Neden Eylem Çağrısı Butonlarını kullanmalısınız

Neden Eylem Çağrısı Butonlarını Kullanmalısınız

Web siteniz ya da blog sayfanıza trafik çekmek zorlu bir süreç gerektirebilir; çünkü sizler de çok iyi biliyorsunuz ki iyi bir içerik bile kendi başına müşteri getirmeye yeterli değil. Burada asıl zor olan şey, bu trafiğin kazanca dönüştürülmesidir. Eğer web sitenizde “Eylem Çağrısı” butonlarına yer vermiyorsanız, bir çok potansiyel müşterileri, sizin gerçek müşterilerinize dönüştürme olanağını da kaçırıyorsunuz demektir.

Uyumlu ve iyi görünümlü bir web sitesine sahip olduğunuzu varsayalım. Sitenizde hem kaliteli içeriklere sahipsiniz, hem de sosyal medya pazarlamaya yatırım yapmaya devam ediyorsunuz; fakat arzu ettiğiniz sonuçları tüm bunlara rağmen elde edemiyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir.

Potansiyel müşteriler kendi kendilerine müşterilere dönüşemezler. Bir “Eylem Çağrısı” (Call to Action), ürün teklifiniz üzerinden web site ziyaretçilerinizi harekete geçirecek, dijital ortamda ürünlerinizi satın almalarına olanak sağlayacak bir çeşit davet niteliği taşımaktadır. Alternatif bir seçenek olarak bu eylem çağrısı butonlarının, gelen ziyaretçilerin iletişim bilgilerini bırakması karşılığında, onların ilgi alanlarına hitap eden ilginç içerikleri ücretsiz indirme imkanı da sunmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir Eylem Çağrısı butonu, ziyaretçilerinize kendilerini alıkoyamayacakları bir harekete geçme isteği uyandırmalı; öyle güçlü ve ikna edici bir harekete geçirici mesajınız olmalı ki ziyaretçileriniz ona karşı koyamamalı. Eğer eylem çağrıları, harekete geçirmeyi başarabilirse, siz de mümkün olan en yüksek dönüşüm oranına sahip olursunuz. Nasıl olduğunu bilmek istiyorsunuz değil mi? İşte şu an okuduğunuz makale size hedeflerinize ulaşmanız ve kazancınızı artırmanız için bir “Harekete Geçirici Mesaj”ın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler içermektedir.

Aşağıda kendi Eylem Çağrılarımızdan bir örnek yer almaktadır. Eğer ilgileniyorsanız, Sosyal Medya Pazarlama Rehberi’mizi ücretsiz edinebilmek için iletişim bilgilerinizi bırakmanız yeterli. Bu rehber size Eylem Çağrıları’nın işlevlerine dair sizlere fikir verecektir.

[include-page id=’18525′]

 

Eylem Çağrıları Nasıl Harekete Geçirir?

Eylem Çağrıları’nın (CTA) ana hedefi, dönüşüm oranlarını artırmaktır, fakat bu amaca bakarak CTA’lerin birer dijital satış elemanlarına dönüştürülmesine izin verilmemesi gerekir. Tam tersine eylem çağrıları daha çok dost görünümlü olmalı ve izleyicilerine küçük birer hikaye sunmalıdır. Ancak bu şekilde Eylem Çağrıları, hem daha fazla bülten abonelikleri, hem de potansiyel müşterilerden daha fazla iletişim bilgileri size sağlayabilir. Bu samimi tutum, okuyucularını klişe satış konuşmalarına maruz kalmalarına engellemiş olacak ve bir güven atmosferi kurulacaktır; böylelikle de potansiyel müşterileriniz harekete geçmeye karar vereceklerdir.

Ziyaretçilerinize harekete geçmelerine dair istekte bulunmazsanız, büyük olasılıkla geçmeyeceklerdir. İnsanlar, verdiğiniz teklif üzerinden nasıl avantaj sağlayacaklarını anlamakta zorlanabilir; bu yüzden onlara net ve açık bir talimat yönergesi vermenizde yarar var. Eğer harekete geçmelerini istiyorsanız, bunu onlardan isteyin. İnsanların talep ya da istekler üzerinden harekete geçmeye daha meyilli olduğu görülüyor. Madem öyle, siz de onların hareketin bir parçası olmasını sağlayın!

