Yüksek dönüş oranı için Harekete Geçirici Mesajlar Hazırlamak

Yüksek dönüş oranı için Harekete Geçirici Mesajlar Hazırlamak

Web siteniz ya da blogunuz için ziyaretçi trafiği oluşturmak zor olabilir, ama asıl zor olan şey bu trafiğin kazanca dönüştürülmesidir. Peki, siz ziyaretçilerinizin ürünlerinizi satın almasını nasıl sağlarsınız? Bunun çözümü etkili “Harekete Geçirici Mesajlar” hazırlamaktır.

“Harekete Geçirici Mesaj” (HGM) Web sitenizin ziyaretçilerinin ürün sunuşlarınız ve tekliflerinize karşılık verebilmesine ve ürünlerinizi online olarak satın alabilmesine olanak veren bir davettir. Ya da bir başka şekilde tarif etmek gerekirse, harekete geçirici mesaj ile belki ilginç ve yararlı bir içeriği ücretsiz indirme imkanı sunar, buna karşılık da ziyaretçilerin bıraktıkları iletişim bilgilerine sahip olabilirsiniz.

Bir HGM ziyaretçilerinize yapmaktan kendilerini alıkoyamayacakları bir hareket isteği yaratmalı, yani öyle güçlü ve ikna edici bir harekete geçirici mesajınız olmalı ki ziyaretçileriniz ona karşı koyamamalı. Eğer HGM harekete geçirmeyi başarabilirse, siz de mümkün olan en yüksek dönüşüm oranına sahip olursunuz. Nasıl olduğunu bilmek istiyorsunuz değil mi? İşte şuan okuduğunuz makale size hedeflerinize ulaşmanız ve kazancınızı artırmanız için bir “Harekete Geçirici Mesaj”ın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler içermektedir.

[include-page id=’18525′]

Aşağıda kendi HGM’larımızdan bir örnek yer almaktadır. Eğer ilgileniyorsanız, Sosyal Medya Pazarlama Rehberimizi ücretsiz almak için iletişim bilgilerinizi bırakmanız yeterli. Ayrıca, bu rehber size HGM’lerin nasıl kullanıldığına ve işlevlerine dair fikir verecektir.

 

Pek çok Web sitesinde Harekete Geçirici Mesajlar Bulunmaz

Pek çok Web sitesinin en büyük sıkıntısı Harekete Geçirici Mesajlar konusunda yetersiz olmalarıdır. Sadece bu da değil, hatta araştırmalarımız bize Web sitelerinin %70’inin bu harekete geçiri mesajları hiç kullanmadığını göstermektedir. Sıklıkla gördüğümüz bir tablo: site sahipleri her zaman sitelerinin neden iş yapmadığını merak ederler.

Aslında bunun cevabı sadece Harekete Geçirici Mesajların eksikliği değildir. Harekete Geçirici Mesajları doğru miktarda ve doğru şekilde kullanmama suçunun hafifletici nedenleri de olabilir; bunlar başarısız bir tasarım, siteye trafik yaratacak aktivitelerin eksikliği ya da yokluğu, hatta site ziyaretçileri ile marka arasında bağlantı kurmayı sağlayacak destek ekibinin yokluğu olabilir. Ama bu eksiklerden birini tamamlamak da etkili ve yeterli olmayacaktır; ama siz tasarımınıza güveniyorsanız ve sitenize akıcı bir trafik sağlandığını düşünüyorsanız, başarılı Harekete Geçirici Mesajlar kullanarak harikalar yaratabilirsiniz, bambaşka ve kendinize has bir dünya oluşturabilirsiniz.

 

 

Harekete Geçirici Mesajlar Neden İşe Yarar?

Oldukça basit: Siz ziyaretçilerinizin harekete geçmelerini sağlamazsanız, muhtemelen onlar kendi kendilerine harekete geçmezler. Eğer onları harekete geçirmek istiyorsanız, onları bunu yapmaya teşvik etmelisiniz. İnsanlar aktif olmak, harekete geçmek için genellikle tavsiye, öneri ya da talep gibi tetikleyicilere ihtiyaç duyarlar. Madem öyle siz de onların hareketin bir parçası olmasını sağlayın!

Bu herkesin karşılık vereceği ya da harekete geçeceği anlamına gelmez. Bu aslında sizin ziyaretçilerinize harekete geçmeleri ya da karşılık vermeleri konusunda ne kadar istek uyandırıcı bir mesaj sunduğunuzla ilgilidir. HGM’larınız ne kadar başarılı olursa, kitleniz ve müşterileriniz içinde o kadar yankı uyandırır ve hızla yayılırsınız, bu da tabii ki dönüşüm oranınızı pozitif olarak yansıyacaktır. HGM’lerin etkili ve başarılı şekilde düzenlenebilmesi için kitlenizi ve müşterilerinizi iyi tanımanız çok önemlidir ve bu da vakit alan bir iştir. Bu işin önemli bir kısmının deneysel olmasının da en büyük nedeni budur. Gerçekten nokta atışı yapıp, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gereksinimlerini doğru şekilde tespit edebilene kadar, denemeler ve yanılmalar sürecinden geçmeniz gerekir.

