Growth_driven_digital_marketing

Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama hizmetleri, Web tasarımından Sosyal Medyaya, Arama Optimizasyonundan, Banner reklamlarına, E-mail pazarlaması ve daha da fazlasını kapsıyor. Son zamanlarda Yapay Zeka Chatbotları ve Kişisel Asistanlar denkleme dahil oldular. Peki büyümeye dayalı Dijital Pazarlama derken ne demek istiyoruz? İşiniz için Büyüme odaklı Dijital Pazarlama (GDM)’yı nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Web tasarımında ‘Büyüme odaklı web tasarımı’ denilen yeni bir felsefe var. Bu bizim favori web tasarım modelimiz. Bu model ile sürekli ve artan küçük geliştirmeler ile sektörünüzdeki liderlere yetişebilir, hatta önlerine geçebilirsiniz. Web sitenize ziyaretçi çekmek için yaptığınız aktivitelerinizdeki yapacağınız sürekli geliştirmeler ile ziyaretçileri potansiyel alıcılara, daha sonra da müşteriye çevirebilirsiniz. Böylelikle de ‘Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama’ modelini uygulayabilirsiniz.

Büyüme odaklı dijital pazarlamanın en yaygın aktiviteleri;

 • Web sitenizin hızını, mobil uyumluluğunu, navigasyonunu ve tasarımını iyileştirmek.
 • E-ticaret, Eyleme çağrılar ve varış sayfaları ile web sitenizin dönüşüm oranını arttırmak.
 • Arama Motoru Optimizasyonunu ile erişimi arttırmak.
 • Sosyal Medya Pazarlaması ile erişimi arttırmak.
 • Blog yazıları ile trafiği ve erişimi arttırmak.
 • Sosyal Medya profillerinizi ve organik erişim stratejilerinizi güncellemek.
 • Sosyal Medya stratejinize yeniden pazarlama stratejisi, metin reklamlarını ve banner reklamlarını eklemek.
 • E-mail yeniden pazarlama dönüşümlerini geliştirmek.

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, +90 (212) 243 7991 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilir ya da [email protected] adresine e-mail göndererek sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz; ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakın size anında dönüş yapalım.

 

[include-page id=’18525′]

 

Web sitenizi geliştirme

Geleneksel Web tasarımında genellikle iki-üç yılda bir yarışta kalabilmek için büyük çalışmalara girişilir. Ama teknolojinin ilerleyişi oldukça acımasız olduğundan bu strateji sizi sektörünüzde genellikle öne çıkarmaz. Hatta, çoğu Web sitesi gerçekten kötü, müşterileri çekmeyi geçin, onları korkutup uzaklaştırıyor.

 

1

 

Geleneksel Web tasarım sürecinde, yeni bir site iki yada üç yılda bir en baştan yaratılıyor. Bu süreçte pazarlama departmanı web siteniz için gelecek ihtiyaçlarınızı öngörmeden, genellikle sadece güncel iş gerekliliklerini tanımlar. İşte bu yüzden web tasarımı başı çekmek yerine, rakiplerinize yetişmek üzerine kurulu oluyor.

 

Geleneksel web tasarım projeleri büyük ve pahalı olmalarının yanı sıra, şirketler Web sitesinin devamında gereken geliştirmeler için bir kenara bütçe ayırmazlar. Dolayısıyla web sitesi sabit kalarak sonraki yıllarda geliştirilmez. Bir noktada ise web sitesi yarıştan o kadar geride kalırki yepyeni bir web projesi ihtiyacı oluşur.

