Yeni Yılda Sosyal Medya Trendleri

Yeni Yılda Sosyal Medya Trendleri

Arkadaşlardan, markalardan ve güncel haberlerden bilgilendirilmek ve etkileşime geçmek için kullanılan en popüler araçlardan biri olan Sosyal Medya, günümüzde dijital aktivitelerin bir çoğuna hükmetmeye devam ediyor. Bu yıl içerisinde Sosyal Medya’daki büyüme, beklenenden büyük olmasının yanında gelecek yıl için de büyüme beklentileri artmaya devam ediyor. Bakalım Sosyal Medya Trendleri, 2016 yılı için kutusunda bizlerden neler saklıyor!

 

Yeni yıl içerisinde internet üzerinden iletişim, etkileşim, reklamcılık, ürün ya da hizmet alım satımı üzerinde büyük değişiklikler gerçekleşeceğini ve bununla beraber daha büyük fırsatlar yaratacağını görmeyi bekliyoruz. En son baktığımızda halihazırda 2 milyardan daha fazla aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor, ve araştırmalar her yıl bu rakamın %25 oranında artacağını gösteriyor.

 

Coudnames’te biz sosyal medyanın büyümesinin nasıl doğru orantılı olarak işletmelere de yansıdığını görüyoruz. 2015 yılında tüm dünyadaki tüketiciler için daha fazla içerik yaratan işletmelerde %69 oranında bir artış olduğunu gözlemledik. Sosyal medya platformunun etkililiği, kişiselliği, popülerliği, geleneksel reklamcılık çalışmalarından daha organik ve ucuz olması gibi özelliklerini blog içerikleri, reklam, görsel, video içerikleri oluşturmak üzere kullandılar.

 

Çoğu şirket, daha iyi satış yapabilmek, gelir sağlayabilmenin yanında marka ya da işletme bilinilirliği yaymak üzere sosyal medya ağlarını aktif bir şekilde günümüzde kullanmaktadırlar. Hatta bazıları bu platformları müşterileriyle olan ilişkilerini anlamak ve bunun üzerine kendilerini geliştirmenin yollarını aramak için de bu platformları kullanıyorlar. Bu bize 2016 yılının bizlere dijital platformda taze fikirlerin yanında heyecan verici değişikliklerine ev sahiplipliği yapacağını göstermekte.

 

[include-page id=’18540′]

 

İletişim kilit noktadır

Tüm müşterilerimize tavsiyede bulunduğumuz bir şey var o da, söz konusu online bir içerik olduğunda odaklanılması gereken şey her zaman nicelikten ziyade nitelik olmalıdır! Hizmetlerini tanıtmada ve müşterilerle gerçek anlamda bir iletişime karşın kendi marka mesajına güvenen ve sadece ürün ile hizmetlerinin tanıtımına odaklanmış etrafta bir çok işletme bulunuyor.

 

İnanıyoruz ki 2016 yılında markalar, inovatif içerik yaratma araçları yardımıyla çoklu kanallar üzerinden kullanıcılar ile iletişim kurmak için ilham veren ve kendini tekrarlamayan, müşteri çeken, işletme ile alakalı bir içerik yaratma gibi konularda bir çok avantajlara sahip olacaklar.

 

Çapraz platform pazarlaması (cross-promoting) yerine tüm kanallardaki aynı içerik için “kopyala yapıştır” modeli yardımıyla markalar, benzeri görülmeyen bir yöntem ile tüm hedef kitleyi her bir kanala çağıran numune bir modelden istifade edebilirler.

 

Beş kadar fotoğrafın tek saniyelik kısa bir video içeriğine dönüştürmenizi ve bununla ileri geri sararak oynayabilmenizi sağlayan Instagram’ın yeni Boomerang uygulaması üzerine kısa bir süre önce bir makale paylaştık.

