Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi

Sosyal Medya Pazarlaması ve Yatırım Getirisi

Hiçbir işletme iyi dönüşüm sağlamayan bir şeye yatırım yapmak istemez. Sosyal Medya Pazarlaması ve Yatırım Getirisi arasındaki bağlantı genişçe tartışıldı. Yakınlarda yapılan IAB ( İnternet Reklamcılığı Bürosu) çalışması gösteriyor ki, işletmelerin sosyal medya yatırım getirisi %334 oranına ulaşabiliyor. İşte size Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi hesaplamak için en iyi tavsiyelerimiz!

Medya yatırımlarını ölçümlemek oldukça önemli ve artık bir seçenek değil. İçerik pazarlaması çalışmalarınızın işletme hedeflerinizi nasıl desteklediğini kanıtlamanız gerek.

Sosyal medya pazarlaması, bir pazarlama deneyiminden ana işletme stratejisine dönüştü. Ayrıca sosyal medya diğer mecralarla bütçe ve kaynak rekabetine giren oldukça değerli bir kanal haline geldi. İşte bu yüzden artık Sosyal Medya yatırım getirinizi ölçmek zorunlu hale gelmiş durumda. Yapılan çalışmaların kattığı değeri kanıtlamanız gerekiyor.

Diijital pazarlama çalışmalarının güzelliği her şeyin ölçülebilir olması. Her şeyi ölçümlerken sadece dönüşümü değil, hangi aktivitelerin en yüksek dönüşüm sağladığını ve sonuçları zamanla nasıl geliştirebileceğinizi de öğrenebiliyorsunuz.

İnternet Reklamcılığı Bürosu (IAB) yakınlarda markalar için Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi ile ilgili bir çalışma yaptı. Sosyal medya kampanyalarında 3,34 kez (%334) daha yatırım getirisi sağladığı sonucuna vardılar. Ayrıca kampanyanın uygulandığı hedef kitlenin %80’i, denetim grubunun gösterilmeyen kampanya markasını almaya daha eğimli oldu veya bu markayı diğerlerine tavsiye etti.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal Medya Pazarlamasında yatırım getirisi şu ana kadar bloglar ve tartışma panellerindeki en yaygın konularda biri olmuştur. Şirketler sosyal medya pazarlamasını daha fazla öğrendikçe; doğal olarak hazırda olan reklam ve halkla ilişkiler stratejilerini geliştirmenin olası ödüllerini isteyecekler.

İlgili konuşmalarda bir başka değinilen öncelikli nokta doğru ölçümleme ile ilgili sıkıntılar. Sosyal medyanın artılarından biri ise her şeyin ölçülebilir olmasıdır ancak zor olan kısım hangi faaliyetlerin veya kombinasyonun satışı sağladığının belirlenmesidir.

Sosyal Medya aktivitesi planlama ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz: Sosyal Medya Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

Markalaşma Satışa karşı

Birçok insan Sosyal Medya profilleri hazırlamanın ve blog yazmanın markalaşma kampanyalarını destekleyeceğini böylelikle de etkili sonuçların sadece marka bilinirliğini artıracağını düşünüyor. Diğerleri ise çevrimiçi dönüşümlere odaklı olarak dönüşümü sağlayan iletişim noktalarınının nerelerde olduğuna önem veriyor. Satış veya pazarlama bakış açısından, eğer doğru ölçüm araçlarınız yoksa, bu soyut varlıkların nasıl satışa yönlendirdiğini öğrenmek oldukça zor.

En büyük problem Social Media Explorer’ın kurucusu olan Jason Falls tarafından özetlenmiş: “Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi keşfetmeye çalışmanın sorunu ölçülebilir olmayan insan etkileşimleri ve diyaloglarına karşın rakamsal değerler vermeye çalışmaktır.  Diğer ağ üyelerini kitle olarak görmek yerine yerleşim alanı olarak görünce daha etkilidir.”

Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi nedir?

Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi, Sosyal Medya yatırımlarınızın, işletme hedef konularınızın, verimlilik ölçümü olarak tanımlanabilir.

Dolayısıyla değişkenleri biliyorsanız, matematik kolay. Yukarıda da anlattığımız zorluk, sosyal medyanın elle tutulamaz olması sebebiyle ölçümlemenin zor olması. Denklemde yatırım kısmını tahmin etmek kolay olmalı ama yatırım getirisini hesaplamak için yatırım gibi net kar için de bir değer vermeli. Finansal sonuç herhangi bir yatırımın en üst noktasıdır, dolayısıyla denklemde sosyal medya net karı bir rakamsal bir sonuç olarak belirtilmelidir.

