Video Pazarlama Üzerine İpuçları

Video Pazarlama Üzerine İpuçları

2019 yılına kadar video içeriklerin önem kazanmasıyla küresel internet trafiğinin %80 oranında artış göstereceği tahmin ediliyor. Önde gelen markalar, pazarlamacılar ve reklam ajansları artık hedef kitle ile iletişimde video pazarlama ile en etkili şekilde yol olabileceğinin farkına varmaya başladı.

Son araştırmalar, şirketlerin %85’inin video pazarlamasını içeren stratejilerle başarı elde edebildiğini gösterdi. Video içeriğinin hedef kitle ile yaratacağı etkileşime herhangi bir metnin erişebilmesi hiç şüphe yok ki imkansız.

Eğitici videolar için YouTube’a, flaş haberleri takip etmek için Facebook Video’ya ve en favori markaların yeni ürün ve hizmetlerinin ön gösteriminden kesitler görmek üzere ise Instagram Video’ya başvuran bir tüketici eğilimi bulunuyor. Bir araştırmaya göre ABD’deki tüketicilerin %64’ünün elektronik bir eşya almadan önce YouTube’a başvurduğu, %26’sının da alışveriş için fikir aldığı belirtiliyor.

Bu rakamlar satış sürecinde video pazarlamanın tüm dünyada büyük önem kazandığını gösteriyor. Peki video içerikleri, pazarlama stratejiniz için en iyi yol olabilir mi?

[include-page id=’18540′]

 

Video Pazarlamanın Hedefleri Neler?

Hangi sektörde iş yaptığınıza bağlı olarak, viral video kampanyalarından her zaman faydalanabilirsiniz; bu seçeneği kullanmak üzere kuracağınız stratejide düşünmeniz gereken tek şey ne kadar bütçe ayıracağınız olacaktır. Ancak unutmayın, her zaman amatör video ile pazarlamanıza başlangıç yapabilirsiniz.

Etkili video pazarlama stratejisinin en önemli hedefleri:

  • Marka bilinirliliğini arttırmak
  • Dijital etkileşim sağlamak
  • Ürün/Hizmetleriniz üzerine müşteri farkındalığını arttırmak
  • Potansiyel müşteri sayısını arttırmak
  • Satış gelirinizi yükseltmek
  • Web site trafiği elde etmek

Araştırmalar 18-34 yaş aralığının en çok YouTube kanalı üzerinden izleme gerçekleştirdiğini gösteriyor. Video tüketiciliği her tür iletişim aletlerinde, özellikle mobil cihazlarda büyük artış göstermekte. YouTube trafiğinin %50’sinin mobil cihazlarla gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

 

Web siteniz Mobil Uyumlu mu?

Günümüzde tüm internet trafiğinin %60’ı mobil cihazlar aracılığı ile gerçekleşiyor; bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu olmasının hayati bir önemi bulunuyor. Web siteniz, mobil erişim için optimize edilmediyse, bunu oluşturma adına tüm önlemleri almanız gerekiyor.

Artık mobil pazarlamanın önemli olup olmadığı tartışması söz konusu bile değil. Bu yüzden gerçek bir mobil girişimciliğine doğru stratejilerinizi geliştirmenizde fayda var. Mobil dostu bir içerik sağlamak için aygıtın ekran boyutuna göre, metin, video ve görsellerin çözümlenmesinin yanında kullanıcı deneyimini etkileyecek diğer tüm teknik detayları göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Telefon kullanıcılarının %96 gibi şaşırtıcı bir oranı, ürün ve hizmet araştırmasında ellerindeki bu akıllı telefonları kullanıyor; bu yüzden web sitenizin mobil dostu olması en önemli önceliğiniz olmalı. Bunu hallettikten sonra ise her işletmenin ya da markanın öncelikli dijital pazarlama stratejisi olan video pazarlama ya da video reklamcılığına odaklanmalısınız.

 

Video Pazarlamanın Zorlukları

Başarılı bir video çekebilmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz en büyük zorluk, etkili bir pazarlama stratejisinin planlama safhasıdır. Etkili bir içeriğin olmaması, düşük video bütçesi, prodüksiyon kaynaklarının olmaması ve (arama motoru optimizasyonu ile aynı doğrultuda) dağıtımın olmaması gibi diğer zorlayıcı faktörler de bulunmaktadır.