 

Bir Instagram ürünü olmasına rağmen, Boomerang’ın foto-video uygulaması çeşitli kanallarda kullanımı ve paylaşımı mevcut, yani sadece Instagram ile sınırlı bir alanı bulunmuyor. Pazarlamacılar ise sosyal medya pazarlama hedeflerini uygulamak için bunun en iyi yeni uygulama olabileceğine inanıyor. Hızlı ve basit kullanıma sahip olması ve kullanıcılarına Instagram hesabı sahibi olmayı zorunlu kılmaması sadece bir kaç nedenden biri.

 

Sosyal medya üzerinde video içeren bir içeriğin daha çok etkileşim sağladığı kanıtlanmış bir gerçek. Markalar bu video içeriklerini marka kişiliğini gösterme adına kullanmaya başladılar bile. Boomerang gibi araçlar yeni takipçilere erişebilmek için en iyi yol. Bu ise markanızı popüler ve pratik şekilde pazarlamak için daha iyi olanaklara sahip olduğunuzu gösteriyor.

 

Metinin yanında daha fazla içerik seçeneklerinin içermesi daha fazla etkileşime teşvik etmekte. Gittikçe daha fazla kullanıcı görsel harekete geçiriciye önem vermektedir; bu yüzden makale ya da blog içeriğinize video, ses ya da fotoğraf eklemeyi unutmayın.

 

Akıllı etkileşim

2016 yılında Sosyal medya alanı işletmelerinizin, akıllı etkileşim süreçleri yoluyla farklı kanallarda spesifik kitleler oluşturmanızı sağlayacaktır. Unutmayın sosyal medya, anı yakalama ve sürekli faaliyette olmanızı bekler. Sosyal medya her zaman dönüşüm içerisindedir, bu yüzden yenilikleri takip edin ve güncel kalın.

 

Pazarlama eforlarınızın içine daha spontane içerik ile birlikte gönderilerinizin paylaşımını önceden planladığınızdan emin olun. Örneğin, canlı akışın dijital ve sosyal medya pazarlamada gelecek yıl içerisinde yükselmesi bekleniliyor. YouTube, canlı yayın seçeneklerine uzun zamandan beri ön plana çıkarmakta; ve çoğu özel web sitesi kullanıcılarına video içeriklerini anında yayınlamalarına izin veriyor.

 

Pazarlama için Periscope

Dünya genelinde bulunan tüm işletmelerin içerik pazarlama mecrasını değiştireceği beklenen bir diğer sosyal medya aracı da kısa süre önce Twitter’ın satın aldığı Periscope’tur. Bu araç kullanıcılarına hayatlarının bir kesiminden canlı yayın yapmaları olanağını sunuyor. Sonuç olarak bu yayın akışı ile büyük bir etki yaratılabiliniyor.

 

Canlı yayın akışı yeni olmayabilir, fakat herkes tarafından kullanılabilinen Periscope gibi araçlar sayesinde endüstri tartışmalarına yeniden dahil oldu. Sunduğu hizmetin amacı geleneksel canlı görüntü yayınını daha da ötesine geçmesini sağladı ve müşteri hizmetini geliştirmek ve marka değerinizi pazarlama adına kullanmak üzere başarılı bir yol haline geldi.

 

 

Başarı Hikayesi

Adidas’ı ele alalım örneğin, futbol starı James Rodriguez’in görülmemiş Periscope canlı yayınını paylaştıktan sonra ilgi odağı haline geldiler. Yetenekli sportmen, şirket ile sözleşme imzalarken filme çekildi.

 

Popüler spor giyim şirketi Adidas, fanlarına özel bir anı izleme ve gözlemleme imkanı sundu; ki bu da harika bir etki yaratmasının yanında, markayı yeniden yaratarak şirketin yeniden spor ürünleri endüstrisinde küresel liderler haline gelmelerine olanak sağladılar.

