Yatırımcı Yalın Girişimi Tercih Ediyor

Yatırımcı Yalın Girişimi Tercih Ediyor

Çoğu girişimciye göre, yatırımcıların ilgisini çekmek, başlıca meydan okumadır, çünkü genellikle risk yüksektir ve geri ödeme potansiyelini kanıtlamak zordur. Yatırımcılar, belirli bir süre boyunca gösterilen performansı kanıtlanmış, kurulu şirketleri desteklemeyi tercih ederler. Yalın Girişim metodu ile, para kaybetme riskini azaltırsınız ve fark edilmek konusunda daha yüksek şansa sahipsinizdir.

 

Girişiminizi potansiyel yatırımcılarla kurmak oldukça yorucu bir deneyim olabilir. Potansiyel yatırımcınızın büyük başarı getireceğini beklediğiniz fikrinizi anlamaması olasıdır. Yatırımcılar genelde iki temel soru sorarlar: Ne kazanabilirim ve risk nedir? Eğer potansiyel kazanç düşük veya risk çok yüksek ise, paralarını başka bir yere yatırmayı tercih ederler. Bu makale, potansiyeli nasıl kanıtlayabileceğiniz, Yalın Girişimcilik Modeli ile riski nasıl azaltacağınız ve yatırımcıların yüksek ihtimalle soracakları sorularla ilgilidir.

 

Yalın Girişimcilik

Geçen bir kaç sene boyunca yeni girişimcilik modeli büyük önem kazandı. Bu önem, planlamadan ziyade deneyime, tahminden çok müşteri geri bildirimine ve geleneksel geniş şelale projelerden (iş geliştirme süreci; analiz, tasarımi kodlama, test, sürüm, bakım gibi safhalardan oluşur. Her safha önceki safhanın bitimiyle başlar) ziyade tekrarlayan gelişime katkıda bulundu. Bugün girişimciler bir “minimum uygulanabilir ürün” inşa ediyorlar ve bu ürünü gerçek müşterilerle test ediyorlar. Kendi iş modelini, ürünlerini ve servislerini, müşteri geri bildirimi ve davranışlarından öğrenme yöntemine dayalı olarak geliştiriyorlar. Ve yatırımcılar bu tip girişimciliği çok seviyor.

 

[include-page id=’18525′]

 

Bir yatırımcıdan ne istersiniz?

Yatırımcılar sermayeden fazlasını masaya getirebilirler; örneğin, deneyim, bağlantılar, müşteriler ve sektör bilgisi katarlar. Aktif yatırımcı mı yoksa pasif yatırımcı mı istediğiniz konusunda karar vermeniz gerekir. Ne çeşit bir bir yatırımı istiyorsunuz; ne kadar sermayeye ihtiyacınız var; şirketin ne kadarlık hissesini teklif etmek istiyorsunuz ve yatırımcıya hangi çıkış stratejisi sunacaksınız?

 

Yatırımcı Arayışı

İşinizi potansiyel yatırımcılara sunmaya hazır olduğunuzda, yaklaşmak istediğiniz ideal yatırımcıların listesini yaparak işe koyulmalısınız. Fikirler ve planlarınızı, listenin en altında olanlara sunarak başlayın ve sizden ne beklendiği ve ne çeşit sorular sorulduğunu iyi analiz edin. İlk başlarda şaşkına dönemni mümkün; ilk baştaki toplantılar büyük ihtimalle sizi şaşırtacaklar. Bu size, daha önemli yatırımcılarla toplantı yapmadan önce sunumunuzu geliştirme fırsatı verecektir.

