Facebook Pikseli

Yeni Facebook Pikseli

Facebook platformunu içerik pazarlama için mi kullanıyorsunuz, yoksa ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak için mi? Yeni Facebook pikseli ile neler yapabileceğinizi bilmek, bu platform üzerinden pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmede size önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu makalede Facebook üzerinden gerçekleştirdiğiniz reklamları nasıl daha etkili hale getirebileceğinize dair adım adım takip edebileceğiniz bir rehber hazırladık.

Facebook, kısa bir süre önce yeni bir piksel ile tüm eski piksellerini değiştirdi. Yeni pikseli hala kullanmaya başlamadıysanız, sunduğu avantajlardan mahrum kaldığınızı size hatırlatmakta fayda var. Başlangıçta teorik olarak pikselleri anlamak kafa karıştırıcı olabilir, fakat öğrenmeye başladığınız anda geri dönüşü olmayan bir yola çıktığınızı hatırlatalım!

[include-page id=’18540′]

 

Peki nedir bu Yeni Facebook pikseli?

Pikseller, dönüşüm takibine yani ziyaretçi hareketlerini ölçmeye yarayan internet sitenize eklenen küçük parça kodlarıdır. Diğer yandan yeni Facebook pikseli ise, Facebook üzerinden daha etkili reklam kampanyaları verebilmenize yarayacak JavaScript kod parçalarından oluşmaktadır.

Bu pikseli, trafik ölçmek, verdiğiniz reklamları optimize etmek ve reklam kampanyanıza hedef kitle oluşturabilmek için kullanabilirsiniz. Bu uygulama; hem analiz, hem de yeniden pazarlama üzerinde de kullanılabiliniyor.

Etkili bir dijital pazarlama seçeneklerinin avantajlarından yararlanmak isteyen herkes için piksellerin nasıl kullanıldığını anlayabilmek, önemlidir. Pikseller doğru bir şekilde kullanıldığında pazarlama yatırımlarına olan etkisinin büyüklüğünü kendi gözlerinizle görebileceksiniz.

Bir süre önce Facebook, bir çok eski piksellerini tek bir piksel ile değiştirme kararı aldı. Bu değişim, piksel kullanmayı daha kolay hale getirmesine karşın, arzu ettiğiniz etkiyi yakalayabilmek için bu uygulamanın detaylarını iyi bilmeniz gerekir.

 

Eski pikseller

Eğer hala eski Facebook piksellerini kullanıyorsanız, 2016’ının ikinci yarısından sonra bu özelliğin devre dışı bırakılacağına dair sizi uyaralım. Elbette panik yapmaya gerek yok, yeni pikselin kullanımı o kadar kolay ki, daha fazla beklemenin hiç bir anlamı bulunmuyor.

 

Facebook'un kullandığı eski piksellerde oldukça iyi işler çıkardı, ama yeni pikseller hem daha kolay kullanılıyor hem de daha iyi sonuç veriyor.
Facebook’un kullandığı eski piksellerde oldukça iyi işler çıkardı, ama yeni pikseller hem daha kolay kullanılıyor hem de daha iyi sonuç veriyor.

Eski piksellere baktığımızda ikiye ayrıldığını görüyoruz. Biri, internet siteniz boyunca kullandığınız web sitesi müşteri kitlesi pikseli olan Website Custom Audience Pixel, diğeri ise dönüşüm sayfanızda çoklu olarak kullandığınız dönüşüm pikselleri olan Conversion Pixel’lerden oluşuyordu. Dönüşüm pikselleri genellikle satış sonrası ya da arama sonuç hareketlerinden sonra “Teşekkür ederiz” sayfalarına konulur. Her bir kampanya ya da ürün için yeni dönüşüm piksellerine ihtiyacınız bulunuyordu; dolayısıyla, takip edilmesi kolay olmayan gereğinden fazla piksellerle uğraşmak durumunda kalıyorduk.

