Facebook Reklam Harcamalarını Azaltmanın Sırları

Facebook Reklam Harcamalarını Azaltmanın Sırları

Facebook’ u web site trafiğinizi yükseltmek için mi kullanıyorsunuz? Sosyal Medyayı yeni ziyaretçileri çekmek için kullandığınızda, tıklama başına ödeme bütçe yapılandırmanızın ve stratejinizin hayati parçası. Bu makalede, Facebook ile dönüşümlerinizi nasıl arttıracağınıza bakacağız ve Facebook Reklam Harcamalarını Azaltmanın Sırları ile ilgili size bilgi vereceğiz.

Facebook’u işletmeler için kullanıyorsanız, bir reklamın maliyeti ile diğeri arasındaki büyük farkı fark etmişsinizdir. Ayrıca, reklamlarınızın ne kadar müşteri veya potansiyel müşteri dönüştürdüğü arasında da fark var.

Hedef kitlenize haber akışında reklamlarınızın görünmesi için, bu adımları göz önünde bulundurmalısınız.

 

  1. Hedef kitlenize ait kişiler öncelikle Haber Akışını görüntülemeliler.
  2. Facebook algoritmasında hangi içeriğin gösterileceği ile ilgili açık artırma yapılacak.
  3. İçeriğinizin sizin belirlediğiniz doğru yerde olmasını sağlamak için açık attırmayı kazanmalısınız.

 

Haber akışı açık arttırması yapıldığında Facebook’un asıl ilgilendiği tüm kullanıcıların en iyi kullanıcı deneyimini alabilmesi. İşte bu yüzden haber akışınızda sınırlı sayıda sponsorlu içerik/reklam bulunuyor.

Eğer Haber akışınızda gördüğünüz tek şey Facebook reklamları ise, büyük ihtimalle üzerinde çok vakit harcamamışsınız demektir. Facebook sürekli olarak algoritmasını güncelleyerek kullanıcılara en ilgili içeriği görmesini sağlıyor, böylelikle Facebook’ta mümkün olduğunca daha fazla vakit geçiriyorlar. Bu yüzden de reklamınız veya kampanyanızın alaka puanı oldukça önemli.

 

[include-page id=’18540′]

 

Yaygın gizli tuzaklar

Pazarlamacıların düştüğü birçok tipik ‘acemi’ gizli tuzaklar var. Öncelikle, sosyal medyanın doğası etkileşim. İnsanlar sosyal medyayı, arkadaşları, aileleri ve meslektaşları ile iletişime geçmek için kullanıyor. Bu kişilere yararlı olduğunu düşündüğü değerli ve ilginç içerikleri paylaşıyorlar.

Potansiyel ilgili kişilere paylaşımlarınızın başarıyla ulaşması için, hedef kitlenizin ve kişilerinin ilgileneceği ve paylaşabileceği bir içerik önermelisiniz. İnsanlar paylaşarak,yorum yaparak ve beğenerek etkileşime geçtikçe, görüntüleme başına ve tıklama başına ücret düşecektir. Komik köpek videosu paylaşmak tıklama başına tutarı düşürecekken, büyük bir ihtimalle müşteri dönüşümü sağlamayacaktır.

İşletme hedeflerinizi netleştirmelisiniz, kabul edelim ki  aldığınız beğeni sayısı iyi bir ölçü değil. Beğenilerle faturalarınızı ödeyemezsiniz. Bir numaralı kural iyi hedefler belirlemek ve her şeyi ölçmek! Bu bir “deneme ve yanılma” süreci.

Eğer Facebook işletme sayfanız yoksa, kurmak için öğrenmeniz gereken her şeyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: Facebook’u işletmeniz için kullanmaya başlayın

Facebook Reklam Harcamalarını Azaltmanın Sırları

1.Adım : Facebook pikseli

Öncelikle web sitenize Facebook pikseli yüklemelisiniz. Facebook pikseli küçük bir javascript kodudur ve sitenizde farklı sayfaları ziyaret edenleri izlemenizi sağlar.

Bu doğru bir şekilde yapıldığında, sitenizi ziyaret edenleri yeniden pazarlama için hedefleyebilecek ve dönüşüm sağlayıp sağlayamadıklarını tanımlayabileceksiniz. Bunlar reklamınızın en iyi sonuçları verip vermediğini gördüğünüzde yeniden strateji oluşturmak için kullanabileceğiniz harika yollardır.

Facebook pikseli böyle görünüyor
Facebook pikseli böyle görünüyor

 

Facebook pikseleri hakkında bilmeniz gereken herşeyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: Yeni Facebook pikseli

 

2. Adım: Reklam türünü seçin

İş alanınıza ve Facebook pazarlama amacınıza göre seçebileceğiniz birçok farklı kampanya hedefi var.

