Facebook reklamlarınızı görünür hale getirin

Facebook reklamlarınızı görünür hale getirin

Ürünlerinizin tanıtımı için Facebook’u kullanıyor musunuz? Bu soru, maksimum faydayı elde edebilmek için reklamların hedef kitlenize nasıl daha görünür hale getirilebileceğini öğrenmenizi sağlayacaktır. Facebook işinize büyük ivme kazandıracak ve günümüzde en çok kullanılan Sosyal Medya platformudur.

Facebook’ta reklam hazırlamak hiç zor değildir. Asıl zor olan kısım bu reklamları etkili şekilde hazırlayabilmektir. İyi hazırlanmış bir reklam ile kötü hazırlanmış bir reklam arasındaki fark kolaylıkla gözlemlenebilir. Bizim sizin için, nasıl iyi reklamlar hazırlayabileceğinizi anlatan faydalı bir rehberimiz var. İşte gerçekten dikkat çeken ve tıklanan Facebook reklamlarını hazırlamanız için size verebileceğimiz tavsiyeler.

 

[include-page id=’18525′]

 

Alaka Düzeyi Puanı

Facebook her zaman en çok ilişkili olan reklamları gösterme eğilimindedir. İşte bu yüzden reklamlarınızın Alaka düzeyi puanı, ne kadar geniş bir kitleye ulaşmak istediğinizi belirlemeniz için çok önemlidir. Alaka düzeyini dikkate almak, insanların ilgilenebilecekleri reklamları gördüğünden emin olmanızı sağlar ve böylece hem insanlar hem de işletmeler için iyi bir deneyime ortam hazırlanmış olur.

 

Alaka düzeyi 1 ile 10 arasında derecelendirilir ve hedef kitlenizin geri bildirimleri esas alınarak hesaplanır. Yüksek derece, paylaşım, beğeni ve tıklanma ile orantılı olarak gelecekken, insanlar bağlantı kuramamışsa veya reklamlarınızı “spam”olarak işaretlemiş ya da “gizle” tuşunu kullanarak kaldırmışlarsa düşük puan elde edeceksiniz demektir.

 

Ayrıca, bir reklam yüksek alaka puanına sahipse çok daha düşük masrafla daha geniş kitlelere ulaşılabilir olacaktır. Bu da reklamların daha uygun maliyetli olacağı anlamına gelmektedir.

 

 

Fiyat Teklifiniz

Facebook’un göz önünde bulundurduğu diğer bir unsur da fiyat teklifinizdir. Eğer iki farklı reklam aynı ilgililik skoruna sahipse, yüksek fiyatlı olan gösterilecektir. Bu yüzden genel olarak size fiyat tekliflerinizi Facebook’un size önerdiği miktarlardan biraz daha yüksek tutmanızı öneriyoruz.

 

Açıkçası, yüksek fiyat teklifi reklamınızın daha iyi bir görünürlüğe sahip olmasını garantiye alır. Bu yüzden değişik fotoğrafları test ederek farklı hedef kitlelerine yeniden pazarlama yapmak ve yüksek alaka skorunun nasıl elde edileceğini öğrenmek, büyük yatırımlar yapmadan önce yapılabilecek iyi bir plandır. Biz buna test süreci diyoruz.

 

Teklifiniz Facebook’un önerdiğinden daha yüksek olsa bile yüksek alaka puanı ile reklam sizin teklifinizden daha düşük maliyetlerle hedef kitlenize ulaştırılacaktır. Ama yüksek fiyat teklifi vermek ulaştırma sürecini hemen başlatacak iken, düşük fiyat teklifi reklamın hedef kitlenize hiç ulaşmamasına bile sebep olabilir.

 

Hedef Kitleyi Optimize Etme

Reklamlarınız dolaşırken onların alaka düzeyini gözlemleyebilir, küçük değişiklikler yaparak onları hedef kitlenize daha uygun hale getirebilirsiniz. Doğru hedef kitleyi belirlemek muhtemelen yüksek alaka puanı elde etmenin ve dolayısıyla da reklamlarınız için düşük bir maliyette kalabilmeniz için en iyi yöntemdir.