Pazarlama hedeflerinizi net bir şekilde tayin etmek ve pazarlama yatırımınız için gerçekçi bütçe belirlemek önemlidir. Büyük düşünün, ancak küçük adımlarla işe koyulun. Elinizdeki bütçeyle ne başarabildiğinizi de değerlendirebilmeniz gerekiyor; unutmayın araştırma yapmak bu süreçte anahtar niteliğinde rol oynamaktadır.

 

 

Hedef Kitle için Özel İçerik

Unutmayın ki YouTube’dan ya da başka bir kanaldan video paylaşımında bulunup bir gecede milyonların ilgisini çekmeyi başarmayı beklemek yeterli değil. Uzak bir ihtimal olarak böyle bir şey gerçekleşebilir; fakat deneyimli bir pazarlamacı hangi sosyal medya kanallarında hangi hedef kitleler için ne türde içerik paylaşımında bulunacağını ve bunun ne kadar bir yatırım getirisi (ROI) sağlayacağını iyi bilir. Size tavsiyemiz; doğru zamanda doğru kitleye oynayarak iletmek istediğiniz mesajı doğru bir şekilde aktarabilmeye hazırlıklı olmanız.

Snapchat ya da Facebook’taki kitleleri kıyasladığımızda, Instagram kitlelerinin karakter bakımında nasıl farklılık gösterdiğinin farkında olduğunuzdan emin olun ve ona göre paylaşımda bulunun. Yoksa paranızı sokağa atmış olursunuz.

Bu yıl içerisinde kullanıcıların internet ortamında her gün 76 dakika kadar video izlediklerini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 

Pozitif Yönde İlerlemek

Video Pazarlama, ne bulunduğunuz sektör ne de ürettiğiniz şey ile ilgilidir, tamamen izleyiciler ile ilgilidir. Kuralları artık endüstri belirlemiyor ya da karar alımında artık herhangi bir rol oynamıyor; bir video kampanyasının başarılı olup olmayacağı izleyicilerin dikkatlerine bağlıdır. Bu yüzden onların izinden gittiğinizden emin olun.

Dijital dünyaya doğan insanlara geleneksel pazarlama stratejilerini uygulamak günümüzde artık bir zorunluluk değil. Gün geçtikçe büyüyen çevresiyle Sosyal Medya Pazarlama, genel olarak karmaşık bir yapıdadır.

İnternet, Sosyal Medya ve ağ iletişimi sağlayan diğer web siteleri, günümüzde medya sektörünü yerinden sarstı diyebiliriz. Haber ve eğlence alanında Gazete, dergi, radyo ve TV istasyonlarını reklam bütçeleri bakımından zorlamaktadır.

Eski usul yayıncılar ve medya enstitüleri, yeni dijital kurallara o kadar uzaklar ki terkedilme riskiyle karşı karşıyalar diyebiliriz. Araştırmalar ayrıca, 2019 yılına kadar internet ortamındaki içeriğin %81’inin video olacağını gösteriyor.

[include-page id=’18540′]

 

Büyüklük önemlidir

Video içeriğinin uzunluğunun önemini çoğunlukla göz ardı ediyoruz. Bu uzunluk meselesi, içinde bulunduğunuz sektöre, izleyicilerinize ve paylaşımında bulunduğunuz video platformuna göre değişiklik göstermektedir. Neyin en fazla yatırım getirisi ve etkileşim getireceği söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken bir çok şey var.

Eğer küçük adımlarla başlangıç yapmak istiyorsanız, amatör video pazarlama sizin için en iyi seçenek olabilir. Elbette ki işletmeniz ve bütçenize göre ne türde bir video içeriğinin tüketici/izleyicilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacağını dikkate almanız gerekir. Görsel olarak ürün ya da hizmetinizle ilgili ne ile karşılaşmak istiyorlar? Unutmayın ki, işinizi en doğru şekilde yapmak için çok zamanınız yok. Stratejinizi planlayın.

Eğer izleyicinin dikkatini çekmek adına ilk 5 saniyenin hayati önemi varsa, gereksiz marka çalışması ya da uzun girişlerle zamanınızı harcamamaya önem gösterin. İzleyici ile etkileşime geçmek için sadece bir kaç saniyeniz var; bu yüzden eğlenceli ya da cezbedici bir içerik ile başlamanızı tavsiye ederiz.