 

Spor imparatorluğunun pazarlama çalışmalarıyla ilgili söyleyecekleri şunlar:

 

“Adidas Grup olarak bizler, tüm bağlılığımızı ve beyin gücümüzü Adidas Grup’un spor ürünleri endüstrisinde global anlamda lider bir kurum haline gelmesi üzerine kullanıyoruz. Niye? Çünkü bizler pay sahiplerimiz için olabildiğince değer katmayı hedeflemekteyiz. Sporcu, moda tutkunu, potansiyel bir çalışan ya da diğer bir çıkar grubu sahibi olup olmamanız önemli değil, sizin için değer yaratmak için mücadele veriyoruz.”

 

Eğlenceye Katılmak için Facebook

Tüm işaretler, canlı yayın akışı özelliği için yeni bir ürün piyasaya sürüleceğini göstermekte. Daha fazla uygulamalar, yayın tarihi doğrultusunda ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını yapmak üzere geliştirilmeye devam ediliyor, canlı unboxing videosu çekebilir ya da deneme ve modellere ilk elden bakabilirsiniz. Seçenekler sınırsız ve oldukça etkili.

 

Takip edilesi ilginç bir yeni akım olduğunu düşünüyoruz. Eğer söylenilen kadar etkileyici ise lider markaların daha fazla kar elde edebilmek ya da daha fazla popülerlik kazanmak adına büyük olasılıkla bu stratejiye yatırım yapmaya doğru yönelecekler.

 

Bu yılın başlarında Twitter, Periscope video uygulamasını piyasaya sürdü, ve şimdi ise Facebook bu eğlenceye katılmaya hazırlanıyor. Dünyanın en geniş platformu olan Facebook, 1.5 milyar kullanıcısına yaptıkları şeyi o an itibari ile akıllı telefonları aracılığıyla kayda alınması ve yayılmasına olanak sağlayacak yeni bir canlı yayın özelliği üzerine çalışıyor. Pazarlama açısından bakarsak, hünerli bir araç olacağı bir kesin!

 

Cloudnames’te biz video içeriklerini çalışma alanları ya da ona benzer diğer konuların yayını yapmak üzere kullanıyoruz. Bir süre önce “Sandalye yapma yarışı” başlıklı bir video paylaşımında bulunmuştuk – bu bize takipçilerimizle kişisel boyutta etkileşim sağlamamızda yardımcı oldu.

 

Bunun yanında Süper Ay’ın 8 saatlik çekimini 30 saniyelik bir video içeriğine dönüştürdüğümüz “İstanbul üzerinde Ay Işığı” adlı muhteşem bir video paylaştık.

 

Emin olarak söyleyebiliriz ki Periscope ve Facebook’un yeni “Canlı” yayın seçeneği gibi yeni uygulamalar, 2016 yılında işletmenizi daha heyecan verici yeni bir düzeyde etkileşim olanağı sağlayacak.

 

Bir ticaret etkinliğine katılıyorsanız ya da CEO bir çeşit fikir verdiği bir etkinlik varsa ya da ofis/müşteri noel partisi düzenliyorsanız; bunları canlı olarak kayda alabilir ve tüketicilerinize işletmenizin gerçek halini yansıtmakta bu özellik size yardımcı olabilir.

 

 

E-Ticaret Özellikleri

Reklamcılar ve kullanıcılar için yeni “satın al” butonunun sunulmasıyla Facebook, Instagram ve Pinterest bu yıl içerisinde büyük ilgi gördü. Sponsorlu gönderilerde sevdikleri ürünler ile karşılaşan Facebook ve Pinterest mobil kullanıcıları, bir ürünü satın almak için artık yapmaları gereken şey uygulamadan çıkmalarına gerek kalmadan tek bir tıklamadan ibaret.

 

İşletmelerin ürün ve hizmetlerini dijital platformda satmak üzere web-shopları kullanmasıyla web pazarlama kavramı da onunla beraber gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Fakat bunu doğrudan sosyal medya sayfanızdan gerçekleştirebilmek demek ürünlerinizi daha çeşitli kanallar üzerinden daha geniş bir kesime satabilme şansını da arttırmış olmak demektir.