 

Yeni Piksel

Yeni piksel, eski piksellerin bir kombinasyonundan oluşuyor. Öncelikle sadece tek bir piksele ihtiyacınız var; ve eğer doğru yere yerleştirebilirseniz, internet sayfalarınızın tümünü kapsayabilmek için sadece tek bir yere yerleştirilebilinecektir.

Her bir sayfada bir piksel aktive etmek için, bunları site şablonunuzun HEAD tag’lerinin arasına yerleştirmeniz gerekir.

Pluginlerle oluşturulan varış sayfalarınıza bu pikselleri kopyalayıp yapıştırmanız gerektiğini unutmayın – özetle sahip olduğunuz tüm sayfalara bu yeni pikselleri kurduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Bir kişi internet sitenizin bir sayfasını ne zaman ziyaret etse, bu belirli sayfanın bir kişi tarafından ziyaret edildiğine dair bu piksel de o süre içerisinde Facebook’a uyarıda bulunur. Böylelikle, sizler de bu verilere dayanarak özel hedef kitle oluşturabilir, dönüşüm takibini inceleyebilir ve optimizasyon yapabilirsiniz; hatta tek bu piksel ve web sitenizde bulunan URL yardımıyla yeniden pazarlamaya bile yönelebilme imkanınız bulunuyor.

İşte piksellerin nasıl göründüğü ile ilgili size bir örnek:

Facebook'un kullanıma açtığı yeni piksel
Facebook’un kullanıma açtığı yeni piksel

Pikselin hayatınız kolaylaştırmaya yönelik bir diğer özelliği de, web sayfanızda oluşan harekete bağlı olarak çoklu amaçlara hizmet edebilmesidir. Buna daha sonra detaylı bir şekilde değineceğiz. Öyleyse soruyoruz, bu yeni Facebook pikselinden nasıl yararlanabilirsiniz?

[include-page id=’18540′]

 

Web site özel hedef kitlesi

Gelen yeni piksel uygulaması ile bu kod parçasını kendi web sitenize eklediğinizde, her bir sayfaya kimlerin eriştiğinin takibini yapabiliyorsunuz ve Website Özel Hedef Kitlesi (WCA) kurarak bu özellikten tam anlamıyla faydalanabiliyorsunuz.

Bu sayfa çeşidine göre değişebilir ve biri sizi ziyaret ettiğinde gelen ziyaretçileri izole edebilmenin yanında pazarlama mesajlarınızla birlikte hedefleyebileceğiniz Özel Hedef Kitle oluşturabilirsiniz.

Adım adım bizi izleyin:

Öncelikle “Reklam Yöneticisi”ne gidin ve açılan menü kısmındaki “Araçlar”dan “Hedef Kitle”yi seçin.
Öncelikle “Reklam Yöneticisi”ne gidin ve açılan menü kısmındaki “Araçlar”dan “Hedef Kitle”yi seçin.

 

Daha sonra hedef kitle oluşturma bölümünden özel hedef kitleyi seçin.
Daha sonra hedef kitle oluşturma bölümünden özel hedef kitleyi seçin.

Şimdi ise, hedef kitle oluşturmak istediğiniz web sitesi trafiğini seçebilirsiniz. Buradan ise, belirli bir zaman dilimi içerisindeki tüm ziyaretçileri, belirli sayfaları ziyaret eden kişileri ya da birini ziyaret edip diğerini ziyaret etmeyenleri veya sitenizi bir süredir ziyaret etmeyenleri seçebilirsiniz. (Aşağıya bakınız)

Oluşturmak istediğiniz kitleyi seçin
Oluşturmak istediğiniz kitleyi seçin
Sonrasında “Website Trafik”ini seçin
Sonrasında “Website Trafik”ini seçin

Örneğin son 6 ay içerisinde web sitenizi ziyaret eden herhangi bir kişiye yeniden pazarlama yapmayı isterseniz, son 180 gün içerisinde ziyaret eden kişilerin Özel Hedef Kitle’sini oluşturabilirsiniz.