Başarılı HGM’ler kitlenize OLMASI GEREKENLERİ, ÖNEMLİ ve gerçekten TEŞVİK EDİCİ olanları sunar ve elde etmek için tam olarak NE yapılması gerektiğini açıklar.

 

Başarılı HGM’lerin Ayırt Edici Özellikleri

Etkili şekilde hazırlanmış olan HGM’ler ziyaretçilerinizden karşılık görebilenlerdir. Biz size farklı farklı HGM’leri kullanıp, hangilerinin daha etkili olduğunu deneyerek belirlemenizi ve en iyi olanı tespit etmenizi öneriyoruz. İşte size başarılı HGM’lerin bazı ayırt edici özellikleri:

  • Nokta Atışı – Ziyaretçinin beklentisi olabilecekleri birkaç kelime ile tarif edin
  • Harekete davet eden başarılı tasarım– Dikkat çekici hale getirin, basit olun ve renkleri kullanın
  • Harekete Odaklanın – “Üye Girişi”, “İndir” ya da “Bizimle İletişime Geçin” çok iyi örnekler
  • Kolay Bulunabilir Olun – HGM’yi saklamayın, olabildiğince göz önünde olmalı hatta göze batmalı

 

HGM Çeşitleri

Hedef kitleniz ve işinize uygun olarak kullanabileceğiniz pek çok farklı HGM çeşidi vardır. Genellikle hem bir rezervasyon ya da ayırtma işlemi aracılığıyla ürününüz için sipariş almak, hem ziyaretçinizin ürününüzü denemesini ya da ürün hakkında bilgi edinmesini sağlamak hem de ziyaretçiniz hakkında iletişim bilgilerine sahip olup onun peşinden giderek gelecekte müşteriye dönüştürülmesini sağlamak istersiniz.

Ziyaretçilerinizden iletişim bilgilerini almanın en tipik yolu, yem atma yöntemidir. Yem atmak, ziyaretçiye karşılığında iletişim bilgilerini paylaşmaya değer göreceği etkileyici ve ücretsiz bir şeyler sunmaktır. Bu bir e-kitap olabilir, video aracılığıyla verilen dersler ya da indirebilecekleri değerli olarak görülen herhangi bir şey olabilir.

Biz Cloudnames’te size Sosyal Medya Pazarlamasının nasıl yapılacağına ve kazancı artıran bir web sitesinin nasıl tasarlanacağına dair pek çok bilgiyi açıklayan farklı rehberler sunuyoruz. Bizim giriş sayfamızı nasıl tasarladığımızı görmek için Linke tıklamanız yeterli. (Ayrıca bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız bizi çok mutlu edersiniz!☺)

Eğer sizin hedefiniz indirim yapmaksa, bunu gerçekleştirebileceğiniz en etkili yöntem özel tekliflerde ve indirimlerde bulunmak ve onları dikkat çekici kılmaktır. İndirimler için birkaç HGM örneği:

-“Bugüne Özel %25 İndirim”

-“Sınırlı Süre için Özel Teklifler”

-“Hemen Al”

 

HGM’ler Nerede Kullanılmalı

HGM’leri Websitenizin çeşitli köşelerine ama ilişkili yerleri özenle belirleyerek yerleştirmeniz gerekir. Mesela, Cloudnames’te biz HGM’leri blogumuzdaki makalelerin içine yerleştirmeyi tercih ediyoruz, çünkü biliyoruz ki müşterilerimiz ve site ziyaretçilerimiz eğer içeriklerimizi okurlarsa, genellikle ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek ya da soru sormak isteyeceklerdir.

Eğer bir ziyaretçi ürün sunumunuzu inceleme aşamasına kadar gelmişse, sizin de müşterinizin ürününüzü almasını sağlayacak kolay bir yol göstermeniz gerekir. Farkettik ki potansiyel satışların %60’ı kolay satın alma yollarının eksikliği sebebiyle kayıp olmaktadır.

Blogunuzda da HGM’leri kullanmalısınız, çünkü onlar sizinle kitleniz arasında güven ilişkisinin kurulmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden faydalı bilgileri ücretsiz olarak sunarak bir kitle oluşturur ve bu kitleyi de müşteriye dönüştürürsünüz. Blogunuzdaki bu HGM’lar üzerinde üzerinde çok düşünülecek şeyler değildir basittir, markanızın sadık müşteri grubunu oluşturmak için yakalayabileceğiniz güzel fırsatları kaçırmayın. Burada neden blogunuz olması gerektiğine dair bilgiler içeren bir makale yer almaktadır.

Haber Bültenleri

Haftalık ya da aylık bir Haber Bülteni de muhtemel ve halihazırda varolan müşterilerinizle ilişkinizi sürdürebilmeniz için oldukça iyi bir yöntemdir. Ayrıca müşteri olma potansiyeli olan kitleyi gerçek müşterilere dönüştürmek için de oldukça etkilidir. Unutmayın, iletişim bilgilerini(e-posta adresleri ve telefon numaraları) topladıktan sonra ürün ve hizmetlerinizin sunumunu bizzat bu iletişim kanallarını kullanarak yapabilirsiniz. Burada size daha detaylı bilgi verebilecek bir makale yer almaktadır.

