İçerik Pazarlamasında Mizah

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizle aranızda güçlü bir bağ kurmaya yarayan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır. Bir çeşit iletişim sanatı olarak da sayılabilinecek İçerik pazarlamasında mizah kullanarak müşterilerinizle aranızda güven anlayışına dayanan uzun vadeli bir birliktelik elde edebilir, SEO’nuzu arzu ettiğiniz düzeye getirebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi kahkahalara boğmak elbette siz pazarlamacılar için arzu edilen bir olgu. Fakat müşteriyi gülümsetmek ile profesyonel kalmak arasında doğru kararda bir denge kurulmasının önemi unutulmamalıdır.

Buradaki asıl mesele doğru bir kitleyi takibe almak ve oluşturulan bu topluluğa düzenli aralıklarla ilgi alanlarına hitap eden kaliteli içerikler sergileyebilmektir. Pazarlamacılar sahibi oldukları potansiyel müşterilerini iyi gözlemlemeleri; hangi tür durumlarda ne şekilde refleksler gösterebildiklerini, ve ne tür içeriklerin onların ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı bir etken olabileceğinin iyi bir analizini yapmaları gerekmektedir.

Daha da önemlisi gözlem yaparken elde ettiğiniz verileri iyi inceleyebilmeli, elinizdeki hedef kitlesini bir yandan eğlendirirken bir yandan oluşturduğunuz içerik ile etkileşime geçmelerinin yollarını bulmalısınız.

Bu sürece yardımcı etken olarak kullanabileceğiniz en iyi harekete geçirici aracınız elbette ki komedi olacaktır; mizah kullanarak hedef kitlenizi harekete geçirebilir, onları dönüşüm safhasına kolaylıkla yönlendirebilirsiniz.

Nielsen Global Survey of Trust in Advertising, 2013 yılında yaptığı araştırmada, izleyicilerin %46’sının hayatlarından bir kesit bulduklarında ürün ile kendilerini özdeşleştirebildiğini, %47’sinin ise söz konusu mizah olduğunda aynı etkiyle karşılaştıklarını belirtiyor. Bu rakamlara güvenerek içeriğinize (blog makalelerine, e-book’lara, video içerikleri vb.) mizah yükleyerek sizi takip edenlerin reaksiyonlarını ve hatta bu reaksiyonlardan yaptığınız çıkarımlarla yaşam deneyimlerini ölçebilirsiniz.

[include-page id=’18525′]

Sosyal medya platformlarında örneğin bir kişi bir içeriği komik bulduysa, bu onun bilinçaltında kendisiyle özdeşleştirdiği, empati kurabildiği anlamına gelmektedir, çünkü biz insanlar, ancak empati yapabildiğimiz olaylara tepki verebiliyoruz. Bizler ancak hayatımızın bir döneminde yaşadığımız benzer olaylar sayesinde kendimizi belirli içeriklerle özdeşleştirebiliyoruz.

Yaratma süreci eğlenceli ve kolay algılanabilir olan kahkaha ya da mizah, içerik pazarlama alanında görüldüğü üzere harika bir araç olarak kullanılabilir. Makalenin devamında mizahı pazarladığınız hizmet ya da ürün ile nasıl ilişkilendirebiliceğinizin yollarını sunacağız.

Efsane “Ice bucket Chanllenge”ı hatırlıyor musunuz? İnsanlar arasında çok popüler olan bu akımı Google’ın İrlanda ofisi çok başarılı kullanmıştı.

 

Akıllarda Yer Edinin

Müşterilerin ilgisini çekebilmek, onları olabildiğince kendi alanınızda muhafaza edebilmek adına şirketler pek çok fedakarlıkta bulunurlar. Oluşturdukları içeriklerin keşfedilebilmesi, yeniden kullanılması ve alaka düzeyinin yüksek olması için yüksek meblağlar harcadıkları ise bir gerçek. Peki içerik akılda kalıcı olmadıkça bu kadar uğraşın ne anlamı var?

Araştırmalara göre tipik bir internet kullanıcısı bir içeriğin ancak %10 kadar bir dilimlik kısmını hatırlarken, diğer %90’lık dilimini tamamıyla unuttuğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden, viral ve kalıcı bir içerik ile ne kadar zaman ve para kurtarabileceğinizi bir düşünün!