 

Tüketicilerin sosyal medya sayfaları aracılığı ile alışveriş yapması fiziksel bir mağazada yapılan bir ürün satışında karşılaşabilecek engelleri de aradan kaldırmaktadır. Bu da işletmeniz ya da markanızın daha kolay bir şekilde ölçeklendirebilmek demektir; çünkü böylelikle daha fazla potansiyel müşterilere erişebilirsiniz.

 

2016’nın sonuna doğru lider sosyal medya markaları, reklam kampanyaları için bir unsur olarak bir çeşit satın al butonunu ön plana çıkaracaklar. Örneğin Pinterest, büyük e-ticaret potansiyeli ile dünyanın pazarlama sahnesini beklenmedik şekilde devralmayı başardı.

 

Bir e-ticaret platformu olan Shopify araştırması gösteriyor ki, Pinterest üzerinden gerçekleşen ortalama fiyatta bir satış 50$ kadar – ki bu diğer tüm sosyal medya platformlarından daha yüksek bir rakamdır.

 

Instagram da ayrıca iletişim ağı ve kendi reklam verenleri için en iyisi olduğu kanıtlanan yeni eylem çağrısı butonları yürürlüğe koydu. Harekete geçiren butonlar “sponsorlu” etiketlerle benzer arayüzleri taşımaktadır.

 

Resmi blog sayfalarında ilk kez görülebilen model (mock-up) tasarım, “Alışverişe başlayın!”dan kullanıcıları uygulama yüklemelerine, kayıt olmalarına ya da özetle “Daha fazla bilgi için” şeklinde çeşitli seçeneklerin tanıtımını yapabilir.

 

 

Sosyal Onay

2016 yılı, lafı ağızdan almak için daha fazla işletme iç kaynaklara yöneldiğini görecek. Daha fazla şirket çalışanlarını kendi sosyal medya hesaplarından çalıştıkları şirketi paylaşma, güncelleme ve tanıtımını yapmaya teşvik etmekte. Bazı sonuçlar gösteriyor ki bu şirketler doğru yolda!

 

“İşveren sosyal taraftarlığı programları” diye adlandırılan bununla ilgili araştırmalar 2013 yılından beri %191 oranında artış gösterdiğini gösterdi ve gelecek yıl içerisinde de bu oranın daha da artacağı bekleniyor. Eğer çalışanlarınızı bir çeşit sosyal medya tanıtıcısı ordusuna dönüştürmek istiyorsanız ağızdan ağıza pazarlamadan daha iyi bir yol bulamazsınız.

 

Size iyi bir örnek olarak Starbucks’ın 36 milyon Facebook beğenisi ve 10 milyon Twitter takipçisi olduğunu belirtmek gerek. Amerikan kahve devinin sosyal medya sanatını hükmettiği bir gerçek. Hatta daha da iyisi fanları ve takipçilerini gerçek birer gelir kaynaklarına da dönüştürebiliyor. Starbucks’ın Tweet-a-Coffee Twitter kampanyası, bir aydan daha kısa bir sürede 180,000$ elde etti – ki bu etkileyici değil ise artık nedir?

 

Çalışanları marka tanıtıcıları olarak kullanmak, şirketinizin kişisel ve insani yanını olabildiğince gösterebilmekten geçmektedir. Çalışanlarınızın ne kadar tatmin olduğunu göstermeyi istersiniz, çünkü mutlu çalışan, mutlu müşteri kazandıracaktır. Çalışanlarınız yorum yapabilir, işletmenizin ne kadar yenilikçi ve heyecan verici olduğunu göstermek için imaj ve video paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Hoşçakal 2015, Göster Kendini 2016

Makaleyi toparlamak gerekirse, tüm dünyadaki pazarlamacıların 2016 için strateji tasarlamakla meşgul oldukları bir gerçek. Pazarlama eforlarınız için büyük bir etkiye sahip olacak sosyal medya trendlerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Şimdiden söyleyebiliriz ki 2016 yılı bu yıl içerisinde piyasaya yeni sürülen trendlerin bir devamının gelmesinin yanında bu makalede de sözünü ettiğimiz ve resmi blog sayfamızda paylaştığımız makalelerden de anlaşıldığı üzere bir çeşit yeni ve eski karışımı ile karşılaşacağız.