YouTube videoları Facebook’takilere kıyasla sekiz kat daha uzun sürelidir; bunun nedeni çok basit; izleyiciler. Bu yüzden hangi tür kanalların ne kadar uzunlukta video izleme dürtüsüne sahip olduğunu iyi anlamak gerekiyor.

Ana fikri kavrayamadığınız her an, izleyicilerinizin sıkılmasına ve diğer video içeriklerine yönelmesine sebep olacaktır. Unutmayın, Facebook video içerikleri otomatik olarak ve sessiz bir şekilde haber kaynağında erişimi sağlanıyor, bu yüzden Facebook platformuna ekleyeceğiniz içeriğe metin ya da davetkar bir görsel eklemeyi unutmayın.

 

Hızlı mı yoksa Uzun Vadeli bir Pazarlama mı?

“Şu an” Facebook videolarının çok popüler olmasına rağmen, YouTube videoları daha uzun vadede kalıcılığı söz konusu. Ne türde bir içerik üreteceğinizi ve pazarlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

YouTube ABD’de, şu an Facebook’tan daha popüler. 2014 Haziran ayında YouTube.com’da, 167,848,349 kadar ziyaretçi akımı gerçekleşti. Facebook’un ise aynı tarihte 166,497,314 kadar ziyaretçisi bulunuyordu.

Bu rakamlar, YouTube’un video hizmeti sağlayıcısı olarak pazarın önder gelen platformlarından biri olduğunu gösteriyor. Bu yüzden belirli zaman dilimi içerisinde bu platformlarda markanızın bilinirliğinin nasıl reklamlaştırılabileceği üzerine stratejiler geliştirmeniz önemlidir.

 

 

Doğru Video Stratejisi nasıl Seçilir

Her ay bir milyardan fazla kullanıcısıyla YouTube, dünyanın en büyük arama motorudur. Bu türde bir trafik sağlayıcısı olarak YouTube, büyük markaların ve şirketlerin büyük ölçekli etkileşim için kullandıkları bir platform haline geldi.

YouTube, “Hero, Hub, Hygiene” adında içerik stratejisi tanıtımını yapmaktadır. Youtube’a göre bu üç strateji sayesinde markanız için müşterinizle organik yollarla bağ oluşturabilirsiniz.

Ne türde bir video içeriği yaratmak istediğinizi bir düşünün. Peki bunlar aşağıdakilerle uyumlu mu?

  • Hero: Geniş kitlelere ulaşabilen büyük ölçekli video içerikleri. Seyircilerin dikkatini çekecek tek seferlik videolar. Büyük ve viral düşünün.
  • Hygiene: Bunlar ise izleyicilerin ilgilerini uzun süreli kendilerinde tutmak üzere optimize edilmiş “her zaman açık” videolardır.
  • Hub: Müşterilerin başlıca tutkuları ve ilgileri etrafında düzenli ve istikrarlı bir içeriktir.

 

Cloudnames hizmetleri yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Arama Motoru Sonuç Sayfasında olabildiğince yüksek başarıya sahip olmanız için içeriğinizi doğru şekilde düzenli olarak etiketleyerek arama motoru optimizasyonunuzu güncellediğimiz yönetilen bir SEO hizmeti sağlıyoruz. Site içi optimizasyonuna ek olarak site dışı optimizasyon da yapabiliyoruz.

Mobil uyumlu Web siteleri tasarlamamızın yanı sıra, sitelerinizi güvenli ve güncel tutmanızı sağlıyoruz.

Eğer geniş bir içerik tabanına sahipseniz ve en iyi pozisyonda yer almak istiyorsanız, SEO, Arama Motoru Pazarlama (SMM) ve web site yönetimi ya da e-mail pazarlama gibi diğer Dijital pazarlama aktivitelerinizi de içeren sizin için bir online pazarlama stratejisi hazırlıyroruz.

 

 

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Dijital pazarlama ile ilgiliyseniz lütfen blog sayfamızı takipe din. SMM ve SEO için web sitenizi optimize etmeyi hiç denediniz mi? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tılayarak arkadaşlarınızla makalemizi paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!