Potansiyel Müşteriye Ulaşmak için En İyi Yol: Blog

Potansiyel Müşteriye Ulaşmak için En İyi Yol: Blog

Blogların en güvenilir potansiyel müşteri yaratma aracı olduğunu biliyor musunuz? Günümüzde müşteriler sevdikleri markalarla internet üzerinden etkileşime girebilmek istiyor. Kişiselleştirilmiş hizmet dönemi iş hayatına geri döndü. İyi bir internet sitesi, kaliteli bir blog ve güçlü bir sosyal medya varlığı dijital çağın aday müşteri yaratma araçları.

Her iş kolunda potansiyel müşteri bilgilerinin çokluğu değil kaliteli müşteriye dönüştürülebilir potansiyel müşterilere erişmek önemlidir. Tabi ki potansiyel müşterilerin bilgilerine erişmek sadece başlangıç. Potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek daha da önemlisi sadık müşteriye çevirmek önemlidir.

 

Her işletmenin merkezinde güven yer alır, müşteriler sizin ürünlerinizi almadan önce size güvenmek ister. Eğer iyi ve güvenilir bir itibarınız varsa potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmeniz daha kolay olur.

 

Geçmişte, güven inşa etmek kaliteli müşteri adaylarının bilgilerine erişmek ve onları müşteriye dönüştürmek zaman alırdı ve maliyetli olurdu. Günümüzde “içerik pazarlaması” en güçlü dönüştürücü olarak özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin emrine amade.

 

[include-page id=’18540′]

 

Neden Blog Yazmalısınız?

Blog yazmak bir çeşit içerik pazarlamasıdır. Marka bilinilirliği ve güven inşasında içerik pazarlaması çok önemli bir rol oynuyor artık. Eğer sosyal medya pazarlamasıyla veya içerik pazarlamasıyla müşterileri çekmek istiyorsanız blog yazmanız gerekiyor.

 

Modern ve mobil dostu bir internet sitesi, sosyal medya varlığı ve tabi ki kaliteli ve özgün içeriğe sahip bir blog, güven inşa etmenin ve müşteri adaylarına erişmenin en kısa yolu. Bu denklemdeki en önemli nokta bloğunuz, bloğunuzun kaliteli ve özgün içeriklere sahip olması çok önemli.

 

 

Kaliteli ve özgün içerik şüphesiz pek çok insanın ilgisini çekecektir. Blogunuzu düzenli olarak ziyaret eden insanları müşteriye dönüştürmek, sitenize rastgele denk gelen insanlara kıyasla daha kolaydır.

 

İnsanların kopya içerikleri beğenmediğini unutmayın, başkalarının içeriklerini kopyalamak daima ters teper ve işletmenizin itibarını zedeler. Blogunuzun müşteri adayları yakalayabilmesi için içeriğinizin kalitesi çok önemlidir.

 

Kalitenin haricinde içerikleriniz işletmenizle ilgili olmalı. Özel üretim ekmek pişirip satıyorsanız bloğunuz arabalar üzerine olmamalı. İçeriğinizin alakasız olması insanların ilgisini çekmez. Ayrıca blog yazıları yazıcak vakit bulamıyorsanız ek gelire ihtiyaç duyan pek çok üniversite öğrencisi olduğunu unutmayın. Bir kaç üniversite öğrencisini işe almak oldukça faydalı olacaktır, araştırma yaparak kaliteli içerikler üretebilirler bloğunuz içinç

 

İyi bir blog yaptığınız iş ile bağlantılı olmalı. Müşterileriniz yaptığınız işle, anlattığınız hikaye arasında ilişkiyi kurmalı, o değeri anlayabilmeli. Heyecansız ve alakasız bir blog yazısı müşterinizi dikkatini çekmeyecektir.
İyi bir blog yaptığınız iş ile bağlantılı olmalı. Müşterileriniz yaptığınız işle, anlattığınız hikaye arasında ilişkiyi kurmalı, o değeri anlayabilmeli. Heyecansız ve alakasız bir blog yazısı müşterinizi dikkatini çekmeyecektir.

