Facebook’u işletmeniz için kullanmaya başlayın

Facebook’u işletmeniz için kullanmaya başlayın

Çoğu şirket, sosyal medya kanallarından nasıl faydalanacaklarını öğrenmeye çalışarak dijital pazarlama yolculuklarında mücadele etmeye devam ediyor. Neyse ki, Facebook ile pazarlama stratejilerinize destek olacak tüm bilgileri sizin için bir araya getirdik!

Peki dijital pazarlama stratejileriniz için niye Facebook’u kullanmalısınız? Bu tür soruları sık sık müşterilerimizden işitmiyor değiliz. Onlara verdiğimiz cevap ise her zaman aynı: Sosyal medyayı daha geniş bir perspektif ile düşünmelisiniz. Biz de onlara soruyoruz günümüzde var olan en yaygın sosyal medya kanalı Facebook’tan neden yararlanmayalım?

 

Yaygın olarak kullanılan bu kanalın en iyi olanaklarından bir tanesi de kendi kullanıcılarına pazarlama stratejilerini geliştirmek üzere düşük maliyetli olanaklar sunmasıdır. Örneğin, iş sahipleri her daim ücretsiz hesap oluşturabiliyor ki biz de bu platformdan yararlanan şirketler arasındayız. Eğer dijital platformlarla daha haşır neşir olmaya başlamadıysanız kanalın sunduğu bu olanaklardan faydalanmak, Sosyal Medya Pazarlama yolculuğunuz için iyi bir başlangıç olabilir.

 

Sosyal medya sayesinde günümüzde artık tüm güç pazarlamacılardan tüketicilere geçti diyebiliriz, çünkü Facebook, tüketicilerine özgürce dolaşmalarını sağlamanın yanında kendi ilgi alanlarına göre sahip oldukları hesapların yönetiminde onlara özgür alanlar sunuyor.

 

Fakat sadece bu da değil; şirket hesabına sahip kullanıcılarına da potansiyel müşterilerini keşfetme olanağı verirken, müşterilerin de onları keşfetmelerini olanak sağlıyor, elbette onların ilgilerini çekmeyi başarabilirseniz!

 

Yalnız unutmayın, web sitenizin de burada çok büyük payı var, çünkü blog sayfaları gibi paylaşımları doğrudan web sitenize yönlendirebilme imkanınız var. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaptığınız bir alan olan web sitenizin trafiğini Facebook’tan yardım alarak arttırmanızı öneririz.

 

[include-page id=’18540′]

 

İşin özünde yaptığınız şey kullanıcının (bir kere sayfanız ya da paylaşımınız beğenildiğinde ya da paylaşıldığında) sahasına girerek burada bir yaşam alanı oluşturmak. Böylelikle potansiyel müşterinizi tatmin edebilmek için size bir fırsat doğmuş olur. Potansiyel müşterinizin ilgisini çekmiş ve takipçiniz haline getirdiyseniz dönüşümü sürecini başlatabilirsiniz demektir.

 

Yabancılar sizin site ziyaretçiniz olabilir, ve site ziyaretçileriniz ise zamanla sizin aday müşterilerinize dönüşebilir. Bu bir süreçtir; eğer aday müşterilerinizi toplayabilir ve onları ürün ya da hizmetlerinizi satın alan müşterilere çevirebilirseniz çok sayıda marka tanıtıcısı da elde etmiş olursunuz. (Aşağıdaki grafik Hubspot‘tan alınmıştır]

 

acdd(2)

 

Kurumsal Facebook Sayfası

Kişisel bir Facebook hesabı ile şirket hesabının arasındaki fark; işletme hesabınızın kamusal bir hesap olmasıdır. Kişi hesaplarında paylaşılanların görülmesi, hesap sahiplerinin isteği doğrultusunda gerçekleşir. Bir şirket, işletme hesabında içeriklerin devamlı olarak haber akışı sayfalarına düşmesini sağlayacak “beğen” butonunu tıklayan kişilerin hesap sahibinden onay almalarını gerektirmez. Elbette şirket sayfanızı “ayarlar” kısmından daha kişisel hale getirebilir ve sayfanızda istediğiniz gibi güvenlik ve görünürlük sağlayabilirsiniz.

 

Eğer hala bir Facebook işletme hesabınız yoksa bu linki tıklayarak: https://www.facebook.com/pages/create.php ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kurulum ile ilgili daha fazla yardım almak isterseniz YouTube’daki bir çok eğitici videodan yararlanabilirsiniz!