Amacınıza en iyi hizmet eden kampanya hedefini seçin
Amacınıza en iyi hizmet eden kampanya hedefini seçin

 

İçerik pazarlamasında en sık kullanılan hedef  ziyaretçilerinizi blog veya özellikle ziyaretçileri müşterilere dönüştürmesi için tasarlanmış kampanya varış sayfasına yönlendirmektir. Ama diğer hedeflerden birini seçmenin de iyi nedenleri olabilir.

Örneğin, potansiyel müşteri reklamları, eğer satış takımınızın takip edebilecekleri potansiyel müşteriler istiyorsanız bu oldukça yararlıdır. Potansiyel Müşteri reklamları, hızlı ve iletişim bilgilerini yazmayı gerektirmediği için mobil kullanıcıları hedeflemek için idealdir.

Potansiyel müşteri reklamları hakkında yeni güncelleme özelliklerini öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Potansiyel Müşteri Reklamlarına Yeni Özellikler Eklendi

Bu makalenin geri kalanında içerik pazarlamasının en yaygın formatı olan web sitenize ziyaretçi yönlendirmenin üzerine odaklanacağız.

 

3.Adım : Varış sayfanızı hazırlama

Web sitenize ziyaretçileri göndermeden önce, varış sayfanızı hazırlamalısınız. Zaman zaman Facebook’ta reklamverenin anasayfasına yönlendiren kampanyalar görüyoruz. Bu , ziyaretçi web sitesini blog, kampanya veya teklif için aramayı bırakacağı için tamamıyla pazarlama bütçesi kaybı! Ziyaretçilerinizi direkt olarak pazarladığınız blog makalesi veya dönüşüm hedefinizi gerçekleştirmesi için özel tasarladığınız varış sayfasına göndermelisiniz.

Eğer tanıttığınız bir blog makalesi ise, blog makalenizde eyleme çağrılar olduğundan emin olmalısınız. Bu, ziyaretçilerinizi müşterilere veya potansiyel müşterilere çevirecek olan fonksiyondur. Bu bir müşteri yaratma formu, hizmet ve ürünlerinizi satın alma seçenekleri veya ziyaretçilerinizin almasını istediğiniz diğer aksiyonlar olabilir.

Eyleme Çağrılar ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Neden eyleme çağrı butonlarını kullanmalısınız

Eğer hedefiniz müşteri yaratmaksa, “avlama teknikleri”ni kullanmayı göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Avlama Teknikleri, ziyaretçinin iletişim detayları karşılığında ücretsiz verdiğiniz değerli ve ilginç şeylerdir. Bunu yapmanın en iyi yolu sadece bu amaca hizmet etmek için tasarlanmış bir varış sayfası yapmaktır.

İşte bir örnek : Cloudnames’in sloganı “Paylaşmak Önemsemektir” dolayısıyla Sosyal Medya Pazarlaması ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi içeren bir rehber yaptık. Varış sayfasına gidebilir ve ücretsiz olarak rehberi buradan indirebilirsiniz: Sosyal Medya Pazarlama Rehberi

Varış Sayfaları ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Etkileyici Varış Sayfaları Nasıl Oluşturulur

 

[include-page id=’18525′]

 

4. Adım: Hedef Kitleyi Seçin

İşletmeler için Facebook’ta kitlenizi hedeflemek için çok fazla seçeneğiniz var. Yer, yaş, cinsiyet, dil, demografi, ilgi alanı ve davranışları hedefleyebilirsiniz.

Ek olarak, Sayfanızı, uygulama veya etkinliklerinizi beğenenler ve arkadaşları gibi bağlantılara göre de hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda aynı kriterleri olan insanları hariç tutabilir ve yarattığınız kitleyi kaydedebilirsiniz.

Daha fazlası da var: Facebook pikselinizi yüklediğinizde, web sitenizi ziyaret eden herkesi hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda spesifik sayfaları ziyaret eden insanları hedefleyebilir veya hariç tutabilirsiniz. Örneğin varış sayfalarınızdan birini ziyaret etmiş ama dönüştürülmemiş veya ödeme sayfanızı ziyaret etmemiş kişileri hedefleyebilirsiniz.

Facebook’a aynı zamanda telefon ve mail detayları olan herhangi bir müşteri listenizi yükleyebilirsiniz. Facebook, bu detayları kullananları saptayarak özel bir kitle yaratacaktır.

