How-to-create-your-own-YouTube-channel-Blog1-1

YouTube Kanalı Oluşturmanın İncelikleri

Bir YouTube hesabı açmak sadece iki dakikanızı alır. İster kişisel isterseniz işiniz için bir YouTube hesabı açmanın ve kişiselleştirmenin yollarını öğrenebilir, oluşturduğunuz hesabı Facebook, Google+ ve Twitter gibi diğer sosyal ağ siteleri ile bağlantılı hale getirebilirsiniz. YouTube’un faydalı bir pazarlama aracı olduğu artık kanıtlandı; işte bu olanaktan faydalanmanız için ihtiyacınız olan bir kaç tüyo!

Şirketlerin %85’inin video pazarlama yoluyla büyük başarılar elde ettiğini biliyor muydunuz? Video içeriği sayesinde izleyicilerinizle hiç bir metinin ulaşamayacağı bir bağ yakalayabiliyorsunuz. Diğer formlardaki içeriklere kıyasla video içeriğinin izleyicilere olan etkisi akıllara durgunluk veriyor!

 

Gün geçtikçe daha fazla internet kullanıcısı bir takım tavsiyeler ya da eğitici videolar için YouTube’a, güncel haberler için Facebook’a, ve sevdikleri markaların sahne arkası görüntüleri için ise Instagram’a yöneliyor.

 

Video trendlerinin bir sonucu olarak, pek çok marka ve ünlü YouTube üzerinden daha fazla popülarite elde etmiş oldu.

 

Kariyerinize doğru ilk adımınızı atmak ya da markanızı başarılı bir şekilde yeniden yaratmak artık günümüzde çok daha kolay hale geldi. İşte bu yüzden her geçen gün büyük ya da küçük daha fazla işletme inbound pazarlama eforları için YouTube kullanıyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Dikkat çekin

İlgi çekmek istiyorsanız eğer, gömülü video içerikleriyle YouTube’un viral pazarlama alanında bir çok avantaj bulunuyor. Dalgalanma etkisi yaratarak izleyicilerinize ulaşabilir, marka farkındalığı yaratabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisini çekmenin daha iyi bir yolu yok.

Youtube ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
Youtube ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Unutmayın, YouTube sadece izleme ve paylaşma platformu değildir, ayrıca önemli bir sosyal ağ kurma sitesidir. İnternet üzerindeki en fazla video paylaşımının bulunduğu bir platform olan YouTube, siz iş sahipleri için daha kalıcı takipçi elde edebilmek ve sahip olduğunuz potansiyeli doğru yöne doğrultmak için de harika bir araçtır.

 

Hedefleriniz neler?

Hangi işi yönettiğinize ya da hangi amaca hizmet eden bir YouTube kanalı istediğinize bağlı olarak kesinlikle viral video kampanyalarının nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, bu kanala ayırdığınız bütçe miktarıdır. Unutmayın, her zaman amatör bir video pazarlama ile işe koyulabilirsiniz (burada da bir akıllı telefona, belki de bir selfie çubuğuna ihtiyacınız olacak!).

 

En önemli hedefler:

  • Marka bilinirliğini arttırmak
  • Dijital etkileşim yaratmak
  • Ürün/ hizmetleriniz ile ilgili müşterilerinizi bilgilendirmek
  • Aday müşteri sayısını artırmak
  • Satış getirisini canlandırmak
  • Web sitesi trafiği elde etmek

 

Araştırmalar, 18-34 arası kişilerin diğer tüm ağ kanallarıyla kıyaslandığında YouTube’da daha fazla vakit geçirdiklerini gösteriyor. Video içeriği tüketimi, özellikle mobil cihazlarda olmak üzere tüm diğer iletişim araçkarında gün geçtikçe artmaya devam ediyor. YouTube izleyicilerinin %50’sinin mobil cihazlardan erişim sağladığını biliyor muydunuz?

 

Elinizde bir kamera olduğu takdirde, heryer sizin setiniz olabilir. Bu avantajı işiniz için lehinize çevirebilirsiniz.
Elinizde bir kamera olduğu takdirde, heryer sizin setiniz olabilir. Bu avantajı işiniz için lehinize çevirebilirsiniz.

 

Google Hesabı

Google hesabınız mı var? Halihazırda kişisel bir hesaba sahipseniz fakat işiniz için bir YouTube kanalı kurmak istiyorsanız, Google ile ücretsiz yeni bir hesap yaratabilirsiniz!

 

Farklı bir hesap açarak ekibinizden birisi şifre ve kullanıcı adı gibi kişisel bilgilerinizi açığa çıkarmasından endişelenmenize gerek kalmamış olur. Birisinin kişisel e-mailleriniz arasında gezinmesi en son isteyeceğiniz şey olur. Hiç bir maliyeti yok; kaçınabilirken neden gizliliğinizi riske atalım değil mi?

