Inbound Pazarlama için Sosyal Medya neden Önemli?

Inbound Pazarlama için Sosyal Medya neden Önemli?

Inbound Pazarlama, izleyicilerin dikkatlerini dağıtan Tacizkar Pazarlama stratejisinin aksine, ziyaretçilerin ilgilerini kazanmaya odaklanmaktadır. Inbound Pazarlama stratejilerinin %90 oranında online tıklama ile ödüllendirilmesinin sebebi budur. Peki bu etkili stratejiden nasıl istifade edebilirsiniz?

Sosyal Medya için pazarlamanın iki farklı yolu bulunuyor. Bunlardan ilki ilgi çekmek adına birinin aktivite akışında araya giren banner reklamları ve e-mail’lerdeki spamler ya da yorum köşeleri gibi örnekler içeren ‘Tacizkar Pazarlama‘dır (interruption marketing).

Bunun yanında kişiye gereğinden fazla aksama yaratmayacak şekilde dikkat çekmeyi hedefleyen; Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), İçerik Pazarlama, blog paylaşımları, viral kampanyaları ve opt-in e-mail olarak da adlandırılan önceden talep edilen e-posta gibi örnekleri içeren ‘Inbound Marketing’ bulunuyor.

Araştırmamız gösteriyor ki tıklamaların %90’dan fazla bir oranı inbound pazarlama üzerinden kazanılmasının yanında tacizkar pazarlamadan daha düşük bir Müşteri Kazanım Maliyeti (CAC) elde etmenizi de sağlıyor. İşte bu yüzden inbound tüm odak noktanız haline gelmeli!

[include-page id=’18540′]

 

Ziyaretçiden Müşteriye doğru Geçiş Süreci

Inbound Pazarlama, içerik yaratma ve paylaşma süreciyle yabancı birisini müşteriye çevirebilmeye odaklanır. Bu süreci netleştirmek için bir çok yol bulunuyor; Cloudnames’te biz bu süreci ‘geçiş dönemi’ şeklinde adlandırıyoruz.

Blog sayfanız ya da sosyal medya kanallarınız aracılığı ile genellikle yabancı kişiler birer ziyaretçi haline gelmektedir. Etkili Eylem Çağrısı (CTA) ve Varış sayfalarınız sayesinde bu ziyaretçiler daha sonra potansiyel müşterilere dönüşmektedir. Çoğu pazarlamacı bu dönüşüme ‘başarı elde edebilmeye hak kazanmak’ şeklinde ifade eder.

Süreç içerisinde bu müşteri adayları, yalnız birer aday müşteriden değerli müşterilere doğru dönüşür. Bu aşamaya geldiğinizde ise müşteri ilişkileri yönetimine %100 odaklanmanız gerekmektedir.

Fakat, Inbound Pazarlama’nın en başarılı olduğu aşama, en büyük tanıtımcınızın sizin kendi müşteriniz olmaya başladığı aşamadır. Onları biz, değerli müşterilerimiz olarak adlandırmayı seviyoruz.

 

 

Inbound Pazarlama için kanal olarak Sosyal Medya

Inbound pazarlama stratejisinin en önemli kısmı olan Sosyal medya, geri dönüş yapan ya da yeni olan müşterilerin ilgilerini çekebilmek için en mükemmel yol. İyi bir içerik yaratmak, süreç için iyi bir başlangıç.

İçeriğinizin tanıtımı için iyi bir strateji oluşturmak size fazladan gelir getirecektir. İçerik pazarlama stratejiniz, iş hedeflerinize erişmenizi sağlayacak satın aldığınız, tecrübeyle edindiğiniz ve kendine özgü sosyal medya stratejilerini, zorunlu kılmalıdır. Bununla sınırlı kalmamak kaydıyla bu stratejileriniz, sahip olduğunuz sosyal medya kanallarını kullanma, sosyal medya reklamlarına ücret ödeme ve diğer kullanıcılarla sosyal medya ilişkileri geliştirmeyi içermelidir.

Sosyal medya üzerinden inbound pazarlamayla başarı elde edebilmek için, hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir içerik yaratmanıza ve bunları düzenli olarak paylaşmanıza ihtiyacınız var. Bunu yaparak izleyicinizin güvenini kazanabilir ve zaman içerisinde alanınızda lider konuma gelebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Tacizkar Pazarlama

Tacizkar pazarlama (interruption marketing) para ödenilen reklamların insanların gündelik hayatlarının arasına konumlandırılmasını içeren en geleneksel pazarlama stratejilerini içermektedir.

Facebook’taki tipik bir ürün reklamı da bir çeşit Tacizkar pazarlama örneğidir. Ücret ödenerek yapılan tanıtıma, kendi haber akışını inceleyen birinin burada sizin reklamlarınızla karşılaşmasına ve böylelikle sizin varlığınızdan haberdar olunmasına bir çeşit zorunluluk hali yaratılmasıdır.

Sosyal Medya’da bulunan yorum köşelerinin hiç bir ilgisi olmayan linkler gibi zaman zaman SPAM mesajlar için kullanıldığını siz de farketmişsinizdir. Bu tamamen enerji kaybıdır; bu yüzden kesinlikle etkili bir pazarlama yolu değildir.