Bu seçenek size son 180 gün içindeki ziyaretçilerinizi gösterecek.
Bu seçenek size son 180 gün içindeki ziyaretçilerinizi gösterecek.

Diğer yandan, istediğiniz ziyaretçileri yine istediğiniz sayfalardan izole edebilirsiniz. Örnek verecek olursak, ben Sosyal Medya Pazarlama rehberimiz için oluşturulmuş varış sayfalarımızı ziyaret eden, ama bilgilerini bırakmayan ve dolayısıyla bir sonraki teşekkür sayfasına yönlendirilmemiş ziyaretçilerimizi hedef kitle olarak belirlemek isteyebilirim.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere, sayfaların dahil olması ya da dahil olmaması için, URL eklemeniz gerekmektedir. Bu yolla sayfaları dahil edip etmeme adına URL isimlerinizin içinde “kod”ları kullanabilirsiniz. Yani örneğin, ürün tanıtımı sayfanıza ya da belirli bir ürün adınıza bakan herkesi eklemek istiyorsanız, URL’nizdeki metin dizgisini kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız.

Bu ayar bizim sosyal medya rehberimizle ilgilenen ama müşterimiz olmayan kişileri grupluyoruz.
Bu ayar bizim sosyal medya rehberimizle ilgilenen ama müşterimiz olmayan kişileri grupluyoruz.

Neyse ki, Facebook pazarlamanızda size fayda sağlayacak Hedef Kitle oluşturmaya başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca web sitenizi bir süredir ziyarette bulunmayan kişileri de hedefleyebilirsiniz. Böylelikle Özel Hedef Kitleniz için uygulanması gereken bir dizi şartları da bir araya getirmenizi sağlamış olursunuz.

Facebook üzerinden verilen iyi bir kampanya ile kötü olanının arasındaki fark genellikle doğru kitleyi hedefleyememekten ileri gelir. Biraz karmaşık olabilir, fakat endişelenmeyin – desteğe ihtiyacınız olursa, iletişim bilgilerinizi buraya bırakabilirsiniz:

[include-page id=’18540′]

 

Özel Dönüşümler

Yeni Facebook pikseli, eski Dönüşüm pikselleri ile değiştiriliyor. Eski Dönüşüm piksellerinde her bir dönüşüm hedefi için yeni bir piksel oluşturmak durumunda kalıyordunuz. Sonuç olarak onlarca, yüzlerce farklı pikseller elinizde kalıyordu. Web sitenizde doğru yere bir piksel kodu yerleştirmek zorunda olduğunuz için bu pikselleri idare etmek kolay olmuyordu.

Tüm bunlar artık tarih oldu. Yeni Custom Conversions ile kurulu bir şekilde piksele sahip olabiliyorsunuz ya da yukarıda da açıklanan şekliyle kendiniz yerleştirebiliyorsunuz. Kaldı ki Custom Audiences ile süreçlerin benzer olduğunu görüyoruz.

Piksel, yerinde olduğunda Custom Conversions’ı aşağıdaki şekilde kurabilirsiniz:

Reklam Yöneticisine gidin ve araçlar bölümünden pikselleri seçin
Reklam Yöneticisine gidin ve araçlar bölümünden pikselleri seçin

Daha sonra “Create Conversion”ı tıklayın:

Özel kitleyi seçin
“Özel kitleyi izleyin”i seçin

Burada ise Özel Hedef Kitle ile benzerlik, bir kez daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Genellikle, indirmeden, aday müşteri yaratmadan, bir sayfayı gözden geçirmeden ya da takip etmek istediğiniz herhangi bir dönüşün sonrasında “Hoşgeldiniz sayfası”na kaç kişinin ziyaret ettiğini ölçerek dönüşümleri izleyebilirdiniz.

