Sosyal Medya Kitlenizi Arttırın

Sosyal Medya Kitlenizi Arttırın

Gelecek yıl, 2 milyar insanın Sosyal Medya hesabı olması bekleniyor. Bu artan sayıya bakılırsa potansiyel müşterileriyle iletişime geçmek isteyen şirketler için her geçen yıl daha büyük fırsatlar yakalama şansı doğacak.

Sosyal medyada var olmanın ne demek olduğunu tam anlamıyla anlamakta zorlanıyorsanız, bu sanal ortamı bir çeşit sosyal faaliyet alanı olarak düşünebilirsiniz. Sosyal medya hesabınız sizin sanal olarak varlığınızın bir göstergesiyse, bu platformu ikinci bir eviniz gibi düşünebilirsiniz; sanal bir ikinci ev, kulağa hoş gelmiyor mu?

 

Etrafında bir çevre oluşturabilmek adına bu hesaplarınızı daha kişileştirmeniz, insancıllaştırmanız gerekiyor. Bunu, güzel fotoğraflar ya da içerikler paylaşarak yapabilirsiniz; önemli olan, takipçilerinizle ve arkadaşlarınızla sanki gerçek dünyada iletişim kuruyormuş gibi etkileşime girmektir.

 

[include-page id=’18525′]

 

Sosyal medya ağlarınızı iyi tanıyın

Sosyal medyadaki varlığınızı arttırmada atacağınız ilk adım, ne ile uğraştığınızı çok iyi bilmenizdir. Bu yüzden sosyal medya kanallarının araştırmasını çok iyi yapmış olmalısınız.

 

Reklamlarınızın tanıtımını yapabilmeyi, bunun yanında içeriğinizi tanıtırken daha fazla beğeni ve paylaşım alabilmeyi de çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bir örnek verecek olursak, Facebook reklamları banner reklamları, viral pazarlama, sıradan oyunlar gibi formlarda destekleniyor. Twitter ise, reklamları tanıtım tweet’leri aracılığı ile destekleme sağlıyor.

 

Eğer hedefiniz güncel kalmaksa, yeni trendlerden tutun sosyal medya platformlarının tüm güncellemelerine kadar, her bir küçük hileyi bilmeniz gerekiyor. Bağlantınızın bulunduğu her bir Sosyal ağ kanalı ile nereye ulaşmak istediğiniz ile ilgili makul hedefler de belirlediğinizden emin olun.

 

 

Değerli içerik

Takipçilerinizi arttırmanın diğer bir yolu da doğru içeriğin tanıtımını yapmaktan geçiyor. Değerli ve bilgilendirici bir içeriğe sahip olmanız işinizin tamamlandığı anlamına gelmiyor. Örneğin Facebook paylaşımlarında daha çok görsel içerikler rağbet görüyor; diğer yandan Twitter’da ise, içeriği yollarken her zaman hızlı olunması ve ince espirili içerikler gönderilmesi rağbet görüyor.

 

Ne Yayınlamalısınız? Başlangıç için basit içerik tipleri vardır: blog yazılarınızı görsel içerikle (Resim/Video) desteklemek, diğer içeriklerinize yönlendirecek linkler eklemek ve reklam paylaşmak. İçeriğinizin sahip olduğu resim, içeriğinizin aldığı tıklanma, beğenilme, görülme ve diğer içeriksel yayınlara göre paylaşılma sayısını artırabilecek en önemli görsel araçtır.

 

Ne Zaman Yayınlamalısınız? Yine işletmenizin bağlı bulunduğu sektöre, kanallarınıza ve hedef kitlenize bağlı olarak değişeceğini belirterek söylüyoruz ki bizim test sonuçlarımız şu şekilde:

  • Facebook ve Twitter için ideal paylaşım zamanı 13.00 ve 17.00 arası
  • Linkedin ve Instagram için sabah 07.00 ve 09.00 arası akşam 16.00-18.00 arası
  • Google+ için hafta içi 09.00 ve 11.00 arası
  • Pinterest için ise hafta sonu 14.00 ve 16.00 en iyi çalışma saatleri olarak değerlendirilebilir.

