Online-community-Blog-2

Sanal Topluluğunuz Ne Kadar Başarılı?

Sanal topluluk, müşterilerle etkileşime geçmek ve ürün ile hizmetlerin geliştirilmesi adına onlarla kişisel boyutta bir ilişki kurabilmek gibi iki ana çerçeve etrafında şekillenir. Dijital varlığınızın değerinin farkında olun. Son yıllarda çoğu işletme, müşterilere katkıda bulunacak online bir platform sağlayarak olumlu yönde ilerleme kaydettiği görülmekte. İşte size bir kaç iyi sebep!

Takipçilerin birbirleriyle iletişime geçebileceğini ya da bir tartışma ortamında yer alabileceğini ve burada, sahip oldukları sorunları çözebileceğini garanti altına alabiliyorsanız, sanal topluluklarınız arzu ettiğiniz başarıya ulaşacaktır.

 

Sosyal medya kanallarının geniş sayıda kullanıcıyı bir arada tutabilme özelliğine sahip olması, sanal bir topluluk oluşturmak adına en etkili yollardan biri olarak kabul edilir. İlgi çekici sohbet ortamları yaratılmasına olanak sağlamanın yanında oluşturulan içeriğin çok daha geniş bir hedef kitleye yayılımında da önemli rol oynar.

 

Unutmayın, elinizdeki olta sahip olduğunuz içeriğinizdir; bu içerikler işletmenizi sadece tasdik etmek ayrıca kullanıcıların da yaratmayı hedeflediğiniz bu sanal topluluğa katılmasında da bir neden olarak teşkil eder. Üstelik, sosyal medyada neyin etki yarattığını ve neye ihtiyaç duyulduğunu belirleyerek, marka ya da işletmenizin tanıtımında ön ayak olacak uzun vadeli sadık takipçiler oluşturabilirsiniz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Sanal topluluk oluşturma, adım adım işleyen bir süreci gerektirir; bu yüzden sabırlı olmalısınız. Roma da bir günde kurulmadı; bu yüzden sanal topluluğunuzun ‘bir günde’ kurulması beklentisi içerisine girmeyin!

 

Zaman içerisinde oluşturduğunuz bu topluluktan elde ettiğiniz veri ve analiz bilgileri sayesinde ürün ve hizmetlerinizi geleceğe hazır hale getirebilirsiniz; ki burayı, dijital dünyada var olan birbirinden farklı pek çok sosyal ağ dünyasını keşfetmeniz adına harika bir yol olarak kullanabilirsiniz. Cloudnames olarak bizler de hedeflenen grupları, yani müşteri profilini daha iyi anlamak ve onların ilgi alanlarını belirleyebilmek adına kullanıcılar tarafından elde ettiğimiz verilere güveniyoruz.

 

 

Takipçileriniz ya da müşterileriniz, yardımınız için her daim size muhtaç duyacaktır ve çoğu senaryoda bilgi için başvuracakları ilk kişi de siz olacaksınız. Böyle durumlarla başa çıkmak adına size tavsiyemiz, müşteri hizmetleri ile tüketici deneyimini daha ileriye götüreceğine dair etkililiği kanıtlanmış sürekli aktif olan bir destek platformu oluşturmanız.

 

 

TripAdvisor’ın sanal toplulukların en iyisine sahip olduğunu görüyoruz. Seyahatle ilgili içerik değerlendirmeleri sağlayan bu Amerikan seyahat web sitesi şirketi, diğer bir yandan seyahat ile ilgili etkileşim sağlamaya olanak tanıyan forumlara da sahip. TripAdvisor bu alanda kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriği en erken benimseyenlerden.

 

Şaşırtıcı bilgi koleksiyonlarıyla seyahat topluluğu üzerinde harika etkiler bıraktığına dair bir çok değerlendirme var. TripAdvisor, mevcut durumda toplam 157,044 adet foruma ve kullanıcıları tarafından 57,000’den fazla tatil yerleri fotoğraflara sahip. İşte tam da bu, söz konusu topluluk platformlarının ne kadar etkili olduğuna dair harika bir örnek!

 

Tripadvisor en başarılı topluluk yönetiminin en başarılı örneklerinin başında geliyor.
Tripadvisor en başarılı topluluk yönetiminin en başarılı örneklerinin başında geliyor.

