Facebook Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook artık düşük maliyetle etkili pazarlama yapılabilen bir platform halini aldı. Facebook’un gücü, kullanıcılarının ilgi alanlarını ve davranışlarını detaylıca ulaşabilmesine dayanıyor. Bir pazarlamacı olarak Facebook Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması yapabilir ve hedef kitlenize çok daha etkili şekilde ulaşabilirsiniz!

Kişiler, Facebook’ta firmaları ve tüzel kişilikler adına kayıt yaptırarak sayfa oluşturma imkanına sahipler, bu da pazarlama için ayırdığı bütçeyi korumak ve çoğaltmak isteyenler için muhteşem bir olanak. Pazarlama bir iş için en hassas konulardan biridir ve satışları uygun maliyetle en etkili şekilde yönlendirmek bu sürecin en zorlu tarafıdır. Facebook size bir yanda milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşma ortamı sağlarken diğer yanda kimlerin hedef kitleniz olduğunu belirleyip buna göre hareket etmenize yardımcı olur.

Sosyal ağlarda pazarlamanın etkili olabilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgiler içeren bu makale Sosyal Medya Pazarlama rehberimizde yer alan bilgiler esas alınarak hazırlanmıştır. Siz de sosyal ağlarda etkili pazarlama yapabilmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, rehberi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

[include-page id=’18525′]

 

Online Kimliğin Oluşturulması

Henüz bir Online Kimliğiniz yoksa, ilk yapmanız gereken bir Web sitesi kurmaktır. Facebook’ta bir sayfa edinmek ve bu şekilde online bir kimlik oluşturmak da faydalı bir seçenektir, ancak bu sayfayı destekleyecek bir Web siteniz yoksa online kazancınızı artırabileceğiniz etkili bir ortam oluşturamamış olursunuz.

Unutmayın, Web siteniz online olarak kullanabileceğiniz en önemli satış ve pazarlama aracıdır.

 

Hedef Kitlenize Ulaşmak

Facebook Web siteniz üzerinden satış yapabileceğiniz ve kazanç elde edebileceğiniz doğru kitleyi sitenize yönlendirir. Facebook’ta kullanıcıları gönderinize, blogunuza ya da kampanya sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Kitlenizi daraltmanın ve belirlemenin aslında bir çok yolu vardır. Facebook’ta herhangi bir gönderi paylaşımında bulunduğunuzda, hedefinizde olan kitleyi seçebilirsiniz. İsterseniz lokasyon, isterseniz cinsiyet, yaş, ilgi alanları ya da davranış şekilleri gibi bazı özelliklere göre seçimler yapabilirsiniz. Facebook sizin için bu bilgileri kullanarak gönderinizi sunmanız gereken kitleyi belirleyecek ve önünüze getirecektir.

 

Özel Hedef Kitlesi

Pek çok farklı kitle için seçim yapıp “Özel Hedef Kitlesi” başlığıyla da hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Kime ulaşmak istediğinize bağlı olarak gönderiniz için hedef belirleyip, gönderinizi sadece o kitleye ulaştırabilirsiniz.

Daha da iyisi, Facebook İmgesini sayfanızda kullanarak, sitenizi ziyaret eden tüm Facebook kullanıcılarının listesini tutabilirsiniz. Bu, web sitenize konulacak küçük bir kod dizimi halledilebilecek bir iştir. Sitenizi ziyaret edenlerin listesini saklayıp daha sonra Facebook aracılığıyla benzer kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Özel hedef kitlesi oluşturmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makaleye bakabilirsiniz.

 

Organik Yayılma

Arkadaşlarinizi, müşterilerinizi hatta Facebook’ta bağlantınız olan herkesi sayfanızı beğenmeye davet edebilirsiniz. Bu şekilde markanız, ürünleriniz ve servislerinizle ilgilenen ciddi bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

Ne zaman Facebook sayfanıza bir gönderi yapsanız, takipçilerinizden bazıları bu gönderiyi görecektir. Takipçilerinizin çoğu bu gönderiyi beğenirse ve paylaşırsa, gönderiniz takipçileriniz ve onların da çevreleri arasında yayılmış olacak, ve daha geniş bir kitle tarafından görünür olmayı başarmış olacaksınız.

İşte buna Organik yayılma diyoruz. Gönderiniz sizin kitleniz içinde ne kadar ses getirirse, organik yayılımınız da o kadar hızlı ve etkili olacaktır. Eğer gönderiniz çok eğlenceliyse, faydalıysa ya da insanların paylaşmak isteyeceği bir içeriğiniz varsa belki de organik yayılım konusunda nokta atışı yapabilirsiniz! Bu ücretsiz olarak geniş kitlelere sesinizi duyurmanız demektir!

