Hackerlardan Nasıl Korunmalı

Hackerlardan Nasıl Korunmalı

İnternet hesaplarınızın yeterince güvenli olduğunu mu düşünüyorsunuz? AOL ve Hotmail gibi çok iyi bilinen medya ve internet şirketleri bile dijital ortamda yaşanan ihlaller nedeniyle güvenlik önlemlerini yakın zamanda artırma kararı aldı. Bilgisayar korsanlığı dünya çapında bir problem olarak varlığını korumaya devam ediyor. Herhangi bir açıktan yararlanılarak internet hesaplarınızın izinsiz erişime açık hale gelmesi, sizin zorlu mücadelelerle kazandığınız itibarınızı yerle bir etmesine sebep olabilir. Hackerlardan Nasıl Korunmalı sizin için yazdık.

Neyse ki, internet hesaplarınızı daha güvenli hale getirilmesinde size yardımcı olacak pek çok araç bulunuyor. Buna rağmen yazılım uzmanlığı, banka hizmetleri ve sosyal medya sitelerini de içeren internet tabanlı pek çok şirket için bilgisayar korsanlığı baş ağrısı vermeye devam ediyor.

Amerikan online medya şirketi olan AOL, uzun zamandır hackerlara karşı bir dayanıklılık örneği gösteremedi. Hatta o kadar ki, kendi resmi web sitelerinde güvenlik ihlallerine karşı müşterilerine uyarılarda bile bulunmaya başladılar.

Kendileri tarafından gönderilmemiş olan e-maillerin gönderilmesi, alakaları olmayan kişilerden e-mailler almalar, kendileri tarafından yazılmamış draft mailleri ile karşılaşmalar ya da hiç tanımadıkları insanların e-mail adreslerinin iletişim listelerinde yer alması gibi kullanıcılarından pek çok tuhaf durumlara dair şikayetler aldılar. AOL ise bu tür tuhaf durumlarla karşılaşan müşterilerine şu tavsiyeler ile geri dönüş yapıyor:

“Yukarıda belirtilen bulgulardan herhangi birine sahip müşterilerimizden biriyseniz, büyük bir olasılık ile e-mail hesabınızın hacklendiğini belirtmek isteriz. Herhangi bir zaman içerisinde bu tür aktivitelere maruz kaldığınız takdirde, lütfen account.aol.com adresinden şifrenizi değiştirin.”

Fakat şifre değişikliğine gitmek, hackerları durdurabilecek mi? (Bu konuya daha sonra değineceğiz)

Hotmail, Gmail ya da Facebook gibi platformlardaki hesaplarımızı kullanırken çoğu zaman çok da dikkatli olduğumuz söylenemez. Her altı ayda bir sizden şifrenizi değiştirmenizi zorunlu kılan web siteleriyle hiç karşılaştınız mı? Düzenli aralıklarla şifre değiştirme yöntemi bir çeşit güvenlik önlemidir, ama bu önlem dışında tüm online hesabınızı koruyabileceğiniz harika başka araçlar da bulunuyor. Bu araçlar hesaplarınızın kurcalanmasını önlemek için etkili yollardır.

Marka isminizin ve onun güvenilirliği, web sitenizin ya da sosyal medya hesaplarınızın zarar görmesiyle tehlike altına girmemesi gerekiyor. Sizin reklamını yapabileceğiniz en önemli şey güvenilirliğinizdir.

Websiteleri genellikle kötü amaçlı yazılımlar tarafından zarar görmektedir ve bu zarar, müşterilerinizin kişisel bilgilerinin, daha da kötüsü kredi kartı bilgileri ile diğer banka ve ticari işlem bilgilerinin çalınması yani bir çeşit güvenlik riski teşkil eden bu dataların kırılması söz konusudur.

 

Kredi Kartları hackerların en sevdiği araçlardır. Online bankacılık işlemlerinizin güvende olduğundan emin olmalısınız.
Kredi Kartları hackerların en sevdiği araçlardır. Online bankacılık işlemlerinizin güvende olduğundan emin olmalısınız.