 

Hesabınızı oluştururken sunduğunuz hizmet ve ürünler ile ilgili istenilen detayları vermekten çekinmeyin. Kurulum aşamasında: yerel işletme, şirket, dernek, enstitü gibi pek çok seçenek karşınıza çıkacaktır.

 

İşletmeniz için kurumsal Web sayfanızı üstteki sayfadan açabilirsiniz.
İşletmeniz için kurumsal Web sayfanızı üstteki sayfadan açabilirsiniz.

Seçtiğiniz kategori, sizinle ilişkili aramalar için sayfa derecenizde size yardımcı olacaktır. İnsanların ne kadarının bunları karıştırdığını duysanız inanamazsınız!

 

Daha sonraki evrede ise Facebook, size sunduğu seçeneklerle sayfanızı daha detaylandırmanızı ve kişiselleştirmenizi isteyecektir. Lütfen bu bilgileri doldurmayı hafife almayın, zaman ayırın ve ne yaptığınızı, insanlara ne sunduğunuzu anlatan kısa fakat etkili açıklama metinler ekleyin. Hatta daha önceden de sözünü ettiğimiz gibi sayfanıza web sitenizin bir linkini de ekleyebilirsiniz.

 

Cloudnames Türkiye Facebook sayfasının Cover fotoğrafı
Cloudnames Türkiye Facebook sayfasının Cover fotoğrafı

Bu kişiselleştirme sürecinde Facebook sizden bir profil fotoğrafı koymanızı da isteyecektir. Unutmayın, koyduğunuz bu fotoğraf, Facebook içerisinde erişebildiğiniz her alanda küçük bir ikon olarak belirecek bir fotoğraf olacaktır; ne zaman yorum yapsanız, ne zaman paylaşımda bulunsanız ve ne zaman bu paylaşımınız takipçileriniz tarafından paylaşılsa bu fotoğraf görülecektir. Bu yüzden fotoğrafınızı seçerken akılcı davranmalısınız, örneğin Cloudnames olarak sayfamızda kendi logomuzu kullanmayı uygun bulduk; böylelikle sunduğumuz hizmet ile insanlarda logo çağrışımı yaratmış oluyoruz. (Orjinal görsel için tıklayınız)

 

Fotoğrafınızın da boyutunun önemli olduğuna dikkat çekmek isteriz; önerimiz profil fotoğrafı için 180 x 180 px kullanmanız, Facebook bunu otomatik olarak 160 x 160 px ile zaten ayarlamasını yapacaktır.

 

Sayfa kurulumunuzun son evresinde kendi sayfanızı “beğen”meniz sizden istenilecektir; fakat size tavsiyemiz içerik paylaşmaya başladıktan sonra bu işlemi gerçekleştirmeniz. Daha hiç bir şey sunmadan sayfanızı açmanın potansiyel takipçileriniz için hiç bir önemi bulunmuyor.

 

İşletme sayfanızın yaratıcısı olarak, ekibinizdeki kişileri kendinizi de dahil ederek hesap yöneticileri yapabilirsiniz. Aynı departmanda olan ekibinizin katkıda bulunmasına olanak sağlayan harika bir yol bu.

 

  • Yönetici: idare işlerinin yönetebilir,mesajlaşma ve sayfa için paylaşım içeriği hazırlayabilir, reklam verebilir ve istatistikleri inceleyebilir.
  • İçerik Editörü: sayfayı düzeltebile, mesaj yollayabilme ve sayfa için paylaşımları hazır hale getirebilme, reklam verebilme ve istatistikleri inceleyebilme görevleri arasındadır.
  • Moderatör: sayfada yapılan yorumları silebilir ve cevap verebilir, mesaj yollayabiliri, reklam yaratabilir ve istatistikleri inceleyebilir.
  • Reklamveren: reklam yaratabilme ve istatistikleri inceleyebilme görevleri arasındadır.
  • İstatistik analisti ise istatistik incelemelerinden sorumludur.

 

Sahip oldukları sorumluluklara göre ekip üyelerinize görev paylaşımı yapın. Başlangıçta sadece görev başında siz varsanız her bir özellik hakkında bilgi edinmek üzere zaman ayırmanızı ve edindiğiniz bilgilerle Facebook’u daha etkili şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz.

 

Facebook, içeriklerinizin erişimini arttırmak üzere reklam seçenekleriyle ilgili kullanıcılarına pek çok rehber seçeneği sunuyor: https://www.facebook.com/business/ads-guide?tab0=Mobile%20News%20Feed

 

Elinizde yayınlanmak üzere bekleyen içeriklerle sayfanız hazır hale geldiğinde ve eklenmesi gereken tüm bilgiler dolduruldğunda artık sayfanızı “arkadaş”larınıza duyurabilirsiniz. Şimdi ise, Facebook’ta paylaşım yapmanın ve daha fazla takipçi elde etmenin yollarını aramaya başlayabilirsiniz.

