Akılda Kalıcı Pazarlama

Yaratıcı; Akılda Kalıcı Pazarlama

Her şirket marka ve ürün reklamı için büyük bütçeler ayıramıyor, bu yüzden şirketler hedef kitlelerine ulaşmak için daha yaratıcı ve akılda kalıcı pazarlama çözümleri aramaya yöneldi. Başarıya ulaşmanızda yardımcı olacak unutulmaz pazarlama stratejileri örneklerini sizin için derledik!

Yazar Leyla Ok

Müşteri sayınızı artırmanıza yol açacak pazarlama eforlarınızı geliştirmek için deneyebileceğiniz yaratıcı çözümler bulunuyor. Biraz bahsetmek gerekirse, geçmişte çoğu pazarlamacılar posterler, broşürler ya da popüler posta kartları dağıtımını yapıyorlar. Ne yazık ki dijital çağa geçmemizle bu seçenekler artık demode kaldı. Her geçen gün iş sahipleri köprüden geçip, bize geniş bir yayın alanı yaratan çılgın pazarlama fikirleri ortaya atıyor ve böylelikle potansiyel müşterilerine nüfuz ediyorlar. Riskli olmasına rağmen çoğu olağandışı ve eşsiz fikirler anında meşhur olabiliyor, özellikle ortaya çıkardığınız konuşmaya değer ve eğlenceli ise!

Başarılı bir pazarlama numarasının geri dönüşü çok büyük. Eğer ilham arıyorsanız, işte huzurunuzda işe yaramış beş farklı pazarlama stratejisi!

[include-page id=’18525′]

 

Doğruluk mu Cesaret mi (kartvizitleri)

$23.25 gibi bir bütçe ile, Chelsea Davison, 300 farklı “Doğruluk mu Cesaret mi?” kartvizitini New York’un Washington Square Park’ına dağıttı. “New Yorklular genelde göz göze gelmeyi pek sevmezler…” diyen Celsea: “ Bu yüzden bu bir grup soğuk ruhsuz insanı en azından bir öğlen vakti için bir araya getirme kararı aldım. Ortaokulun utanç verici oyunlarını geri getirmekten başka daha ne iyi bir yol olabilir ki?” diye soruyor.

Doğruluk mu cesaret mi oyununa katılan insanların, Twitter, Youtube ya da Facebook gibi sosyal medya kanallarına olan ilişkilerini de ortaya çıkardı. Katılımcılar bu oyunu oynarken rastgele ördekler gibi vak vakladığını da, aniden dans etmeye başladığını da görebilirsiniz.
Daha sonra video virüs gibi yayıldı ve Chelsea Davison’un telif hakkı ve komedi işi hızla ilerledi. Doğruluk diyenlerin cevapları @TruthOrDareNYC hashtag’i ile tweetlendi ya da retweet edildi.

Truth-or-Dare-NYC-2

 

 

 

Kedi Sevenler Ölmeli

Akciğer Kanser Birliği (The Lung Cancer Alliance- LCA), akciğer kanserinin herkesi hedef alabileceğine dair insanları eğitmek istiyordu. Çoğu insan bu hastalığın belirli insanlarda görülebileceğini düşünüyor: sigara içen, bağışıklık sistemi güçsüz olan vesaire… Ama LCA, bu kanser çeşidinin herkesin başına gelebileceğini biliyordu.

slide_235184_1148419_free

Bu yüzden yanlış bilinen bu mitleri ortadan kaldırmak için poster hazırlığına giriştiler. Reklamda toplumun belirli kesimlerdeki insanlar için: yaşlı deli teyzelerden tutun hipster’lara, ya da kedi severlere “Ölmeyi hakediyorlar” mottosu kullanılarak posterler hazırlandı.
Buna ek olarak internet sitelerinde ise pazarlama stratejilerini daha da başarılı hale getiren etkili bir mesaj yayınladılar: “Akciğer kanserinden ölmeyi kimse hak etmiyor; kedi severler de, hipsterlar da, dövmeli olanlar da, hiç sigara içmemiş beş hastadan biri de, ya da sigarayı bırakmış hastaların beşte üçü de…”

Akciğer Kanser Birliği insanların “ölmeyi hak ediyorlar” düşüncesinin absürdlüğünü sergilemek istedi. Böylelikle insanların akciğer kanseri hastalarının zor durumlarına, toplumdan dışlanmalarına dikkat çekmiş de oldular. Sonuç olarak kampanya başarılı oldu; internet sitesi altı ayda aldığı tıklamayı sadece üç gün içerisinde almayı başardı!