Hedef kitlenizi seçerken, tıklama başına maliyeti düşeceği için kitlenizin geniş olduğundan emin olun. Diğer yandan da konunuzla ilgilenecek kitleyi hedeflemek en yüksek alaka puanını alabilmek için oldukça önemli. Yüksek alaka puanı eşittir düşük tıklama başına maliyet.

Kitleyi hedeflemek ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Pazarlama Reklam Nasıl Daha Etkin Kullanırsınız

targeting scale
Tıklama başına maliyeti düşeceği için kitlenizin geniş olduğundan emin olun.

 

5. Adım: Dönüşüm maliyetini test edin

Bu adımın amacı en etkili kampanyayı bulmak. İşinize göre blog makalesi, avlama taktikleri, web marketinizden ürünler vb tanıtabilirsiniz. En az beş farklı kampanya yapın ve dönüşümlerin kampanyaya kadar takibini yapabileceğinizden emin olun.

Gösterişli reklamlar, güzel görseller/videolar, yaratıcı başlıklar ve ikna edici tanımlama metinleri kullanmalısınız. Reklamları limitli bütçe ve zaman diliminde yürütün. Örneğin 12-48 saat. Kitleyi birbiriyle aynı tutun ve kampanyaları haber akışı açık arttırmasında birbirleriyle yarışmamaları için çakıştırmayın.

Ve sonra dönüşümleri, tıklama başına maliyeti, kitlenizle etkileşimi ve alaka puanınızı ölçün. Kitleyi kaydettiğinizden emin olun ve bu kitleyi test ettiğiniz diğer kampanyalarda da kullanmaya dikkat edin.

En düşük maliyet sağlayan kampanya kazanır!

Nasıl viral olabilecek kampanyalar yaratabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Viral içerik yaratmak için 6 ipucu

 

6.Adım: Sadece kazananı tanıtın!

En iyi kampanyanızı belirledikten sonra, şimdi arkasına biraz bütçe koyma zamanı. SADECE en iyi kampanyanızın reklamını yapmalısınız. Dönüşüm sağlamayan kampanyalar para israfıdır. Tabi bütçenizin bir kısmını kazananı bulmak için harcamalısınız.

Güncel özel kitleniz için en etkili kampanyaya karar verdikten sonra, Facebook bu bilgiyi kampanyanızla ilgilenebilecek diğer kullanıcıları bulmak için de kullanır.

Yapmanız gereken şu: Tanımladığınız kitle, kaydettiğiniz özel kitleye göre Benzer kitle yaratın. Burada Facebook’a özel kitlenize benzer profillere sahip kitleyi bulması için izin veriyorsunuz. Hedeflediğiniz coğrafi nüfusdan %1-10 arasını seçebilirsiniz. %1 en benzer profillerdir.

Bu yöntem dönüşüm başına ödenen parayı belirgin oranda azaltacaktır.

Hedeflediğiniz coğrafi nüfusdan %1-10 arasını seçebilirsiniz. %1 en benzer profillerdir.
Hedeflediğiniz coğrafi nüfusdan %1-10 arasını seçebilirsiniz. %1 en benzer profillerdir.

 

Benzer kitleler ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Özelleştirilmiş hedef kitleler ile müşteri sayınızı katlayın

 

7.Adım: Geliştirmeye devam edin

Facebook reklamlarınızı optimize etmeye devam etmek için birçok yol var. Piksel kitlesini veya benzer kitle müşteri listesi kombinasyonlarını kullanarak, sürekli olarak hedef kitlenizi, ziyaretçiler, müşteri listesi veya potansiyel müşteri listesi ile geliştirebilirsiniz.

Ayrıca varış sayfalarınızı, blog paylaşımlarınızı ve reklam içeriklerinizi de test edip geliştirmeye devam etmelisiniz. En iyi dönüşüm oranını vereni yakından takip etmeniz önemlidir. Sadece kazanan reklamları tanıtın!

Varış sayfanızı nasıl test ediyorsunuz? Aynı metodu kullanın, bu sefer reklamı ve kitleyi aynı tutun. Varış sayfasının beş versiyonunu yapın ve düşük bütçelerle kısa dönem için bir bir reklamlarını yapın.Kazananı tutup diğerlerini atın.

Cloudnames’te biz tüm blog paylaşımlarını, hedef kitlemizde nasıl yankılandığını görmek için küçük miktarlarla test ediyoruz. Maliyet hedefimizin eşiğin altında olduğu zaman bütçeye ekliyoruz. Kötü performans gösteren paylaşıma büyük bir bütçe koymanın hiçbir anlamı yok.

 

Cloudnames’te Neler Yapıyoruz

CNcanhelp-300x269Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi,sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin kendinize özel maliyet azaltma yöntemleriniz var mı?Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!