 

Büyüme odaklı web tasarımı

Büyüme odaklı web tasarımı geleneksel olarak iki üç yılda yapılacak değişimlere göre daha yararlı bir seçenektir. İşte bazı faydaları;

 

 • Gelişmiş Esneklik
 • Devamlı artan geliştirmeler
 • Azaltılmış maliyet
 • Azaltılmış Risk
 • Pazarlama ve Satış işbirliği

 

Gelişmiş Esneklik

Geleneksel web tasarımında, strateji, içerik üretimi, işlevsel yönlerin planlanmasını içeren ve sıfırdan yaratılan ve yüksek bütçeli bir web sitesinin hazırlanmasını kapsayan büyük bir projeniz olur. Genellikle web tasarım projelerinde odak, potansiyel müşteri çekmek veya ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek yerine, navigasyon, kullanıcı arayüzü, içerik sunumu, fonksiyonellik ve yapı üzerindedir.

 

Büyüme odaklı web tasarımında ise işinize en iyi uyacak daha esnek bir yaklaşım öneriyoruz. Yazılım geliştiricilerinden Çevik Yazılım Geliştirme (Agile development) denen bir konsepti benimsiyoruz. Bir anda tüm web sitesini yapılandırmaktansa, zamanla küçük parçaları değiştirerek, dönüşüm ve potansiyel müşteri getirisine odaklanıyoruz. Bu sayede asıl görevleri yeni müşteri yaratmak olan pazarlama departmanınıza için diğer çalışmaları için vakit kazandıracak esnek bir yaklaşımdır.

 

[Tweet “Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama ile işletmenizin kazancını uzun vadede katlayabilirsiniz @cloudnames_TR”]

 

Devamlı artan geliştirmeler

Bir büyük proje yapmaktansa, sürekli olarak yapılan geliştirmeler size en iyi yatırım getirisini sağlayacaktır. Zamanla bu yaklaşım rakiplerinize yetişmeyi geçin, önlerine geçerek sektörünüzde lider olmazı sağlayacaktır.

 

Aylık yapacağınız geliştirmeler ile web sitenizi, şirketinizi, ürün ve stratejinizi geliştirir gibi geliştirebilirsiniz. Yeni yaklaşımları test edebilir, ziyaretçilerinizin web sitenizde nerelerde gezdiğini görebilir ve müşterileriniz veya potansiyel olan müşterileriniz için bu değerleri adım adım geliştirebilirsiniz.

 

Azaltılmış maliyet

Geleneksel web tasarımı genellikle her iki-üç yılda bir çok büyük yatırıma maruz bırakırken, büyüme odaklı web tasarımı, büyük bir patlama ile mükemmel bir site yapmayı hedeflemediğiniz için, önden küçük bir yatırımı kapsar.

 

Tüm bu yatırımlar web sitenizin yatırım getirisini arttırmak için tasarlanır, böylelikle kendi maliyetlerini kendileri çıkarabilirler.

 

Azaltılmış risk

Geleneksel web tasarımı bütçeyi kendiliğinden aşma, gecikebilecek teslimat, durağan görünüm ve yayınladığınızda büyük bir performans gösterip göstermeyeceği ile ilgili garantisi olmaması gibi yüksek riskler taşır. Büyüme odaklı web tasarımı bir başarısızlığın riskini büyük oranda azaltır.

 

2

 

Öncelikli yatırımlarınız düşük, teslim zamanı daha kısa ve daha risksiz, sürekli artan geliştirmeleriniz ise yatırım getirileriniz üzerine kurulu, test ve analiz ederek, size daha fazla müşteri ve kazanç getirecek özelliklere odaklandığınızdan emin olunur.

 

Pazarlama ve Satış işbirliği

Şirketlerin çoğunda satış ve pazarlama departmanlarının işbirliği yapması büyük bir zorluktur. Genellikle ayrı görevleri ve hedefleri olan ayrı departmanlardır. Büyüme odaklı tasarım süreci ile web sitenizi sürekli olarak geliştirirken, iki departmandan da geri bildirim alabilirsiniz. Bu nedenle de iki departmanı bir araya getirirsiniz.

