instagram ile yeni pazarlama teknikleri

Instagram API ile reklam yayınına başladı

Geçen ay Instagram, pazarlamacıların artık kendi postlarını Uygulama Programlama Arayüzü aracılığı yayınlayabileceklerini duyurdu. Teknoloji dünyası dışında rağbet görmeyen bu haber, Instagram’ı bir sonraki milyarlık Sosyal ağ kanalı haline getirebilir mi? 400 milyon civarında kullanıcıya sahip Instagram, reklamcılar için haliyle ilgi çekici bir kanal haline geldi. 

Instagram hesabına sahip bir internet kullanıcıysanız, arkadaşlarınızla ve takipçilerinizle görüntü paylaşımı üzerine kurulu bu hizmetin harika olduğunun da farkındasınızdır. Facebook’un sahibi olduğu Instagram, faaliyete geçmesinden sadece yedi yıl sonra, 2017 yılında, 2.8 milyar Dolar ciro elde etmesi bekleniyor. Bu artış beklentisi, Instagram’ın API kullanımını reklamlar için açmasından kaynaklanıyor.

 

[include-page id=’18525′]

 

Efektif maliyet

Çoğu şirket, ürün ve servislerini pazarlayabilmek ve reklam için para ödemeden kitle oluşturmak üzere Instagram’ı halihazırda kullanıyor ve kullanmaya da devam edecek. Instagram’ın açtığı yeni kapı ile paylaşımlarınızın daha geniş kitlelere ulaşmasını ve bunu rekabetçi bir fiyatlandırmayla gerçekleştirmenizi sağlayabilirsiniz.

 

Brezilya’da piyasaya sürülmesinin ardından yapılan servis değerlendirmesinde pazarlamacılar, maliyet ve etki arasındaki dengenin, Facebook’ta yapılan bir reklamdan on kat daha iyi olduğunu belirtiyorlar. Bu elbette ki zaman içerisinde değişime uğrayabilir; ancak bugün Instagram, uygun maliyetli bir pazarlama platformu olmasıyla öne çıkıyor.

 

Sosyal medya pazarlama sahasında yeni olmasına rağmen Instagram, pazarlama bütçenizi ilerleyebilmesini sağlayacak güçlü değer önerisine sahip.

 

Kullanması çok basit

Instagram’ın en sevdiğimiz şeyi kullanmasının gayet kolay olması. Şirket hesabınızı tasarlarken değiştirebileceğiniz sadece dört seçenek bulunuyor: profil fotoğrafı, kullanıcı adı, biyografi kısmı ve web sitenizin URL’si.

 

Kısıtlı seçeneklere sahip olduğunuz için, elinizdekileri en iyi şekilde kullanmanız gerekiyor. Profil resminiz, kendinizin ya da şirket logonuzun yakın çekim bir fotoğrafından oluşmalıdır. Değiştirebildiğiniz alan kısıtlı olduğu için, buraya markanızı yansıtacak ve hedef kitlenizde yankı uyandırabilecek bir resim bulmanız gerektiğini unutmayın.

 

Kullanıcı adınız sizin iş adınızdan oluşmalı, böylelikle şirketinizi aratan kullanıcılar anında sizi bulabilir. Instagram, hesap oluşturulduktan sonra kullanıcı adınızı değiştirme imkanı da sunuyor. Ancak, eğer hata yapılmadıysa bu değişiklikten kaçınılmalı; elbette bu internet adresinizin URL’si için de geçerli.

 

Bio ise, şirketiniz ile ürün ve verdiğiniz hizmetin kısa bir açıklamasını yerleştirebileceğiniz kısımdır. İdeal olarak bu yazının kısa, öz ve bilgilendirici olması beklenir.

 

Diğer kullanıcıları takip etmek

Instagram üzerinden kitlelere ulaşmanın ücretsiz ve en iyi yolu, diğer kullanıcıları takipten geçiyor. Başka kullanıcıyı takip etmeye başladığınızda, o kullanıcıda bir bildiri ve sizi takip edip etmemeleri üzerine de bir seçenek butonu beliriyor . Arama çubuğu ve keşif özelliği, Instagram’a başlamak için harika bir basamak.

 

Kullanıcıları aramak için anahtar kelime ya da hashtaglar gibi bir çok kolaylık sağlayan araçlar bulunuyor. Iconosquare gibi bazı araçlar ise, hesabınızla ilgili hashtag önerisinde bulunuyor; böylelikle daha derine gidebilir ve daha fazla hedef kullanıcıları takip edebilirsiniz.