Eğer web siteniz ya da sosyal medya hesabınız herhangi bir izinsiz erişim yüzünden çökerse, bir adet web sitesinden ve bu siteyi ziyaret eden ziyaretçilerden, daha da önemlisi ileride yapabileceğiniz potansiyel bir satıştan mahrum kalmış olacaksınız. Eğer online işiniz müşteri güvenliğini sağlayamaz ise, yakın bir zaman içerisinde gözden düşmeniz de söz konusu olabilir. Bu ikisinin bir sonucu olarak, gelir kaybına uğramanıza ve elbette arama motoru sıralamanıza da zarar vermiş olacaktır.

[include-page id=’18525′]

 

Şifrelerinizi Güvenli Hale Getirin

Ne yazık ki hackerları hiç bir şey durduramıyor. Ancak, onların hukuki olmayan eylemlerini doğru yöntemlerle önleyebilirsiniz. Eğer hesaplarınız hacklenirse büyük bir risk altında olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız. İş dünyasında büyük emek verdiğiniz itibarınızın olumsuz bir şekilde etkilenmesi, hacklenmenin bir diğer sonucudur. Bu yüzden güvenli bir hesap oluşturmayı ve şifrelerinizi sık sık değiştirmeyi unutmayın!

Lamantine Programı tarafından oluşturulan Sticky Password Premium, şifrelerinizi kontrol altına almanın ve güvenli hale getirmenin en iyi yollarından bir tanesi. Bu program, otomatik olarak her web sitesine girişi sağlayabiliyor ve doldurulması gereken formları otomatik olarak doldurabiliyor, ve şifrenizin hiç bir zaman kırılmamasını garanti altına alıyor.

dada

Hatırlamakta durmadan zorlandığımız şifreleri defalarca yeniden oluşturmak yerine, Sticky gibi araçlar ile sadece tek bir şifre hatırlamanız yeterli olacaktır, çünkü diğer her şey otomatik olarak SP tarafından doldurulacaktır. AES-256 gibi dünyanın en iyi şifreleme standardı ile PC, Mac, tablet ve akıllı telefonlar gibi tüm iletişim araçları ile çalışmanızı güvenle sürdürebilirsiniz.

Kendi şifrelerinizi güvenli hale getirme sürecini daha kolaylaştırabilmek için yöntemler de bulunuyor. Bazıları gelişigüzel şifre üreticileri , diğerleri ise şifre depolama için güvenli alanlar ya da her ikisini de bir arada sunuyor. Online hesaplarınızda, güçlü ve güvenli şifreler oluşturabilmek için bu tür uygulama ve yazılımları kesinlikle göz önünde bulunmanız gerekiyor.

 

Mobil Güvenlik

Yabancı biri evinize izinsiz girdiğinde ne yaparsınız? Elbette ki evinizi daha güvenli hale getirebilmek için alarm sistemlerine yatırım yaparsınız. Peki konu sosyal medya ve online hesaplarınıza geldiğinde, izinsiz erişimi nasıl önlersiniz? 24 saat güvenlik sistemi ile Yabancı Erişimleri Tespit Sistemi adlı program gibi bir çok buna benzer uygulamayı bilgisayaranıza ya da daha sonra ele alacağımız LastPass gibi elle kullanılır aletlerinize indirebilirsiniz.

Evinizi hırsızlardan nasıl korursunuz? Örneğin Alarm sistemleri işinizi görebilir. İşte aynı önlemleri online hesaplarınız için de almalısınız.
Evinizi hırsızlardan nasıl korursunuz? Örneğin Alarm sistemleri işinizi görebilir. İşte aynı önlemleri online hesaplarınız için de almalısınız.

DashLane ürünleri ve servisleri elimizdeki en etkili ve en pahalı gereçlerden bir tanesi. Harika olan şey ise, doğrudan online web sitelerinden Şifre Programı Yönetimi’ni ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz! Bu yöntem size tüm hesaplarınızı/şifrelerinizi bir çatı altında saklayabilmenizi ve istediğiniz zaman bu hesaplara güvenli bir şekilde erişebilmenizi sağlıyor.

