içerik pazarlamanızı geliştirin

Hedef Kitle Belirlerken Kullanabileceğiniz Taktikler

Facebook pazarlama hizmetleri çok kritik bir hizmet sağlıyor, Facebook kullanıcıları hakkında sağladığı bilgiler doğru hedef kitleye ulaşabilmeniz açısından son derece kritik yol oynuyor. Özel Hedef Kitle(Custom Audiences) özelliğinin size sağladığı eşşiz bilgileri etkili ve viral haline gelebilecek kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bir pazarlama kampanyasını başarıya ulaştıran en önemli adım Mesajınızı doğru hedef kitleye ulaştırabilmek pazarlama dünyasında gerçekten büyük bir başarı. Bu yazımızda özel hedef kitlesinizi oluşturabileceğinizi ve bu pazarlama yaklaşımının işletmenize sağlayabileceği faydalardan bahsedeceğiz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Özel Hedef Kitle Nedir?

Özel Hedef Kitle Facebook hedef kitle seçiminin size sunduğu çok güçlü bir araçtır çünkü bağımsız olarak topladığınız veriler de hedef kitle seçebilmeniz için kullanmanıza izin verir. Bunun için iki yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki topladığınız email listesini ya da telefon numaralarını Facebook’a aktardıktan sonra Facebook yüklediğiniz verilerden bir özel hedef kitlesi oluşturur.

 

Diğer yol ise, mini takip sistemi olan “pixel” kullanımıdır, bu pikselleri websitenize ekleyebilirsiniz. Bu takip sisteminin sonuçlarına gore, Facebook sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini belirleyip sizin için bir hedef kitle oluşturur.

 

 

 

Sizin sağladığınız verilerle oluşturulmuş özel hedef kitlenizin Facebook reklamlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

 

E-mail Pazarlamanızı Geliştirin

E-mail düşük maliyetli olduğundan ve hedef kitleye kolay ulaşım sağladığı için oldukça etkili bir pazarlama yöntemidir. Mevcut ve potansiyel müşterileriniz internet sitenize iletişim bilgilerini ürününüzle ilgilendikleri için bırakırlar. Mevcut ve potansiyel müşterele kolayca ulaşmanızı sağlar e-mailler ancak istenmeyen mail filtrelerinden dolayı maillerinizin okunmama ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım.

 

E-maillerini bırakan mevcut ve potansiyel müşterilerle ve Facebook’un hazırladığı özel hedef kitlesini birleştirerek e-mailleri görmeyen potansiyel müşterilerin Facebook reklamlarını görmesini sağlayabilirsiniz. Bu stratejiyi diğer sosyal medya hesapları için de kullanabilirsiniz.

 

Mevcut Müşteriler

Facebook özel hedef kitleniz de kişiselleştirme yapmanıza izin vermekte. Bu yöntem mevcut müşterilerinizi belirlenen özel hedef kitlenizden ayırabilmenizi sağlar. Bunu yapmanın en iyi yolu bütün dönüşümleri izleyebilmek için piksel kullanmaktır, bu sayede müşteriniz olanları ayırabilirsiniz. Böylece ekstra reklam maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

 

Benzer Hedef Kitle

Dönüşüm pikseli aynı zamanda benzer hedef kitle oluşturabilmek için de kullanılabilmektedir, bu müşterilerinizle benzer özellik gösteren Facebook kullanıcılarına ulaşmak anlamına gelmektedir. Mesajınızın daha büyük b ir özel hedef kitlesine ulaşmasını sağlar benzer hedef kitle.

 

Web site Ziyaretçileriniz İçin Yeniden Pazarlama

Bir diğer etkileyici hedef kitle taktiği ise, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere yeniden pazarlama yapmaktır. Web sitenizi daha önce ziyaret etmelerinden yola çıkarak, ürün ve hizmetlerinize ilgi duyduklarını tahmin edebilir, web sitenizin tüm ziyaretçilerini ya da son 30 günlük ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz.

 

Sektörünüze bağlı olarak ziyaretçilerinizin tümüne ya da sadece satın alma aşamasına kadar gelip bırakmış ziyaretçilerinize yeniden pazarlama yapmak isteyebilirsiniz.

 

[include-page id=’18525′]

 

Mevcut Müşterilerinizle İletişim Kurun

Eski müşteriye satış yapmak, yeni müşteriye satış yapmaktan daha kolaydır. Bu yüzden, müşterilerinizle iletişiminizi sürdürmeniz müşterilerinizi mutlu edecektir. Müşteri veri tabanınızdaki e-mail ve telefon listeleri ile piksellerden alınan bilgileri bir araya getirip müşteri topluluğunuzu oluşturmak için kullanabilirsiniz. Blog tanıtımlarınız, reklamlarınız, e-mailleriniz ve diğer sosyal medya kanallarında yapacağınız tanıtımlarla müşterilerinizle kolaylıkla ilişki kurabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Cloudnames’in sosyal medya startejileri yukarıda bahsedilen yöntemleri içermektedir. Cloudnames ekibi olarak müşterilerimize Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi hizmetini de sunmaktayız, eğer siz de sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizin uzmanlar tarafından yapılmasını isterseniz sizinle bu konuda konuşmaktan mutluluk duyarız. İletişim bilgilerinizi bırakın, hemen arayalım.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili daha fazla bilgi için blogumuzu takip edin ve iletişim bilgilerinizi bırakın. Sizin Facebook’taki pazarlama deneyiminiz nedir? Bizimle paylaşıp yorumlarınızı bırakırsanız ve ikonları tıklayarak yazımızı paylaşırsanız seviniriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!