[include-page id=’18525′]

 

İçeriğinizin tanıtımını yapmak

Sosyal Medyayı içeriğinizi tanıtmak üzere kullanıyorsanız, uymanız gereken bir kaç altın kural bulunuyor. İzleyicinizin dikkatini çekecek ilginç ve değerli bir içerik sağlamak bu konuda çok önemlidir.

Ayrıca, markanızın rakiplerinizle aynı seviyede olması gerekiyor. Size önerimiz rakiplerinizi sosyal medya kanalları üzerinden takip etmeniz ve onlarla benzer yolları izlemenizdir, fakat önemli olan bu süreç içerisinde özgün bir şey üretmenizdir.

L’Oreal, Maybelline, Nike ve McDonalds ve diğerleri, “Worth it”, “born with it” ya da “loving it” gibi yalnızca sloganları yoluyla bir satış noktası yaratmayı başardı. Bu yüzden içeriklerinizin “buna değer” olduğuna ya da “bu yüzden doğduklarına” emin olun.

 

İlham Kaynağı Bulmak

İçeriğinizin işe yaramayacağından endişeleniyorsanız, biraz ilham için sosyal medyayı göz gezdirebilirsiniz! Ödünç alabileceğiniz, yeniden üretip ortaya koyabileceğiniz pek çok fikir bulunuyor. Sosyal medyadan bulabileceğiniz işte birkaç fikir önerisi:

  • Kişisel Ağlar: insanların neler hakkında konuştuklatını bilmek ya da kişisel haber akışlarını incelemek her zaman iyi bir fikirdir. Güncel ve trendi kalmak kilit önem taşır!
  • Online Değerlendirmeler: internetten alışveriş yaptıysanız, önceden satın alanlar tarafından ürünler üzerine yapılan yorumlarla elbette siz de karşılaşmışsınızdır. Değerli bir içerik yaratmanın en etkili ve en müthiş yolu budur.
  • Tartışma Forumları: deneyimlerin paylaşıldığı ve gündelik etkileşimin yaşandığı chat forumlarını incelemekten daha iyi bir yol yok gibi gözüküyor. Tartışma trendlerini takip edebilir, sıcak gündem tartışma konularıyla uğraşabilirsiniz.

Sosyal medya platformları izleyicilerinizi anlamlayabilme adına size yardımcı olabilecek kayda değer sayıda veri bulunuyor. Hakettiğiniz gibi ziyaretçileri size getirecek bir içerik yaratmak için ihtiyacınız olan şey izleyiciniz için etkili metin ortaya çıkardığınızdan emin olmaktır.

 

Tacizkardan izinli pazarlamaya dönüşüm

İçerik pazarlama söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken başka bir paradigma da bulunuyor. Mesajlarınızın talep dahilinde ziyaretçilere iletilmesine “izinli pazarlama” (permission marketing) denilir. Genellikle bu pazarlama biçimi, gelen ziyaretçilere önceden talep edilen haber bültenleri sağlayarak ya da Sosyal Medya sayfanızın insanlar tarafından “beğen”ilmesi yoluyla gerçekleşiyor.

İzinli pazarlamanın zorluğu ise tacizkar pazarlama stratejilerinden uzaklaşmaktır. Bakış açınızı değiştirmeli, sadece markanızı satma düşüncenizden kurtulmalı ve ortaya nasıl değer yaratabileceğiniz üzerine düşünmelisiniz. Bu şekilde uzun dönemli müşterilerinizi garanti altına alabilirsiniz.

Mesajlarınızın ulaşmasını talep dahilinde gerçekleştirmenin diğer etkili bir yolu ise aday müşteri mıknatısıdır. Yani ücretsiz rehber, e-book, online kurslar ya da ziyaretçilerin iletişim adreslerini bırakmasını sağlayacak diğer tüm her şey birer müşteri mıknatısı olarak değerlendirilebilinir.

Bakış açınızı değiştirmeyi ve insanların gerçekten okumak istedikleri konular üzerinden mesajınızı iletmeniz gerekmektedir. Size tavsiyemiz kendi kanallarınızı da değerlendirmek üzere vakit ayırmanız; hangi kanalın hangi amaç için hizmet edebileceğini ve mesajınızı aktarırken hangi açıdan bakmanız gerektiğini anlamaya çalışmalısınız.

 

 

Neyin kar sağladığına karar vermek

Tacizkar pazarlamanın işletmeniz açısından kullanışlılığı ne başarmak istediğinizle ilgilidir. Reklam kampanyasına yatırım yapmak üzere bir bütçe ayırabiliyorsanız ve hızlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, tacizkar pazarlama sizin için en iyi seçenek olabilir.

Çoğu işletme kar elde etmek için tacizkar pazarlamaya bel bağlıyor, ancak hiç bir zaman gerçekten uzun vadeli bir müşterinin değerini göz önünde bulundurmuyorlar. Çoğu zaman tacizkar pazarlama para getirirken, hiç bir zaman uzun ömürlü olmuyor.

Halbuki izinli pazarlama ile işletmeniz, uzun vadede son derece faydalı olabilecek, müşterilerle arasında uzun vadeli bir ilişki kurmada size teşvik sağlayabilir. İnbound pazarlama da dönüşüm oranlarını arttıran web sitelerine daha fazla trafik elde etmeyi sağlamaktadır.

 

Cloudnames yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unusurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Web tasarım ve dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Inbound pazarlama ile ilgili deneyimleriniz nelerdir? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizde bizi bilgilendirin ve ikonları tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!