Eğer kampanyalarınız için hazırladığınız giriş sayfalarınız yoksa, hazırlamayı mutlaka düşünmelisiniz. Giriş sayfalarının ne kadar etkili olduğunu açıklayan makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

HGM olarak Linkleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemdeki en başarılı taraf ise, her yere konulabilir olmaları ve bunun ziyaretçileri rahatsız etmiyor olmasıdır. Giriş sayfasına bağlanmayı sağlayan yukarıdaki Link de buna örnektir. Linkler konuldukları yerde dururlar ve ziyaretçinin daha fazla bilgi edinmeyi isteyip istememelerine göre Linki kullanma tercihi ziyaretçinin takdirindedir.

Ayrıca Sosyal Paylaşım sağlayan HGM’leri websitesi ya da Blogda (doğal görünebilecek herhangi diğer yerlerde) kullanmak da mutlaka değerlendirilmesi gereken bir yöntemdir. Müşteri ve ziyaretçilerinizin içeriğinizi paylaşmasını sağlamak, içeriğinizi yaymak için muhteşem bir yardım sağlayacaktır. Burada da insanların içerikleri neden paylaştıklarını açıklayan bir makale yer alıyor.

Eğer bir seminer, kahvaltı toplantısı ve buna benzer herhangi bir aktivitenin tanıtımını yapıyorsanız, HGM’ler yine sizin destekçiniz olacaktır. Ziyaretçi ve e-posta alıcılarınızın bu aktiviteye katılacaklarına dair kayıt yaptırmalarını istersiniz.

Ziyaretçiler sayfanızı terkederken, onlara ancak son bir hamle yaptırabilme şansınız vardır. Bu hamle haber bülteni için üyelik yapmalarını sağlamak, bir aktiviteye katılım formu doldurmak ya da onlara karşı koyamayacakları muhteşem bir ürün teklifinde bulunmak olabilir. Biz Cloudnames’te ziyaretçilerimize siteden ayrılmalarından önce haber bültenimize kayıt yaptırmayı isteyip istemediklerini soruyoruz, böylece de oldukça kalabalık bir mail listesi elde ediyoruz. İşe yaradığından da hiç şüphemiz yok!

 

HGM Oluşturma Araçları

HGM’lerin harekete geçirici bir etki yaratacak şekilde düzgün bir tasarım ile oluşturulması aslında grafik tasarımın konusudur ve zorlu bir görevdir. Ama kesinlikle bir ciddi bir bilgi birikimi gerektiren teknik bir görevdir de aynı zamanda.

Bir HGM’yi oluştururken teknik zorlukları azaltabilmek için kullanabileceğiniz pek çok araç ve eklenti vardır. Temanız kendi içinde HGM hazırlayabilecek araçlara da sahip olabilir. Kullanacaklarınız ihtiyaçlarınıza göre değişecektir. Eğer seçim yapma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz, size destek olmaktan, sorularınızı cevaplamaktan ve fikirlerinizi dinlemekten mutluluk duyarız.

[include-page id=’18540′]

 

HGM’lerinizi Test Edin

Bir kere Harekete Geçirici Mesajlarınız websitenizde ziyaretçilerinize sunduğunuzda ve ziyaretçilerinizle bağlantı kurabilmenizi sağladıktan sonra artık farklı HGM’ler ile hangisinin daha etkili ve daha çok işinize yarayan olduğunu belirleme zamanınız gelmiş demektir.

Tecrübelerimize dayanarak söylemeliyiz ki kötü HGM ile iyi HGM’ler arasında karşılık bulma ve istenilen tepkiyi alma konusunda 10 kat fark bulunmaktadır!! İşte tam da bu yüzden kitlenizin neye tepki verdiğini HGM’lerinizi test ederek belirlemelisiniz. Ama şunu da unutmamalısınız ki zamanlama da çok önemlidir, bu yüzden testler yapılırken bunun da dikkate alınması gerekir.

 

Cloudnames yardım edebilir

Cloudnames, dijital pazarlama hakkında ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden daha çok gelir elde edebilmenizi sağlayacak, web sitesi, dijital pazarlama ya da diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin için yönetimini devralabiliriz. Böylelikle siz de şirketinizin ana faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenliğini sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ve diğer tün dijital pazarlama aktivitelerinizin yanında web sitesi ve e-mail pazarlamanın da yürütülmesini üstlendiğimiz bir online pazarlama hizmeti sunuyoruz.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”; bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmanız için bilmeniz gereken her şeyi içeren bir rehberi sizinle paylaşıyoruz. Ücretsiz bir kopyasını buradan elde edebilirsiniz.

Diğer Bağlantılı Makaleler

 

Eğer Sosyal Medya Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen bizi ve blogumuzu takip edin ve bize iletişim bilgilerinizi bırakın Kendi HGM tecrübelerinizi yorum bölümümüzde bizimle paylaşın ve arkadaşlarınızın da haberdar olması için aşağıdaki imgeleri kullanarak onlarla da paylaşın. Paylaşmak umursamaktır.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!