 

Biz Cloudnames’te hedefi iyi belirlenmiş reklamların daha yüksek alaka düzeyi skoruna sahip olarak, daha düşük maliyetli olduğunu; bütçesi daha yüksek olmasına rağmen hedef kitlesi doğru belirlenmemiş reklamların da kötü sonuçlar aldığını pek çok kez tecrübe ettik.
İşte bu yüzden doğru hedef kitleyi belirlemek çok önemlidir ve aynı sebepten dolayı da yeniden pazarlama çok etkili bir yöntem olabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için “özel hedef kitleli reklamlar” ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Facebook reklamlarında hedef belirleyebilmenize yardımcı olacak yüzlerce farklı seçenek mevcut. Hedefin belirlenmemiş olması, pazarlama için yaptığınız tüm harcamaları çöpe atmanız demektir. Siz hedef kitlenizi belirlerken yaş, konum, cinsiyet, eğitim seviyesi, ilgi alanları gibi farklı kriterleri kullanabilirsiniz.

 

Birkaç ilginç seçenek de, rakiplerinizin sayfalarını beğenen kullanıcıları hedef almak ya da müşterilerinizin profillerini kontrol ederek hangi sayfaları beğendiklerini öğrenerek bu sayfaları beğenen diğer insanları hedef kitlenize dahil etmek olabilir.

 

İlgilenen Kitleye Yeniden Pazarlama Yapmak

Mesajınızla ilgilendiğini bildiğiniz hedef kitlenize yeniden pazarlama yapabilmenizin pek çok yolu vardır. Bizim tecrübelerimize göre bunlardan en iyisi, var olan müşterilerin ve olabilecek olanların e-posta ve telefon numaraları listelerini kullanmaktır.

 

Listenizi Facebook’a yükleyebilir ve Facebook’un bu listeyi esas alarak size hazırlayacağı hedef kitleden faydalanabilirsiniz. Facebook reklamları aracılığı ile bu şekilde hazırlanmış bir hedef kitleye yeniden pazarlama yapmak aslında oldukça uygun maliyetli olacaktır. Ve tekrar söyleyelim, eğer elinizde e-posta adresleri listesi varsa, e-posta göndermeniz her şekilde çok daha etkili bir yöntemdir.

 

E-posta aracılığıyla yapılan pazarlamada postaların açılma oranı yaklaşık %20’dir, bu yüzden Facebook üzerinden yeniden pazarlama yaparak rahatlıkla %60 gibi yüzdelere ulaşılabileceğinin farkında olun. Ayrıca, benzerlik gösteren kitleleri de müşteri listenizi esas alarak hedefleyebilirsiniz. İnanın bu hedef kitlenizin orjinal listeniz ile karşılaştırıldığında ne kadar benzer olduklarına siz de inanamayacaksınız.

 

Biz Cloudnames için yaptığımız testte, Facebook sayfamızı beğenen insanlar esas alınarak hazırlanmış olan benzer hedef kitlesinin dönüşüm oranının; müşteri listemiz esaslı hedef kitleye oranla %75 daha iyi sonuç verdiğini gördük. (Diğer bütün unsurlar aynı kalmak şartıyla)

 

Diğer seçenek ise sizi ziyaret edenleri kaydedecek bir imgeyi web sitenize yerleştirmektir. Sonrasında bu ziyaretçilere yeniden pazarlama yapmanız mümkün olacak ve tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki bu size yüksek alaka düzeyi puanı ve etkili bir pazarlama imkanı sağlayacaktır. Ayrıca bu durumda, benzer hedef kitleleri oluşturabilir ve bu grup üzerinde iyi bir pazarlama skoru elde edebilirsiniz.

 

İyi bir Görsel Seçmek

Başarılı bir reklam hazırlayabilmek için muhtemelen en zor hedeflerden biri, hedef kitleniz arasında dikkat çekip etki yaratacak olan doğru görseli seçebilmektir. Mesela şu sözleri duyabilirsiniz: “Bu görsel o kadar çok şey anlatıyor ki…” Ve tecrübelerimize dayanarak size şunu söyleyebiliriz, bir reklamın başarıyı yakalamasında ki en önemli unsur kullanılan görseldir.