Fakat bu olasılıklar dahilinde herkesin karşılık vereceği ya da harekete geçeceği anlamına gelmez. Bu aslında sizin ziyaretçilerinize harekete geçmeleri ya da karşılık vermeleri konusunda ne kadar istek uyandırıcı bir mesaj sunduğunuzla ilgilidir. Eylem çağrılarınız ne kadar başarılı olursa, kitleniz ve müşterileriniz için de o kadar yankı uyandırır ve hızla yayılırsınız, bu durum da tabii ki dönüşüm oranınıza pozitif olarak yansıyacaktır.

Eylem Çağrılarının etkili ve başarılı şekilde düzenlenebilmesi için kitlenizi ve müşterilerinizi iyi tanımanız çok önemlidir ve bu da vakit alan bir iştir. Bu işin önemli bir kısmının deneysel olmasının da en büyük nedeni budur. Gerçekten nokta atışı yapıp, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gereksinimlerini doğru şekilde tespit edebilene kadar, denemeler ve yanılmalar sürecinden geçmeniz gerekir.

[include-page id=’18540′]

 

Herkes Öneminin Farkında Değil

Araştırmamız, web sitelerinin %70’inin hiç bir şekilde “eylem çağrısı” butonlarına sahip olmadığını, Eylem Çağrısı butonlarına sahip olanların ise zayıf kaldığını gösteriyor. Eğer bir web sitesi, istenilen dönüşüm oranını sağlamıyorsa çoğu durumda bunun nedeninin Eylem Çağrılarına sahip olmamalarından kaynaklandığı görülüyor.

Aslında bunun cevabı sadece Eylem Çağrılarının eksikliği değildir. Eylem Çağrısı Butonlarını doğru miktarda ve doğru şekilde kullanmama suçunun hafifletici nedenleri de olabilir; bunlar başarısız bir tasarım, siteye trafik yaratacak aktivitelerin eksikliği ya da yokluğu, hatta site ziyaretçileri ile marka arasında bağlantı kurmayı sağlayacak destek ekibinin yokluğu olabilir.

Ama bu eksiklerden birini tamamlamak da etkili ve yeterli olmayacaktır; ama siz tasarımınıza güveniyorsanız ve sitenize akıcı bir trafik sağlandığını düşünüyorsanız, başarılı Eylem Çağrıları kullanarak harikalar yaratabilirsiniz, bambaşka ve kendinize has bir dünya oluşturabilirsiniz!

Başarılı CTA’ler kitlenize OLMASI GEREKENLERİ, ÖNEMLİ ve gerçekten TEŞVİK EDİCİ olanları sunar ve elde etmek için tam olarak NE yapılması gerektiğini açıklar.

 

CTA Çeşitleri

Hedef kitleniz ve işinize uygun olarak kullanabileceğiniz pek çok farklı CTA çeşidi vardır. Genellikle hem bir rezervasyon ya da ayırtma işlemi aracılığıyla ürününüz için sipariş almak, hem ziyaretçinizin ürününüzü denemesini ya da ürün hakkında bilgi edinmesini sağlamak hem de ziyaretçiniz hakkında iletişim bilgilerine sahip olup onun peşinden giderek gelecekte müşteriye dönüştürülmesini sağlamak istersiniz.

Ziyaretçilerinizden iletişim bilgilerini almanın en tipik yolu, yem atma yöntemidir. Yem atmak, ziyaretçiye karşılığında iletişim bilgilerini paylaşmaya değer göreceği etkileyici ve ücretsiz bir şeyler sunmaktır. Bu bir e-kitap olabilir, video aracılığıyla verilen dersler ya da indirebilecekleri değerli olarak görülen herhangi bir şey olabilir.

Bizler Cloudnames’te size Sosyal Medya Pazarlamasının nasıl yapılacağına ve kazancı artıran bir web sitesinin nasıl tasarlanacağına dair pek çok bilgiyi açıklayan farklı rehberler sunuyoruz. Bizim giriş sayfamızı nasıl tasarladığımızı görmek için Linke tıklamanız yeterli.