 

Ne Sıklıkta Paylaşım Yapmalısınız? Bunu test etmelisiniz; fakat genel önerimiz şu şekilde:

  • Facebook için haftada 5-10 içerik
  • Twitter için günde en az 5 içerik
  • Linkedin için her çalışma günü için 1 içerik
  • Google+ ve Instagram için günde 5 içeriğe kadar paylaşım yapabilirsiniz.

 

Tüm bunlar, müşterilerinize ne tür ürün ve hizmet sağladığınız ile ilgilidir. Öncelikle hangi sosyal ağın size en uygun olacağına karar verin; hem markanızın görünürlüğünü arttırırken hem de gelirinizi de arttırmış olun. Böylelikle de biraz zamandan ve biraz da paradan tasarruf etmiş olun. Hedef kitlenizi iyi tanımaya ve onların yaş grubuna, cinsiyetine ya da ilgi alanlarına hitap edecek içerikler paylaşmaya özen gösterin.

 

[include-page id=’18540′]

 

Kitlenizi hedefleyin

Kullandığınız sosyal medya araçlarının nasıl işlediğini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ancak, hitap ettiğiniz kitleyi iyi tanımıyorsanız bunun hiç bir önemi yok.

 

Örneğin, işiniz protein içeceği satmak üzerine kurulu ise, sizin hedef kitleniz 18-48 yaş arası kadın ya da erkek fitness ve spor ile ilgilenen, belki de seyahat eden insanlar gibi çeşitli grupları kapsayacaktır. Bu grup ayrımlarına giderek hedef kitlenizi, size hitap etmeyen diğer kişilerden ayırmanızı sağlayabilir ve daha çok ilgili kitle elde etmek adına girişilen yanlış paylaşımlarda bulunmanızı da engelleyebilirsiniz.

 

Belirlediğiniz bu hedef kitlenizi gerçek hayat dışında bir de dijital ortamda dikkatlerini çekmek için öncelikli olarak yapmanız gereken, sosyal medya hesap ve kanallarını iyi incelemek ve gözlem yapmaktır. İnceleme yaparken farkına varacaksınız ki aynı içeriğin Facebook üzerinden ve Twitter üzerinden paylaşılması ardından gelecek olan reaksiyonların birbirinden çok farklı olabildiğini göreceksiniz.

 

Bu, Facebook’un daha reaktif olması, diğer yandan Twitter’ın ise daha proaktif olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca göreceksiniz ki bir kişinin Facebook üzerindeki refleksleri ile Twitter üzerindeki refleksleri dahi farklılık gösterebiliyor.
Davranış psikolojisine göre, kitlelerin çevresel faktörler nedeniyle gerçek ya da sanal olsun, değişkenlik gösteren davranış biçimlerine yöneldikleri görülüyor. İnsan doğası hayatta kalma üzerine temellenmiş olduğu için, gerçek ya da dijital olsun, kendilerini o ortama adapte olma ihtiyacı duyuyorlar. Bu durumun aynısı Twitter kullanıcıları için de geçerli; kısaca kullanıcılar bilinç altında “hayatta kalmak” için kendilerini bu ortama adapte etmeye çalışıyorlar.

 

İzleyicilerinizle etkileşime geçin

İzleyicilerinizle iletişim kurma ve etkileşime geçme önemli bir konudur. Emin olun hızlı cevaplama her zaman işe yarıyor! Unutmayın izleyicilerinizin ilgiye ihtiyacı var.

 

Örneğin Facebook, kullanıcılarına “Genelde bir saatten az bir sürede cevaplıyor” adı altında itibar belirtisi olan bir çeşit etiketlemede bulunuyor. Bu eklentinin hesabınızda bulunması ise takipçilerinizin artmasının yanında, onlar arasında güven bağı oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

 

