Facebook Canvas

İşletmeler için Facebook Canvas ile Tanışın

Facebook’un, sadece şirketler gibi tüzel kişilerin kullanımına açık olan ‘Anlık Makaleler’ yayın aracı uygulamasına herkesi dahil etmesiyle ilgili, kısa süre önce sizinle bir makale paylaşmıştık. Şimdi ise, Anlık Makaleler ile benzer bir konseptte daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak adına tasarlanmış Facebook Canvas , bizi daha da heyecanlandırıyor. Gelin kendi Canvas’ınızı nasıl oluşturacağınızı bizimle öğrenin!

Facebook, tüm dünyadaki işletmeler için en az maliyetli sosyal medya pazarlama platformu haline geldi. Hiç bir ücret ödemeden alınan bir üyelik hesabı özellikle startuplar için iyi bir avantaj imkanı sunuyor. Eğer hala dijital dünyada yerinizi almadıysanız, Sosyal Medya Pazarlama yolculuğunuza buradan başlamanız sizin için doğru bir tercih olacaktır.

İşletmeniz için bir Facebook sayfası edinmediyseniz ise, bu linki tıklayarak kolaylıkla Facebook hesabına sahip olabilirsiniz: https://www.facebook.com/pages/create.php. Eğer kurulum aşamasında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, YouTube’a danışarak pek çok öğretici video içeriklerine erişebilirsiniz! Facebook ile ilgili size tavsiye edebileceğimiz bir video için ise bu linki tıklayın.

canva1

Facebook, işletme hesabınızın üretkenliğini artırmanızda size yardımcı olacak Anlık Makaleler ve Canvas gibi ürünleri kısa süre önce biz kullanıcılarına tanıttı. Bu özelliklerden yararlanarak hem kullanıcı deneyimini bir ileriki safhaya çıkarabilir, hem de içerik dağıtımının yeni ve etkili yollarından istifade edebilirsiniz. Facebook’un aslında yaptığı şey “büyük fikirler için alan” yaratmak.

 

İşletmeler için Facebook

Tüketicilerin, pazarlamacılar ve satış personelleri üzerinde büyük bir güce sahip olduğu bir sır değil. Hem sosyal medya üzerindeki tüketici kültürüne, hem de ürün üretiminde müşterilerin yarattığı etkiyi küçümsememek gerekir.

Unutmayın, ürün ve hizmetlerin kimler tarafından ihtiyaç duyulduğu ve yine kimler tarafından talep edildiği, ilgilendiği ve kimlerin bu ürünleri ne için kullanmak üzere satın aldığı bilgisi pazarlamacıları en çok düşündüren konulardır. Satış süreci içerisinde müşterinin ne kadar memnun kaldığı ise bir sonraki en değerli veri olarak pazarlamacıların karşısına çıkar.

Facebook akıllıca davranarak, tüketicilerinin kendi platformlarında özgürce hareket etmesine ve kullanıcı deneyimlerini ilgi alanlarına göre yönlendirmesine izin veriyor. İşte tam da bu yüzden Sosyal Medya, reklam aracılığı ile ürün ve hizmetlerini satmaya çalışan işletmeler için anahtar niteliğinde rol oynamaktadır.

 

Facebook reklamı vermek için görseli hemen tıklayın.

Facebook gibi bir platformda yer alarak potansiyel müşterileriniz üzerindeki kontrolü elinize alabilirsiniz. Ayrıca, sizi daha iyi keşfetmelerini sağlayan heyecan verici bir platform da onlara sağlamış oluyorsunuz, fakat onların ilgi alanlarına girdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Faydalanabileceğiniz yeni araçlarla, onların ilgilerini rahatlıkla kendinize çekebilirsiniz, tam olarak bunu nasıl yapabileceğinizi size göstereceğiz!

[include-page id=’18540′]

Metin, görsel, video, karuseller, ürün yayınları gibi daha pek çok içerikleri yeni Canvas özelliğine kombine ederek benzersiz bir deneyim örneği ortaya çıkarabilirsiniz. Bu araç, hikayeler anlatmaya ve ürünleri sergilemeye yardımcı olacak dışavurumsal ve sarmal bir deneyim sağlamakta. Buradaki amaç, fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek.

 

Yeni Canvas reklamları ile hikayelerinizi daha ilgi çekici olarak anlatabilirsiniz.
Yeni Canvas reklamları ile hikayelerinizi daha ilgi çekici olarak anlatabilirsiniz.