Eğer hedefiniz indirim yapmaksa, bunu gerçekleştirebileceğiniz en etkili yöntem özel tekliflerde ve indirimlerde bulunmak ve onları dikkat çekici kılmaktır. İndirimler için birkaç CTA örneği:

-“Bugüne Özel %25 İndirim”

-“Sınırlı Süre için Özel Teklifler”

-“Hemen Al!”

 

İdeal bir Eylem Çağrısı

Ziyaretçilerinizden dönüş almanızı sağlayan CTA’leriniz etkili olanlardır; kötü ve işe yaramayan bir CTA, hiç bir değişiklik yaratmaz, bu yüzden cevaplanması gereken önemli bir diğer soru da: İdeal CTA nasıl olmalı? şeklinde karşımıza çıkıyor.

İyi bir CTA, öncelikle görünür olmalı. İdeal olarak, sayfayı gözden geçirmek üzere gelen bir ziyaretçiyi dahi dikkatini çekmesi gerekir. Eğer geri kalan içerikten ayırt edilemiyorsa, içeriğe CTA eklemek size hiç bir getiri sağlamayacaktır.

Örneğin, Cloudnames’te biz CTA’leri blogumuzdaki makalelerin içine yerleştirmeyi tercih ediyoruz, çünkü biliyoruz ki müşterilerimiz ve site ziyaretçilerimiz eğer içeriklerimizi okurlarsa, genellikle ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek ya da soru sormak isteyeceklerdir.

Eğer bir ziyaretçi ürün sunumunuzu inceleme aşamasına kadar gelmişse, sizin de müşterinizin ürününüzü almasını sağlayacak kolay bir yol göstermeniz gerekir. Farkettik ki potansiyel satışların %60’ı kolay satın alma yollarının eksikliği sebebiyle kayıp olmaktadır.

CTA’lerde farklı yazı tiplerine yönelebilirsiniz; bunun yanında hoş ancak konuyla da ilgili bir fotoğraf kesinlikle dikkat çekmeye yeterli olacaktır; elbette tasarımın da önemini göz ardı etmeyelim. CTA’deki metnin bir merak uyandırmalı ve okuyucularını acilen harekete geçirecek etkiyi yaratmalıdır.

Etkili şekilde hazırlanmış olan CTA’ler ziyaretçilerinizden karşılık görebilenlerdir. Biz size farklı farklı CTA’leri kullanıp, hangilerinin daha etkili olduğunu deneyerek belirlemenizi ve en iyi olanı tespit etmenizi öneriyoruz. İşte size başarılı CTA’lerin bazı ayırt edici özellikleri:

  • Nokta Atışı – Ziyaretçinin beklentisi olabilecekleri birkaç kelime ile tarif edin
  • Harekete davet eden başarılı tasarım– Dikkat çekici hale getirin, basit olun ve renkleri kullanın
  • Harekete Odaklanın – “Üye Girişi”, “İndir” ya da “Bizimle İletişime Geçin” çok iyi örnekler
  • Kolay Bulunabilir Olun – CTA’yi saklamayın, olabildiğince göz önünde olmalı hatta göze batmalı

Her şeyin dışında, buradaki püf nokta potansiyel müşterileriniz gibi düşünmeyi öğrenebilmektir; Ne türde içerikler içeriğinizi göz gezdirirken onların dikkatini çekebilir? Bu soruyu cevaplandırarak mükemmel CTA’yinizi mükemmele ulaştırabilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

 

CTA’lerinizi Test Edin

Bir kere Eylem Çağrısı Butonlarınız websitenizde ziyaretçilerinize sunduğunuzda ve ziyaretçilerinizle bağlantı kurabilmenizi sağladıktan sonra artık farklı CTA’ler ile hangisinin daha etkili ve daha çok işinize yarayan olduğunu belirleme zamanınız gelmiş demektir.

Tecrübelerimize dayanarak söylemeliyiz ki kötü CTA ile iyi CTA’ler arasında karşılık bulma ve istenilen tepkiyi alma konusunda 10 kat fark bulunmaktadır!! İşte tam da bu yüzden kitlenizin neye tepki verdiğini CTA’lerinizi test ederek belirlemelisiniz. Ama şunu da unutmamalısınız ki zamanlama da çok önemlidir, bu yüzden testler yapılırken bunun da dikkate alınması gerekir.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal Medya ve İçerik Pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!