 

 

En İyi Uygulamalar: takipçilerinizle etkileşime geçmek

Müşterilerinizin vakit geçirdiği alanları keşfederek etkileşime geçme işlemine bir başlangıç yapabilirsiniz. Web analiz araçlarından ya da size en çok sayıda aday müşteri getiren paylaşımlarınızın iyi analizini yaparak müşterilerinizin nerelerde zaman geçirebildiğini öğrenebilirsiniz. Diğer yandan kullanıcıların hangi paylaşımlara yorum yaptığını, kafalarında ne gibi sorular olduğuna dair iyi analiz yapmanız gerekmektedir. Özetle sosyal medya platformlarınızı iyi şekilde yönetebilmeli ve yüksek seviyede bir etkileşim için her daim hazırlıklı olmanız gerekir.

 

Arkadaş olun. Müşterilerinizi ya da arkadaşlarınızı sayfanıza davet edin; sosyal medya profilinizin tanıtımını yapın ve kullanıcıları internet sitenizden Facebook sayfanıza yönelten bir link ekleyin. Dışarıdan daha fazla etkileşim için reklam ya da yarışmalar düzenleyin.

 

İçerik paylaşın. Görseller, video içerikleri, metinler, şirkete ait blog makaleleri paylaşın. Unutmayın başkaları tarafından oluşturulmuş, beğeni almış içerikleri paylaşmak da her zaman işe yarayacaktır. Sorular sormayı, anket düzenlemeyi ve kullanıcılar için bir takım tüyolar paylaşmak onların takdirini almanızı sağlar.

 

Aktif olun. Müşterilerinizle olan etkileşiminizde paylaşımlarınız sizin en etkili aracınızdır. Sahaya çıkın ve iyi bir izlenim bırakın. Paylaşımlarınızı takipçileriniz ile ilgili onların ihtiyaçlarını karşılayacak içeriklerle doldurun; böylelikle aranızdaki bağı kuvvetlendirmiş olursunuz.

 

Geribildirimler için Anketler düzenlemek de müşteri ile olan bağınızı arttıracak etkileşimlere olanak sağlayan bir araçtır. Durum güncelleştirmelerinizi gerçekleştirdiğiniz çubukta ayrıca anket yapmanızı sağlayacak seçenek de bulunuyor. (“Anket Seçenekleri Ekleyin”e tıklayın) Bu eklentiyi takipçilerinize ya da fanlarınıza ürün ve hizmetleriniz ile ilgili geri bildirim yapmaları için teşvik edebilirsiniz. Böylelikle katılımı arttırmak için etkileşim olanaklarını arttırabilirsiniz.

 

Süreklilik vazgeçilmez diğer bir önemli etkendir. Bu yüzden sayfanız, olabildiğince etkili ve düzenli etkileşimde bulunduğunuz bir yer olmalı. Cloudnames olarak biz, sayfamızı her gün yeni içerik paylaşarak onu her daim güncel tutmaya önem gösteriyoruz. İçerikleriniz sayfanıza takipçi sağlamaya başladığında, bir çok kullanıcı sorusu ve eleştirisi ile karşılaşıcaksınız demektir. Bu tür sorulara profesyonel yaklaşmaya özen göstermelisiniz.

 

Negatif yorumlarla size gelen kullanıcıya anında cevap verilmesi gerekir; yoksa gelen eleştirinin sayfanızda olumsuz bir etki bırakmasına ön ayak olmuş olursunuz. Bazı yorumlar ise kriz yönetimine ihtiyaç duyar; bu yüzden her daim hazırlıklı olmakta fayda var!

 

Kendi reklamınızı yapmaktan kaçının, çünkü bu reklamlar takipçilerinizi bunaltacaktır. Onun yerine müşterilerinizin ilgilerini sizde tutacak ilginç ve güncel içerikler paylaşın. Elbette ki sunduğunuz hizmet ve ürünlerinizle müşterilerinizi bilgilendirmelisiniz, fakat bunu sürekli hale getirerek aranızda bir bağ oluşturamazsınız.

 

Facebook'ta aktiviteler oluşturmak çok önemli.
Facebook’ta aktiviteler oluşturmak çok önemli.