Kolaylıkla URL kısmına ya da URL eşleşmesine giriş yapabilirsiniz. Yine belirtiyoruz; aynı Özel Hedef Kitle’den rapor alabilmek için tüm dönüşümler için kullandığınız tek bir metin dizgisini kullanabilirsiniz. Böylelikle, sadece tek bir Custom Conversion ile yeni aday müşterileri örneğin, izleyebilirsiniz.

Pazarlama aktiviteleriniz tarafından yaratılan değer üzerinden anlık raporlama elde edebilmek için dönüşümlerinize değer atayabilirsiniz. Eğer internet ortamında sipariş alıyorsanız konu ile ilgili bunun daha fazla ilişkisi var demektir.

URL'nizi yazın ve dönüşüm tipinizi seçin. Biz bu örnekte tüm ölçümlerimizi teşekkür sayfamız üzerinden aldık.
URL’nizi yazın ve dönüşüm tipinizi seçin. Biz bu örnekte tüm ölçümlerimizi teşekkür sayfamız üzerinden aldık.

Daha sonra “İleri”ye tıklayabilir ve Custom Conversion’a bir isim verebilirsiniz.

Artık istediğiniz ismi verebilirsiniz.
Artık istediğiniz ismi verebilirsiniz.

Daha sonra ise “Create” kısmını tıklayın ve artık hazırsınız. Bundan sonra trafik takibi için Facebook’a biraz müddet verin, daha sonra bir çok dönüşümü takip edebileceksiniz. Bir kaç özelliği arasında ise Website Conversion objective ile kampanya yürütürken, Custom Conversion’ optimize edebilirsiniz.

 

Standart Olayları

Dönüşümler ya da “olaylar” adına yeni Facebook Pikselini kullanmanın üçüncü bir yolu daha var. Bu yol bir öncekinden biraz daha karmaşık; çünkü burada takibini yapmaya çalıştığınız sayfanın üzerindeki Facebook piksel kodlarını değiştirmeyi içeriyor.

Bunu yapabilmek için “Sayfa İzleme” takip kodunun ardından olay kodu eklemeniz gerekir. İşte sizin için ekleyebileceğiniz olay ve kod listesi:

Standart Facebook piksellerinin üzerinde değişiklikler yaparak gözlemleyebileceğiniz süreçlerin listesi
Standart Facebook piksellerinin üzerinde değişiklikler yaparak gözlemleyebileceğiniz süreçlerin listesi

Aklınızda bulunsun; pazarlamacıların çoğu Standart Olayları izlemede zorluk yaşayabiliyorlar, çünkü tüm web siteleri için pikseli aktive haline getirdiklerinde sonuç olarak iki kat daha fazla sorun ile karşılaşıp, üstüne Varış Sayfalarına, Standart Olay ile piksel ekliyorlar. Bu ise, iki kat daha fazla dönüşüm sayımına yol açıyor.

Standart Olayları dönüşüm takibi için kullanıyorsanız, Facebook Piksellerinizi kaldırabilecek bir plugin kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

[Tweet “Yeni Facebook piksellerini anlayarak pazarlamanıza yeni bir soluk getirebilirsiniz @cloudnames_TR”]

 

Takipçi Hedefleme

Takipçilerinizi doğru hedefleme, Facebook üzerinden pazarlama işlemleri için oldukça önemlidir. Doğru yapıldığında çok düşük maliyetlerle sizinle oldukça ilgili olan takipçiye erişebilirsiniz. Yeni Facebook Pikselini nasıl kullanacağınızı anlamak bu amaç doğrultusunda önemlidir.

Fakat takipçilerinizi hedefleyebilmenin pek çok başka yolları daha bulunuyor. Detayları makalemizden öğrenebilirsiniz: Sosyal Medya kitlenizi arttırın

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir” bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz bir kopyasını hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Pazarlama stratejileriniz için Facebook kullanıyor musunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!