Sosyal Medya Pazarlaması Yatırımının Getirisi Formülü
Sosyal Medya Pazarlaması Yatırımının Getirisi Formülü

Sosyal medya pazarlamasını deneyen herkes, sosyal etkileşimi (beğeni,yorum,paylaşım), web sitenizden erişim ve tıklamaları ölçmenin kolay olduğunu bilir. Aynı şekilde bir kampanyanın sonuçlarını bültene kayıt olma sayısından, indirme sayılarından, potansiyel müşteri yaratma ve e-ticaret sitesindeki dönüşümler ile ölçebilirsiniz. Peki markalaşmanın değeri nedir ve sosyal medya kampanyanız tüm satış sürecine nasıl yardımcı olabilir?

Bunun cevabını kampanyanızı analiz ederek bulacaksınız. Diğer tüm faaliyetleriniz aynı şekilde devam ederken gelirinizde bir artış olduysa bunu sosyal medya faaliyetlerinize bağlayabilirsiniz. Analiziniz veya analiz araçlarınız geliştikçe sosyal medya net karınızı uzun vadeli olarak da ölçümleyebilecek hale geleceksiniz.

Sosyal medya yatırımlarınızı değerlendirirken medya bütçenizi hesaba kattığınız gibi, işgücü, yazılım, geliştirme ve ajansları da eklemelisiniz. Bazı durumlarda sadece delta maliyetinize veya tüm bu maliyetlere odaklanmanız gerekebilir.

Sosyal Medya pazarlamasının gerçek maliyeti ile ilgili daha fazla bilgiyi bu makalede öğrenebilirsiniz: Sosyal Medya Pazarlamasının İşletmelere Maliyeti

Yatırım Getirisini Hesaplamak Neden Önemli?

Başlarda anlattığımız gibi, hiçbir işletme dönüşüm elde edemeyeceği şeye yatırım yapmaz. Bir çok şirkette ise genellikle bütçe kapmak için yarışan birden fazla proje olur. Eğer ciddiye alınmak veya sosyal medya yatırımlarınıza yeşil ışık yaktırmak istiyorsanız dönüşümü belgeleyebilmeniz çok önemlidir.

Söylemesi kolay; ama asıl geçerli olan kanıtlayabilmektir. Ortaklarınızı ikna etmek için hiçbir şey size sosyal medya yatırım getirisinin hesaplarını göstermekten daha fazla yardımcı olamaz.

Ve buna benzer birçok sebep var:

  • Sosyal medya değerinizi tüm işletme hedefleriniz arasına eklemek.
  • Sosyal medya kampanyaları ve stratejinizi belirlemek
  • Yatırımınıza kıyasla katılan değeri karşılaştırabileceksiniz.
  • Analytics size sosyal medya bütçenizin en etkili nerede olduğunu ve hangi faaliyetlerin en düşük yatırım getirisi sağladığını ve ne yapıp yapmamanız gerektiğini gösterir.
  • İçerik üretiminizde ana mesajınızın iletimindekiboşluklarınızı kapatmanızı sağlar.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, +90 (212) 243 7991 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilir ya da [email protected] adresine e-mail göndererek sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz; ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakın size anında dönüş yapalım.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Sosyal Medya Hedeflerinizi Planlama

Sosyal Medya Pazarlama dönüşümünüzü tam olarak ölçümleyebilmeniz için işletmenizin hedeflerine uygun hedefler belirlemelisiniz. Hangi anahtar değerleri  ölçmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Eğer ana hedefiniz e-ticaret sitenizdeki çevrimiçi siparişleri artırmaksa, yine de potansiyel müşteri getirmeyi, web sitenize trafik ve kazancınızı arttırarak potansiyel müşteri sağlayacak diğer birçok faktörü de takip etmek  isteyebilirsiniz. Sosyal Medya Pazarlaması etkilerini doğru olarak ölçümleyebilmeniz için diğer trafik kaynaklarından (arama motorları, e-mail vb.) gelen dönüşleri ayrıştırdığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca kampanyanız olmadan da gelmiş olan organik trafiği filtreleyebilmelisiniz. Böylelikle geçmiş tarihli bir referans çizgisi ve geliştirme için uygun hedefler koyabilirsiniz. İşte tipik Sosyal Medya ölçümleme kriterlerine örnekler:

  • Erişim (reklamınızı kaç kişi gördü)
  • Web sitenize trafik
  • Müşteri edinme
  • Kayıt ve dönüşümler
  • Elde edilen kar

Sosyal Medya Pazarlaması planlaması ile ilgili daha fazla bilgiyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: 5 Adımda Dijital Stratejinizi Geliştirin

Web sitenizin hazır olduğundan emin olun

Kampanyanıza başlamadan önce web sitenizin hazır olduğundan emin olun. Doğru analytics kodu, pikseli, etiketi ve çerezleri yüklendi mi? Kampanyanız için hazırladığınız varış sayfanız uygun çalışıyor mu? Mobil cihazlarda iyi çalışıyor mu? Mobilde yükleme süresi 3 saniyeden az mı?