 

Bu tarz sebeplerden ötürü büyüme odaklı web tasarımı web sitelerini geliştirirken en sevdiğimiz strateji oldu. Fakat bir web sitesi dijital pazarlamanızın sadece ilk adımıdır. Bu yazıda size daha büyük resmi göstereceğiz: Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama!

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, +90 (212) 243 7991 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilir ya da [email protected] adresine e-mail göndererek sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz; ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakın size anında dönüş yapalım.

 

[include-page id=’18540′]

 

Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama Bileşenleri

Dijital Pazarlama Strateji modelimiz 5 önemli adımı içeriyor, bunlar;

 • Planlama
 • Erişiminizi arttırma
 • İnternet sitenizi geliştirme
 • Ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme
 • Hedef kitlenizle etkileşime geçme

 

Her stratejinin ilk adımı elbette bir plan yapmaktır. 2. Ve 4. Adım ise web sitenizi ziyaretçileriniz müşterilerinize çevirmek için nasıl kullandığınız ile ilgilidir.

 

Dijital Pazarlama Stratejinizi geliştirmek için kullandığımız beş adım.
Dijital Pazarlama Stratejinizi geliştirmek için kullandığımız beş adım.

 

Pazarlamacıların farkına varmadığı şey ise ikinci adım olan: Erişiminizi artırmann ve web sitenizi insanların ziyaret etmesinin ne kadar önemli olduğu! Web sitenizin ne kadar mükemmel olduğu hiç fark etmez, eğer ziyaretçiniz yoksa iş de yapamazsınız! Bu kısım, Dijital Büyüme Pazarlamasını nasıl sürekli geliştirerek tüm dijital varlığınıza uygulayabileceğiniz ile ilgili.

 

Dijital Stratejinizi nasıl geliştirebileceğiniz ile ilgili bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz: 5 adımda dijital stratejinizi geliştirin

 

Erişimizi Dijital Büyüme Pazarlaması ile arttırın

Sosyal medya ve Arama motorlarının web sitelerine trafik sağlaması ile ilgili ne zaman müşterilerimiz ile görüşsek, web sitelerini ziyaretçileri ikna ederek çekmek için geliştirmedikleri sürece bu trafik için yapılan yatırımın tamamen para kaybı olduğunu söylüyoruz. Ve aynı şekilde büyük bütçeler ayrılarak hazırlanmış çok güzel, mobil uyumlu web siteleri görüyoruz, ama neden bu kadar az ziyaretçileri olduğunu bilmiyorlar.

 

Cevap olabildiğince açık, Dijital Pazarlamanıza, kazanç getirmesi için yaptığınız yatırımlara eşit olarak web sitenize trafik sağlamanın da önemli olduğu bir disiplin olarak bakmanız gerekiyor.

 

Web sitenize trafik çekebilecek bir çok kaynağınız var, bunlar;

 

 • Sosyal Medya
 • Arama Motorları
 • Diğerleri (Detaylar yazının ilerleyen bölümlerinde)

 

Dijital Büyüme Pazarlaması ile bir dijital Strateji yapıyoruz. Dijital Pazarlama Disiplinlerindeki aylık aktivitelerinize karar veriyor ve size bizce en iyi yatırım getirisi sağlayacak düzenli geliştirmeleri sunuyoruz.

 

Pazarlama ve satış departmanlarınız ile birlikte çalışıyoruz. Eğer blogunuz için içerik yaratmaya vaktiniz yoksa, metin yazarlarımız bunu sizin için yapabilirler. Eğer üç kampanyadan birini seçmeden önce test etmek istiyorsanız, sizin için performansını test edebiliriz. Ayrıca, pikseller, etiketler ve çerezler gibi karmaşık teknik detayları da yapıyor, daha sonrasında kampanyanızın yarattığı sonuçları sizlere bildiriyoruz.

