Marka Kimliğinizi Nasıl Geliştirirsiniz

Marka Kimliğinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Tüketici davranışlarının analizi, satış sürecinin yarattığı etkileri anlamanızda sizlere yardımcı olur. Günümüzde internet kullanıcılarının tüketim ve ilgi alanları istatistiklerine bakarak onların nasıl hissettiklerini ve hatta ürün ile hizmetler arasında ne şekilde tercihlerde bulunabileceğiniz öngörmemizi sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında Marka Kimliğinizi Nasıl Geliştirirsiniz öğrenebilirsiniz.

Geçen yıl, ‘Steve Jobs’ filmini izleme fırsatı bulduk. Başarılı bir şekilde uygulanan filmde, Steve Paul Jobs’ın hayatının da ötesinde, vurgulanan noktalar arasında dijital devrim ile beraberinde gelen medya gücü ve tüketim konuları da bulunuyordu.

Film yalnızca Bilişim Teknolojisi üzerine bir girişimcilik örneği sunmaktan ziyade, yaratıcısının sahip olduğu ideoloji doğrultusunda günümüz dünyasından kareler de yansıtıyor.

Steven Paul Jobs, Apple’ın hem icra kurulu başkanı hem de kurucu ortaklarından biriydi. Bunun yanında Walt Disney Şirketi’nin, Pixar Animation Studios’un en büyük hissedarlarından aynı zamanda icra kurulu başkanlığını yaparken NeXT A.Ş.’nin kurucusu olarak görev almaktaydı.

Satın alma süreci ve müşteri ile ilişki kurma süreci birbiriyle orantılıdır.
Satın alma süreci ve müşteri ile ilişki kurma süreci birbiriyle orantılıdır.

Jobs, Apple’ın diğer kurucu ortağı olan Steve Wozniak ile geçmişten günümüzde 1970’lerin mikro bilgisayarının öncüleri olarak sayılmaktadır. Ölümünden kısa süre sonra biyografisinin yazarı Walter Isaacson kendisinden, “mükemmele olan tutkusuyla kişisel bilgisayarlar, animasyonlu filmler, telefonlar, bilgisayarlar ve dijital yayıncılık gibi altı farklı alanda devrim yapmayı başarabilen yaratıcı bir girişimciydi” şeklinde bahsetmiştir.

Özellikle söz konusu marka bilinirliği olunca, Steve Jobs’ın yoğun çalışma hayatındaki girişimciliğine olan hayranlığımız nedeniyle bu filmden söz etmek istedik.

Yaşadığımız bu dünyada ‘Apple’ markasını duymayan hiç kimse bulamazsınız. Daha olağanüstü olan şeyse markanın tüketici ve medya ilişkisinin satış sürecine sağladığı büyük başarıdır.

Bu başarı ise daha çok müşterilerinin ihtiyaçlarını, sunulan hizmetin ve ürünlerin onlara sağladığı deneyimleri tatmin edici bir atmosfer etrafında şekillenen bir ilişki türüne dayanmaktadır.

En popüler gereçler artık akıllı telefonlardan, i-pad’lerden, laptoplardan ve ona benzer teknoloji aletlerinden oluşmaktadır. Bu bulgu bize bir çeşit tüketim trendinin var olduğunu gösterir ve elbette satın alma fırsatları üzerine pek çok şeyi pazarlamacıların kulağına fısıldamaktadır.

İhtiyaçları Belirleme

Pazarlamacılar olarak kimin hangi ihtiyaçlar doğrultusunda ne türde ürün ya da hizmet almayı arzulaması ise bizi en çok endişelendiren meselelerden biridir. Kimin hangi ihtiyaçlar doğrultusunda bu ürünleri aldığını göz önünde bulunduruyoruz. Jeffrey S. Young, bir fikrin sahip olduğu gücün yanında piyasada devrim yaratmak üzere bir ürünü temin etme misyonundan bizlere bahsetmektedir. Young bunun üzerine Steve Jobs Apple : Dev Bir Markanın İnanılmaz Hikayesi adlı bir çalışmasını piyasaya sürdü. Kitabında Young konuyu şu şekilde ele alıyor:

“Apple’ı diğer markalardan ayıran özellik, tüm işlerini bir sanatçı gibi ele alma reflekslerinden ileri gelmektedir – donuk kişiliklerle dolu yaşadıkları rasyonel ve ikili dünyalarda Apple’ın mühendisleri sahip oldukları tutkuları ile öne çıkmaktadır. Bu mühendisler yaptıkları işin öneminin her daim farkında olmalarının yanında eğlenmeyi de bilen kişilerden oluşmakta. Apple’da çalışmak, hiç bir zaman sadece bir iş değil; ayrıca bir misyon, insanlara daha iyi bilişim hizmeti sağlamada bir mücadele ortamıdır. Olayın kökeni Steve Jobs’un tutumunda ileri geliyor. Kendisi, 60’ların sloganı olan “Tüm Güç Topluma” misyonunu 80’lerin Macintosh’u ile yeniden yazmayı başardı.”