Web site performansınızın iyi işlediğinden emin olmanız hayati önem taşıyor. Unutmayın, sosyal medya pazarlaması kullandığınızda %75 ile %80 aralığında mobil kullanıcıları sitenize çekersiniz. Arama motorlarından gelen trafik şimdilik hala mobilden çok masaüstünden gelmektedir.

Kampanyanız maksimum dönüşü alabilmek için ona özel tasarlanmış bir varış sayfasına yönlendirmelidir. Varış sayfaları ile ilgili daha fazla bilgiyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: Etkileyici Varış Sayfaları Nasıl Oluşturulur?

Web site hızınız da çok önemlidir. KissMetrics’in yakın zamanda yaptığı bir çalışma mobil kullanıcılarının 3 saniyeden fazla süren web site yüklemelerinde %40’ının o siteden hemen çıktığını gösteriyor. Bu da eğer web siteniz yavaşsa pazarlama bütçenizin %40’ını çöpe attığınız anlamına geliyor. Ne kayıp ama!

Hızlı web sitesinin pazarlamaya yararları hakkında daha fazla bilgiyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: Web Sitenizin Hızı Size Para Kaybettiriyor Olabilir

Performansınızı Analiz Etme

Şimdi eğlenceli kısma hazır sayılırız ama öncelikle kampanyanızın başarısını ölçecek analiz araçlarını eklemeye karar vermeliyiz. Tüm sosyal medya ağları kampanyanızın kitleniz ile iletişimi, erişimi, beğeniler, takipleri yorumlar, paylaşımlar ve tıklamalar gibi genel gidişatı hakkında size yardımcı olabilecek içgörüler sunar. Ayrıca tıklama başına maliyetinizi de gösterir!

En büyük analiz verilerinizi web sitenizden alabilirsiniz. Ve bunun için kullanabileceğiniz harika araçlar var. İşte dikkate alabileceğiniz bazı araçlar:

Google Analytics şart ve kullanımı ücretsiz: Google Analytics size dönüşüm ve sosyal medya takibi de dahil olmak üzere birçok değerli bilgi verebilir. Muazzam bir seçenekler ve detayları setiniz oluyor bu birçok şirket için yetip de artıyor.

HubSpot Pazarlaması: HubSpot sosyal medyayı pazarlama için kullanmak isteyen herkesin göz atması gereken bir pazarlama yazılım hizmeti sunuyor. CRM çözümü ise ücretsiz. Ama iyi özellikler ücretli pazarlama yazılımında. Buna tüm analiz verilerini kolay kullanabileceğiniz arayüz de dahil.

Hootsuite Analiz: Hootsuite sosyal medya pazarlamacısının hayatını kolaylaştıracak harika bir yazılım sunuyor. Basit versiyonu ücretsiz. Ve biraz ücret ödeyerek çok güzel analiz özellikleri edinebilirsiniz.

Salesforce, Oracle, IBM, SAS, MailChimp gibi kullanabileceğiniz diğer birçok harika araç da bulunuyor.

Eğlence Başlasın!

Şimdi Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi hesaplayabileceğiniz her şey yerli yerinde. Başlamaya hazırsınız! Sürekli olarak analizlerinizi takip etmeli ve hedeflerinize uygun gidip gitmediğinizi izlemelisiniz. Sürekli demek kampanyanın başlarında bir saat ve sonrasında kampanyanız bitene kadar günde en az bir kere kontrol etmeniz demek.

İşinize yarar bir strateji bulana kadar sürekli test edin. Kendi araştırmalarımız bir kampanyada basit elementleri değiştirerek bile üç kat daha iyi sonuçlar alınabildiğini gösteriyor. (Etkili Varış sayfası, görsel, reklam metni, eyleme çağrılar vb.)

Sürekli olarak sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinizi ölçümleyebilmelisiniz. Böylelikle bir daha pazarlama kampanyalarınızın değerini kanıtlamada sorun yaşamazsınız. Ayrıca dilerseniz Cloudnames’de sizin yerinize yönetebilir.

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

CNcanhelp-300x269Cloudnames, Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için size yardım edebilecek bir dijital ajanstır. Dijital stratejinizi, web sitesiniz, sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama çalışmalarınızı, satış ve pazarlama otomasyonunuzu ve bunun gibi tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetebilir, gelirinizi artıran etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Bununla birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlamanın, gibi ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını sizin için yönetebiliriz.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal Medya ve dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Siz de Sosyal Medya Pazarlamasında Yatırım Getirisi hesaplıyor musunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!