Facebooks-Instant-Articles-Blog

Facebook’tan Anlık Makale Hizmeti

Facebook kısa bir süre önce Anlık Makale hizmetini artık her ölçekteki yayıncıların kullanımına açacağını duyurdu. Kullanıcılarına hızlı bir okuma deneyimi sağlamak adına, Facebook daha önce yüzlerce farklı yayın şirketi ile çalışmıştı. Şimdi ise ezber bozan bir uygulama ile yeniden karşımızda!

Facebook, hızlı ve uyumlu özelliği olan ‘Anlık Makale’ hizmetini Nisan ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu özellik, yayıncılara aralıksız ve anında Facebook üzerinden içerik yayınlama olanağı tanımakta.

 

Facebook, tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek makale yayınlama özelliğini tanıttı.
Facebook, tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek makale yayınlama özelliğini tanıttı.

Anlık Makale hizmeti ilk piyasaya sürüldüğünde, sadece NBC News ve BuzzFeed’in de aralarında yer aldığı önde gelen dokuz yayıncı ile sınırlı bir hizmet sunmaktaydı. O zamandan beri aileye yüzlerce yayınevi daha davet edildi. Fakat kısa süre önce bu etkili özellik için Facebook’un daha büyük planları olduğu ortaya çıktı.

 

Facebook sunduğu bu hizmeti: “Hikayeleri hayata döndüren güçlü ve yeni yaratıcı araçlar. Anında yüksek çözünürlüklü fotoğraflara zoom yapabilirsiniz. Otomatik olarak yürütülen video’nun makaleyi nasıl kaydırma işlemini yaparak hayata geçirebileceğinizi bir izleyin. Etkileşimli harita özelliği ile olayların nerede gerçekleştiğine şahit olun. Gömülü ses alt başlıklarıyla yazarın sesiyle dinleme keyfine erişin” şeklinde açıklıyor.

 

Her ölçekteki yayıncıları davet eden Anlık Makale özelliği, tüm pazarlamacılar için harika bir fırsat yaratacağı görülüyor. Bu iyi bir haber, çünkü ileride oluşturduğunuz herhangi bir blog sayfanız herkesin görebilmesi için haber özelliklerine dönüşebilir. Sonuç olarak, daha büyük marka ya da mesaj farkındalığı yaratma fırsatının elinizde olması anlamına geliyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Facebook’un ürün sorumlusu Josh Hughes geçen hafta “Facebook ekibi kullanıcılarından aldığı geri bildirimler ile Anlık Makaleler özelliğine iyileştirme sağlarken, aynı zamanda Anlık Makaleleri daha geniş çapta geliştirecek araçlar oluşturmaya devam ediyorduk” şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

Eğer bir Facebook kullanıcısıysanız, her gün yayınlanan Anlık Makalelerin binlercesine hali hazırda erişim sağlayabilirsiniz demektir. iPhone ve Android gibi mobil erişime de açık olan bu özellikte, The New York Times, National Geographic, NBC News, Daily Mail, BBC News, The Huffington Post gibi bilinen yayıncıların günlük olarak yayınladığı makalelere erişim sağlayabilirsiniz.

 

Facebook'un anlık makale özelliği için birlikte çalıştığı iş ortaklarından bazıları.
Facebook’un anlık makale özelliği için birlikte çalıştığı iş ortaklarından bazıları.

 

Josh Hughes Anlık Makaleler özelliğinin neden oluşturulduğunu “… amaç belirli bir problemi çözmek – yavaş yüklenen siteler, telefonlarından haber okuyan insanlara problemli bir deneyim yaşatmakta. Her ölçekte yayıncıları etkileyen bir problem söz konusu, özellikle düşük bağlantıya sahip kullanıcılar için…” ifadeleriyle dile getiriyor.

 

Facebook, gazeteciler ve basın kuruluşlarının kendi platformlarının ayrılmaz bir parçası olduğunun farkında. Üstelik, görülüyor ki yayıncı ve okuyucularına daha iyi kullanıcı deneyimi yaratabilecek ürün sağlamak için kendilerini adıyorlar.

 

Kullanıcı deneyimi bu aracın en özelliği, kullanıcılar bu özellikten büyük avantaj sağlayacaklar.
Kullanıcı deneyimi bu aracın en özelliği, kullanıcılar bu özellikten büyük avantaj sağlayacaklar.