Hashtagify.me ise sektörünüz için gönderilerinizde bahsetmek üzere kullanabileceğiniz en popüler hashtag’leri bulmanızda yardımcı oluyor. Böylelikle ürün ve hizmetiniz ile ilgilenen kişiler tarafından arama sırasında kolaylıkla bulunabiliyorsunuz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Daha fazla Instagram takipçisi nasıl elde edilir?

Beğeni ve paylaşma dürtüsünü harekete geçirecek stratejilerin aynısını Instagram hesabınızda da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç seçeneği aşağıda sizin için sıraladık:

  • Nicelikten çok niteliğe odaklanın. Sık sık gönderi paylaşın; ne kadar sık paylaşırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Ancak, kötü gönderilerden kaçının, eğer az rağbet var ise gönderinizi silmeniz daha iyi olacaktır.
  • Popüler ve trend olan hashtagleri kullanın. Unutmayın, ne kadar hashtag o kadar iyi. İş türünüz ile ilgili hashtag’leri bulmanızı sağlayacak araçlar kullanın.
  • Diğerleri ile iletişime geçin; örneğin fotoğraflarını beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz. Diğerleri ile ilgilenmek , size karşı ilgi doğmasını da sağlayacaktır.
  • İnternet sitenizde ya da diğer Sosyal ağ sitelerinizde Instagram hesabınızın reklamını yapın.
  • Gönderilerinize harekete geçirici mesaj ekleyin. Geribildirim isteyin ya da daha fazla bilgi için link ekleyin.

 

Instagram’da ne tür içerikler paylaşmalısın

Eğer görsel bir iş yapıyorsanız ve fotoğraf, imaj ve videolar işinizin bir parçası ise, gönderide bulunmanız gerekenler bu görsel malzemelerdir. Eğer görsel bir iş yapmıyorsanız size bir kaç öneride bulunabiliriz.

 

Eğer somut ürünleriniz bulunuyorsa, ürününüzün görsel çekimleri sizin için ideal olabilir. Ürünleri sergilemenin bir çok yöntemi bulunuyor: ürününüzü kullanan müşterilerinizin resimlerini, sunumlarınızdan kareler, ya da ürün demo video görüntülerini kullanabilirsiniz.

 

Eğer her gönderiniz ürün hakkında olursa takipçi kaybetme riski altındasınız demektir. Bu yüzden gönderilerinizi çeşitlendirmeniz gerekiyor. Ofis ve workshop’unuzda neler olup bittiğini gösteren bir kaç kare de ekleyebilirsiniz. Her işin insani bir tarafı da bulunuyor, bunu hatırlatmak lazım.
Instagram, yarışma düzenlemek ve eşantiyon dağıtmak için harika bir yer; takipçilerinizden yarışmaya katılmak için gönderilerinizi beğenmelerini, ya da belirli hashtag’ler ile kendi resimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Son olarak, hatırlatalım; Instagram’da mizah ve eğlenceli içerik kullanmak hiç bir zaman yanlış olmaz. Gülünç ve motive edici, ya da ilham veren içerik paylaşmak, yeni takipçi edinmek için mükemmel bir yol.

 

[include-page id=’18540′]

 

Yeni pazarlama seçenekleri

Yeni müşteri edinirken Müşteri Edinme Maliyeti’nin düşük olması bir pazarlama hedefi olmalıdır. Instagram’ın, kullanıcı sayısı bakımından Twitter ve LinkedIn’i geçtiği ve diğer büyük ağları geçerek geçen yılda %50 büyüme elde ettiği, bu oranın da gittikçe artacağına inanılıyor.

 

Instagram diğer ağlardan farklı olarak daha genç kullanıcılara sahip. Bu yüzden Instagram kullanıcılarına yatırım yapıyorsanız, daha kalıcı kullanıcılara yatırım yapıyorsunuz demektir. Facebook kullanıcılarının %23’ü, ancak Instagram kullanıcılarının %44’ü, 30 yaş altı olduğu belirtiliyor.

 

2013 yılında Instagram, reklamları ölçmeye başlamıştı. Ancak daha geniş bir şekilde ve Sosyal medya pazarlama araçlarınızın içinde bulabileceğiniz API’ler ile daha geniş kitleye yayılmış oldu. Bu zamana kadar paylaşımlarınızın reklamını yapmak için 200.000 Dolar harcadınız; çoğu şirketin bu miktarları ödeyemediğinden söz etmemize gerek yok sanırım.

 

Yeni API’ler ile ise, bu durum aniden değişikliğe uğramış oldu ve Instagram reklamları şimdi rekabet edilebilir maliyetlere düşmüş oldu.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Sosyal Medya Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen blogumuzu takip edin ya da bize iletişim bilgilerinizi bırakın ki sizinle iletişime geçebilelim. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için Instagram gönderilerinizin reklamını yapmayı düşünür müsünüz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemize yazarak bizi bilgilendirin. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!