 

Heineken Dolu Buzdolabına Girebilmek

Reklamdan da anlaşıldığı üzere Heineken, bira ile dolu içine girilebilinen bir buzdolabı yarattı.

Tüketiciler birayla dolu bu buzdolabının içine girebiliyor ve resim ve video çekebilme şansını buluyordu. Daha sonra ise çekilen video ve fotoğrafları sosyal medya sitelerinde yayınladılar; bu da Heineken için fazladan bir reklam şansı da yakalamış oldu.

Bunların arasından “İlham Odası” adlı video ise büyük bir başarı elde etti. Hollanda’dan çıkan videoda Heineken birası erkekler için bir çeşit olmazsa olmaz aksesuar olarak lanse ediliyor, hem de eğlendirici bir üslupla!

Video’nun yayınlanmasından itibaren virüs gibi yayılması ve bunun getirdiği reklam başarısı, hedef kitlenin belleklerinde kadın ve erkek cinsiyet rollerinin hali hazırda var olmasına da bağlıydı.

Reklamdaki kadın karakterler elbiselerle ve moda ürünleriyle dolu bir gardrop ile karşılaştıklarında heyecanlarını gösteriyor. Bu da seyircilere moda ve güzellik ürünlerinin kadınlık ile özdeşleştiği hissini veriyor.
Diğer yandan videodaki erkek karaklerler ise Heineken birası ile dolu, içine girilebilir bir buzdolabı gördüklerinde seyircilere aynı türde bir heyecan gösterisi sergiliyor. Pazarlama kampanyası sonuç olarak büyük hit oldu!

 

GermanWings ‘Uçak-mob’u

Avrupalı indirimli hava taşımacılığı olan Germanwings‘in amacı, bir viral içerik ile ucuz havayolu tarifeleri hakkında farkındalık yaratmaktı.

Bu pazarlama kampanyası Youtube kanalından 400.00 izleyici elde etti. Böylelikle insanlara Flip kamerayla internette viral oluşturacak video hazırlanabileceğini de gösterdi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kwM8bQ7Sk-A

2010 yılının Nisan ayında Germanwings tarafından yolcular, indirimli tarifelerde rakibi olan Ryanair’in ekonomi sınıfının uçtuğu bölüme yerleştirildiler. Avrupa içerisinde ucuz uçuşlarıyla bilinen Ryanair, yolcularına tuvalet ihtiyaçlarını ücrete tabi tutmasıyla da biliniyordu.

Video’da Ryanair uçağında bir anda bir grup yolcunun ellerinde “ ‘Koltuğunu seç’ uygulamasından nefret ediyorum” ve “Pencerenin dışarısını izleyin; en azından bedava!” yazılı karton levhalar beliriyor. Daha sonra Germanwings’in yolcuları “Hadi bir dahaki sefere Germanwings’le uçalım!” yazılı son levhayı da seyirciye gösteriyor.

 

Cloudnames’in Favorisi…

Jean Claude Van Damme’ın Volvo’nun en büyük pazarlama kampanyası ve reklamı için o ünlü bacak açma hareketini yapması heyecan vericiydi. Ancak Chuck Norris tarafından yapılan parodi versyonu ondan çok daha iyiydi diyebiliriz. İkisi de aksiyon sinemasının “kahraman”lığından emekli olmuş, dövüş sporu hareketleriyle meşhur.

Crazy-marketing-videos

53 yaşındaki Jean-Claude Van Damme, 73 yaşındaki eski rakibi Chuck Norris’in böyle bir numara ile karşısına çıkması çok hoşuna gitmiş olmalı. Chuck videoda, Jean Claude’ın Volvo için iki kamyon arasında iki bacağını açarak yaptığı “epic split” denilen hareketinin bir taklidini yapıyor.

Ancak, daha da ileri giden Chuck, bu sefer iki jumbo jetin arasında iki bacağını dengede ayırarak bu aynı hareketi gerçekleştiriyor.

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

CNcanhelp-300x269Cloudnames, Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için size yardım edebilecek bir dijital ajanstır. Dijital stratejinizi, web sitesiniz, sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama çalışmalarınızı, satış ve pazarlama otomasyonunuzu ve bunun gibi tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetebilir, gelirinizi artıran etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Bununla birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlamanın, gibi ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını sizin için yönetebiliriz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Sosyal Medya Pazarlaması için fikir edinmek istiyorsanız lütfen blogumuzu takip edin ya da bize iletişim bilgilerinizi bırakın ki sizinle iletişime geçebilelim. Pazarlamada sizin en sevdiğiniz numara nedir? Lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın, hatta aşağıdaki imgeyi kullanarak arkadaşlarınızın da görmesini sağlayın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!