 

Anlık Makaleler ile yayıncılar, hikayelerinin görünümünün yanında veri ve reklamlarda kontrolün tamamına sahipler. Kendi sahibi oldukları doğrudan satışı yapılan reklamları getirebilme ve %100 kadar gelirini ellerinde saklama imkanına sahipler. Daha da ötesi, var olan ölçüm sistemi ile reklamlar üzerinden veri takibi yapabilir ya da Facebook Audience Network yoluyla içeriklerinden gelir elde edebilirler.

 

 

Üstelik, makale trafiğini takip etmek ya da üçüncü taraf sağlaycılarını kullanabilmek adına var olan web tabanlı analiz sistemlerini tüm yayıncıların kullanabilme imkanı bulunuyor. Dinamik ve etkileşimli hikayeler yaratabilmek için zengin seçenekte multimedya araçlarına erişim sağlarken tüm bu işlemleri yapabilirler. Böylelikle okuyucu dünyanın her neresinde olursa olsun Facebook’un her bir köşesinden sağlanılan içerikler hızlıca yüklenebilir hale getirilebilir.

Artık istediğiniz her yerden interaktif hikayeler üretebilirsiniz.
Artık istediğiniz her yerden interaktif hikayeler üretebilirsiniz.

 

Ürün sorumlusu Josh Hughes, verdiği bu mesaj ile, ilgilenen tarafları ikna etmeye çalışıyor, “Hali hazırda kullandıkları araçlara dayanan bir sistem oluşturarak yayıncıların katılımını kolaylaştırmayı amaçladık. Anlık Makaleler internetin sağladığı dilleri kullanıyor ve yayıncıların sahip olduğu içerik yönetimi sistemleri ile birlikte kullanılabiliniyor. Üstelik, yayıncıların kolaylıkla edinebileceği açık bir standart da belgelenmiş bir şekilde kullanıma hazır hale getirdik”.

 

Anlık Makale hizmeti, hızlı mobil performansları için optimize edilmiş bir HTML5 dökümanıdır; kullanıcılarına ise zengin öykücülük kabiliyeti, markalaşmış bir tasarımı ve kişiselleştirilmiş görsel bir sergileme alanı sunmaktadır. Facebook, kullanıcılarına Anlık Makale nasıl yaratabileceklerine dair bir rehber sağlamanın yanında, kişiselleştirilmiş biçimlerle ve etkileşimli bir fonksiyonel özellik ile hikayelerinizi hayata geçirmek için standart hale getirilmiş bir biçimleme dili kullanıyor.

 

Anlık Makale oluşturmak, otomatik olarak Facebook gönderiniz ile haberleşmenizi sağlamaz. Fakat bu sayede ne zaman bir okuyucu makalenize mobil cihazlardan erişirse, bu kişi makalenin Facebook üzerindeki URL’sine yönlendirilir, söz konusu link ise Anlık Makale olarak görüntülenir.

 

 

[include-page id=’18540′]

 

Facebook, tüm yayıncıların dökümantasyonlarına göz atmalarına ve bu yıl Nisan ayında yayına girecek olan özellik için hazır olmalarına dair onları teşvik ediyor. Bu şekilde yayıncılar daha hızlı paylaşımda bulunabilir, okuyucularla interaktif bir deneyim kazanabilicekler.

 

Facebook’un hedefi hikayelerle, paylaşımlarla, video ya da fotoğraflarla insanları bir araya getirmektir. Anlık Makaleyi kullanarak her türde yayıncının daha hızlı yüklenen, tüm dünyaya yayılabilen harika hikayeler anlatabilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Anlık Makaleler ile hem bu işlemleri yapabilir, hem de verilerine, reklamlarına ve bu süreçteki deneyimlerindeki elinde tuttukları kontrollerini elinde tutabilirler.

 

Eğer hala Ücretsiz İş Yönetimi hesabınızı oluşturmadıysanız, Anlık Makalelerinizin nasıl iş gördüğünü takip ve onları organize etmek amacı ile bu zorunluluğun önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Son zamanlarda Facebook, paylaşımlar ve analiz özelliklerinin takibinde kullanıcılarına harika araçlar sağlamaya başladı. Sadece tıklayarak tüm bunları gerçekleştirebilirsiniz: https://business.facebook.com

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir” bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz bir kopyasını hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sosyal Medya makalelerinizi nasıl yazıyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!