 

Aşağıda sitenize trafiği nasıl sağlayabileceğiniz ile ilgili genel bir taslak oluşturduk;

 

Sosyal Medya

Facebook’un aylık 1.6 milyar kullanıcısı var, 2.5 milyar kullanıcı da Google’ın muhtelif hizmetlerini kullanıyor. Pazar payı değişmekte ancak Türkiye’de 13-65 yaşındaki internet kullanıcılarının %90’ının sosyal medya hesapları var.

 

Sosyal ağ paylaşımlarının hacmi her geçen gün artıyor, dolayısıyla ilgi çekebilmek her geçen gün zorlaşıyor. Hedef kitlenize ulaşmada zorluk çekiyor musunuz?

 

Farklı sosyal medya kanalları kullanıcıları için en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklanıyor, bu yüzden gelişmiş algoritmalar hangi kullanıcının neyi göreceğini karar veriyor. İlgi skoru yüksek olan içerikler daha fazla kullanıcıya erişebiliyor.

 

İşletmenizin Facebook sayfasının bin kişi tarafından beğenildiğini var sayalım, paylaşımlarınız %5-25’i sadece takipçilerinize ulaşacaktır. Takipçilerinize ulaşmak için para verseniz dahi sadece ufak bir bölümüne ulaşabileceksiniz çünkü rakip içeriklerin sayısı oldukça fazla.

 

Sosyal medya erişiminizi arttırmak için yapmanız gerekenler;

 • Yüksek kaliteli içerikler paylaşın
 • İçeriklerinizin reklamını yapın
 • Hedef kitlenizi belirleyin
 • Uzun süre ilgi çekecek içerikler paylaşın
 • Hedef kitlenizin beğeneceği içerikler paylaşın

 

Sosyal medya erişiminizi arttırmanın beş yolunu bu makalemizde ayrıntılı okuyabilirsiniz: Sosyal medya erişiminizi artırmanın 5 yolu

 

 

Arama Motorları

İkinci en yoğun trafik kaynağı arama motorlarıdır. Bazı kaynaklara göre satın alma süreçlerinin %90 basit bir aramayla başlıyor. Bu rakama şüpheyle yaklaşmak gerek ancak insanların düzenli olarak almadıkları ürünleri ve hizmetleri öncelikli olarak internette aradığını varsayabiliriz. Özellikle üstünde fazlasıyla düşünülmesi gereken, pahalı ürünleri ya da hizmetleri almadan önce internete daha çok başvuruluyor.

 

Google arama moturunun pazar payı %78, küresel olarak saniyede 50.000 arama demek bu! Çinli Baidu 2. sırada %10’luk pazar payıyla, onu da %6’yla Yahoo takip ediyor. Bu istatistik yalnızca arama motorları için, Yandex, Bing ve diğer sitelerin payı iste yalnızca %6. (Kaynak: Internet live stats)

 

Arama motorlarını, erişimini arttırmak için iki yol vardır bunlar organik arama ya da paralı aramadır. Organik arama sonuçları sitenizin arama motoru için optimize olmasına bağlıdır (SEO), paralı arama sonuçlarında çıkmak için tıklama başına para vermeniz gerekir, buna arama motoru pazarlaması (SEM) olarak bilinir. Pek çok arama motoru kullanıcısı paralı sonuçları atlayıp organik sonuçlara bakıyor, ama doğru şekilde yapmanız durumunda iki yöntem de, internet sitenize fazlasıyla trafik getirir.

 

Google aramalarında Bosch bulaşık makinesi diye aratıldığında çıkan sonuçlar.
Google aramalarında Bosch bulaşık makinesi diye aratıldığında çıkan sonuçlar.

 

Arama motorları en yaygın olarak kullandığımız yapay zekalardan biri, her geçen gün daha da akıllı hale geliyorlar. Ana hedefleri herhangi bir aramayla en çok ilgili sonuçları sunmak – böylelikle daha fazla kullanıcı ediniyorlar. Arama motorlarını kandırmayı unutun, ilk sıralarda çıkmak için yüksek kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak, internet sitenizin teknik olarak optimize olması ve etki alanınızı genişleterek otoritenizi arttırmaktan geçiyor.