 

Google hesabı kurma sayfası
Google hesabı kurma sayfası

LinkedIn dışında da sahip olduğunuz diğer tüm iş profillerine bunu yapmak akıllıca olacaktır. Çünkü bu kanal, iş sayfanızı kişisel hesabınıza olan bağlantısını kurmanızı gerektirir. Fakat, iş sayfanıza aynı kanal üzeirnden diğerlerini “yöneticiler” olarak tayin edebilirsiniz, böylelikle hesabınızı daha kişisel hale getirmiş olursunuz!

 

LinkedIn’den farklı olarak, Google ya da YouTube özelleştirilmiş bir iş hesabına sahip değil. Fakat bu hesabınızı işletme tabanlı bir kana dönüştürmenizden alıkoymasın.

 

Google’ın (teknik olarak Alphabet) sahibi olduğu YouTube, artık kolaylıkla Google ekosistemi ile entegre edilebiliniyor. Bu işlem pazarlama hedefleri için harika olacak Google+ ve AdWords’ü de içermektedir. Bu konuya daha sonra değineceğiz.

 

Youtube Hesabı

Google uygulamaları
Google uygulamaları

Bir Google hesabı oluşturduğunuzda ve detaylandırmak için vakit ayırdığınızda, aşağıdaki görseldeki gibi bir hoşgeldin sayfası karşınıza çıkıyor. ‘devam et’ linkine tıklayarak YouTube kanalı kurmaya devam edebilirsiniz.

 

Şimdi ise yeni google hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bildirimlerinize de dikkat etmeyi unutmayın (bildirimlerin olduğunu gösteren ikon sayfanıın sağ köşesinde belirir). Gelecekte tüm YouTube hayatınızı izleyebileceğiniz yerdir. Fakat, bundan önce YouTube hesabınızı kurmanız gerekir.

 

box grid (3×3)’e tıklayın. Bunu yaptığınızda, YouTube ikonu göreceksiniz. Buraya tıklayın.

 

Bu sizi doğrudan YouTube’un web sitesine yönlendirecek ve buradan sonra ise sayfanın sağ üst köşesindeki “giriş yapın” linkine tıklayın. Böylelikle elinizde istediğiniz Google hesabından giriş yapabilme seçeneği elde etmiş olursunuz.

 

Giriş yaptığınızda, sizi doğrudan “kanal yaratma” kısmına götürecek olan “İçerik Stüdyosu” seçeneğini tıklayın.

 

creator-studio

 

Alternatif olarak, video içeriği yüklemek için zorunlu olan tüm işlemleri deneyin – bu, yeni bir kanal yaratmak için sizi harekete geçirecektir.

 

YouTube bu safhadan sonra izlemeniz gereken pek çok adım ve seçenek sunacak, bu yüzden her bir kısmı doğru bir şekilde gözden geçirdiğinizden emin olun ve ilk seferde doğru yapabilmek için zaman ayırın.

 

Bununla birlikte YouTube sayfanızı Google hesabınızdan direkt olarak düzeltme işlemini yapabilirsiniz; yani hiç bir zorluk yaşamadan sayfanızı bir çok seçenekten değiştirebilirsiniz.

 

Kişiselleştirilmiş Kanal

Bir sonraki adıma geçtiğinizde, kanalınıza isim verme olanağına sahip olacaksınız. Bu safhada işiniz için kurduğunuz bu sayfa için en ideal isim için araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer markaysanız, marka isminizden oluşan bir kanal oluşturmanız daha uygun olur. Kurma işlemine devam ederken, dikkat etmeniz gereken özellikler bulunuyor. My Channel, Video Manager, Subscription, YouTube Settings, bunlardan sadece bazıları.

 

Youtube Kanalınızın ismini bu sayfadan ekleyebilirsiniz.
Youtube Kanalınızın ismini bu sayfadan ekleyebilirsiniz.

Fakat, size sunulacak olan sayfa size: Dashboard, Video Manager, Live Streaming, Community, Channel, Analytics ve buna benzer diğer özellikler de içerisinde olacak. Her bir adımı gözden geçirin ve devam ettikçe bilgi ekleyin ya da yükleyin.

 

“Kanallar” kısmına gittiğinizde anında sayfa seçenekleriyle karşılaşacaksınız. “Kanal resmi oluşturma veya düzenleme” ekleyerek başlayabilirsiniz. İşte burası kişiselleştirme sürecinin başlangıcıdır. Görselinizi yükleyin ve zevkinize göre ayarlamasını yapın, sayfanızın bu kısmı sizin bannerınız olarak davranacaktır. Bu yüzden amacınıza en uygun şeyi seçtiğinizden emin olun.

 

Youtube kanalınızın anasayfası
Youtube kanalınızın anasayfası

 

‘Custom Links’ köşenizde, video içeriklerinizi web sitenize ya da diğer sosyal medya hesaplarınıza iletişimini sağlayabilirsiniz.