 

İster beş yıldızlı değerlendirme, ister teşvik edici harika yorumlar olsun, ya da beş bin kadar ekstradan beğeni elde etmek olsun, marka ya da işletmenizden ciro elde etmenin en iyi yolu, var olan müşterilerinizden geçmektedir; çünkü unutmayın ki, sizin gerçek tanıtım araçlarınız onlar olacaktır.

 

Topluluğunuzun işe yaraması adına, faaliyetlerinizi iyi inceleyebilmeli ve müşterilerinizin gerçekten ne arzu ettiğini iyice anlayabilmeniz gerekir. Bu aşamada vaktinizden ve enerjinizden feragat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. İyi bir müşteri ilişkisi sürdürebilmek adına ve yeni müşteriler edinmek için, onlara güven telkin eden hizmetler sağlamak ön koşuldur.

 

Sanal dünyada nefes alabilen bir topluluğa hali hazırda yatırım yapmış bir kuruluşu takibe almak, ticaret alanında başarısı kanıtlanmış tüyolar elde etmenizi sağlayabilir. Müşterilerinize ya da takipçilerinize adanmış sanal bir platform oluşturmanın anahtar tetikleyici elementi, bu topluluğa çözüm odaklı yaklaşmaktır.

 

Örneğin Mumsnet, İngiltere’nin ebeveynler için en büyük web sitesi olarak sayılır. Site, ebeveynlik, ürünler ve pek çok diğer konular üzerine birebir bilgi ve tavsiyelerin paylaşıldığı forumlara ev sahipliği yapıyor. “Site, kullanıcılarına oldukça aktif, oldukça istekli, oldukça da önemli bir platform sunulmakta” şeklinde yorumlara tabi kalan bu site o kadar popüler hale geldi ki iki başbakan ile röportaj yapma imkanı yakaladı. Elbette bu yükseliş diğer şirketleri oldukça imrendiriyor.

 

Mumsnet'in başarısı topluluk yönetiminin ne kadar etkili olabileceğine iyi bir örnek.
Mumsnet’in başarısı topluluk yönetiminin ne kadar etkili olabileceğine iyi bir örnek.

 

Çoğu başarılı kuruluş, tüm dönüşüm oranlarında bir artış görebilmek adına, ürün geri bildirimleri sağlayan sanal topluluklara kefil olacak. Araştırmalar, müşteri güveni elde etmek ve itibar kazanma aşamasında oluşturulan bu sanal toplulukların %56’sının gerçek zamanlı soru yöneltebildikleri platformlardan hoşnut olduğunu gösteriyor.

 

Bu tür toplulukların sizlere sunabileceği en değerli kazancın bu tür bilgiler olduğunu açıkça görebiliyoruz. Hem sadık hem de potansiyel müşterileriniz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili daha fazla bilgilendirilmek isteyecektir. Ayrıca unutmayın ki, yanıt oranınız ne kadar hızlı olursa o kadar iyi iş başarıyorsunuz demektir!

 

Cloudnames Türkiye'de biz, gelen tüm müşteri mesajlarına ve yorumlarına çok önem veriyoruz ve hepsine cevap vermeye özen gösteriyoruz.
Cloudnames Türkiye’de biz, gelen tüm müşteri mesajlarına ve yorumlarına çok önem veriyoruz ve hepsine cevap vermeye özen gösteriyoruz.

 

Eğer müşteri, ihtiyacı olan bir bilgi tedarik etmekte zorluk yaşamaması adına (ki çoğu insan bilgi eksikliğini ürün karşılaştırması üzerinden gidermekte) oluşturduğunuz sanal platform hızlı bir destek sağlamada hazırlıklı olmalıdır. Bir destek topluluğu oluşturmak müşteri memnuniyetini oldukça artıracak, ürün ve hizmetlerinizi daha iyi hale getirerek işletmenizin gelir artışı elde etmesine olanak sağlayacaktır.

 

Eğer hala kendinize, “Peki neden bir topluluk?” diye soruyorsanız, siz ile bir de kullanıcılar arasında büyük başarı sergileyen sanal toplulukların en yaygın bilinen niteliklerini tartışalım.