 

 

Potansiyelinizi Kanıtlayın

Burası lastiğin yolla buluştuğu noktadır. Yalın bir girişim olarak iş modelinizi birçok hipotezi test ederek oluşturursunuz, deneyimlerinizi adım adım kağıtlara döküp belgelendirerek değerlendirmesini yaparsınız. Bu durum sizin potansiyel yatırımcılarınıza sunmanız gereken bir süreçtir. Yatırımcılarınız durumu anlayabilmek ve karar verebilmek için çok önemli birkaç rakama bakacaklardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Müşteri Edinme Maliyeti – Customer Acquisition Cost (CAC): Yeni bir müşteriye sahip olmanın maliyetini tanımlayan terimdir. Pazara giriş için ürün/pazar uyum analizinizi, pazarınızın ortalama büyüklüğünü ve her bir müşteri için ne kadar satış maliyetiniz olacağını rapora dökebiliyor olmalısınız. Aynı zamanda hedef olarak belirlediğiniz müşteri edinme maliyeti için bugünün şartlarına göre belirlenecek gelişimleri tahmin edebilmelisiniz..
  • Markanın Hayatboyu Müşteri İçin Değeri – Lifetime Customer Value (LCV): İlişkiniz boyunca bir müşteriden tahmini olarak ne kadar kazanç sağlayacağınızı belirten kavramdır. Sektörünüzden kabaca dataları alıp, ortalama kar ve maliyet hesaplarınızı yapmalısınız.
  • İş modelinizi ölçeklendirebilme yeteneğiniz: Eğer markanın hayat boyu müşteri için değerini müşteri edinme maliyetinden büyük ölçüde yüksekte tuttuğunuzu ispatlayabilirseniz ve işiniz ölçeklenebilirse bir sonraki soru gelecektir.
  • Diğer Tüm Sorular: Elbette tonlarca soruyu cevaplamak zorundasınız, bu işe neden başladığınızı, ardında yatan nedenleri, öykünüzü, işletme fikirlerinizi ve vizyonunuzu anlatabilmeniz gerekir. Hangi sorunları çözdünüz, işletmeniz ne üzerine, en önemli rekabet avantajınız nedir, ekibiniz kimlerden oluşuyor, nasıl ve neden başarılı olacaksınız gibi birçok önemli soruyu cevaplandırmanız gerekmektedir.

 

 

 

Riski Azaltın

Yalın girişim modeli için özel fikirlerden bir tanesi aslında yalın bir işletme kurmaktır. Bu da, iş modeliniz test edilebilir ve küçük önemli yatırımlarla kanıtlanabilir ve riski azaltabilir anlamına gelmektedir. Yatırımcılar risk almaktan hoşlanmazlar, bu da yalın girişim modelini neden sevdiklerinin açıklamasıdır aslında. İletmenizin ilk adımları için kendinizi finanse edebilme şansınız varsa eğer, müşteri edinme maliyetinizi, işletmenizin hayat boyu müşteri değerini ve ölçeklenebilirliğini ispatlayabilirseniz başarılı bir şekilde işletmeniz için yatırım riskini azaltmış olursunuz. Böylelikle yatırımcılar tarafından cazip bir işletme olarak değerlendirilip iş modelinizin ölçeklenebilirliği için kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

 

Cloudnames Global Bir Yalın Girişimdir

Cloudnames Yalın Girişim modelini benimsemiş Amazon’un bulut teknolojisi, Google, Zendesk, Salesforce gibi birçok harika müşteri deneyimine sahip firmaların çözümleri üzerine kurulmuş global bir firmadır. Cloudnames olarak sosyal medyayı potansiyel müşterilerimize ulaşmak, hipotezlerimizi test etmek, yeni ve yenilikçi ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimizin geri bildirimlerine ve davranışlarına dayanarak geliştirmek için kullanıyoruz. Şunu biliyoruz ki, başarmak için, adaptasyon sürecimiz boyunca, sürekli olarak müşterilerimizden öğrendiklerimiz doğrultusunda fikirlerimizi geliştirerek ve yanlışlarımızdan ders alarak hızlıca hareket etmek çok önemli, kısaca yanlışlar yaparak öğrendiklerimizle doğruyu bulmak bizi başarıya taşıyan önemli bir faktör.

 

Diğer ilgili makaleler

 

Muhteşem ve Ücretsiz Yalın Girişimcilik Kursu

Akıllı Girişimciler İçin Yeni Moda: Yalın Girişimcilik

Dış Pazarda Başarıya Ulaşmak İçin Altın Fikirler

 

Girişimcilik ve yalın girişimler hakkında daha fazlasını öğrenebilmek için blogumuzu takip edebilir, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Potansiyel yatırımcıların dikkatini çekmek konusundaki deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle, yazımızı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!