Cloudnames olarak size her zaman tetikte olmanızı tavsiye ederiz. Bunu ise sık sık içerik gönderiminde bulunarak, ya da yarışma düzenleyerek, kısacası sizin de aslında bir insan olduğunuzu hatırlatarak gerçekleştirmelisiniz. Hesabınızı insancıllaştırmaya çalışın, marka ve işinizle özdeşleştirilebilinen kendi kişilik özeliklerinizi göstermekten korkmayın. Bunu en basit şekliyle Noel ya da Ramazan gibi özel etkinlik ve tatilleri hatırlayarak ya da takipçileriniz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz diğer ilgi alanlarıyla ilgili içerikler paylaşarak gerçekleştirebilirsiniz.
Yeni takipçileriniz ile etkileşime geçmek için de bazı araçlar bulunuyor. Örneğin Twitter’da, yeni takipçilerinize yollamak üzere otomatik karşılama mesajı opsiyonunu kullanabiliyorsunuz. Yeni bir kullanıcı sizi takip etmeye başladığında otomatik olarak Twitter hesabınız ona karşılama mesajı yolluyor. Bu mesajı sizin belirleme opsiyonunuz da var, ancak buraya link eklememenizi tavsiye ederiz, yoksa karşınızdaki sizi spam hesabı olarak algılayabilir.

 

[include-page id=’18540′]

 

Hashtag kullanarak aramaları yükseltin

“İnsanların okumadan önce tıklamaları gerekiyor.” Susanna Gebauer

 

Arama önemlidir; biliyorsunuz ki sizi tanımayan ortada yüzlerce kullanıcı bulunuyor. Bu yüzden sizin görünür olmanız gerekir. Bunu yapabilmek için bilmeniz gereken bazı ipuçları var.

 

Hashtag’ler örneğin; Wendy’s, #TreatltFwd hashtag’ini kullanarak çocuklar için yardım kampanyası başlattı. Twitter üzerinden başlatılan bu kampanya sonucunda çocuklar için $50.000 kadar para toplamayı başardılar.

 

Konu ile alakalı olabildiğince hashtag kullanın. Hatta mizah içeren hashtagler kullandığınızda, daha çok paylaşım ve retweet alma ihtimalinizi de arttırmış olacaksınız.

 

Hashtag’lerinizin niteliğini arttırmak için ise kullanabileceğiniz bir çok takip etme metodları bulunuyor. Bazı sosyal analiz yapan araçlar, performansınızı sizin için grafiğe dökebilir; ya da arama motorlarını kullanarak hashtag’lerinizin yaygınlığını ya da olumlu taraflarını ölçebilirsiniz.

 

Örneğin web tarayıcınıza Ritetag eklentisini ilave ederek, tweet’leriniz için en uygun hashtag’leri seçebilirsiniz. Diğer bir uygulama ise, hashtag kampanyalarını analiz etmeye yarayan bir takip aracı, Talkwalker.
Online dünyada varlığınızı daha görünür kılmak adına yapabileceğiniz diğer bir yol ise, kişisel ya da şirket sitelerinize, sosyal medya hesaplarınıza ulaşabilme imkanı sağlayan ikonlar eklemek. Böylelikle kitlelerinizin sizinle daha geniş bir yüzeyde iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal medya stratejisi oluşturun

İnternet sitesi yönetmek talepkar hale gelebilir; sosyal medya ağlarını yönetmek ise çok daha fazla emek ister. Bu ağları yönetebilmek bir çeşit sanattır! Daha fazla yaratıcılık ve daha hızlı etkileşimi zorunlu kılar.

 

Eğlenceli olmasına karşın iyi organize edilmelidir. Gelecek aylar için ne yayınlayacağınıza dair bir çeşit takvim düzenlemesi yapmayı sakın unutmayın! Bu düzenleme, hesaplarınızı kontrol altına almanızda size yardımcı olacaktır.

 

Bunun yanında, içeriğinizi daha geniş kitlelere yaymak için ek seçenekleri de göz önünde bulundurun. Çoğu sosyal medya platformu, içeriği hedef kitleye daha kolay yaymak için reklamlaştırabilme imkanı sunuyor. Bu platformlar gayet makul fiyatlarda içeriğinizin tanıtımında size yardımcı olabilir. Bu yüzden bütçenizi kararlaştırın ve reklam vermeyi deneyin!

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Sosyal medya pazarlaması ile ilgileniyorsanız lütfen blogumuzu takip edin. Sosyal medya ağlarında izleyicilerinizi arttırmak için ne yapıyorsunuz? Lütfen aşağıya yorum bırakarak bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!