career-in-SM-Blog

Sosyal Medyanın Bilinmeyen Yüzü

Bu hafta Avustralyalı blogger bir kadın sosyal medyaya savaş açtı. “Gerçek hayat bu değil” diyen genç kadın gibi öfkelenen bir çok manken, blogger ya da tanıtımcı bulunuyor. Sosyal medyada kendilerini markalaştırarak iyi para kazanan bu insanlardan olabilir misiniz?

Hepimiz, en azından faturalarımızı ödeyebildiğimiz düzenli bir işe sahibiz. Konu sosyal medyada kendini sergileyerek para kazanma ve bunu kariyere dönüştürmek olduğunda pek çok problemle başa çıkmanız gerekiyor.

 

Sosyal medya her gün gelişmesine rağmen hala fazlasıyla karmaşık. Paylaşmanın nerdeyse varolmayı kanıtlama aracı olduğu bir dönemde sosyal medya fenomenleri bize farklı bir hayatın var olabiliceğini kanıtlarcasına çalışıyor. Unutmamak gerekirki geleneksel medya araçlarının ürettiği ünlüler de bir dönem aynı şekilde farklı ve daha mutlu bir hayat yaşadıklarını gösteriyordu.

 

Son 15 yılda ünlülerin türeyiş metodu fazlasıyla değişti ve ünlü kelimesinin yerini sosyal medya fenomeni aldı, peki bu dünya göründüğü kadar renkli ve eğlenceli mi? Paylaşım yaparak para kazanmak çok basit bir iş mi?

 

[include-page id=’18540′]

 

Sosyal Medya Fenomenliği

19 yaşındaki Avustralyalı sosyal medya mankeni Essena o’Neill geçtiğimiz Pazartesi, YouTube, Instagram, Tumblr ve Snapchat’teki yüzbinlerce takipçisinden vazgeçerek artık sosyal medya platformlarında aktif olmayacağını duyurdu.

 

Instagram hesabının adını “Sosyal Medya Gerçek Hayat Değil” anlamına gelen “Social Media is Not Real Life” olarak değiştiren o’Neil, hesabındaki tüm “kurgulanmış mükemmellik” olarak adlandırdığı fotoğraflarını silerek hayatını en gerçek şekilde yansıtan görüntülere yer verdi.

 

“Sosyal medya, özellikle de benim kullandığım şekliyle gerçek değil. Sosyal onay, beğeniler, tasvip edilme ve takipçi sayısındaki başarıdan ibaret olan bir düzen, kurgulanmış bir benmerkezci yaklaşımdan fazlası değil. Bu beni tüketti.”

 

 

Sosyal Medyada Savaş

O’Neill’in sosyal medya fenomeni olarak sosyal medyaya savaş ilan etmesi traji komik bir durum. Gözden kaçırılmaması gereken nokta fenomenliğinin kişiliğine ciddi zararlar vermiş olduğu gerçeği.

 

Peki tüm sosyal medya fenomenleri Essena ile aynı durumda mı?

 

Aspyn Ovard, YouTube’daki 2 milyondan fazla takipçisiyle güzellik vlogger’lığı (video blogger) yapıyor. Kendine ait bir YouTube hesabının yanında Ovard’ın erkek arkadaşıyla bilirkte yönettiği ve günlük hayatlarını sergiledikleri bir başka hesabı da bulunuyor.

 

Aspyn söylediğine göre hayalindeki işini yaptığı için kendini şanslı hissedenlerden. “Her genç kadın güzel görünmek ister; benim işim ise bunu sanata dönüştürmek bu yüzden işimi çok seviyorum.” diyor Aspyn.

 

Sosyal Medya, Fenomenler ve Markalar

Sosyal medyanın marka bağlılığı bulunan müşterilerle etkileşim sağlaması markalara sunduğu en büyük nimetlerden biri. Bunun için en etkili yollardan biri sosyal medya fenomenlerini kullanmak.