Amerikan Psikoloji Derneği araştırması, sürece dahil olan mizahın öğrencilerin psikolojik ve fizyolojik olarak öğrenme süreçlerinde onlara yardımcı bir etken olarak rol oynadığını vurguluyor. Chegg tarafından yürütülen diğer bir araştırmaya göre ise üniversite öğrencilerinin %80’inin onları güldüren reklamları daha iyi hatırlayabildiği görülüyor.

Yazdığınız içeriklerin akılda kalıcı olmasına özen gösterin. İçeriğinize ilgi göstermeyecek kişilerin de aklını çelebilmelisiniz.
Yazdığınız içeriklerin akılda kalıcı olmasına özen gösterin. İçeriğinize ilgi göstermeyecek kişilerin de aklını çelebilmelisiniz.

İçerik pazarlama bir evlilik değil, bir çeşit ilk randevudur. Bu yüzden iyi bir partner olun ve markanız hakkında karşınızdaki kişiyi bilgilendirirken aranızdaki buzları onları eğlendirerek eritmeye çalışın. Böylelikle ikinci bir randevuyu (ya da en azından bir Facebook takibi) yakalayabilirsiniz.

Mizahın var olduğu akılda kalıcı bir içerik üretmek söz konusu olduğunda, unutulmaması gereken en önemli nokta, ortaya çıkan ürünün kişiler arası bir özelliğe sahip olmasıdır. Bilinenin aksine mizah evrensel değil, kültüreldir.

Hedef kitlenizin hangi olaylara tepki verebildiğini, ne tür bir mizah anlayışına sahip olduğunu anlayabilmek için empati yapabildikleri alanları keşfetmeniz gerekir; bunun yolu ise günlük hayatlarında neler yaşadıklarını iyi bilmekten geçmektedir. Örneğin, bir kişi bir içeriği komik bulduysa, bu onun bilinçaltında kendisiyle özdeşleştirdiği, empati kurabildiği anlamına da gelmektedir, çünkü biz insanlar, ancak empati yapabildiğimiz olaylara tepki verebiliyoruz. Ancak hayatımızın bir döneminde yaşadığımız benzer olaylar sayesinde kendimizi belirli içeriklerle özdeşleştirebiliyoruz.

 

 

Hedef kitle

Pahalı bir ürün satıyorsunuz diye biraz mizahtan faydalanmayacaksınız değil elbette. Hedef kitlenizin bir miktar kahkahayı kaldırabileceğinden emin olmanız gerekiyor. Kitlenizi iyi bilmeniz yeterli değil, onların zayıf ve güçlü noktalarını, nelerin rahatsız ettiğini ya da tetiklediğini çok iyi incelemeniz gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama bile sosyal medya takipçilerini eğlendirmek için çaba sarfediyor.
Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama bile sosyal medya takipçilerini eğlendirmek için çaba sarfediyor.

Komedi ve mizahın acı ile bağlantısı olduğu savunuluyor. Bu yüzden müşterilerinizin hayatlarında ne olup bittiğini, özellikle yaşadıkları zorlukları bilmek sizin için avantaj olacaktır ki böylelikle müşterilerinizi biraz olsun rahatlatabilirsiniz.

İlgili bir içerik için hedef kitlenizin ilgisi olabileceğini düşündüğünüz dünyadaki ya da yaşadığı bölgedeki olayları iyi gözlemlemelisiniz. İçerik pazarlamada mizahı kullanırken hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak diğer bir yöntem ise, doğru dil kullanmaktır. Doğru dil, doğru kelimeler ile hedef kitlenizi daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

Eğer hedef kitleniz lise öğrencileri ise mizah oluştururken biraz argo kullanmaktan geri kalmayın! Böylelikle genç hedef kitleniz kendilerini markanızla daha kolay özdeşleştirebilecektir. Bu yüzden içeriğinizin formatında da değişikliğe gidebileceğinizi, hedef kitlenizin yaş ortalamasına göre pazarlama stratejilerinizde örneğin GIF gibi harika araçlardan yararlanabilirsiniz.

 

Alaka düzeyine dikkat!

Dijital dünya, insanların kolaylıkla dikkatlerinin dağılabileceği kaotik bir ortamdır. Siz de hiç, bir bilgi ararken Google’a başvurup, kendinizi alakasız bir YouTube videosuna bakarken bulmadınız mı? Bu gürültülü dünyada video içeriklerinden, blog makalelerine, web seminerlerinden, elektronik kitaplara kadar pek çok ses bulunuyor; bu sesler arasından bir pazarlamacı olarak öne çıkmak zorlu bir mücadele gerektirir. Bunu yapabilmek için ise hem eşi benzeri olmayan hem de izleyicilere kendileriyle özdeşleştirebildiği bir içerik sunmak gerekir.

