizim müziğe bağlılığımız birkaç nedene dayanıyor; Marcel Cobussen’in Sesleri Düşünmek Atölyesinde Müziğin Felsefesi üzerine tartışmalar gerçekleştirmiş ve “Müzikte düşünceleri sadece müzik aracılığı ile ya da müzik olarak açıklayabilecek bazı şeyler var. Dilin söylemeye çabaladığını, müzik çözer ve ortaya döker.” diyerek müziğin tanımının yapılmasının ne kadar zor olduğunu vurgulamıştır.

 

 

Beats Yeni Nesile Müziği Tanıtmaktadır

Beats Müzik Tüm kariyerini müzik için harcamış bir ekip tarafından geliştirilmiş ve müzik tutkunlarına inanılmaz bir deneyim yaşatmıştır.
Beats Elektroniğe baktığımızda ise, enerjiyi, duyguyu, sağladığı dinleme deneyimi ile kayıt stüdyosuna yeniden çalma heyecanını kazandırmıştır ve yüksek kalitedeki ses donanımını ve eğlencesini tüm yeni nesile tanıtmıştır.

 

Cloudnames’te biz, müziğin olmadığı yerde sadece sessizlik olacağı konusunda hemfikiriz. Sessizlik ise boşluk hissini getirir. Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki müzik pek çok insanın içindeki boşluğu doldurmaktadır. Bu yüzden müzik hakkında söylenmiş ve sizde etki yaratabileceğini düşündüğümüz birkaç muhteşem sözü sizin için seçtik. Bakalım müzik hakkında diğerleri neler düşünüyor ya da hissediyorlar;

 

  • The Beatles Illustrated Lyrics (1969): Paul McCartney- “Ve, sonunda. Aldığınız sevgi verdiğiniz sevgiye eşittir.”
  • Maya Angelou- “Müzik benim sığınağımdır. Notaların arasındaki boşluğa kıvrılabilir ve sırtımı yalnızlığa dayayabilirim.”
  • Will Grayson, Will Grayson (2010) John Green- “Bazı insanların hayatı vardır, bazılarının ise müziği.”
  • Albert Einstein “Bir fizikçi olmasaydım, muhtemelen bir müzisyen olurdum. Sıklıkla müzik hakkında düşünüyorum. Müziğin içinde hayallere dalıyorum. Ben hayatıma müziğin açısında bakıyorum.”

Cloudnames’in favorisi…

“Müzik bir ahlak kuralıdır. O evrene bir ruh katar, zihne kanatlar takar, hayal gücünü uçurur, üzüntüye neşe, hayata ve her şeye şenlik ve eğlence katar. Görünmez olmasına rağmen göz kamaştırıcı, tutkulu ve sonsuz biçiminde olan müzik, düzenin özü, ruhu, tüm güzelliklerin ve iyiliklerin öncüsüdür.” Anonim

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 

Eğer Teknoloji ile ilgileniyorsanız lütfen Blogumuzu takip edin! Sizin en sevdiğiniz müzik servisi hangisi? Lütfen aşağıda yorum için boş bırakılan alanda bizimle paylaşın ve altındaki imgeleri kullanarak arkadaşlarınızın da görmesini sağlayın. Paylaşmak Önemsemektir!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!