 

Mobil Araçlar için Tasarlandı

Canvas reklamlarını oluşturmak oldukça basit. Facebook bu ürünü, görsel olarak harekete geçirici canvaslar yaratmanızda size yardımcı olacak kolay kullanım özelliği ile kullanıcılarının hizmetine sundu. Ayrıca Canvas’ın mobil araçlar üzerinden erişim için tasarlandığını da size belirtmeliyiz ki bu yüzden, diğer standart mobil web sayfalarından on kat daha hızlı yüklenebiliyor.

Eğer bir web sitesine sahipseniz, sitenizin kesinlikle mobil uyumlu olması gerektiğini size hatırlatmamız gerekir. Sonuç olarak internet trafiğinin %60’ının mobil araçlardan gelmesinin yanında, satış aşamasına gelmeden önce ürün ve hizmet araştırması yapan tüketicilerin %96’sının da mobil araçlardan erişim sağladığı bir gerçek. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu olması önceliğiniz olmalı ve gerçek bir mobil kuruluş haline gelmeyi hedeflemelisiniz.

Canvas ürünü mobil uyumlu olmak ile ilgilidir ki bu da ekran boyutu, metin çözünürlüğü, video ve görselin yanında kullanıcı deneyimini etkileyen diğer teknik özelliklere dikkat etmeyi gerektirir.

Teknoloji kendini yenilerken ve geliştirmeye devam ederken, Facebook ise bu oyunda her daim topu elinde tutmaya devam ediyor. Fakat ürün ve hizmetlerinizi erişim kolaylıklarına dahil edebilmek adına dijital devrimin getirdiği avantajları ile güncel ve geleceğe dönük olmanız önem taşır.

BMW, Carnival, Wendy’s ve Universal Pictures gibi lider markalar daha şimdiden Canvas’ı denediler ve harika sonuçlar elde ettiler bile. Şimdi ise deneme sırası sizde.

Bu makalede, kendinize ait bir Canvası en basit formuyla adım adım oluşturmanızda size bir rehber niteliği taşıyacak ekran görüntüsü yakalaması üzerine görsel bir örnekleme hazırladık.

 

 

Hikayenizi anlatacak bileşenler

Hikayenizi yaygınlaştırabilmeniz için Canvas’ın pek çok farklı bileşkenler sağladığını göreceksiniz. Bu bileşkenler farklı dokulara kombine edebiliyorsunuz; hem oluşturulması, hem de yönetilmesi gayet basit. Hazırlıklı olmanız gerekenlerin bir listesi aşağıdaki gibidir:

 • Logo tasarımı ile Header: İşletme kimliğinizi öne çıkaracak bir işletme Adı ve Resim ya da logo
 • Full ekram görseli: Ana özellik olarak hangi görseli seçeceksiniz?
 • Metin bloğu: Canvas’tan ne hedeflediğinizi anlatmak adına görselinize ne yazacaksınız?
 • Site dışı linkler için buton: Canvasınızı gördüklerinde sayfa ziyaretçilerinizin nereye yönelmesini istersiniz? Web sitenize mi? Blog Sayfanıza mı?
 • Görsel carousel: Bu görsel, site ziyaretçinizi web sitenizin herhangi bir kısmına yönlendirecektir.
 • Video: Video içeriğinin hiç bir metnin sağlayamayacağı bir etkileşime olanak tanıdığına hiç bir şüphe yok.
 • Ürün seti: Bir ürün katoloğu şeklinde görev görür. Hedef kitlenize doğrudan satış yapmak amacıyla görsellerinizi ve fiyatlarınızı ekleyebilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

İlk Adım

 • Canvas Reklamınızı bu linke tıklayarak oluşturmaya başlayabilirsiniz: https://canvas.facebook.com/
 • Alternatif olarak sayfanızdaki “Yayınlama Araçları”na tıklayarak Canvas’a erişim sağlayabilirsiniz.

 

Kanvas sekmesi içinden oluştur butonuna basın.
Kanvas sekmesi içinden oluştur butonuna basın.

 

Buradan Canvas’ınızı oluşturabilir ya da daha önce oluşturduğunuz bir Canvas’ı görebilirsiniz, her bir tasarım promosyonunda bir Canvas kullanmalısınız.