 

Essena gibi sosyal medya fenomenleri marka tanıtımları yaparak, takipçileriyle marka arasında etkileşim aracı olmayı ve bunun üzerinden gelir sağlamayı seçtiler. Bazıları buna bir çeşit kişiselleştirilmiş “gerçek hayat” pazarlaması olarak adlandırıyor.

 

Yine de Essena O’Neil bazı günler, sosyal medya kanallarında tanıtımını yaptığı giysilere sığabilmek için bir şey yememesi gerektiğini hissettiğini belirtiyor.

 

Yaptığı işin O’Neil’in gerçeklikten uzaklaştırması ve bir araç gibi hissettirmesi mutsuzluğunu her geçen gün arttırdı.Genç kadınının bu hayatı arkada bırakma kararını vermesinde mutsuz olması ve sahte bir hayat yaşadığı hissi etkili oldu.

 

[include-page id=’18525′]

 

Kahraman mı yoksa Mağdur mu?

Essena, güzeli mutlu ve tasasız bir genç imajı yaratmak için haftada 50 saatten daha fazla bir süre harcadığını belirtiyor. Paylaşımında niye sosyal medyadaki “şöhret”ini bıraktığını ve şu an buradan elde ettiği gelir olmadan kendi hayatını devam ettiremediğinden bahsediyor. Şu an, yeni hayatına devam edebilmek için tüm takipçilerini baştan aşağı doğal ve makyajsız olarak fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyor.

 

Yakın zamanda genç model Essena yeni internet sitesinde maddi olarak yardım isteyen bir gönderide bulundu. “Kiramı ödeyemiyorum” diyen genç kadın: “Utanıyorum ama yardımınıza ihtiyacım var… Eğer bu internet sitesinin sizin için bir anlamı varsa, lütfen bana destek verin, çünkü kendi hayatımı idame ettiremiyorum.”

 

Zoella (gerçek adı Zoe Sugg) 9.2 milyon YouTube abonesi ve 3.78 milyon Twitter takipçisi bulunan Zoe, YouTube kullanıcısı olmasının yanında, moda ve güzellik üzerine bir yazar. İlk çıkışı olan “Girl Online”, İngiltere’de ilk haftada en yüksek satışla çıkış yapan yazar oldu.

 

Zoella’ya göre “Bu iş herkes için değil, sadece spot ışıklarının altında olmak isteyen ve bunu kaldırabilecek olan insanların bu işi yapması gerekiyor.”

 

Rol Model Olmak

Tyler Oakley 7.5 milyon YouTube takipçisine sahip. Kanalında pop kültürden insan haklarına kadar bir çok alanda fikir beyan ettiği videoları mevcut.

 

Oakley, sosyal medyadaki ününü 40 yaşın altındaki 40 Savunucu’nun (The Advocate’s 40 under 40) bir üyesi olarak Amerikan başkanı ile yaptığı görüşme sonrası arttırdı. Tyler sosyal medya kariyerini yaşıtlarına iyi bir rol modeli olmak ve değişimi desteklemek için kullanıyor. Farklı insanlar sosyal medya kariyerlerini farklı amaçlar üzerine inşaa edebiliyorlar diyebiliriz.

 

Çevrim Dışı Dünyada Yaşayın

Eğer sosyal medyayı büyük çıkış yapmak üzere bir kariyer hedefi olarak görüyorsanız, bu hedefi gerçek hayatta nasıl yaşamak istiyorsanız o şekilde planlayarak gerçekleştirin. Seksi selfiler ya da kendiniz gibi davranmadığınız dijital normlar ya da beklentilerle omuzlarınıza yük bindirmekten kaçının.

 

Alternatif olarak, güzelliğinizden ziyade beyninizle öne çıkabileceğiniz gerçek bir iş bulmayı deneyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Sosyal medyayla ilgili yazımızı beğendiyseniz lütfen blogumuzu takip edin. Sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarının gerçeği çarpıttığını düşünüyor musunuz? .Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın, hatta aşağıdaki imgeyi kullanarak arkadaşlarınızın da görmesini sağlayın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!