 

Sayfanız ve video içerikleriniz için etkili açıklamlar eklemeyi unutmayın. Marka kişiliğinizi görsel olarak yansıtabileceğiniz şekilde kanalınızı kişiselleştirebilirsiniz; örneğin tema ve renk ekleyebilir, özellikle video listenizde arzu ettiğiniz modülleri görüntüleyebilirsiniz!

 

Büyüklük önemlidir

Video içeriğinin uzunluğunun önemini çoğunlukla göz ardı ediyoruz. Bu uzunluk meselesi, içinde bulunduğunuz sektöre, izleyicilerinize ve paylaşımında bulunduğunuz video platformuna göre değişiklik göstermektedir. Neyin en fazla yatırım getirisi ve etkileşim getireceği söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken bir çok şey var.

 

Eğer küçük adımlarla başlangıç yapmak istiyorsanız, amatör video pazarlama sizin için en iyi seçenek olabilir. Elbette ki işletmeniz ve bütçenize göre ne türde bir video içeriğinin tüketici/izleyicilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacağını dikkate almanız gerekir. Görsel olarak ürün ya da hizmetinizle ilgili ne ile karşılaşmak istiyorlar? Unutmayın ki, işinizi en doğru şekilde yapmak için çok zamanınız yok. Stratejinizi planlayın.

 

Eğer izleyicinin dikkatini çekmek adına ilk 5 saniyenin hayati önemi varsa, gereksiz marka çalışması ya da uzun girişlerle zamanınızı harcamamaya önem gösterin. İzleyici ile etkileşime geçmek için sadece bir kaç saniyeniz var; bu yüzden eğlenceli ya da cezbedici bir içerik ile başlamanızı tavsiye ederiz.

 

YouTube videoları Facebook’takilere kıyasla sekiz kat daha uzun sürelidir; bunun nedeni çok basit; izleyiciler. Bu yüzden hangi tür kanalların ne kadar uzunlukta video izleme dürtüsüne sahip olduğunu iyi anlamak gerekiyor.

 

Ana fikri kavrayamadığınız her an, izleyicilerinizin sıkılmasına ve diğer video içeriklerine yönelmesine sebep olacaktır. Unutmayın, Facebook video içerikleri otomatik olarak ve sessiz bir şekilde haber kaynağında erişimi sağlanıyor, bu yüzden Facebook platformuna ekleyeceğiniz içeriğe metin ya da davetkar bir görsel eklemeyi unutmayın.

 

[include-page id=’18540′]

 

Hızlı mı yoksa Uzun Vadeli bir Pazarlama mı?

“Şu an” Facebook videolarının çok popüler olmasına rağmen, YouTube videoları daha uzun vadede kalıcılığı söz konusu. Ne türde bir içerik üreteceğinizi ve pazarlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

 

YouTube ABD’de, şu an Facebook’tan daha popüler. 2014 Haziran ayında YouTube.com’da, 167,848,349 kadar ziyaretçi akımı gerçekleşti. Facebook’un ise aynı tarihte 166,497,314 kadar ziyaretçisi bulunuyordu.

 

Bu rakamlar, YouTube’un video hizmeti sağlayıcısı olarak pazarın önder gelen platformlarından biri olduğunu gösteriyor. Bu yüzden belirli zaman dilimi içerisinde bu platformlarda markanızın bilinirliğinin nasıl reklamlaştırılabileceği üzerine stratejiler geliştirmeniz önemlidir.

 

 

Doğru Video Stratejisi nasıl Seçilir

Her ay bir milyardan fazla kullanıcısıyla YouTube, dünyanın en büyük arama motorudur. Bu türde bir trafik sağlayıcısı olarak YouTube, büyük markaların ve şirketlerin büyük ölçekli etkileşim için kullandıkları bir platform haline geldi.

 

YouTube, “Hero, Hub, Hygiene” adında içerik stratejisi tanıtımını yapmaktadır. Youtube’a göre bu üç strateji sayesinde markanız için müşterinizle organik yollarla bağ oluşturabilirsiniz.

 

Ne türde bir video içeriği yaratmak istediğinizi bir düşünün. Peki bunlar aşağıdakilerle uyumlu mu?

 

  • Hero: Geniş kitlelere ulaşabilen büyük ölçekli video içerikleri. Seyircilerin dikkatini çekecek tek seferlik videolar. Büyük ve viral düşünün.
  • Hygiene: Bunlar ise izleyicilerin ilgilerini uzun süreli kendilerinde tutmak üzere optimize edilmiş “her zaman açık” videolardır. These are ‘Always-on’ videos that are optimised to keep viewers interested.
  • Hub: Müşterilerin başlıca tutkuları ve ilgileri etrafında düzenli ve istikrarlı bir içeriktir.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Pazarlama stratejileriniz için Youtube kullanıyor musunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!