 

Doğru görseli seçmek şüphesiz ki yaptığınız işe ve hedef kitlenize bağlıdır. Ciddi miktarlarda para harcamadan önce test etmeniz gereken bir başka şey de budur.

 

Biz seçtiğimiz görsellerle; yapılmamış, insanları içinde hissettirecek doğallıkta, olabildiğince derli toplu ve konudan uzaklaşmayan şekilde seçimler yapmaya özen göstererek insanların kafasında aktarmak istediğimiz mesajın canlandırılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Siz de bunu yaparken görselin üzerindeki metnin görselin tamamının %20’sinden daha az olmasına da dikkat etmelisiniz, çünkü Facebook görsel üzerinde %20’den yüksek orandaki metinleri kabul etmemektedir.

 

Hedef kitlenizde yankı yaratacak ve aktarmak istediğiniz mesajı en iyi şekilde aktaracak doğru görseli bulmak en zor iştir. Ayrıca dikkat etmelisiniz ki, kullandığınız ve paylaştığınız görsellere ya da bu görsellerin kullanım hakkına sahip olmalısınız. Görselleri düşük ücretlerle fotoğrafların depolandığı web sitelerinden satın alabilirsiniz, hatta bazı siteler buna ücretsiz olarak bile imkan vermektedir.

 

Diğer bütün unsurların aynı kaldığı ancak farklı görseller kullanarak yaptığımız bir testte en başarısız olan görsel ile en başarılı olan görsel arasında %300 gibi bir oranda fark oluşmuştur. (Dönüşüm miktarına göre) Bu sadece muhteşem görseller göz önüne alınarak yapılmıştır, bir de gerçekten kötü olan görselleri hatta hiç görsel olmamasını bir düşünsenize.

 

Asıl Dikkat Çeken İçeriğinizdir

Sadece görsel, ihtiyacınız olan dikkati ve ilgiyi çekmeniz için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden kullanabileceğiniz diğer unsur olan metninizi, ilgiyi çekecek şekilde kullanmalı ve bu şekilde de istediğiniz trafiği kendinize çekmelisiniz.

 

Metniniz kısa olmalı, nokta atışı şekilde konunun özünü aktarmalı, ziyaretçilerin dikkatini çekebilecek nitelikte olmalı ve harekete geçirici olmalıdır. Aslında eğer reklamınız bir ürün teklifi içeriyorsa ürünün fiyatına da yer vermek ve reklamınıza metninize öncelik sağlayacak bir zaman dilimi eklemek akıllıca olabilecektir.

 

Size bizden küçük bir tavsiye; farklı metinler hazırlayın ve hangisinin daha çok dönüşüm oranı sağladığını test edin. Ama bu testi yaparken değişken unsurun bir tane olduğundan emin olun. Birden fazla değişken ile oranı neyin etkilediğini sağlıklı şekilde belirleyemeyebilirsiniz. İmajın üzerindeki metin, üst metin, giriş, ana metin ve harekete geçirici mesajlar değişken olarak kullanılabilir.

 

Reklamınızın farklı konumlandırılmasının, reklamınızın görünümünü ve algısını değiştireceğinin farkında olun. Kenar çubuğunda yer alan bir reklam ile zaman tünelinde yer alan bir reklam birbirinden farklı görünecek ve yaratacağı etkiler farklı olacaktır. Ayrıca reklam mobil bir cihazda bir masaüstü bilgisayarda göründüğünden de daha farklı görünecektir. Bu yüzden reklamınızı hedef kitlenizin cihazına uygun şekilde ve mobil cihazlara, masaüstü bilgisayarlara ve kenar çubuğa uygun şekilde farklı versiyonlarına göre de hazırlamanız iyi bir fikir olabilecektir.

 

Ayrıca Facebook’un en sık kullanımının mobil cihazlar üzerinden olduğunun bilincinde olun. İnternet trafiğinin %60’ından daha fazlası mobil cihazlar ile sağlanmakta, ama son dönemlerde Cloudnames Facebook hesaplarının %80-90 gibi bir oranı mobil cihazlar aracılığıyla olmaktadır. Bu yüzden Facebook reklamlarınızı mobil cihazlara uygun olarak tasarlamanız size açık ve ciddi bir tavsiyemizdir!