 

Gönderinizi Takipçilerinize Gösterin

İçeriğiniz Facebook’ta yerini alıp, hedef kitleye ulaştıktan sonra, eğer Facebook’a ödeme yapmıyorsanız ne yazık ki çok da uzun ömürlü olmayacaktır. Eğer gönderiniz gerçekten nefes kesici değilse, sadece %5-15 aralığında hayran kitlesi tarafından görülecektir, eğer paylaşım yapılmadıysa diğerlerinin ise haberi bile olmayacaktır.

Ama bu durumu bir tanıtım ile değiştirebilirsiniz.

Sizin potansiyel hedef gruplarınızdan biri şüphesiz ki takipçi kitlenizdir. Siz de bu kitlenin pek çoğuna ulaşabilmek için sadece 5$ harcasanız yeter. (Bu miktar tabii hayran sayınızla da ilgilidir. Çok yüksek sayılara ulaştığınızda size daha pahalıya mal olacaktır. )

Bir gönderinin tanıtımını yapmak o kadar kolay ki! Öncelikle bir reklam hesabınızın olması gerekiyor ki bu da Facebook üzerinden kuruluyor. Daha sonra herhangi bir şey gönderiyor ve sonrasında hızla ilerliyorsunuz. Ama bir gönderiyi paylaşıp güçledirmeden önce hedef kitlenizi doğru grupladığınızdan emin olun, bu önemli. Çok düşük miktardaki ücretlerle neyin işe yarayıp neyin yaramadığını test edebilirsiniz. Sadece bir kaç tıklama yeterli.

 

Diğer Hedef Gruplara Tanıtın

Facebook’ta neyi tanıtmak istediğinize kendiniz karar verirsiniz. “Özel Hedef Kitlesi” kriterlerinizi belirleyip farklı potansiyel hedef gruplarına ulaşın ve bu gruplar üzerinde testler yapın. Bu testler kısa bir süre içinde size hangi kitlenin diğerlerinden daha çok ve doğru karşılık verdiğini gösterecektir. Bundan sonra yapılacak olan da üzerinde en az etkili olduğunuz hedef grubu kapatıp, tatmin olana kadar görseller, metinler ve diğer gruplar üzerinde çalışmaya devam etmenizdir.

Reklamlarınız için hedef olarak belirleyeceğiniz kitlelerde limit yoktur. 1.4 Milyar Facebook kullanıcısı var. Hepsi de sizin için ulaşılabilirdir, ancak asıl mesele doğru kitleyi bulabilmektir.

 

İyi ve Kötü Arasındaki İnanılmaz Fark

İyi hazırlanmış bir tanıtımın etkisi, kötü bir tanıtım ile karşılaştırıldığında aradaki farkın 10 katı kadar olabileceğinin farkına varın. Ve eğer gerçek sonuçlar elde etmek istiyorsanız, Web siteniz, blogunuz, Web-dükkanınız yeni ziyaretçilerle baş edebilecek durumda olmalı.

Biz Cloudnames’te blog gönderilerimizin tanıtımını yapıyoruz. (Ve birileri onları paylaştığında gerçekten çok mutlu oluyoruz) Bu yazıyı okuma ihtimaliniz çok yüksek, çünkü biz bu içeriği sizin önünüze getirmek için para ödüyoruz. Bunun yanında doğrudan kampanyanın giriş sayfasına yönlendirme yapan reklamlar yapıyoruz.

 

Facebook’ta ne Paylaşmalı?

Facebook’ta fotoğraflar ve videolar başta olmak üzere, markanız ve işiniz (ya da her ne sunuyorsanız onunla) ile ilişkili olan her türlü formdaki içerikleri paylaşabilirsiniz. Yine de biz size çok fazla kendi tanıtımınızı yapmamanızı öneriyoruz, çünkü bu bazen kullanıcılar için caydırıcı olabiliyor. Kimse her 5 dakikada bir reklamla karşılaşmak istemez, bu işi inceden inceye ve göze batmadan yapmak çok daha iyi.

Müşterilerinizi kendinize farklı şekillerde bağlayın. Bu doğru şekilde müşteri ilişkileri oluşturmanın yoludur, müşterilerle yeni fikirler ve ilginç içerikler paylaşarak bir ilişki kurmak, indirimlerle ya da benzeri yöntemlerle akıllarını çelmekten daha sağlıklı ve sürekli bir ilişki biçimidir. Unutmayın, sizin varolan ve potansiyel müşterileriniz sosyalleşmek için bu platformu kullanacaklar. İçeriğinizin ilginç ve eğlenceli olduğundan emin olun.