Dashline
Dashline

Güvenlik ve emniyet sistemi kurmanın avantajları saymakla bitmez. Bu konuda DashLine online, hesaplarınızda şüpheli bir izinsiz hareketi ortaya çıkarmakta iyi bir iş çıkarıyor. Herhangi bir tehdidi DashLine sayesinde kolay bir şekilde kendiniz tarayabilirsiniz, ya da tarama yapmanıza gerek kalmadan herhangi bir online hesabınızda izinsiz bir erişim söz konusu olduğunda uyarı iletileri ile bilgilendirilebiliyorsunuz. Bu araçlar hesaplarınızın kontrolünü en hızlı bir şekilde sağlamanız için dizayn edildiler. Günümüzde milyonlarca insan DashLine gibi araçları kullanıyorlar, çünkü bunların kullanılması kolay ve online güvenliğiniz için büyük bir rol oynuyorlar.

[include-page id=’18540′]

 

Korunmalı Erişim

Eğer işiniz gereği birden fazla insan sosyal medya ve online hesaplarınıza erişim sağlayabiliyorsa, bu hesapların kurcalanma riski de artıyor demektir. Kişisel bilgilerinizin açığa çıkması ya da hacklenmesi olasılığını en aza indirgemek hayati bir değer taşıyor. Bazı Sosyal Medya Yönetimi yöntemleri, önemli herhangi bir bilgiden ödün vermenize gerek duymadan hesaplarınıza birden fazla erişimi güvenli hale getirme hizmeti sunuyor.

LastPass korunmalı erişim adına en iyi araçlardan bir tanesidir. Endüstri uzmanları tarafından önerilen LP, size çok katlı bir kimlik doğrulama hizmeti sunuyor. Program, erişim halindeyken sizi LastPass hesabınıza girmenizi de isteyen ek bir adıma da yönlendiriyor, böylelikle hesabınız daha korunaklı hale gelmiş oluyor. Siz bu kimlik doğrulama yöntemlerinden size uygun istediğiniz seçeneği seçme imkanınız da bulunuyor.

Eğer işiniz ortak şifre kullanımından avantaj sağlıyorsa, LastPass sizin için ideal bir seçenek olacaktır. LastPass programı, işe alım ve işten ayrılma sürecinde olan çalışanları rahatlıkla hesap ön tedarik sistemi sağlamaktadır.

Lastpass'ın internet sitesine görseli tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Lastpass’ın internet sitesine görseli tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ne yazık ki bu etkili uygulama 16 Haziran 2015 tarihinde hacker saldırılarına maruz kaldı. Bunun üzerine kullanıcılarının hesap şifrelerini değiştirmesi gerektiğine dair açıklama yapan LastPass yetkilileri, saldırılar sonrası kullanıcılarına hesaplarını koruma amaçlı ne yapmaları gerektiğini detaylı bir şekilde anlatan bir rehber hazırladılar.

 

Güvenlik Ayarları

Online hesaplarınızdaki emniyet ve güvenlik ayarlarını hiç dikkatlice gözden geçirdiniz mi? Hesaplarınızın size ne tür güvenlik tedbirleri sunduğunu bilmenizde fayda var. E-mail’den banka hesaplarınıza kadar, tüm online hesaplarınızdaki Ayarlar kısımları size istediğiniz şekilde bu hesaplarınızdaki verileri güvenli hale getirmede yardımcı olmaktadır.

Sosyal medya hesaplarınız’da, örneğin Facebook’ta olduğu gibi, göndereceğiniz iletinin kimin tarafından görüleceğine, beğenileceğine ya da yorum yapılacağına siz karar veriyorsunuz.

İletilerinizi gönderdiğinizde bunları kimin görebileceğine karar vermeniz, web alanındaki varlığınızı istediğiniz şekilde kontrol altına almanızı sağlıyor. Bu yüzden Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn gibi tüm sosyal medya kanallarınızda hesap ayarlarınızı ve güvenlik ayarlarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

 

Antivirüs Programları

PC ve Mobil aletleriniz için antivirüs programlarının ne kadar önemli olduğunu vurgulasak az olur. Verilerinizin virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve ona benzer diğer tehditlerden korunması hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden Antivirüs programınızı düzenli olarak güncelleştirmeyi sakın ihmal etmeyin. Unutmayın, sizin online varlığınız hackerlar ve diğer kötü amaçlı erişimler için bir çeşit mıknatıs görevi görüyor.