Modern internet sitesine sahip olmanın önemi üzerine daha fazla bilgi için: Başarılı olmak için Web Sitenizi Geliştirin

 

Etkileşime Girmek İçin Blog Yazın

Her pazarlama kampanyasının amacı değer yaratıp, bu değeri potansiyel ve mevcut müşterilere ulaştırmaktır. Pazarı delerek pazar payını arttırmak her pazarlama kampanyasının ideal sonucudur.

 

Ancak başarılı bir şekilde pazara yayılabilmek için ürününüzü mükemmel şekilde konumlandırmanız lazım. İnsanlar aldıkları ürünlerle bağ kurmayı çok sever, bu bağı kurmalarını sağlayabilmek için ürününüzün bir kimliği olmalı ve ürünle birlikte bir hayat tarzıda satmanız gerekir. Bunu başarabilmek için pazarlama kanallarına ciddi yatarım yapmanız gerekiyor.

 

Ürün konumlandırması çok önemlidir, her pazarlama planının en önemli safhası ürün konumlandırmadır. Bu konumlandırma hedef kitlenizi, pazarlama kanallarınızı ve iletmek istediğiniz mesajı şekillendirir.

 

Amerikalı ünlü aktör Chevy Chase'in oynadığı Cola Turka reklamı yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştı
Amerikalı ünlü aktör Chevy Chase’in oynadığı Cola Turka reklamı yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştı

Pazara giriş ve ürün konumlandırmasının en iyi örneklerinden biri Cola-Turka’dır. Yıldız Holding’in alt kolu olan Ülker tarafından üretilen Cola-Turka, Amerika’nın Irak işgalinden hemen sonra satışa sunuldu ve Anti-Amerikan kola olarak konumlandırdı kendini.

 

O dönemde Türkiye’de alkolsüz gazlı içecek pazarının başat oyuncuları Coca Cola ve Pepsi’ydi. Doğru zaman ve ürün konumlandırması Cola-Turka’nın pazara yayılmasını sağladı ve 2007 pazar payını %57 artırarak toplam pazar payını %13’e çıkartmayı başardı Cola-Turka.

 

Kısa vadede Cola-Turka’nın pazarlama kampanyası başarılı oldu ama bir süre sonra pazar payını kaybetmeye başladı, 2015 yılında Japon alkolsüz içecek devi DyCo Drince Ülker’in Cola-Turka’nın da dahil olduğu alkolsüz içecek firmalarını satın aldı.

 

[include-page id=’18540′]

 

Aşırı pazarlama iyi bir şey değildir, agresif pazarlama ve satış kampanyaları çok masraflıdır, küçük ve orta ölçekli firmalar için nadiren başarılı sonuç verir. İçerik pazarlamasında da durum çok farklı değil.

 

İçerik pazarlamanızı agresif pazarlama aracına dönüştürüp sürekli firmanızı pazarlamanız boşa kürek çekmek demektir, daha da kötüsü potansiyel müşterilerinizi kaçırırsınız.

 

Bu yüzden bloğunuzun amacı firmanızı pazarlamak değil, potansiyel müşterilerle etkileşime girmek olmalı. Başarılı bir blog ürün konumlandırmanızı ve ürününüzle birliket sattığını hayat tarzını destekler.

 

İçerik pazarlamasının önemi üstüne daha fazla bilgi için: Inbound Pazarlama için Sosyal Medya Neden Önemli?

 

Nasıl Blog Yazılır

Pazarlama ustalık gerektiren bir sahadır. Yaymak istediğiniz mesaj ve oluşturduğunuz stratejiler elbette ki önemli, fakat bu fikri nasıl ve ne zaman yaydığınız da aynı doğrultuda önemlidir. Yanlış kişileri hedeflediğini mükemmel bir pazarlama kampanyası başarısızlığa uğramaya mahkumdur; aynı şekilde doğru insanlara fakat yanlış zaman da pazarlama kampanyanızı başarısız kılacaktır.

