Pazarlama Tekniklerinin Değişimi

Pazarlama Tekniklerinin Değişimi

Yeni medya kavramı internetin topluma açılması ile kullanılmaya başlanan bir kavram. Geleneksel medya kanallarının popülaritesini elinden alan bu yeni medya alanı, Web 2.0 devrimi ile hayatımızın içine yavaş yavaş girmeye başladı. Geleneksel pazarlama, gücünü yitirmiş; yerini sosyal medya pazarlamasına bırakmıştır.

İnternetin hayatımıza Geçtiğimiz 10 yılda sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlarımızdan, tabletlerimizden ve diz üstü bilgisayarlarımızdan sosyal medyaya her an bağlıyız. Günün her saati arkadaşlarımızla sosyal medya üzerinden haberleşip, yorumlar yapıyoruz. Sevdiğimiz markaları takip ediyoruz hatta günlük haberler için bile sosyal medyayı kullanıyoruz.

 

Tecrübelerimiz, Sosyal Medya Pazarlamasının, medyanın diğer kanallarına göre 10 kat daha uygun maliyetli olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak tabii ki bu, Sosyal medya pazarlamasını doğru şekilde kullanıp kullanmadığınıza bağlı. Bu yüzden nereye doğru evrileceğini öngörebilmeniz için sosyal medyanın tarihsel gelişimini de iyi anlamanız gerekiyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Pazarlama ve Psikoloji ilişkisi

Geleneksel pazarlama tekniklerinin temellerini atan kişi Sigmund Freud’un yeğeni Edward Bernays; propaganda yerine halkla ilişkiler kavramını getirmiş ve amcası Freud’dan aldığı kitaplar ile insan psikolojisini kullanarak para kazanıp kazanamayacağı üzerine çalışmalar yapmıştır.

 

Freud “Totem ve Tabu”yu yazdığı dönemde Amerika’da kadınların sigara içme oranı erkeklere göre çok düşüktü. Amerikan tütün şirketi (American Tobacco Co) CEO’su George Hill bununla ilgili sorun yaşıyordu. Hedef kitlesi kadınlar olan pazarlama stratejilerinde başarısız olduktan sonra bu konuda araştırmaları bulunan Edward Bernays’ten yardım almaya karar verir. Tam bu noktada bu olayı tarihteki ilk kitle pazarlama stratejisine örnek olarak gösterebiliriz.

 

Edward Bernays, kadınların toplumda sigara içme tabusu üzerinde çalışmalar yapmış ve hatta bu konuda psikoanalistlerden destek almıştır. Sigara bu dönemde cinsel organı çağrıştırdığı için toplumda erkeğin gücünü temsil ediyor algısı söz konusudur. Buna ilişkin olarak Edward Bernays paskalya töreninde bir oyun planlar. O dönemin zengin ve popüler kadınlarını topluluk önünde gösterişli bir şekilde sigara içmeleri için ikna eder. Bu sırada gazetelere birkaç kadının özgürlük meşalesi yakacakları bilgisini verir. O günden sonra sigara, kadınlar için özgürlük sembolü olur. (The century of the self) Amerika’da başarılı bir şekilde hazırlanmış pazarlama stratejisi, kadınların sigara içme oranına ciddi etkileri oldu.

 

Bu dönemde geleneksel medya stratejileri tamamen değişti. İnsanlara bir araba almanız gerekir yerine bir araba alırsanız iyi hissedersiniz gibi reklamlar pompalanıyordu. Yani ürün ve hizmetlere duygular yükleniyordu. Tüketici ihtiyaç bazlı olmaktan çıkarıp, arzu bazlı olmasını sağlamıştır. Geleneksel medya dijital çağa kadar etkinliğini korudu.

 

[include-page id=’18540′]

 

Geleneksel medya vs Dijital Pazarlama

Geleneksel medyada kitle pazarlaması söz konusudur. Çünkü bilgi demokratik değildir, kapalı bir sistem söz konusudur. Tüketici yönlendirilir, ürün üzerinde söz sahibi değildir. İktisadi ajanların piyasaya sürdüğü reklamlar tüketici tercihleri belirlenir.

 

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde sosyal medya mecralarında tutunamayan şirketler piyasadan silinecekler. Geleneksel medya olgusuna saplanmak bu şirketlerin zaman içerisinde zarara girmesine sebep olacak ve gün geçtikçe rekabet güçlerini kıracaktır. Teknolojiyi içselleştiremeyen şirketler hedef kitlesinden gün geçtikçe kopacak ve yerini yenilikçi kitle iletişim araçlarını işlevsel olarak kullanabilen kuruluşlar alacaktır.

 

İçerik pazarlaması diye bir kavram hayatımızın içine girdi. İçerik pazarlamasının doğru olarak yapılamaması bu şirketleri uçurumun kenarına sürükleyecektir. Bilginin kolay ulaşılması, yayılma gücü firmaları rekabete sokacak arz itişli piyasa yerini talep çekişli piyasaya bırakacaktır.

 

Peki dijital devrim bize ne getirdi? Neden sosyal medya mecralarını etkin kullanamayan şirketler önümüzdeki yıllarda kendi sonlarını getirecekler? Aslında bu soruların cevapları o kadar karmaşık değil. Dijital devrim bilginin bir grubun elinde olma gücünü kırarak çoğulcu olmasını sağladı. Web 2.0 devrimi ücretli platformları ücretsiz hale getirdi. Dijitalizasyon öncesi içerik oluşturmada aktörler ünlüler iken günümüzde aktörler kullanıcılar olmaya başladı. Devrim öncesi uzun süreli uğraşlar sonucu reklam ve ilanlar oluşturulurken günümüzde gerçek zamanlı oluşum söz konusudur. Bir ürün veya hizmet ile ilgili düşüncelerimizi sosyal mecralarda anlık olarak paylaşabilmekteyiz.

 

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir” bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz bir kopyasını hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

 

Dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız daha detaylı bilgi için blog sayfamızı takip edin. Siz haberleri hangi kanallardan takip ediyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!