 

İkinci Adım

 • Canvas’ınıza bir ad vererek daha kolay ayırt edilebilirsiniz.
 • Daha sonra ise tema seçme opsiyonunuz bulunuyor. Facebook size üç farklı seçenek sunuyor; Beyaz, Siyah ya da Özel. Size tavsiyemiz tüm sunumunuzla birlikte temanızı koordine etmeniz.
 • ‘Header’ınız için etkili bir başlık seçin.
 • Headerınızın olduğu aynı kutucukta, logo ya da görsel seçme opsiyonunuz bulunuyor. İşletmenizi simgeleyen bir seçim yaptığınızdan emin olun.

kanvastr2

 

Üçüncü Adım

 • Fotoğraf seçme vakti geldi. Unutmayın seçtiğiniz bu fotoğrafın, oluşturduğunuz Canvas’ı yansıtması gerekiyor. Bu yüzden mesajınızla birlikte bir satıriçi görseli seçin.
 • Not: Bu linki tıklayarak görselinizin ne kadar küçük ya da büyük olacağı ile ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz.
 • Burada üç görsel seçenek karşınıza çıkacak; Varsayılan, Genişletmek için Dokun, ya da Kaydırmak için Sağa/Sola Yatır. Kullandığınız görsele göre bir opsiyon seçin. Her üç alternatifi de denemenizi tavsiye ederiz.
 • Bu fotoğrafı doğrudan web sitenizin ya da blog sayfanızın URL’sine birleştirebilirsiniz. Bunu yaparken sayfa ziyaretçinizi nereye yönlendirmek istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

 

 

canva23211

 

Dördüncü Adım

 • Şimdi ise sıra yazmaya geldi. ‘Button’ kısmında, okuyucuları ana metne yönlendirecek düğmeyi adlandırabilirsiniz. İyi bir opsiyon olarak canvasın en altında satır içi ya da sabit bir şekilde (en üstteki sabit header ile benzer şekilde) düğmeyi sergileyebilirsiniz.
 • Metin kutucuğuna istediğiniz mesajı yerleştirebilirsiniz. Kullanıcıların ne öğrenmelerini ya da görmelerini istersiniz? Bu canvasın oluşturulma amacını bir düşünün.

 

Beşinci Adım

 • Burada ek bir metin kutucuğu, daha fazla görsel ve karuseller ekleme seçeneğiniz bulunuyor. Okuduğunuz bu makaleyi daha değerli kılmak için, bir örnek olarak ürün ve hizmetlerimizi sunduğumuz bir karusel ekleyeceğim.

 

kanvas4

 

Bu linki tıklayarak görselinizin ne kadar küçük ya da büyük olacağı ile ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz. Sayfanın en üst sağ köşesinde bitirme seçenekleri bulunuyor; Taslağı Kaydet, Cihazda Önizlemesini Gör ve Bitir.

Canvas oluşturmanızın neredeyse sonuna geldiniz. Tüm bölümlerin incelemesini yaptıktan sonra ‘Bitir’e tıklamadan önce önizleme yapmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü bir defa kaydedildiğinde düzeltme yapma seçeneğiniz bulunmuyor. Bundan sonraki aşamada kampanyanızı başlatabilirsiniz; sadece “Mobil Haber Kaynağı” opsiyonunu seçerek Reklam Seti oluşturduğunuzdan emin olun.

 

kanvasjs

 

Bitmiş Canvasınız

İşletme sayfanızın yaratıcısıysanız, Facebook ürünlerinden istifade edebilmek için ekibinizin diğer üyelerini (sizinle birlikte) sayfaya yönetici olarak tayin edebileceğinizi unutmayın.

Bu şekilde aynı departmanda olan ekibinizden daha fazla katkı sağlayabilirsiniz. Eğer başlangıç safhasında sadece siz bulunuyorsanız – her bir özellik üzerine daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırmalı ve bu araç ile daha fazla ne şekilde yararlanabileceğinizi öğrenmelisiniz.

 

kanvas66

 

Promosyonlar, içerik yayma ve çok çeşitli reklamlar ortaya çıkarma gibi başarmak istediğiniz pek çok unsur üzerine Facebook, kullanıcılarına çeşitli rehberler sunmaktadır. Daha detaylı yardım ve bilgi için bu linke göz atabilirsiniz: https://www.facebook.com/business/ads-guide?tab0=Mobile%20News%20Feed

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. İşletme tanıtımını yapmak üzere Facebook mu kullanıyorsunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

2 Responses

 1. Lafi oyle uzatiyorsunuz ki kac sefer farkli makaleler icin sayfaniza geldim, hic birini sonuna kadar okuyamadim. Lutfen kisa ve net! Lutfen..

  1. Merhaba Ayşegül Hanım. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Uyarılarınızı dikkate alacağız. Çok teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!