 

Kişiselleştirin

Web sitenizi kişiselleştirmek gerçekten zordur, bu yüzden size tavsiyemiz, bırakın bu işi Facebook sayfanız yapsın. Facebook sayfanıza yapacağınız sizi yansıtan küçük dokunuşlar harikalar yaratacak, müşterileriniz otomatik robotların ciddi ve soğuk e-postaları yerine sayfanız üzerinden sizinle doğrudan iletişime geçebilme imkanı bulabileceklerdir.

Siz bu platformu pek çok iş alanında da yapıldığı gibi aynı zamanda Müşteri Desteği için kullanabilirsiniz. Bu, tipik ve heyecansız bir Satıcı-Alıcı ilişkisi yerine, iş ilişkisinin içine biraz dostane bir tavır yerleştirdiğinizi gösterecektir.

 

Markalaşma

Sizi Facebook’u farkındalığı artırmak için bir pazarlama aracı olarak kullanmaya çağırıyoruz. Kullanıcılar ya da ziyaretçiler beğenilerini sunmaya, yorum yapmaya ya da içeriğinizi paylaşmaya eğilimlilerdir. Sadece çok katmanlı bir pazarlama aracı olarak değil, hele içeriğiniz bir kere beğenilip paylaşılmaya başlanırsa, aynı zamanda mesajınızı yaymanıza yardımcı olacak önemli bir platform olacaktır..

Facebook’ta bir günde ortalama 4.5 milyar beğeni olmaktadır, bu da içeriklerin okunma, beğenilme ve paylaşılma sayısının her bir kullanıcı için ortalama 3 ya da 4 olması demektir.

Facebook’taki markalar kurdukları doğal bağları kaybetmemek için belirli aralıklarla Facebook üzerinden paylaşımda bulunurlar. Facebook bir pazarlama aracı olarak çok önemlidir, ama Cloudnames olarak biz de, özgün ve yeni şeyler sunmanın öneminin farkındayız.

Her zaman tüm stratejiler işe yaramayabilir, ama siz markanız için işe yaramayan stratejileri farkedip onları doğru hedeflere çevirmek için istekli olmalısınız. Teknik olarak, yaratılan her yeni gönderi için yeni bir hedef belirlemelisiniz, yani kısacası hedeflerinizi değiştirmek taptaze ve ilginç fikirlerle birlikte gelmektedir!

 

Bir Tavsiye

Bizce Web sitenizdeki kullanıcı trafiğini artırmak için Facebook’un sosyal medya pazarlama imkanlarını kullanmak mantıklıdır. Normal şartlardaki maliyetin sadece bir kısmı ile, açık ve net bir pazarlama ortamı olan Facebook’ta sadece içeriklerizi paylaşarak aynı etkiyi hatta belki de daha fazlasını yaratabilirsiniz.

Siz markanız ve işinizle ilgili bilgileri kapsayan ve hatta konuyla ilişkili makalerlerin de yer aldığı bir sayfayı kolaylıkla yaratabilir ve yapılandırabilirsiniz, ki bu sağladığınız içerik için oldukça faydalı olacaktır. Amaç iyi bir izlenim yaratabilmektir. Kullanıcılarbu platformda sizinle karşılıklı bir iletişim içinde olabilecek ve bu da online iş kitlenizin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

 

Cloudnames yardım edebilir

Cloudnames, dijital pazarlama hakkında ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden daha çok gelir elde edebilmenizi sağlayacak, web sitesi, dijital pazarlama ya da diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin için yönetimini devralabiliriz. Böylelikle siz de şirketinizin ana faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenliğini sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ve diğer tün dijital pazarlama aktivitelerinizin yanında web sitesi ve e-mail pazarlamanın da yürütülmesini üstlendiğimiz bir online pazarlama hizmeti sunuyoruz.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”; bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmanız için bilmeniz gereken her şeyi içeren bir rehberi sizinle paylaşıyoruz. Ücretsiz bir kopyasını buradan elde edebilirsiniz.

 

Diğer Bağlantılı Makaleler

 

Sosyal Medya Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen blogumuzu takip edin ya da bize iletişim bilgilerinizi bırakın ki sizinle iletişime geçebilelim. Siz de Facebook Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması yapıyor musunuz? Lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın, hatta aşağıdaki imgeyi kullanarak arkadaşlarınızın da görmesini sağlayın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!