 

Eğer reklamınızı kendiniz tasarlıyorsanız, tanıtımınızın paylaşılmayacağının da farkında olmalısınız. Bu tam da reklamınızı paylaşanların kafasında “Aklında ne var?” sorusunu bırakıp, kendi yorumlarını katabilecekleri nokta olmaktadır. Bu yüzden metin unsurlarının en önemlisi paylaşımlarda ve mobilde en görünür yerde olacağından, görselin üzerinde yer alan metin ve manşettir.

 

Reklam Bütçeniz

Facebook reklamınızı güçlendirecek son unsur da reklam için ayırdığınız bütçedir. Bütçeniz ne kadar yüksek olursa, Facebook’un size yaratacağı trafik de o kadar yüksek olacaktır, bütçenizi az tutarsanız da tam tersi. Reklamınızın amacına bağlı olarak ve uymak istediğiniz zaman çizelgenize göre günlük bir bütçe de ayırabilirsiniz, uzun surely planlanmış bir bütçe de ayırabilirsiniz. Ancak genellikle günlük olarak ayrılan bütçe önünüzü görmenizi kolaylaşıtracaktır.

 

Reklam süreniz belirli değilse, biz size düşük bir günlük bütçe ile işe başlamanızı ve reklam trafik yaratmaya başladıkça da bütçenizi artırmanızı öneririz. Bu size dönüşüm oranlarınızı görebilmenize ve atacağınız adımları ayarlayabilmenize olanak sağlar.

 

Eğer sizin öncelikli odağınız içerik pazarlaması ise farklı bir strateji belirlemek isteyebilirsiniz. Cloudnames’te biz, içeriğimizi genellikle 3-7 gün aralığında tanıtırız ve sonrasında içeriklerimiz için sirkulasyonu sağlarız. Her iş günü yeni bir içeriğin tanıtımını yaparız ve genellikle aynı anda 6 ila 10 arasında reklam dolaşıyor olur.

 

Sonuçları Almak

Reklamlarınızdan en iyi sonucu almak için, ziyaretçileri bir yerlere yönlendirmeniz gerekmektedir. Onları genel web sayfanıza yönlendirmek pek iyi bir seçim değildir. En iyi çözüm insanları özellikle reklamlar için oluşturulmuş bir varış sayfasına yönlendirmektir.

 

Varış sayfanız dönüş sağlayabilmeli, yeni yönlendirmeler yapabilmeli, rezervasyon ve sipariş yaratabilmelidir. Aynı zamanda kullandığınız görseller ve metin de oldukça önemlidir, açık şekilde harekete geçirici bir mesajı olmalıdır.
Bu makaleyi okuyarak Varış sayfasının nasıl tasarlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Cloudnames Size Yardımcı Olabilir

Facebook’taki reklamlarınızı nasıl geliştireceğiniz hakkında bizimle konuşmak istiyorsanız lütfen iletişime geçin ya da iletişim bilgilerinizi bırakın. Sizinle konuşmaktan zevk duyarız!

 

Cloudnames size Facebook, Google AdWords ve diğer sosyal ağlar da dahil olmak üzere sosyal medya pazarlaması hizmeti sunmaktadır. Ayrıca web sitenizi modern, hoş ve mobil cihazlara uygun şekilde tasarlamayı ve web sitenizi iyi korunan ve sağlam bir güvenliğe sahip hale getirerek, düzenli şekilde güncellemeyi teklif ediyoruz. Ek olarak, web sitenizi Arama Motorları için optimize de edebiliriz.

 

 

Diğer Bağlantılı Makaleler

Sosyal Medya Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen blogumuzu takip edin ve bize iletişim bilgilerinizi bırakın. Facebook reklamları ile ilgili bir tecrübeniz varsa lütfen aşağıda yorum için bırakılmış olan alana yazarak bizimle paylaşın ve altındaki imgeleri kullanarak arkadaşlarınızın da görmesini sağlayın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!