Hedef kitlenizi güldürebilmek harika olabilir, fakat eğer kullandığınız mizah sunduğunuz ürün ile alakasız ise, tüm bunların hiç bir anlamı kalmaz, bu yüzden oluşturduğunuz mizahın sunduğunuz ürün ile bağlantılı olduğundan emin olun. Eğer kullandığınız mizah ürün ile bağlantılı ve hedef kitlenize ulaşabiliyor ise, elinizde bir adet kendinden emin ve güçlü bir ürün bulunuyor demektir! Bu da tüketicilerinize ürününüzden ne kadar emin olduğunuzu da kanıtlamış oluyor.

 

Kanalları iyi Belirleyin

Son 8 yıl içerisinde sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Artık akıllı telefonlarımızdan, taşınabilir iletişim araçlarından ve dizüstü bilgisayarlarımızdan sosyal medya kanallarına erişim sağlayabiliyoruz. Her gün ve her saat diğer insanlarla iletişim kurabiliyor; yorum yapabiliyor, en sevdiğimiz markaları ve hatta haberleri sosyal medya kanallarından takip edebiliyoruz. İşte hedef kitleniz bu türde bir dünyada yaşıyor. Yine onlar sayesinde bu dijital evrim bu günkü hale geldi ve yine onlar sayesinde evrilmeye de devam edecek. Potansiyel müşterileriniz, işte bu türde platformların ana dinamiğini oluşturuyor.

Bu yüzden dijital dünyanın en iyisi olun; bu kaosun içerisinde fark yaratın! İşe, kendi ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize tanıtmak amacıyla bir web sitesine sahip olarak başlayın. Bir web sitesi sizin kim olduğunuzu; sizin geçmişinizi ve geleceğinizi yansıtır. Bir de daha da fazlasının yeni jenerasyonlarla geldiğini düşünürsek, bu türde bir izleyici kitlesine ulaşmanın en kolay yolu bir web sitesidir!

Eski usül TV reklamları artık işe yaramıyor değil. Fakat, sosyal medya ile entegrasyon, tüketici ile olan etkileşimde harekete geçici bir rol oynuyor. Web sitenizle bağlantısı bulunan Facebook sayfanızdan takipçileriniz ile daha derin ve uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz. Ancak sosyal medya hesaplarınızdan verdiğiniz reklamlarda web sitenizden de bahsetmeyi unutmayın.

Günlerinin en az 4 saatini internette geçiren bir insan kitlesi için her daim yarışmalar ya da oyunlar düzenleyebilirsiniz. Popüler olan konulardan bahsetmeyi, onlara sorular yöneltmeyi ve aranızda bir ilişki kurmak adına mizah kullanmaktan çekinmeyin. Tüm gün sadece tek bir tıklama ile sonsuz bir bilgi akışına maruz kalan bu insanları şaşırtmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden ziyaretçilerinizi her daim merak içinde bıraktığınızdan emin olun.

 

Geri Bildirim

İçerik pazarlamada başarılı oldunuz; mizah ve ürününüz birbirleriyle artık çok iyi anlaşıyor. Yapacak başka bir şey kalmadı diye sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şimdi ise müşterilerinizin yorumlarını alma zamanı. Her zaman ortaya çıkardığınız emeğin daha iyisini başarabilirsiniz. Bunun için geri bildirimler çok önemlidir. Mizah’ı kullanarak ise hedef kitlenizin reflekslerini ölçebilir, nelere ihtiyaçları olduğunu belirleyebilirsiniz.

Hangi paylaşımın işe yaradığını hangilerinin tam tersi bir etki yarattığını iyi belirleyebilmek de büyük önem taşımaktadır. Daha da önemlisi, hangi tür içeriğin mizah kullanıma uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. Size bir yol açması için mizah kullanımının uygun olacağı içerik özelliklerinden bir kaç tanesini size bir fikir vermesi için sunuyoruz:

  • Verilmek istenilen mesaj dahilinde bütünleyici bir duygusal bileşkeye sahip içerikler.
  • Yoğun bilgi verilerinden oluşmayan içerikler.
  • Hazır görsellerle daha az etki bırakacak olduğunu düşündüğünüz içerikler.

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Kurumsal blogunuzun içerik yaklaşımı nasıl? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!