 

Bu makalede de sözünü ettiğimiz ve resmi blog sayfamızda da yayınladığımız bir çok makaleden de gördüğünüz üzere 2016 yılının, yeni trendler ve bu yıl çıkan trendlerin bir devamının karışımı olacağını söyleyebiliriz.

 

Son bir bilgi; kullanıcı davranışının değişebilirliği üzerine, özellikle ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi edinmek üzere araştırma yapan tüketiciler söz konusu olduğunda. Bilgi aramak için arama motorları kullanmak hala yaygın bir yol olsa da ortada doğrudan sosyal medya üzerinden araştırmalarını yapan bir çok kullanıcı da bulunuyor.

 

Tüketiciler, ağır yazı içeriği görmektense görsel içerikler bulmaya daha yatkın. Tüketiciler, sosyal medya üzerinden arama yaptıklarında karşılaştıkları içeriklere daha fazla güven duyuyorlar.

 

Bunun yanında tüketiciler (ya da müşteriler) diğer kullanıcılar tarafından gelen geri bildirimlere büyük önem veriyorlar. Ürün değerlendirmesi olsun ya da yıldız koyarak bir değerlendirme olsun, ya da sosyal medya içeriğine yorum yapmak olsun, dijital kullanıcılar arama motorundan elde edecekleri bilgilendirmeden daha detaylı bilgi edinebiliyorlar.

 

Bunun anlamı, sosyal medya pazarlamanın google arama sıralamaları için olan Arama Motoru Optimizasyon’un daha ötesine geçtiğini gösteriyor! İlgililiği kaybetmemek hayati önem taşımakta – ki Facebook bir içerik tanıtımında hali hazırda bunun üstesinden geldi.

 

Sosyal Medya’ya Hükmeden Facebook

Facebook, yeni işlevsellikler eklemeye devam ederse ve kullanıcıları için güvenlik ile emniyette sıkılaştırmaya giderse, sosyal medya üzerinde hakim oyuncu olmaya devam edecek. Buna ek olarak Facebook, kısa süre önce hızlı ve uyumlu “Instant Articles” özelliğini piyasaya sürdü.

 

Bu teknoloji yayıncılara Facebook’ta anında (ve devamlı) gönderide bulunmalarına ya da içerik yayınlamalarına olanak sağlıyor. Anında paylaşılan makale özelliği piyasaya sürüldüğünde, NBC News ve BuzzFeed’inde içinde bulunduğu dokuz ana yayıncı ile sınırlıydı. Bundan beri diğer yayımevleri bu aileye katılmak üzere davet edilmeye devam ediliyor.

 

Facebook, Instant Articles özelliğini şu şekilde anlatıyor: “ Güçlü yeni yaratıcı araçlar hikayelerinizi hayata geçirir. Yüksek çözünürlükteki fotoğraflara anında zoom yapın ve daha detaylı bakmak için eğilin. Makaleyi aşağıya doğru kaydırdıkça otomatik yürütülen video içeriğini izleyin. İnteraktif haritalarla her şeyin nerede gerçekleştiğini görün. Gömülmüş sesli betimleme özelliği ile yazarın sesini dinleyin.”

 

Instant Article yayıncısı olmak adına daha fazla bilgi için yayıncılarla iletişime geçmeye davet etmek, 2016 yılı sonunda kadar tüm pazarlamacılar tarafından Instant Articles özelliğinin daha fazla erişim olanağına sahip olması anlamına gelir. Bu yüzden gözünüzü dört açın deriz!

 

Cloudnames yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer usurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 

Sosyal Medya Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. 2016 yılında Sosyal Medya’da sizce ne tür yenilikler gelebilir? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonları tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!