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Ürün kullanımı üzerine açıklamalar oldukça kullanışlı olabiliyor; sonuç olarak bu tür bilgiler ürünün daha fazla kullanımı üzerine etki yaratmaktadır. Bu tür trendleri yakalayarak ürün ve/veya hizmetlerinizi geliştirebilirken tüm satışlarınıza artı değer katarak gelirinizi artırabilirsiniz. Buradaki ana fikir, müşterileri güçlendirmek ve ihtiyaçlarına cevap veren hizmetler sağlamaktır.

Çağımızın en popüler teknolojileri
Çağımızın en popüler teknolojileri

Pazarlamanın temel dayanağı doğrudan onlara ürün satış işlemi yapmaktan ziyade, müşteri üzerinden geliştirdiğiniz yeni ürün fikirleri elde etmektir. Tüketici alışkanlıklarından elde edilen bilgi ya da veriler demek, satış konuşması safhasına dahil olmaya gerek duymadan etkili bir şekilde ürün ve hizmetleriniz için pazarlama stratejisi oluşturmak demektir.

Müşteri eninde sonunda sizin ayağınıza gelecektir. Tek yapmanız gereken, marka bilinirliği sağlayarak, aday müşterilerini gerçek müşterileriniz haline getirerek satış yaratmaktır. İşte tam da bu yüzden Pazar Araştırması müşterinizi iyi tanımak adına ya da daha net bir vizyon edinmek adına önem teşkil eder.

Hedef Kitleler

Cloudnames’te biz, yeni bir müşteri ya da hedef kitlesine ulaşma işlemine başlamadan önce pek çok farklı alanları göz önünde bulunduruyoruz. Mekan, eğilim, sosyal topluluklar, ilgi alanları ve etkileşim bulguları demografinizi şekillendirme adına kolaylık sağlayan göstergelerdir. Aynı şekilde oluşturduğunuz hedefler de bu aktivitelerin belirli alanları tarafından tayin edilmelidir.

Stratejik olarak kategorilenmiş hedef kitlelere ulaşırken yürüttüğümüz bu pazarlama süreci etkili ve karlı bir yapıya dönüşmektedir. Etkileşimin esas karakter olduğundan haberdarız ve dijital ortamda görünürlük elde edebilmenin en etkili yolunun müşterilerinizle aranızda bir bağ kurmaktan ve marka bilinirliğinizi artırmaktan geçtiğini düşünüyoruz.

Müşterinizi satın alma motivasyonunu verecek en büyük şey, onları mutlu eden ürünler sağlamanızdır.
Müşterinizi satın alma motivasyonunu sağlayacak en büyük şey, onları mutlu eden ürünler sunmanızdır.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya, oluşturduğunuz hedefleri karşılamada size hizmet etmektedir, tavsiyemiz geniş kapsamlı ihtiyaçlarınızı baştan sona karşılayacak bir plan oluşturmanız. Pazarlama, hikaye anlatmak üzere kullanıldığında oldukça etkili geri dönüşler almanızı sağlar; böylelikle günün sonunda tüketiciniz ile aranızda güçlü bir bağ oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan ilham verebilmektir; böylelikle amaçlarınızı gerçekleştirebilir, hedef kitlenizi tanımlayabilir, pazar araştırması yaparak dijital platformda bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin davranışlarını ve reflekslerini ölçebilmek, sahibi olduğunuz işinizin zayıf ve güçlü noktalarını belirlemenizde önem taşır. Bununla birlikte, rakiplerinizin önüne geçmenizde size yardımcı olacak yeni pazarlama ve işletme stratejileri oluşturduğunuzu görmek de sizi mutlu edecektir.

Dijital pazarlama, reklamcılıkta yaygın olarak tercih edilen bir seçenektir. Bu yüzden, söz konusu daha fazla sayıda müşterilere ulaşmak olduğunda bu tür platformlar oldukça sıkı bir rekabet ortamı haline dönüşebiliyor. Fakat güçlü bir sosyal medya pazarlama planı ile internet üzerinde doğru bir marka bilinirliği müşteri ilgisini çekmek adına hayati önem taşımaktadır.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Müşterilerle Sosyal Etkileşim

Hedeflenilen kitleye ulaşabilmek için, kullanılacak sosyal ağ kanallarını iyi belirlemek gereklidir. Cloudnames olarak güvenle söyleyebiliriz ki, Pazarlama alanında kullanmanız gereken platformlardan biri Facebook’tur. Belirli sosyal medya kanallarına odaklanmak gibi, çoğu iş sahiplerinin yaptığı hataya düşmeyin. Mümkün olan tüm sosyal medya sayfalarını araştırmalısınız.