 

SEO’yle ilgili odaklanmanız gerekenler:

 • SEO araçlarının seçimi
 • Sayfa içi optimizasyon
 • Sayfa dışı optimizasyon

 

Arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi için bu makalemizi okuyabilirsiniz: Web sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirin

 

 

 

SEM’le ilgili odaklanmanız gerekenler:

 • Google Adwords hesabının oluşturulması ve yönetilmesi
 • Reklam metninin hazırlanması
 • Anahtar kelime seçimi
 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Kampanyanız için varış sayfalarının hazırlanması

 

Arama motoru pazarlaması hakkında daha fazla bilgi için bu makalemizi okuyabilirsiniz: Kusursuz bir AdWords Kampanyası Nasıl Oluşturulur

 

iceberg
Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak gerçekten çok önemlidir. Tıklamaların %75’i aramalarda ilk 3 sırada çıkan sitelere yönlenmektedir. Eğer siteniz arama motorunun üçüncü sayfasında çıkıyorsa, kimse sizi farketmiyor demektir.

 

 

Diğer Kaynaklar

Trafik akışını sağlayacak sınırsız miktarda dijital kaynak var. Hangi sektörde iş yaptığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte, en az sosyal medya ya da arama motorları kadar önemli olabilirler, ya da alakasız da olabilirler.

 

Turizm sektörünü ele alalım, Tripadvisor ya da Hotels.com gibi siteler oldukça önemli trafik kaynakları. Uçak biletlerine, restoranlara, gece hayatına odaklanan başka kaynaklarda söz konusu.

 

Uygulamanız gereken diğer trafik kaynakları

 • E-mail pazarlama
 • Banner reklamlar ve reklam ağları
 • Sektör toplayıcıları
 • Üçüncü parti bloglar ve kendi bloğunuz
 • Dijital halkla ilişkiler

 

E-mail pazarlaması hakkında daha fazla bilgi içi bu makalemizi okuyabilirsiniz: E-Postanız yeni pazarlama elemanınız

 

Cloudnames Dijital Büyüme Pazarlaması

Biz Cloudnames’de Dijital Büyüme Pazarlamasını, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre bir strateji ve plan oluşturarak büyümelerine yardım edecek bir hizmet olarak olarak sunuyoruz. Bu hizmeti üç aylık bir periyodu önceden planlayarak bir aksiyon listesi oluşturuyoruz ve sizin için uyguluyoruz.

 

Ayda bir yapılan toplantılarda geçen ayın aktivitelerini özetliyor ve yatırım getirisi odaklı listenizdeki görevlerin üzerinden geçiyoruz. Görevler tüm Dijital pazarlamanızı içeren, SEO, SEM, Sosyal medya pazarlaması, e-mail pazarlaması, banner reklamları ile yeniden pazarlama, kaynaklar, sosyal medya profilleri, blog vb. gibi disiplinleri içerir.

 

Kampanya odaklı Varış sayfaları, blog makalelerinde eyleme çağrılar, SEO ve SEM destekli olarak yaptığımız kampanyalar tüm dijital kanalları içermektedir. Müşterilerimiz dijital pazarlama uzmanlarımızın farklı alanlardaki tecrübelerinden faydalanabilir. Hatta farklı alandan birkaç saatte hizmet teslimatına ihtiyacınız varsa bile. Yatırım getirisi odağında, uzmanlıkların kombinasyonuna ulaşabilmek çok önemlidir.

 

Dijital Büyüme Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz!

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

CNcanhelp

Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi, sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, +90 (212) 243 7991 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilir ya da [email protected] adresine e-mail göndererek sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz; ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakın size anında dönüş yapalım.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Dijital Pazarlama ve Web tasarımı ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!