Teklifler harika olabilir, fakat Cloudnames olarak edindiğimiz deneyimlerle size tavsiyemiz, her beş paylaşımınızdan biri satış mesajınızı içermeli; geri kalan içerik ise okuyucularını eğledirmeli, eğlendirerek düşündürücü olmalı. Böylelikle okuyucularınız, yani takipçileriniz sizinle bir bağ kurmaya başlar.

 

Oluşturduğunuz topluluk aracılığı ile içeriklerinizi paylaştığınızda, kullanıcılarınızın aktivitelerinden ve etkileşimlerinden veri sağlama olanağından faydalanmayı da unutmayın.

 

Facebook İstatistikleri seçeneği aynen dijital dünyadaki varlığınızı ölçen ve analizini yapan internal analytics’te olduğu gibi, sizin veri ve aktiviteleri gözlemleyebilmenizi sağlar. Bu araç, Facebook sayfanızın yönetimini üstlenenlere sayfa ziyaretçileri ve etkileşim ile ilgili veri sağlar. Böylelikle hangi türde içeriğin işe yaradığını ya da yaramadığını öğrenebilirsiniz. Sayfanızın istatistiklerinizi buradan erişebilirsiniz: https://www.facebook.com/insights ya da sayfanızdaki Admin Panel‘ine tıklamanız yeterlidir.

 

[include-page id=’18540′]

 

Facebook Grupları

Şirketiniz için açtığınız Facebook hesabı sizin markanızı temsil eder, bir grup platformu ise ortak ilgi alanlarına sahip kişilerin buluştuğu bir alandır. Böylelikle ürün ve hizmetleriniz üzerine müşterilerinizden daha fazla geribildirim alma imkanını yakalarsınız.

 

Bir grup, genellikle aynı ilgi alanlarını paylaşan insanların bir araya geldiği bir çeşit chat odasıdır, üyeler bu alanı kullanarak aynen işletmeleri için oluşturdukları Facebook sayfalarında olduğu gibi her türde içerk paylaşımında bulunabilirler.

 

Bu noktada sizi uyarmamız gerek; daha önce sadece kişileri paylaşımlarınıza etiketleyebilirken, paylaştığınız gönderilerde artık diğer sayfaları da etiketleyebilirsiniz. Başkalarının da sayfanızda paylaşım yapmasına izin vererek etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Hiç tereddüt etmenize de gerek yok, sayfanızda paylaşılmak istenilen her bir içeriği Facebook, öncelikle sizin görmenizi ve seçtiğiniz içeriklerin sayfanızda paylaşılmasını sağlıyor.

 

Diğer yandan son zamanlarda popüler bir diğer trend de hashtag‘ler oldu. Pazarlama alanında da sıklıkla kullanılan bu özellik, farklı kanallardaki tanıtımları bir araya getirmede kolaylık sağlamaktadır; böylelikle etkileşiminizi merkezileştirebilirsiniz!

 

Kilometre taşımilestone(1)

Madem ki tanınma evresine geldiniz, marka bilinirliğiniz için şimdi de Facebook’un “kilometre taşı”na göz gezdirebilirsiniz. Kilometre taşı sizin iş geçmişiniz ile ilgili belirli etkinliklere dikkat çekmenizi sağlamaktadır.

 

Takipçi artışı, başlıca neticeler, piyasaya sürülen ürünler, ödüller ve buna benzer bir çok başarı üzerine dikkat çekebilirsiniz. Facebook’un kilometre taşıyla durum güncelleme kutucuğu üzerinden kolaylıkla yeni ya da geçmiş bir “kilometre taşı” yaratabilirsiniz. Konu ya da etkinlik ismi, lokasyon, tarih, açıklama ya da hikaye bilgileri ve görseller de ekleyebilirsiniz!

 

 

Facebook’taki YouTube Sekmesi

Tüm bunların yanında YouTube gibi kanallarla bağlantı kurmayı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer şirketinizin kendi YouTube kanalı bulunuyorsa, Facebook sayfanıza YouTube uygulamasını ekleyebilir, böylelikle takipçileriniz doğrudan Facebook hesabından YouTube’da paylaştığınız video içeriklerini izleyebilirler. Kurulumunu yapmanızda size yardımcı olacak Facebook’ta ‘YouTube Tab’ adında özel bir sayfa bile bulunuyor. (Sayfaya yönlenmek için tıklayınız)

 

Videolar ile paylaşacağınız içerikler yazılı içeriklere göre daha dikkat çekicidir.
Videolar ile paylaşacağınız içerikler yazılı içeriklere göre daha dikkat çekicidir.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Sosyal medya ve dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Pazarlama stratejileriniz için siz de sosyal medyayı kullanıyor musunuz? Aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirebilir ve makalemizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!