Cloudnames olarak, en iyi sosyal medya kanallarının araştırmalarını sizin için derledik. Bunun yanında, doğru demografiye ulaşmanıza yardımcı olduğu gibi, müşteri sadakatinin de sağlandığı toplulukları hedeflemeye yönelik yöntemler oluşturduk. İlerleyen bölümlerde bununla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Dinlemekle başlayın. Müşterilerinizin öğrenmek istediklerine kulak verin. Diyaloğa açık içerikler oluşturun; böylelikle müşterilerinizin sizi tercih etmelerini sağlamış olacaksınız. Bu süreç içerisinde insani taraflarınızı da göstermekten kaçınmayın.

Müşterilerinizi dinleyebilmeniz, onların ihtiyaçlarına karşılık verebildiğiniz anlamına gelmektedir. Karşılaştıkları problemleri açıklarken kullandıkları dil ve terimlere dikkat edin. Ne kadar diyalog ortamı sağlarsanız, o kadar kuvvetli bir ilişki kurmada başarı şansınızı arttırırsınız.

Topluluk Oluşturma

Evet, hayır diyaloğundan ne kadar uzak olursanız ve ne kadar fazla iletişime geçerseniz, internet üzerinde topluluk oluşturmada şansınızı o kadar arttırırsınız. Her zaman proaktif bir yaklaşımla süreci devam ettirin.

Cloudnames olarak biz Sosyal Medya platformlarımızı, gerçek dünyadan ayırmayarak bir çeşit vakit geçirme alanı olarak ele alıyoruz. Fotoğraflar paylaşıyor, yeni trendler üzerine ilginç tartışmalar yürütüyor, etkinlikler hakkında konuşuyoruz, bunun yanında düzenli aralıklarla fotoğraf, video ya da ona benzer formlarda hazırladığımız içerikleri paylaştığımız bir “eğlence köşesi” bile bulunuyor.

Unutmayın; satış sürecinde müşteri ve tüketiciler en önemli faktörü oluşturduğu için, işletme sahibi olarak (ya da satş elemanı olarak), iş ile müşteri arasındaki bağın gerçek ve dijital ortamda kurulması ve güçlü olması size bağlıdır.

Başlangıçta, sosyal medya eforlarınız ve hedeflenen grup ile aranızdaki etkileşim sizin deneme süreciniz olacaktır. Amacınız, internet ortamında bir kimliğe sahip olmak ve sadık müşterilerinizin devamlılığını sağlamaktır.

Rakiplerinizin benzer platformları kullanması kaçınılmazdır; bu yüzden, ne kadar çok kanalda bulunursanız, o kadar çok görünür olma şansınız artacaktır.Unutmayın; amacınız tanınmaktır.

İşletme ile tüketici arasındaki ilişki

İşletme ile tüketici arasındaki ilişkinin yanında, tüketici alışkanlıklarının da zamanla dijital ortama kaydığını keşfettik. Sosyal Medya sadece bir iletişim merkezi değil, bunun yanında satış, pazarlama, ürün gelişim, halkla ilişkiler ve toplu iletişim gibi iş fonksiyonlarının yürütülmesine de olanak sağlayan bir platformdur.

Sosyal Medya platformunda müşteri hizmetlerinin varlığının hayati öneme sahip olduğuna dair net belirtiler bulunuyor.

Müşteri hizmetlerinin etrafında topluluk oluşturmak demek, potansiyel ve var olan müşterilerin, hizmet ve ürünlerinizle iyi iletişim kurmasını sağlamak demektir. Bu, aynı zamanda hali hazırda satın aldıkları ya da satın almaya niyetli oldukları hizmet ve ürünler arasında bir bağ oluşmasını sağlamaya da ön ayak olabilir.

Birebir iletişim, bazen işinizle direkt olarak bir irtibat kurmadan önce de gerçekleşebilir; bu da ürettiğiniz ve paylaştığınız içeriğin nitelikli ve güvenilir olduğunu gösteriyor.

Sosyal Medya platformlarında müşteriler tarafından yürütülen bu iletişim yöntemi, tartışmalara katılımanıza ve bu sosyal etkileşimi iş hayatınızda avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Google, içerik arama ve geliştirme yöntemlerini alt üst etmesiyle hayal edebileceğimizden daha fazla iş sahasına dahil olabildiler.