 

İçerik pazarlaması da bundan farklı değil, potansiyel müşterilerinizle harika bir etkileşim olanağı sağlayacak kaliteli bir içerik elinizde olsa dahi, yanlış iletişim kanalı tüm uğraşlarınızı boşa çıkarmaya yetecektir.

 

 

Tüm sosyal medya kanallarının her biriyle aynı anda uzmanlaşmaya çalışmak, hem iş saatinizden hem de iş gücünüzden kayıp yaşamanıza neden olacak; bu yüzden her zaman bu kanallara teker teker odaklanan stratejiler geliştirin. İşletmeniz için en uygun olabileceğini düşündüğünüz bir kanal belirleyin ve işe ona odaklanarak başlayın.

 

Her bir sosyal medya kanalının kendine has farklı dinamikleri, ve bu dinamiklerin yarattığı taleplere bağlı olarak da gönderi sıklığı bulunmaktadır. Örneğin işletmeniz için Facebook’un en verimli kanal olduğuna karar verdiniz; o zaman yapacağınız şey, her hafta 5-10 kadar gönderi paylaşımında bulunmak olacaktır. Araştırmamız gösteriyor ki bu kanal üzerindeki en iyi geri dönüşü, gönderilerinizi 13:00 ile 17:00 arasında paylaşırsanız elde edersiniz.

 

Twitter zaman çizelgesi ise Facebook ile benzer nitelikler taşıyor, fakat Twitter bir çeşit kokteyl partiye benziyor, burada günde en az 5 defa gönderi paylaşımınızda bulunmanız gerekir. Gönderiler açık, net ve can alıcı olması gerekiyor ki Twitter’In şeytan tüyü de buradan gelmekte. Kısa metinlerden oluşan gönderilerin yanında blog makalelerinizin linklerini de yine bu kanal üzerinden paylaşıma sunma imkanı bulabilirsiniz.

 

Sosyal Medya üzerinden içeriğinizi pazarlamanın inceliklerini öğrenmek için tıklayın: Bir bloga sahip olmak için nedenleriniz var.

 

İçerik pazarlama ve blog yazısı paylaşmak söz konusu olduğunda, eskimiş içerik diye br şey Twitter zaman çizelgesi ise Facebook ile benzer nitelikler taşıyor, fakat Twitter bir çeşit kokteyl partiye benziyor, burada günde en az 5 defa gönderi paylaşımınızda bulunmanız gerekir. Gönderiler açık, net ve can alıcı olması gerekiyor ki Twitter’ın şeytan tüyü de buradan gelmekte. Kısa metinlerden oluşan gönderilerin yanında blog makalelerinizin linklerini de yine bu kanal üzerinden paylaşıma sunma imkanı bulabilirsiniz.

 

Başarılı bir içerik pazarlama hakkında daha fazla bilgi için: Star Wars 101: Pazarlamanın Karanlık ve Aydınlık Çağı

 

Bunun yanında, daha önce de sözünü ettiğimiz gibi, içerik pazarlamanın amacı daha fazla etkileşim elde etmektir; bu yüzden haftada bir kez eğlenceli içerikler paylaşmanın hiç bir sıkıntı yoktur. Kaynak sağlamada başarılı olduğunuz takdirde, videoları ya da ona benzer içerikleri her daim kullanabilirsiniz.

 

Her zaman daha önce kullandığınız bir içeriği yeniden düzenleyip eklemeler yaparak tekrardan yayınlayabilirsiniz. Çoğu zaman, yeniden düzenlenen bu içerikler eskisinden daha da iyi hale gelir. Kim bilir, belki de değiştirdiğiniz bu yazılarınız internette viral olabilir.

 

Blog yazımı ile ilgili değerli bir blog yazısı;

 

İnternette Neden Yeterli Türkçe Kaynak Yok?

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer usurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Sosyal Medya ve İçerik Pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin blog yazma ile ilgili deneyimleriniz neler? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!