Siber suçlular her tür iletişim aracına erişebilirler; eğer bir şey olağan dışı gözüküyorsa hiç vakit kaybetmeden onu bilgisayarınızdan sildiğinizden emin olun. Antivirüs Programları online hesaplarınız için hayati önem taşımaktadır. Online iş hesaplarınızın tehlike altına girmemesi adına doğru adımları attığınızdan yani doğru antivirüs programı kullandığınızdan da emin olmanız gerekiyor.

Avg'nin anasayfasına linkten ulaşabilirsiniz.
Avg’nin anasayfasına linkten ulaşabilirsiniz.

AVG ücretsiz anti-virüs programı internet kullanıcılarına deneme sürümü hizmeti sunuyor. Kendi iletişim araçlarınızı ya da işinizde kullandığınız araçları güvenli hale getirmek için AVG sizin için ideal çözüm. AVG, tüm aygıtların sekmelerini tek bir ekranda kolaylıkla toplayabiliyor, böylelikle sizin rahatlıkla alışveriş yapabilmenizi ya da banka işlemlerinizi halletmenizde kolaylık sağlamış oluyor.

Bilgisayarınıza ulaşmadan önce detaylı bir şekilde taranarak daha güvenli indirme işlemi yapabilmenizi sağlayan güvenlik seçeneklerini size sağlayan AVG, sahip olduğu ünü sonuna kadar hakettiğini söleyebiliriz.

AVG ücretsiz anti-virüs deneme sürümü ile tüm iletişim araçlarınızı güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanmanın nasıl bir şey olduğunu kullanıcının anlamasını sağlayarak hizmetinin teorikte ve pratikte de ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Hack ve virüs ataklarından korunmak adına Cloudnames’te biz, endüstrinin en yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğu kanıtlanmış Amazon’un EC2 servisini kullanıyoruz.

Bu servise ek olarak otomatik güncellemeler ile size zamandan kazanmanızı ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlıyoruz. Buna ek olarak, kontrol panelimizden sitenizin günlük yedekleme işlemlerini, bilişim ve güvenlik güncellemelerini sağlıyoruz. Web tasarım paketlerimiz ayrıca sitenizin hacklenmesini önlemenin, yorum kısımlarına gelebilecek spamleri yok etmenin yanı sıra antivirüs önleme hizmeti de sunmaktadır.

 

Güvenlik

Şüpheciler, Bulut hizmetlerine güvenmemeniz gerektiğini ve hackerlar yüzünden güvenlik endişeleri olduğunu söyleyeceklerdir. Önceliğin güvenlik olduğuna dair biz de hemfikiriz.

Fakat bulut hizmetleri, milyonlarca kullanıcının yüz ya da daha az çalışandan oluşan bir şirketten daha iyi güvenlik çözümlerine sahip olacağı net olarak görülebilir. Çünkü bulut bilişimin birincil avantajı sağladığı güvenlik çözümleridir.

 

Peki bundan nasıl faydalanabilirsiniz?

Cloudnames olarak tüm hizmetlerimizi Bulut olanaklarından yararlanarak müşterilerimize sunuyoruz. Birinci sınıf Bulut hizmetlerini sunmak adına Amazon, Google, Microsoft, Salesforce ve Zendesk gibi şirketlerle çalışıyoruz.

IP Phone, CRM ve Destek gibi işbirliği çözümleri bizlerin Bulut temelli dahili sistemleridir. Altyapının sahibi olmak ya da bunu yönetmek istemiyoruz ve size de aynı doğrultuda ilerlemenizi, böylelikle hem zamandan, hem de paradan tasarruf etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle rahat bir uyku da uyuyabilirsiniz!

Bulut çözümleri ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin, ya da iletişim bilgilerinizi bize bırakın size geri dönüş yapalım.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Online güvenliğinizi nasıl sağlıyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!