Müşteriler ile etkileşime geçebilmek önemli olmasının yanında içeriğinizi sürekli olarak paylaşmak, sizin yapıcı şekilde karşılık verebildiğinizin de göstergesidir. Herhangi bir sosyal medya kanalında bir blog ya da video paylaşımının hızlıca popülerite elde etmesi, yoğun bir trafik akışı elde etmenizi de sağlayacaktır. Google Sosyal Arama, bu bilgiyi paylaşma şeklimizi optimize ediyor, böylelikle çevrimiçi pazarlamaya da katkıda bulunmuş oluyor.

Sosyal medya kanallarında kontrolü elinizde tutmak ve konu ile ilgili kaynakları düzenli olarak paylaşmak için Google Sosyal Arama gibi harika araçları kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, Sosyal Medya müşterilerinizi, aktivitelerinden ve karşılıklı etkileşimlerinden veri ve bilgi elde edebilir ve onları kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Daha sonra bu bilgileri, işinizi ilerletmek ve geliştirmek için kullanabilir; bunun sonucunda gelirinizi arttırma imkanı yaratabilirsiniz.

İş Fırsatları

  • Daha iyi müşteri hizmeti sağlayabilmek.
  • Markanızı koruma ve iyileştirme, daha fazla satış, daha fazla müşteri bağlılığı oluşturabilme.
  • Ürün ve servisleri geliştirebilmek adına müşteri geribildirimlerinden yararlanmak.

Geribildirimlere karşı duyarlı ve özenli olarak hizmetinizi geliştirebilmek,bu ciddi rekabet ortamında yeni müşterilerin dikkatini çekmekte size yardımcı olacaktır. Sosyal Medya, işletme genelini kapsayan bir akım haline geldi. Cloudnames’te biz güvenle söyleyebiliriz ki sizin satış, pazarlama, müşteri hizmetleriniz ve ürün gelişiminize SMP’nin büyük etkisi bulunmaktadır, ki bu da hedeflerinize ulaşmanızda esas anahtarlardan biridir. İşletme kimliğinizi geliştirin, içerik hazırlayın ve müşterileriniz ile farklı kanallar üzerinden etkileşime geçin.

Etkileşime Geçmenin 5 Yolu

Müşterilerinizin vakit geçirdiği yerleri öğrenerek etkileşime geçin. Bu bilgiyi, Web analitik araçlarından öğrenebilirsiniz. Kullanıcının ne üzerine konuştuğuna, ne tür yorumlarda bulunduğa ve ne tür sorular sorduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Sosyal medya platformlarınızı iyi yönetmeli ve sürekli etkileşime hazırlıklı olmalısınız.

  1. Arkadaş olun. Kısaca, sosyal medya platformunuza arkadaşlarınızı ya da müşterilerinizi ekleyin, sosyal medya profilinizin tanıtımını yapın ya da siteniz üzerine link ekleyin. Harici kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmek adına promosyonlar ya da yarışmalar düzenleyin.
  1. İçerik paylaşın; görsel, metin ve blog yazıları paylaşın. Her zaman başkaları tarafından yaratılan içeriği yeniden paylaşmak etkileşim yaratır.
  1. Aktif olun; özellikle müşterilerle etkileşimizde, yaptığınız yayınlar aracılığı ile sohbet edin, iletişim kurun ve iyi bir izlenim bırakın.
  1. Süreklilik hayati öneme sahiptir. Düzenli zaman aralıklarıyla etkileşime geçmek önemlidir. Cloudnames olarak biz her gün profillerimizi güncelliyor ve paylaşımda bulunuyoruz. Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanızda size yardımcı olabiliriz.
  1. Kendi reklamınızı yapmaktan kaçının. Sürekli olarak kendi reklamınızı yapmanız insanların sizi sıkıcı bulmasına yol açabilir. Müşterilerinizin ilgisini üzerinizde tutabilmek için yeni fikirler ve ilginç bilgilerle onları karşılayın. Hizmet ve ürünlerinizle ilgili güncel kalmanız önemlidir, ancak övünmek her zaman iyi bir fikir olmayabilir.

Topluluğunuz için bir içerik paylaştığınızda, kullanıcıların aktivite ve etkileşimleri ile ilgili verileri topladığınızdan emin olun. Hangi doğrultuda paylaşım yapmanız konusunda geri bildirim ve yorumları göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Stratejinizi yeniden değerlendirmeyi unutmayın ve websitenize ya da sayfanıza daha fazla trafik çekebilmek için sosyal medya kanallarınızı geliştirmeye devam edin. Müşterinizi önemsemek, onun gibi düşünmek demektir, onların reflekslerini ölçebilmek satış öncesi, sırası ve sonrasında mükemmel bir hizmet sunmanızı sağlayacaktır.

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medyanızı ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Marka oluşturmak konusunda sizin fikirleriniz ve önerileriniz neler? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!