 

Kullanıcı, bu toplulukların yolculuklarını ileriye taşıyacağına, maliyetin düşüreceğine, dolaylı yoldan gelir elde edebileceklerine dair inanca sahip olduklarında, daha büyük bir akımın bir parçası olduklarına dair de bir duyguya sahip olacaklar. Müşteriler uzun süreli ilişkilere dair işaretler sergileyecektir.

 

[include-page id=’18525′]

 

Kötü bir müşteri deneyimini tersine çevirmeye işletmenizin hazırlıklı olması gerekiyor. Ruby Newell Legner’ın “Müşteriyi Anlama”sına göre, tek bir olumsuz deneyimin telafisi, 12 olumlu deneyime mal olmakta.

 

Araştırma gösteriyor ki topluluk platformlarını işgal eden gereğinden fazla yönetici ve takım liderleri bulunabiliyor; ki bu durum, bu tür forumlarda toplanan insanların bir çoğunun yardım için bilgi, rehber ya da diğerleri ile tartışma ortamı aradıklarını gösteriyor.

 

Bu durum ise, başarılı bir sanal topluluk oluşturabilirseniz, markanız ya da işletmenizin güvenilir kaynaklar tarafından tanıtımı yapılacaktır anlamına gelmektedir. Böylelikle müşterileriniz ile takipçilerinizde güven temelleri üzerinden bir bağ oluşturmanızda size yardımcı bir etken olacaktır.

 

Teacher’s Connect ise başarılı bir sanal topluluğa sahip bir diğer örnektir. Diğer platformlar başarısız olurken, forumların neden başarılı olduğuna dair de harika bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Son 24 saatte 4,279 gönderi ile bu topluluk hem çok sayıda beğeni alıyor, hem de üyeleri tarafından iyi bir şekilde değerlendirildiği görülüyor.

 

4

 

CMX Leader Networks tarafından yürütülen bir araştırma gösteriyor ki yeni üye kazanmada başarılı olmanın metodları topluluk profillerine dayanmaktadır. Her bir üyenin ihtiyaçlarını karşılayacak kampanya oluşturmak ve üyelerinizi tanımak, işte bu yüzden önemlidir. Takipçileriniz ya da müşterileriniz üzerinden araştırmalar yürütmek arzu edilen ve ihtiyaçlara karşılık verebilen içerik yaratmada size yardımcı olacaktır.

 

[include-page id=’18540′]

 

Başarı sağlamanın tek yolu oluşturduğunuz bu topluluğun devamını sağlamaktır. Müşterilerimiz sıklıkla bu platformları kimin yönetmesi gerektiğine dair bizlere soru yöneltiyor. Cloudnames olarak biz, sanal topluluğunuzun yönetimine kendini adayacak, ekibinizden en az bir üyenin bu görevi devralması gerektiğine inanıyoruz.

 

Genellikle bu, platformunuzun büyüklüğüne ve elde ettiği ilgiye göre değişiklik göstermektedir. Baktığımızda sanal toplulukların onda dokuzunun, bu işe özel olarak atanmış uzman bir yöneticiye sahip. Uzun soluklu ve başarılı topluluklar, etkileşimin sürmesini sağlayan ve ihtiyaç halindeki kaynakların sürebilmesini sağlayan bir ya da birden fazla üyelere sahiptir.

 

CMX Leader Networks, topluluklarının başarılı olduğunu düşünen araştırmaya katılan muhatapların, kullanıcılarla yakınlık kurmak üzerine bir rapor hazırlamanın daha az zorlu bir görev olarak gördüklerini ortaya koydu.

 

Onun yerine, ürün geri bildirimlerini organize etmenin daha fazla zorlu bir süreç gerektiğini belirtiyorlar. Bu bize ürün inovasyonunun başarılı topluluklar için önemli bir etmen olduğunu gösteriyor.

 

Güçlü müşteri ilişkileri, üyeleriniz için bir değer yaratarak oluşturulur. Değerli içerik yaratmaya ve yeniden üretmeye devam etmenin en iyi yolu ise istatistiklerden geçmektedir. Başarılı topluluklara sahip bir kuruluşun arzu edebileceği en iyi sonuç; sayısı her geçen gün artan üyeler, müşteri görüşleri, ürün değerlendirmeleri, sosyal paylaşımlar ve sonuç olarak gelir kazandıran bir sanal ortam.

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sanal topluluğunuzu nasıl oluşturuyorsunuz ve nasıl yönetiyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!